رسپینا
راهنمای سفر

بررسی کلاس نرخی هواپیما

اگر از اکثر مسافران پروازهای مختلف در مورد اصطلاحاتی که در سفرهای خود به کار می برند، سوال بپرسید، ممکن است از معنی برخی اصطلاحات مثل کلاس پروازی، ایرلاین، گیت و. . . اطلاع داشته باشند. اما کم پیش می آید حتی افرادی که کارمند فرودگاه یا ارائه دهنده بلیط هواپیما هستند و از کلاس نرخی بلیط هواپیما به صورت کامل آگاهی داشته باشند. اگر تاکنون از اطرافیان خود سوال پرسیده اید که شناسه نرخی که بر روی بلیط ها درج شده چیست و با پاسخی جز نمی دانم مواجه نشده اید، با ما همراه باشید تا در مورد این اصطلاح پرواز اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

شناسه نرخی بلیط هواپیما چیست؟
کلاس نرخی بلیط هواپیما

کلاس نرخی بلیط هواپیما چیست و آیا در قیمت آن موثر است؟

اگر پس از خرید بلیط به جزئیات آن دقت کنید، متوجه برخی حروف انگلیسی روی آن می شوید که نشان دهنده میزان بار مجاز داخل کابین، بار داخل انبار هواپیما و جریمه کنسلی پروازهای مختلف بوده و بر این عوامل تاثیرگذار است. کلاس نرخی همچنین بر روی قیمت بلیط هواپیما، میزان جریمه کنسلی و بار مجاز نیز موثر است. 

همچنین اگر در برخی زمان ها، میزان بار شما بین 20 تا 25 کیلوگرم باشد، موظف به پرداخت جریمه نخواهید بود. البته کلاس نرخی بلیط هواپیما در ایرلاین های مختلف، متفاوت بوده و مثلا اگر بلیط شما متعلق به هواپیمایی ایران ایر با شناسه نرخی M باشد، نمی توانید این شناسه را برای ایرلاین آسمان نیز خریداری کنید.

بررسی شناسه نرخی بلیط
تاثیر کلاس نرخی بلیط هواپیما بر قیمت

کدام شناسه یا کلاس نرخی بلیط هواپیما نشان دهنده کلاس پروازی هستند؟

به طور کلی ایرلاین ها برای پروازهای فرست کلاس، بیزینس و اکونومی خود از شناسه نرخی بلیط متفاوتی استفاده می کنند. مثلا ممکن است یک ایرلاین برای گران ترین شناسه نرخی بلیط پروازهای اکونومی از نماد N استفاده کند و شرکت دیگری این نماد را برای ارزان ترین شناسه نرخی خود به کار ببرد. اما برخی شناسه های نرخی تنها برای یک نوع کلاس پروازی استفاده می شوند.

مثلا در پروازهای فرست کلاس که تنها برای مسیرهای خارج از کشور ارائه می شود، شناسه نرخی بلیط تنها با حروف A، F و P نشان داده می شوند. البته ناگفته نماند در صورت استفاده ایرلاین مورد نظر از هواپیماهای مافوق صوت یا دارای اتاق، می توان آن را با شناسه نرخی R تشخیص داد. حروف J، C، I، Z و D نشان دهنده پروازهای بیزینسی و K، M، H، B، Y، Q، N، S، W و L نشان دهنده پروازهای کلاس اکونومی می باشند. در ادامه به بررسی شناسه نرخی بلیط ایرلاین های کشور پرداخته ایم که توصیه می کنیم قبل از تهیه بلیط حتما مدنظر قرار دهید.

شناسه نرخی کلاس های پروازی

کلاس نرخی بلیط هواپیما در ایرلاین ماهان

چنانچه ایرلاین پرواز شما ماهان باشد، از این موضوع اطلاع داشته باشید که شناسه نرخی بلیط های این شرکت هواپیمایی عبارتند از: S X T V Q P R Y B، L، C، U، I، W، WW و WA و N. هر کدام از این عبارت ها معانی مختلفی برای هر مسافر دارند که در ادامه به بررسی این معانی می پردازیم.

حروف S، X، T، V،Q، P،R،Y و B را اگر در بلیط خود مشاهده کردید، می توانید از زمان خرید تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز با 10 درصد جریمه، وجه پرداختی خود را عودت نمائید. در صورتی که بلیط خود را تا 3 ساعت قبل از پرواز استرداد کنید، جریمه شما تا 30 درصد و از 30 دقیقه قبل از پرواز به بعد، به عنوان مسافر نو شو، شناسایی شده و 50 درصد جریمه شامل حال شما می شود. توجه داشته باشید میزان بار مجاز تمام این حروف به جز V، با وزن 7 کیلوگرم است اما برای این شناسه نرخی، میزان بار 25 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

شناسه نرخی ایرلاین ها
کلاس نرخی بلیط هواپیما در ایرلاین ماهان

اگر حرف L را در بلیط ماهان خود مشاهده کردید، یعنی می توانید تا ساعت 12 ظهر روز پیش از پرواز با 15 درصد جریمه، تا 3 ساعت قبل از پرواز با 40 درصد و از 30 دقیقه قبل از پرواز به بعد، بلیط خود را با 50 درصد جریمه استرداد نمایید.

شناسه نرخی I نشان می دهد که کنسلی بلیط تا ساعت 12 روز قبل از پرواز با 20 درصد، تا 3 ساعت قبل از پرواز جریمه 40 درصد و در صورتی که مسافر نوشو شناخته شوید، 50 درصد وجه پرداختی به شما عودت می گردد.

شناسه نرخی N در صورت خرید بلیط با این شناسه برای استرداد بلیط تا ظهر قبل از پرواز شامل 20 درصد جریمه، تا 3 ساعت قبل از پرواز با 50 درصد و در صورتی که مسافر نوشو شناخته شوید، با 70 درصد جریمه مواجه می شوید.

شناسه نرخی C را می توانید تا ساعت 12 روز قبل از پرواز با 30 درصد، تا 3 ساعت قبل از پرواز با 40 درصد و از 30 دقیقه قبل از پرواز به بعد با 70 درصد جریمه کنسلی مواجه می شوید.

شناسه های W، WW و WA  به این معنی است که کنسلی بلیط تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز 20 درصد، تا 3 ساعت قبل از پرواز، 50 درصد و از 30 دقیقه قبل از پرواز به بعد جریمه 70 درصدی برای شما در نظر گرفته می شود.

شناسه نرخی U ارزانترین کد نرخی ایرلاین ماهان بوده که تا 3 ساعت قبل از پرواز با جریمه 90 درصد و از این زمان به بعد در صورت کنسلی، تنها 5 درصد از نرخ بلیط خود را می توانید عودت گردانید.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما ماهان

کلاس نرخی بلیط هواپیما در ایرلاین ایران ایر

این ایرلاین پر طرفدار برای تمام شناسه های نرخی پرواز اکونومی کلاس خود، استرداد بلیط تا 24 ساعت قبل از پرواز را شامل 30 درصد و پس از این زمان را با 60 درصد جریمه مدنظر قرار داده است. حتی در نوع کلاس پروازی نیز تفاوت ندارد. اما طبیعتا میزان بار مجاز شناسه های نرخی کلاس اکونومی و بیزینسی متفاوت است.

نوشته های مشابه
جدول کنسلی بلیط هواپیما ایران ایر

شناسه نرخی C و J این ایرلاین برای پروازهای هما کلاس و سایر شناسه های نرخی مربوط به پروازهای اکونومی این شرکت می باشند. میزان بار مجاز شناسه های نرخی هما کلاس به ازای هر مسافر بزرگسال 30 کیلوگرم و برای مسافر نوزاد، 10 کیلوگرم محاسبه می شود. علاوه بر این میزان بار مجاز ساک دستی برای هر مسافر، 7 کیلوگرم محاسبه می شود. در صورتی که این میزان برای مسافرین سایر شناسه های نرخی، 5 کیلوگرم است. البته در بین شناسه های نرخی کابین های اکونومی پرواز ایران ایر، برای شناسه نرخیY، مقدار مجاز بار، 25 کیلوگرم لحاظ شده است.

نکته ای که می تواند برای مسافران خانواده شهدا و جانبازان جالب توجه باشد، شناسه نرخی O است که مخصوص این مسافرین طراحی شده است. چرا که این بلیط ها برای خانواده جانبازان 25 درصد به بالا و همچنین خانواده شهدا، با 25 درصد تخفیف همراه است.

شناسه نرخی بلیط جانبازان

کلاس نرخی بلیط هواپیما در ایرلاین آسمان

این ایرلاین نیز برای شناسه های نرخی کلاس بیزینسی پروازهای خود مثل D، I و Z کنسلی 30 درصدی تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز در نظر گرفته است.

همچنین میزان جریمه کنسلی پس از این زمان به میزان 50 درصد می رسد.
شرکت بین المللی هواپیمایی آسمان برای شناسه های نرخی Y، V، U، S، R، X، W، Q، M، T، N و کلاس نرخی خانواده جانبازان (O) تا ساعت 12 روز قبل از پرواز، 40 درصد جریمه کنسلی و پس از این زمان، جریمه کنسلی 60 درصد را برای مسافرین در نظر می گیرد. البته همانطور که اعلام شد شناسه نرخی V، میزان بار 25 کیلوگرم را برای مسافرین به همراه داشته و نرخ بلیط های این شناسه گران تر است.

در صورتی که شناسه های نرخی L، K، H، B و E را از شرکت آسمان خریداری نموده باشید، در صورت کنسلی تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز با 50 درصد و پس از این زمان با 70 درصد جریمه مواجه می شوید.

شناسه های نرخی شرکت هواپیمایی آسمان

کلاس نرخی بلیط هواپیما در شرکت هواپیمایی معراج

ایرلاین معراج با توجه به اینکه از شرکت های هواپیمایی بین المللی و مطرح در کشور است، پروازهای خود را در کابین های بیزینسی و اکونومی به مسافرین ارائه می دهد. این شرکت برای برخی شناسه های نرخی پرواز بیزینس کلاس خود تا 48 ساعت قبل از پرواز، 30 درصد جریمه، تا 4 ساعت قبل از پرواز 40 درصد و از این زمان تا زمان پرواز شامل جریمه 50 درصدی در صورت کنسلی می شوید. همچنین میزان بار مجاز برای انجام پروازهای داخلی با این کلاس پروازی، 30 کیلوگرم و در پروازهای خارجی، 35 کیلوگرم است.

هواپیمایی معراج

معراج برای پروازهای اکونومی کلاس خود نیز قوانین مختلفی مطرح نموده که به بررسی این موارد می پردازیم.

شناسه های نرخی O،R،Aو W از بهترین و گران ترین شناسه های کلاس اکونومی این ایرلاین هستند که جریمه کنسل آن ها تا 48 ساعت قبل از پرواز 40 درصد، تا 4 ساعت قبل از پرواز با 50 درصد و از این زمان تا لحظه پرواز با 60 درصد جریمه همراه است.
با خرید بلیط معراج با شناسه نرخی B,Y,S,E تا 48 ساعت قبل از پرواز 50 درصد، تا 4 ساعت قبل از پرواز 60 و جریمه کنسلی بلیط پس از این زمان با 70 درصد جریمه همراه است.

شناسه های نرخی X,V,Q,N,M,L,K,H ایرلاین معراج تا 48 ساعت قبل 60 درصد، تا 4 ساعت پیش از پرواز 70 و پس از این لحظه با 80 درصد جریمه مواجه می شوید. در این بین شناسه نرخی V وجود دارد که همانطور که همانطور که گفته شد میزان بار مجاز آن، 25 کیلوگرم است.
این شرکت برای شناسه نرخی U,UB,UD,UE که دارای ارزانترین پروازها هستند، جریمه کنسلی بیشتری در نظر گرفته است. به طوری که در صورت کنسلی تا 48 ساعت قبل از این پروازها با 70 درصد جریمه، تا 4 ساعت قبل از پرواز با 80 و پس از این زمان با جریمه 90 درصدی نرخ پرداختی مواجه می شوید.

شناسه نرخی بلیط هواپیما معراج

شناسه نرخی بلیط هواپیما قشم ایر

این ایرلاین که به شهرهای آسیایی دبی، نجف، بغداد، مسقط و شهرهای اروپایی باتومی، باکو، جده و قونیه دارای پرواز است، اکثر پروازهای خود را برای خرید پرواز ترکیه، به مسافرین ارائه می دهد. تنها شناسه های نرخی کلاس اکونومی را به مسافرین ارائه می دهد و فاقد کابین بیزینسی و فرست کلاس است.

اگر بخواهیم به مقایسه شناسه نرخی بلیط هواپیما در این ایرلاین بپردازیم، گرانترین پروازهای داخلی را شناسه های A، R و Y دارند که جریمه کنسلی آن ها تا ساعت 12 ظهر 3 روز قبل پرواز 30 درصد، تا ساعت 12 ظهر قبل از پرواز 40، تا 2 ساعت قبل پرواز 60 و پس از این ساعت با 70 درصد جریمه همراه است.
شناسه های نرخی V,M,Q,K,N,S نیز تا 12 ظهر 3 روز قبل از پرواز با 40 درصد جریمه کنسلی، تا ساعت 12 روز قبل از پرواز 50 درصد، تا 2 ساعت قبل از پرواز 60 و از این لحظه به بعد با 70 درصد جریمه کنسلی همراه می شوند.

همچنین ارزان ترین پروازهای داخلی شرکت قشم ایر را شناسه های نرخی D، U و L تشکیل یم دهند که غیر قابل استرداد و تعویض است. همچنین در بین شناسه نرخی بلیط ها در پروازهای خارجی قشم ایر، کلاس X و V غیر قابل استرداد هستند.

کنسلی بلیط هواپیما قشم ایر

شناسه نرخی بلیط هواپیما چارتر

شایان ذکر است تمام مواردی که در قسمت های بالا به آن پرداختیم، مربوط به بلیط های سیستمی بوده و از این نکته آگاه باشید که بلیط چارتر در تمام مسیرهای داخلی با شناسه نرخی Y ارائه شده و از خصوصیات آن می توان به ارزان تر بودن این بلیط ها اشاره کرد. حدوداً 90 درصد این بلیط ها غیر قابل کنسلی بوده و در صورت کنسلی، مبلغی به حساب مسافر عودت نمی گردد. البته این موضوع بستگی به سیاست های شرکت چارتر کننده داشته و با توجه به این موضوع ممکن است در برخی زمان ها، هزینه پرداختی (با کسر جریمه قابل توجه) به حساب شما عودت گردد.

شناسه نرخی ایرلاین ها

چگونه از شناسه نرخی بلیط هواپیما خود مطلع شویم؟

اگر اقدام به خرید بلیط سفر هوایی از سایت های معتبر کنید، می توانید در صفحه لیست پروازها علاوه بر اطلاعات ایرلاین، می توانید کلاس پروازی خود را به دلخواه انتخاب نموده و از شناسه نرخی پروازها مطلع شوید. اگر سایت رسپینا را برای خرید بلیط های خود انتخاب کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که شناسه نرخی بلیط در این صفحه قابل مشاهده است. این مجموعه همچنین با تضمین نرخ، خیال مشتریان خود را بابت پرداخت هزینه های اضافی راحت کرده است.

در پایان اگر نکته یا پرسشی در زمینه شناسه نرخی بلیط هواپیما در ذهن شما ایجاد شده می توانید آن را با کارشناسان پرواز شرکت رسپینا در میان بگذارید.

سوالات متداول

چطور می توان از شناسه نرخی هواپیما مطلع شد؟

در صورت خرید بلیط اینترنتی می توانید در صفحه لیست پروازها علاوه بر اطلاعات ایرلاین، کلاس پروازی خود را به دلخواه انتخاب نموده و از شناسه نرخی پروازها مطلع شوید.

کلاس نرخی هواپیما چیست؟

حروف انگلیسی بر روی بلیط است که نشان دهنده میزان بار مجاز داخل کابین، بار داخل انبار هواپیما و جریمه کنسلی پروازهای مختلف است.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام دوست عزیز
      احتمالا منظور کلاس پروازی اقتصادی هست.
      صندلی های کلاس اقتصادی در بلیط های پرواز، با حرف Y مشخص می گردد. اما حروف B, H, K, L, G, V, S, N, Q ,O هم به کلاس اقتصادی اشاره دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا