رسپینا
راهنمای سفرحمل و نقل

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

اینکه چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشیم؟ یکی از مهم ترین سوالاتی است که مسافران بعد از رزرو بلیط هواپیما جویای آن می شوند. سفرهای هوایی علی رغم راحتی بیش تری که نسبت به سفرهای زمینی دارند، از پروسه های مشکل تری برای سوار شدن به هواپیما برخوردارند. خصوصا در سفرهای خارجی به دلیل تمهیدات بین المللی در امنیت پرواز، این مراحل با سخت گیری های بیش تری اجرا می شوند. با ما همراه باشید تا در راهنمای کامل و توصیه های مهم از زبان کارشناسان پرواز رسپینا را با یکدیگر بررسی کنیم.

در پرواز داخلی چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

در پروازهای داخلی، تشریفاتی که مسافر برای سوار شدن به هواپیما انجام می دهد، نسبت به پروازهای بین المللی کم تر و خلاصه تر است. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که موقعیت فرودگاه هر شهر متفاوت است، مثلا در صورت رزرو بلیط هواپیما اصفهان مشهد با توجه به این که فرودگاه شهید بهشتی اصفهان از بافت اصلی شهر دورتر است، مسافر باید زمان تقریبی از منزل تا فرودگاه را بسنجد.

در اکثر مواقع کافیست حداقل 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید تا بدون دردسر و مشکل احتمالی وارد کابین پرواز شوید. مدت زمان تقریبی هر یک از مراحلی که بعد از رسیدن به فرودگاه می بایست آن را طی کنید، بصورت زیر است:

زمان مناسب حضور در فرودگاه
زمان مناسب حضور در فرودگاه
تخفیف بلیط هواپیما

مدت زمان بازرسی بدنی در پروازهای داخلی

پس از رسیدن به فرودگاه و ورود به ترمینال مربوطه، می بایست وسایل و چمدان ها را در نقاط مربوطه قرار داده و خودتان نیز مورد بازرسی بدنی قرار گیرید. بازرسی در این مرحله با سخت گیری های زیادی انجام نمی شود و در صورت همراه نداشتن وسایل غیرمجاز، در کم تر از 15 دقیقه قابل انجام است. در این مرحله توصیه می کنیم از همراه داشتن اشیاء ممنوعه پرواز خودداری کنید تا با انجام اقدامات اضافی و دور ریختن آن ها، وقت خود را تلف نکنید.

بازرسی بدنی
بازرسی بدنی در فرودگاه

مدت زمان گرفتن کارت پرواز داخلی

پس از بازرسی بدنی می بایست به باجه های check in مراجعه نموده و با تحویل دادن مدارک شناسایی و بلیط، کارت پرواز خود را دریافت نمائید. متاثر از عوامل مختلف، مدت زمان پیمودن این مرحله نیز متفاوت است. مثلا اگر پرواز شما، بعد از ساعت 23 باشد، فرودگاه معمولا خلوت تر و صف نیز کوتاه تر است. بنابراین ممکن است حدودا 40 دقیقه تا یک ساعت نیم زمان ببرد. هم چنین، توصیه می کنیم 3 نکته را حتما مدنظر قرار دهید:

 • حتما از قبل، مدارک شناسایی و بلیط خود را دم دست و آماده بگذارید. برای سوار شدن به هواپیما، اصل کارت ملی یا شناسنامه و بلیط ضروری است. هم چنین، اگر فایل پرینت شده بلیط را به همراه ندارید، اسکرین شات یا فایل PDF آن کفایت می کند.
 • – اگر به صورت آنلاین check in خود را انجام داده اید نیز می بایست حتما پس از رسیدن به فرودگاه به باجه های دریافت کارت پرواز مراجعه نمائید تا چمدان های شما وزن کشی شوند. البته در این حالت، معطلی شما کم تر خواهد بود.
 • گیت دریافت کارت پرواز، بین 30 تا 40 دقیقه قبل از پرواز بسته می شود. بنابراین اگر در این بازه زمانی به فرودگاه مراجعه کنید، مسافر No show تلقی شده و کارت پروازی برای شما صادر نمی گردد.
دریافت کارت پرواز
دریافت کارت پرواز

مدت زمان سوار شدن به هواپیما بعد از گرفتن کارت پرواز

بعد از اینکه کارت پرواز خود را دریافت نمودید، می بایست راهی سالن انتظار شوید. در این مرحله نیز مجددا مورد بازرسی قرار می گیرید و مندرجات کارت پرواز با کارت شناسایی کنترل و چک می شود. پس از اتمام بازرسی با پروسه و یا تشریفات اداری خاصی برای انجام رو به رو نمی شوید. اگر پرواز شما سر وقت صورت گیرد و تاخیر نداشته باشد، معطلی خاصی در این مرحله نخواهید داشت.

در پرواز خارجی چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

همانطور که پیش تر نیز عنوان کردیم، در پرواز خارجی، تشریفات ورود به کابین هواپیما نسبت به پروازهای داخلی سخت تر است و در مدت زمان طولانی تری نیز طی می شود. حتی برخی از اشتباهات مسافران، ممکن است ضمن از دست دادن پرواز به دردسرهای بزرگ تری که به امنیت بین الملل مربوط است، ختم شود. در ادامه، این مراحل را یک به یک بررسی نمودیم.

مدت زمان بازرسی بدنی در پرواز های خارجی

پس از اینکه به ترمینال مربوط به پروازهای بین المللی و خارجی فرودگاه رسیدید، می بایست وسایل همراه خود را در نقاط مشخص شده قرار دهید و خود نیز از گیت بازرسی بدنی عبور کنید. به دلیل مسائل مهم امنیت بین المللی این مرحله با سخت گیری زیادی صورت می گیرد؛ بطوریکه در برخی از پروازها، مسافران مجبور می شوند حتی کفش های خود را دربیاورند. اگر کالا یا اشیاء ممنوعه همراه نداشته باشید و به مورد مشکوک یا دردسرسازی برخورد نکنید، این مرحله در کم تر از 40 دقیقه قابل انجام است.

سالن ترانزیت
سالن ترانزیت

مدت زمان check in و کنترل مدارک در پرواز های خارجی

پس از اتمام بازرسی بدنی می بایست به باجه check in مربوط به پرواز خود مراجعه کنید. در این مرحله نیز، پس از تحویل مدارک (کارت شناسایی، پاسپورت و بلیط) و وزن کشی چمدان ها، کارت پرواز برای شما صادر می گردد. این مرحله نیز ممکن است بین 40 دقیقه تا یک ساعت و نیم به طول بینجامد. پس از دریافت کارت پرواز نیز می بایست با دردست داشتن فیش عوارض خروج از کشور و گذرنامه به باجه های کنترل پاسپورت مراجعه کنید.

اگر مشکل حقوقی برای خروج از کشور نداشته باشید و مدارک شما موردتایید باشد، این مرحله نیز در کم تر از 30 دقیقه قابل انجام است. هم چنین توصیه می کنیم 2 نکته مهم را مدنظر داشته باشید:

 • دقت کنید که بین 40 تا 45 دقیقه قبل از پرواز، گیت بسته می شود و کارت پروازی برای شما صادر نمی شود.
 • درصورت خرید بلیط هواپیما سیستمی، امکان انجام آنلاین check in از 24 ساعت قبل از پرواز وجود دارد که این کار روند اخذ کارت پرواز را سریع تر خواهد کرد .

مدت زمان بازرسی و کنترل مدارک در سالن ترانزیت پرواز خارجی

پس از عبور از مرحله کنترل پاسپورت، می بایست به سالن ترانزیت بروید که در این جا نیز مجددا هم شما و هم وسایل تان مورد بازرسی دقیق قرار خواهد گرفت. پس از موفق بودن مراحل بازرسی و تطبیق مشخصات مسافر با کارت پرواز، می بایست تا زمان اعلام بلندگو در سالن منتظر بمانید و تشریفات خاصی نخواهید داشت. مدت زمان طی کردن این مرحله نیز اگر مسافر مشکل خاصی نداشته باشد، کم تر از 40 دقیقه خواهد بود.

کنترل مدارک در فرودگاه
کنترل مدارک در فرودگاه

توصیه های پایانی مربوط زمان مناسب حضور در فرودگاه

در پروازهای بین المللی، اگر مسافر به صورت توریستی راهی مقصد می شود و ویزای اقامت یا کاری ندارد، تهیه بلیط برگشت نیز الزامیست. لذا ممکن است در فرودگاه، به همراه سایر مدارک خواسته شده بلیط برگشت نیز درخواست شود. در غیراینصورت کارت پروازی صادر نمی شود.

 • مدت زمانی که در هر یک از مراحل برشمردیم تقریبی بوده و ممکن است تحت شرایطی تغییر کند. به عنوان مثال، در شرایط پیک سفر که فرودگاه ها شلوغ تر اند، قطعا مراحل check in نیز بیش تر زمان می برد.
 • درصورت نیاز به خدمات ویژه از قبیل حمل حیوانات، شرایط پزشکی ویژه، کودک بدون همراه و … حتما قبل از صدور بلیط،  شرایط را با کارشناسان مرکز صادر کننده بلیط، بررسی کنید.
 • درصورتیکه بار غیرمعمولی از قبیل لوازم ورزشی، ادوات موسیقی، محصولات کشاورزی و یا غیره به همراه دارید، حتما قبل از پرواز امکان حمل آن را با بخش کارگو فرودگاه مبدا بررسی نمایید.
 • درصورتیکه از زمان تهیه بلیت تا زمان انجام پرواز زمان زیادی گذشته، بهتر است 24 الی 48 ساعت مانده به پرواز جهت بررسی عدم ایجاد تغییرات احتمالی پرواز، با مرکز صادرکننده بلیط خود تماس داشته باشید.
 • دقت در میزان بار مجاز قابل حمل و ابعاد چمدان نیز باعث می شود که هنگام تحویل بار، درگیر محاسبه و پرداخت هزینه اضافه بار نشوید.
 • در مراحل بازرسی بدنی خصوصا در پروازهای بین المللی، اکیدا توصیه می کنیم از شوخی کردن با ماموران در مورد مسائلی که به امنیت، گروگان گیری یا تروریست مربوط می شود، خودداری کنید. حتی اگر به شوخی عنوان کنید که تروریست هستید و بمب یا اسلحه به همراه دارید، ممکن است صحبت شما کاملا جدی تلقی شده و به دردسرهای بزرگی دچار شوید.
 • اگر بلیط خود را از رسپینا خریداری نموده اید، تیمی از کارشناسان خبره آماده پاسخگویی و رفع مشملات احتمالی مربوط به بلیط خواهند بود. هم چنین اگر پرواز شما تاخیر (حتی 1 دقیقه) داشته باشد، به محض اعلام از طرف ایرلاین یا فرودگاه، کارشناسان پرواز رسپینا تا زمان پاسخگویی با شما تماس خواهند داشت.

سوالات متداول

گیت صدور کارت پرواز داخلی چند ساعت قبل از شروع پرواز بسته می شود؟ بهتر است از چند ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشیم؟

بین 30 تا 40 دقیقه قبل از پرواز گیت ها بسته می شود. بهتر است 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

گیت صدور کارت پرواز خارجی چند ساعت قبل از شروع پرواز بسته می شود؟بهتر است چند ساعت زودتر در فرودگاه حاضر باشیم؟

بین 50 الی 1 ساعت قبل از پرواز گیت ها بسته می شود. بهتر است 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا