رسپینا
تهران

پارک ارم تهران؛ هم تفریح و بازی هم باغ وحش

شاید اگر ساکن تهران باشید آن قدر در کسب و کار خود غرق شده اید، که فرصت استراحت و تفریح را به خود ندهید. چهره مردم حاضر در مترو ساعت 6 صبح این موضوع را کاملا نمایش می دهد. درست است افزایش قیمت ها و تورم در سال های اخیر باعث شده مردم دیگر حس و حال قدیم را برای تفریح و استراحت نداشته باشند، اما پیشنهاد می کنیم برای یک بار هم که شده کمی هیجان به خود تزریق کرده و آدرنالین خونتان را بالا ببرید.

اگر از اکثر ساکنین شهرهای مختلف در مورد پارک ارم بپرسید، این پارک جزو جاهای دیدنی تهران بوده که برخی آنرا تنها به شهربازی معروف آن می شناسند. پارک خرم (نام پارک ارم تهران در قدیم) را می توان به عنوان یکی از بزرگترین شهربازی های کشور شناخت که در سال 1350 به وسعت 72 هکتار احداث شد. پارک ارم چیزی فرای یک مجموعه تفریحی عادی است که می تواند برای شما یک روز کاملا شاد همراه با ماجراجویی فراهم سازد. چنانچه قصد گذراندن یک روز شاد را دارید، در این مقاله با ما باشید تا کمی از تهران خارج شده و به تفریح بپردازیم.

پارک ارم تهران
پارک ارم تهران شهربازی

پارک ارم باز است؟

نکته قابل توجه این است که پارک ارم تهران در کرونا و پس از کاهش شیوع موج های ویروس هم اکنون باز است و آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران داخلی و خارجی است. اگر قصد دارید به پارک ارم از مراجعه کنید باید یک روز خود را به این منظور اختصاص دهید. نگران باز بودن این بوستان نباشید که پارک ارم تهران تا ساعت چند باز است. چرا که می توانید از ساعت 9:30 الی 23 در بخش های مختلف این پارک حضور داشته باشید.

البته مدنظر داشته باشید زمان استفاده از پارک ارم تهران در 6 ماهه اول و فصل های پاییز و زمستان متفاوت بوده و هر بخش پارک ارم تهران ساعت کاری متفاوتی دارد. توجه داشته باشید پارک ارم تنها در روز 21 ماه رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است. در این قسمت به بررسی زمان های بخش های مختلف این پارک می پردازیم.

ساعت کاری بخش های پارک ارم از اول فروردین تا آخر شهریور

شهربازی: در روزهای شنبه تا 5 شنبه از ساعت 17 الی 1 بامداد و در تعطیلات رسمی و جمعه ها از ساعت 16 تا 2 بامداد
باغ وحش: شنبه تا 4 شنبه از ساعت 9:30 تا 20 و در روزهای 5 شنبه، جمعه و تعطیلات از ساعت 10 الی 20
قایقرانی: در تمام روزها از ساعت 10 الی 17
استخر روباز: در حال حاضر تعطیل است.
دریاچه و ماهیگیری: از ساعت 12 تا 24

ساعت کاری پارک ارم تهران در پاییز

شهربازی: شنبه تا 5 شنبه از ساعت 17 الی 22 و روزهای تعطیلات رسمی و جمعه ها از ساعت 17 تا 23
باغ وحش: شنبه تا 4 شنبه از ساعت 9:30 تا 17، 5 شنبه جمعه ها و ایام تعطیل از ساعت 10 الی 17
قایقرانی: در تمام روزها از ساعت 12 تا 23
دریاچه و ماهیگیری: از ساعت 12 الی 23

قایقرانی پارک ارم تهران
پارک ارم عکس دریاچه

ساعت کاری پارک ارم تفریحی تهران در فصل زمستان

شهربازی: همه روزه از 17 الی 22
باغ وحش: شنبه تا 4 شنبه از 9:30 تا 17 و 5 شنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت 10 تا 17
قایقرانی: همه روزه از 12 تا 23
دریاچه و ماهیگیری: همه روزه از ساعت 12 تا 19

پارک ارم تهران کجاست؟

پارک ارم در کیلومتر 4 اتوبان تهران به کرج، پس از اتوبان ستاری، کنار گذر پل اتوبان شهید باکری قرار دارد. اگر قصد انجام سفری مهیج و تفریحی به پارک ارم تهران را دارید می توانید از مرکز تهران (هفت حوض) با خودروی شخصی در مدت زمان کمتر از 1 ساعت خود را به این مجموعه برسانید. برای این منظور ابتدا باید به غرب تهران رفته و سپس راهی اتوبان تهران کرج شوید. در ادامه راه های دسترسی به این پارک را با وسایل نقلیه مختلف بررسی می کنیم.

پارک ارم تهران با مترو

یکی از بهترین وسایل نقلیه برای دسترسی به پارک ارم تهران، مترو است. البته باید توجه داشته باشید در صورت استفاده از مترو آخرین زمان توقف آن در ایستگاه ارم سبز، ساعت 22 می باشد و معمولا از ساعت 21 به بعد هر 10 دقیقه شاهد یک مترو خواهید بود. در نتیجه باید زمان برگشت خود را برای ساعت 20 در نظر داشته باشید. اما در هر صورت برای دسترسی به پارک با مترو می بایست با خط 4 کلاهدوز – ارم سبز به سمت این پارک حرکت کنید.

ایستگاه مترو ارم سبز
پارک ارم عکس مترو

دسترسی به پارک ارم با اتوبوس

برای رسیدن به پارک ارم با قیمت ارزانتر می توانید از اتوبوس های خط میدان آزادی – کرج استفاده نموده و به این پارک برسید. خوشبختانه ساعت کاری اتوبوس های این مسیر تا ساعت 23 بوده و در صورت نرسیدن به مترو می توانید روی اتوبوس های کرج به آزادی حساب باز کنید.

بخش های مختلف پارک ارم

سوالی که شاید برای اکثر افرادی که هنوز از این مجموعه بازدید نکرده باشند این است که پارک ارم تهران چی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم هر چیزی که شما برای تفریح در ایران تجربه کرده اید را می توان در این پارک خلاصه کرد. در شهربازی ارم با داشتن بیشتر از 110 بازی به تنهایی وارد دنیای دیگری می شوید. باغ وحش ارم از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های حیات وحش در کشور است. استخر، ماهیگیری، موزه پول، رستوران، فست فود، سالن بولینگ

و فضای سبز و جنگلی آن که بسیار زیبا است. در این قسمت به معرفی تمام این بخش ها و تفریحاتی که می توانید در این پارک تجربه کنید، می پردازیم.

قایق سواری پارک ارم تهران

باغ وحش پارک ارم تهران؛ قدیمی ترین در ایران

ابتدا این نکته را خدمت شما عرض کنم که بیشتر حیوانات این باغ وحش در قفس نیستند و فضای بزرگی در اختیار آنها قرار داده شده است. همین مسئله باعث زاد و ولد اکثر حیوانات به جز گربه سانان در این پارک شده است. چرا که حیوانات تنها در شرایطی بچه می آورند که شرایط روحی مناسب و در واقع حال خوبی داشته باشند. این موضوع تربیت صحیح حیوانات این باغ وحش را نشان می دهد.

باغ وحش ارم تهران

شاید دوست داشته باشید به حیوانات این باغ وحش غذا بدهید، در این صورت پیشنهاد می کنیم در روزهای زوج از ساعت 10 تا 13 به این مجموعه سر بزنید تا در زمان غذا دادن به شیرها در باغ وحش باشید. به علت کاهش برخی از نژادها در حیوانات این باغ وحش، از سال 1392 برخی حیوانات جزء نماد حفاظتی باغ وحش  پارک ارم قرار گرفتند که شامل موارد زیر می شوند.

نوشته های مشابه
  • پلنگ ایرانی
  • گوزن زرد ایرانی
  • شتر دو کوهانه
  • ببر سفید بنگال
  • فیل سریلانکایی

گونه های جانوری باغ وحش ارم تهران

جالب است بدانید احداث این باغ وحش در پارک ارم به دوران ناصرالدین شاه باز گشته و سال ها قبل از احداث پارک ارم وجود داشته است. در اوایل دهه 70 شمسی این باغ وحش به پارک ارم تهران اضافه شد. تنوع گونه های جانوری باغ ارم تهران به 121 نوع و 800 جانور مختلف می رسد. از این تعداد جانور مختلف، حدودا 60 درصد آن را حیوانات بومی تشکیل داده و بقیه جانوران مربوط به کشورهای دیگر هستند.

از حیوانات این باغ وحش می توان به خرس قهوه ای گیلانی،انواع میمون، ببر سیبری، یوز ایرانی، گورخر و کانگورو والابی اشاره کرد. زرافه، سنجاب، گرگ، روباه، همستر، پلیکان، سارگپه، دلیجه، کرکس مصری، طاووس، گوزن زرد اروپایی، تمساح پوزه کوتاه، لاک پشت، مار پیتون و ایگوانا از دیگر حیوانات این مجموعه می باشند. البته اگر مسئولین به فکر سیستم هایی برای تغییر دما در این باغ وحش باشند، شاید در چند سال آینده شاهد حضور پنگوئن یا زرافه افریقایی نیز در این مجموعه باشیم.

خوشبختانه در سال های اخیر به باغ وحش ارم رسیدگی شده و فضای آن گسترش پیدا کرده و طبق قول هایی که مسئولین پارک ارم به مردم داده اند، قرار است در چند سال آینده 2 عدد فیل به این باغ وحش اضافه شود. خبری که برای دوست داران حیات وحش جذابیت دارد، اختصاص 52 هکتار در منطقه کوهسار تهران به این حیوانات است که باعث می شود حیوانات از این قفس ها رها شده و در محیطی آزاد زندگی کنند.

نکته قابل تامل در مورد بازدید از باغ وحش ارم، وجود 5 شیر نر و 6 شیر ماده تنها در 4 قفس کوچک بوده که باعث افسردگی این حیوانات شده است. همچنین با توجه به این که گوشت مورد علاقه شیرها و مفیدترین آن، گوشت الاغ می باشد، در هر هفته، 12 الاغ برای غذای شیرها کشته می شوند.

شهربازی پارک ارم تهران برای تمام سنین

یکی از بخش های جذابی که اکثر مردم در زمان رفتن به پارک ارم به دنبال آن هستند، شهربازی این مجموعه است. همانطور که گفتیم این مجموعه با بیش از 110 نوع بازی مهیج و جذاب، اوج آدرنالین را برای بازدیدکنندگان و گردشگران به ارمغان می آورد. شهربازی پارک ارم به عنوان دومین شهربازی بزرگ کشور شناخته شده و پارکینگ آن ظرفیت بالایی دارد که باعث شده بسیاری از افراد بدون مشکل با خودروی شخصی در این پارک حضور داشته باشند.

متاسفانه از نقاط ضعف این شهربازی می توان به عدم وجود تابلو برای پیدا کردن به موقع وسیله بازی مد نظر، قدیمی بودن برخی از وسایل بازی و عدم وجود فضای کافی برای استراحت بازدیدکنندگان اشاره کرد. پارک ارم دارای 3 شهربازی مختلف لونا پارک 1 و 2 و 3 است. تمام این قسمت ها به خودی خود بخش های جذاب و مهیجی برای علاقه مندان فراهم می کند. در ادامه به معرفی و بررسی وسایل بازی هر کدام از این بخش ها به صورت جداگانه می پردازیم.

شهربازی لونا 1 پارک ارم مخصوص سرگرمی کودکان

لونا پارک 1 شامل وسایلی است که می توانید از 3 سالگی تا 50 سالگی از آن استفاده کنید. البته اغلب وسایل بازی این قسمت مخصوص کودکان 7 تا 14 سال است. در ادامه به معرفی نام وسایل بازی شهربازی ارم و محدودیت سنی هر کدام از این وسایل می پردازیم.

رالی کودکان (5 تا 12 سال)                               سافاری (بالای 20 سال)        
یوفو (12 تا 50 سال)                                        سورتمه (10 تا 55 سال)
یورو بانجی (6 تا 12 سال)                                 ستاره گردان (بالای 12 سال)
جت اسکی (بالاتر از 8 سال)                              سفینه (زیر 12)
تله سیژ (2 سال به بالا)                                    سینما 4 بعدی (حداقل 6 سال)
قصر بادی (7 تا 14 سال)                                  فان اسپریت (بین 4 تا 10)


ترن شادی (5 تا 12 سال)                                 فریزبی کودکان (4 تا 10)
تاب کودکان (5 تا 10 سال)                              جایرو سوئینگ (بالای 12)
تاپ اسپین (بالای 14 سال)                              کریزی دنس (بالای 12)
بیلینو مکانیکی (بالای 7 سال)                           کشتی کودک (بالای 5 سال)
استخر توپ (3 تا 7 سال)                                  کشتی صبا (حداقل 10 سال)
اسب گردان (زیر 12 سال)                                 کلایمکس (حداقل 8)
استخر قو (3 تا 10 سال)                                   ماشین پرنده (بالای 6 سال)
اسکیت هوایی (14 تا 45 سال)                         ماشین برقی بزرگسالان (بالای 10)
آبشار و آستروجت (بالای 7 سال)                        ماشین برقی کودکان (3 تا 9 سال)
مینی جت (4 تا 10 سال)                                  ماشین دریفت ترایک (فاقد محدوده سنی)

شهربازی پارک ارم تهران

قلعه سحر آمیز پارک ارم تهران

یکی از دیگر قسمت های جذاب بخش لونا 1 پارک ارم تهران، قلعه سحرآمیز پارک است که داخل آن بیش از 120 نوع بازی مختلف وجود دارد. این شهربازی سربسته از معدود مراکز تفریحی است که داخل مراکز خرید قرار ندارد. یکی از جذابیت هایی که باید به آن اشاره کنیم، وجود اولین صخره نوردی متحرک کشور است که باعث جذابیت بالای این قلعه می شود. صندلی پرنده، دستگاه های مکانکی، چرخشی، وسایل هدف گیری، و. . . از سایر بازی های قلعه سحرآمیز هستند.

در ستاره گردون پارک ارم تهران چشمهایتان را نبندید

وسیله بازی ستاره گردان را از بسیاری جهات می توان حتی جذاب تر از سقوط آزاد دانست و آن را ترسناک ترین و هیجان انگیزترین وسیله پارک ارم تهران دانست. این وسیله ابتدا از سرعت پایین شروع کرده و رفته رفته به سرعتش افزوده می شود. شما انواع چرخش ها را در این وسیله تجربه خواهید کرد.

می توانید چرخش 360 درجه در 30 متری سطح زمین را تصور کنید؟ ستاره گردان دارای 6 پر بوده که در هر بخش آن 5 صندلی وجود دارد. این وسیله ساخت کشور آلمان بوده و سلامتی شما را تضمین می کند اما برای افراد ترسو و دارای ناراحتی قلبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. استفاده از ستاره گردان تنها برای افراد بالای 12 سال امکان پذیر است.

پارک ارم تهران ستاره گردان

شهربازی لونا 2؛ اگر به دنبال هیجان هستید

بر خلاف شهربازی لونا 1 که بیشتر برای کودکان تدارک دیده شده بود، شما می توانید در شهربازی لونا 2 انواع تفریحات هیجان انگیز را تجربه کرده و به اندازه کافی به خودتان هیجان تزریق کنید. در قسمت لونا 2 می توانید علاوه بر وسایل بازی که در بخش لونا 1 استفاده کردید، از پاراتاور برای سنین 12 تا 60 سال استفاده کنید. همچنین در این بخش زیپ لاینی برای افراد بالای 12 سال طراحی شده و دیسکو کاستر از دیگر وسایل جذاب و هیجان انگیز این قسمت است.

اگر علاقه به وسایل بازی خانوادگی دارید، می توانید سوار ترن هوایی خانواده شوید یا اگر از آن می ترسید، منوریل را به شما پیشنهاد می کنیم. کریزی موس، یوروبانجی، اسکیت یو، موتور پرشی کودکان و موتور کوبنده از دیگر بازی های منحصر به فرد این بخش پارک ارم تهران هستند.

* توجه داشته باشید قسمت لونا 3 پارک ارم تهران در نزدیکی بخش لونا 2 قرار داشته و خودتان را برای پیدا کردن آن به زحمت نیندازید. وسایل بازی این بخش ها مکمل یکدیگر هستند و بیشتر برای بزرگسالان تعبیه شده اند.

شهربازی لونا 1 پارک ارم تهران

سقوط آزاد پارک ارم تهران؛ جرئت دارید سوار شوید

اگر تا به حال از روی پشت بام منزل خود نظاره گر تهران شده باشید، احتمالا حس و حال جالبی را تجربه کرده اید، حالا تصور کنید شما داخل دستگاهی قرار دارید که 85 متر بالاتر از سطح زمین باشد. این موضوع را شاید زمانی که در ارتفاع قرار دارید متوجه نشوید.

پس از سرعت 100 کیلومتر بر ساعتی که در حال فرود هستید، آدرنالین زیادی در بدن شما ترشح شده و زمانی که پای خود را روی زمین قرار می دهید، گرمای ناشی از این آدرنالین را به طور محسوس در پاهای خود حس خواهید کرد. این وسیله دارای 24 صندلی بوده که می توانید از همسفران شجاع خود بخواهید همراه شما سوار این وسیله شوند تا لذت بیشتری از آن ببرید. لطفا افراد دارای ناراحتی قلبی حتی فکر سوار شدن به این وسیله را هم نکنند.

سایر تفریحات پارک ارم تهران

اگر تا اینجا هنوز حسابی خسته نشده اید، می توانید از دیگر وسایل بازی این مجموعه از قبیل سیرک آفتاب، تئاترهای مختلف در سالن آمفی تئاتر، قایق سواری در دریاچه پارک، تله سیژ، بازی های کامپیوتری و بازی های جذاب جایزه دار لذت ببرید. هزینه قایقرانی این مجموعه با توجه به نوع قایق تغییر می کند. همچنین هزینه ورودی ماهیگیری در دریاچه ارم نیز 120 هزار تومان است. متاسفانه استخر این مجموعه که برای بانوان ساخته شده بعد از کرونا هنوز تعطیل است.

امکانات پارک ارم تهران

اگر مسائلی که گفته شد را جزء امکانات مجموعه ارم به حساب نمی آورید پس بگذارید بگویم به جز این موارد، پارک ارم تهران امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی، دکه های خوراکی، بوفه، کافه، سفره خانه، رستوران، سالن های آمفی تئاتر، پارکینگ، خودپرداز و آبخوری های مختلف را در خود جای داده است.

وسایل بازی پارک ارم تهران

مکان های اطراف پارک ارم تهران

جالب است بدانید پارک ارم تهران در نزدیکی مجموعه آزادی تهران قرار دارد و در زمان بازی های تیم محبوبتان نیز می توانید خانواده خود را به پارک ارم فرستاده و با خیال راحت، به استادیوم بروید. همچنین اگر قصد اقامت در هتل های این منطقه را دارید، می توانید اقدام به رزرو هتل اسپیناس پالاس تهران یا هتل المپیک کنید تا در مدت زمان کمتر از 15 دقیقه خود را به پارک ارم تهران برسانید. همچنین اگر قصد خرید از مراکز نزدیک به این منطقه را داشتید، کوروش مال می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

کلام پایانی

از این که تا اینجای مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. امیدواریم پس از خواندن این مقاله کمی به فکر خود باشید و برای یک روز هم که شده، دست خانواده خود را بگیرید و به تفریح در این پارک همه چیز تمام بپردازید. اگر تاکنون به پارک ارم تهران رفته اید و نقطه نظری در مورد وسایل بازی آن دارید در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چطور می توان با استفاده از مترو به پارک ارم تهران برویم؟

پارک ارم در کیلومتر 4 اتوبان تهران به کرج، پس از اتوبان ستاری، کنار گذر پل اتوبان شهید باکری قرار دارد. اگر قصد انجام سفری مهیج و تفریحی به پارک ارم تهران را دارید می توانید از مرکز تهران (هفت حوض) با خودروی شخصی در مدت زمان کمتر از 1 ساعت خود را به این مجموعه برسانید. ابتدا باید به غرب تهران رفته و سپس راهی اتوبان تهران کرج شوید. در ادامه راه های دسترسی به این پارک را با وسایل نقلیه مختلف بررسی می کنیم.

پارک ارم تهران کجاست؟

برای دسترسی به پارک ارم تهران با مترو می بایست با خط 4 کلاهدوز – ارم سبز به سمت این پارک حرکت کنید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام تشکر از مطلب خوبتون. می‌خواستم بپرسم آیا خانم‌ها امکان استفاده از بخش صخره‌نوردی مجموعه را دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا