رسپینا
هرمز

فرش خاکی هرمز؛ زیر پای گردشگران

جزیره ی هرمز از جذاب ترین جزایر خلیج فارس بوده که پس از کیش و قشم بیشترین سفر را در میان جزایر خلیج فارس دارد. خاک این جزیره دارای تنوع رنگی بسیار بالایی بوده به گونه ای که فرش خاکی هرمز را معروف کرده است. فرش خاکی از پروژه هایی است که با همت هنرمندان ایجادشده، اما چند سالی است که دیگر اجرا نمی شود. برای بازدید از فرش خاکی هرمز 3 ساعت خود را کنار بگذارید. در این مقاله سعی شده فرش خاکی قرمز به طور کامل معرفی گردد برای آشنایی بیشتر با این پدیده منحصر به فرد با رسپینا همراه باشید.

فرش خاکی هرمز
ساحل فرش خاکی جزیره هرمز

آدرس فرش خاکی هرمز کجاست؟

فرش خاکی هرمز در بخش غربی ساحل جزیره هرمز واقع شده و برای رسیدن به این مکان از شهر هرمز فاصله 8 دقیقه ای در پیش خواهید داشت. به گونه ای که از شهر هرمز به خیابان ورزش رفته و ادامه مسیر 5 دقیقه ای تا مقصد را طی نمایید.

درباره فرش خاکی هرمز 

فرش خاکی هرمز با هنرمندی هنرمندان از سال 1386 تا 1397 طی  هفت دوره انجام گردید. در این رویداد ها، هنرمندان بومی با استفاده از خاک های رنگی موجود در جزیره طرح فرش خاکی هرمز را بر ساحل این جزیره به انجام رساندند.  در طراحی این فرش خاکی، از نقش های حیوانات، گیاهان و احجام هندسی نگارگری گردیده است. این فرش طی دوره های مختلف اجرا شده که در هر دوره از تاریخ جزیره هرمز را بازگو کرده است. همچنین در نقشه این فرش از اسطوره های منطقه، اشعار خیام و همچنین لاک‌پشت پوزه عقابی، جبیر، نقوش پوشاک زنان هرمز، تصاویری از قلعه پرتغالی‌ها، سازها و نمادهای بومی بهره جسته اند.

در ایجاد فرش رنگی هرمز بیش از 50 هنرمند نقش داشته که با استفاده از رنگ و طرح به عناصر  افسانه‌ها، استعدادهای منطقه، سنت‌ها، تاریخ و فرهنگ جزیره جانی دوباره داده اند. فرش هرمز بزرگترین فرش خاکی جهان بوده و از جاذبه های توریستی این جزیره به شما می رود. ابعاد فرش خاکی طی دوره های مختلف افزایش یافته و اکنون این فرش به 1200 الی 1500 متر مربع رسیده است.

درباره فرش خاکی هرمز 
طرح فرش خاکی هرمز

تاریخچه فرش خاکی هرمز

ایده اولیه اجرای فرش قرمز در سال 1383 زده شد ابتدا یک هنرمند این طرح را بر روی بوم نقاشی کشیده و پس از گذشت 3 سال، در سال 1386 پس از اجرای موفق طرح های مشابه در شهر هایی نظیر تهران، اجرای این طرح بر روی خاک جزیره هرمز انجام گردید. از سال 1386 تا 1397 اجرای این طرح به صورت هر سال انجام شده، اما از سال 97 تاکنون به دلایل مختلف ادامه اجرای طرح به تعویق افتاده است. که در ادامه به دلایل مخالفت طرح خواهیم پرداخت.

تاریخچه فرش خاکی هرمز

دلایل توقف دوره جشنواره فرش خاکی هرمز

دلایل بسیار زیادی برای توقف اجرای دوره های فرش خاکی قرمز بیان شده که از جمله ی آن می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

هرچند اجرای طرح دوره های فرش خاکی هرمز، رونقر را برای بومیان این جزیره به همراه می آورد، اما منتقدان معتقد بودند که این رونق چند روزه، نمی تواند سبب رشد و توسعه جزیره شود. همچنین مخالفان طرح معتقد بودند به جای اجرای دوره فرش قرمز بایستی نسبت به معرفی سایر زیبایی ها و جاذبه های این جزیره اقدامات لازم انجام پذیرفته تا سبب رونق جزیره گردد.

علت دیگر مخالفت با جشنواره فرش هرمز، نیاز به حمل چندین تن خاک از نقاط مختلف جزیره برای اجرای این طرح بوده که بعضا این خاک ها و عناصر موجود در آن بسیار کمیاب و نایاب می باشند. که در صورت ادامه طرح صدمات جبران ناپذیری به خاک های منطقه وارد می کرد. حتی طی بررسی های انجام شده توسط برخی کارشناسان اعلام گردید در صورت ادامه اجرای طرح، خاک جزیره هرمز 25 سال دیگر به اتمام خواهد رسید.

دلایل توقف دوره فرش خاکی هرمز
فرش رنگی هرمز

علت رنگی بودن خاک جزیره هرمز

جزیره هرمز از قدیمی ترین نقاط ایران بوده و پیدایش آن بنا به کاوش های زمین شناسی انجام شده به 500 میلیون سال پیش باز می گردد. خاک این جزیره بیش از 100 طیف رنگی را شامل شده که در اثر وجود انواع مواد معدنی گوناگون در خاک این هرمز شکل گرفته است. خاک جزیره هرمز از طیف رنگ های سرد تا گرم را پوشش می دهد.

خاک جزیره تماما رنگ های موجود در فرش خاکی را تشکیل می دهد. برخورد نور خورشید با خاک های رنگی جزیره انعکاسی فوق العاده داشته به گونه ای که انسان را مدهوش زیبایی خود می کند. علت اختلاف رنگ این جزیره با سایر نقاط وجود عناصری مانند اکسید آهن و اکسید فلزات مختلف بوده که باعث ایجاد طیف گسترده ای از رنگ ها در آن شده است.

علت رنگی بودن خاک جزیره هرمز
طرح فرش خاکی هرمز

بهترین زمان بازدید فرش خاکی هرمز

هرچند رویداد فرش خاکی هرمز چند سالی است انجام نمی شود، اما بهترین زمان بازدید از این جزیره در فصل های سرد سال می باشد. زیرا در این فصول از رطوبت هوا کاسته شده و تجربه هوای گرم و شرجی هرمز را نخواهید داشت.

پیشنهاد می شود هنگام مراجعه به این منطقه دوربین عکاسی مناسب همراه خود داشته باشید تا بتوانید تصاویر منحصر به فردی از این پدیده زیبا ایجاد نمایید.

بهترین زمان بازدید فرش خاکی هرمز
ساحل فرش خاکی هرمز

اقامتگاه های نزدیک فرش خاکی هرمز

به علت بافت سنتی جزیره هرمز، انتظار یک هتل مناسب در جزیره را نداشته باشید، اما می توانید در کنار ساحل این جزیره اقدام به برپایی چادر و کمپینگ در کمپ فرش هرمز نمایید. اقامتگاه های بوم گردی جزیره گزینه دیگری بوده که می توانید ضمن استفاده از غذاهای محلی با بومیان ارتباط و با شیوه زندگی آنها بیشتر آشنا شوید.  همچنین اگر به دنبال گرفتن عکس های هنری هستید، اقامتگاه های بوم گردی سایتهای بسیار مناسبی برای عکس برداری می باشند.

اقامتگاه های نزدیک فرش خاکی هرمز

مکان های دیدنی اطراف فرش خاکی هرمز

مکان های دیدنی اطراف فرش خاکی هرمز را دره رنگین کمان، دره مجسمه ها، ساحل لاک پشت ها و سواحل رنگی جزیره هرمز تشکیل داده که می تواند مقصد بعدی پس از بازدید از فرش خاکی هرمز باشند.

نوشته های مشابه

بازدید دره رنگین کمان

دره رنگین کمان در فاصله 7 دقیقه با خودرو از فرش خاکی در جزیره هرمز قرار گرفته و به علت بافت رسوبی خاک این منطقه می توانید رنگ هایی نظیر سرمه‌ای، سفید، نارنجی و زرد را بر روی سطح زمین ببیند، تجربه بسیار لذت بخش که در صورت همراه داشتن یک دوربین عکاسی مناسب می تواند آن را ثبت نمایید.

بازدید دره رنگین کمان

دره تندیس ها از مکان های نزدیک فرش خاکی هرمز

فرش خاکی هرمز در فاصله 11 دقیقه با خودرو از دره تندیس های قشم قرار دارد. دره مجسمه ها در واقع صخره هایی بوده که در گذر زمان و فرسایش صورت گرفته توسط آب، باد و خاک در این منطقه ایجاد گردیده، این در جنوب غربی جزیره هرمز واقع شده است. اگر کمی با دقت به این مناظر دقت کنید، طرح های بسیار گوناگون و زیبایی را در آن خواهید یافت، پیشنهاد می شود هنگام مراجعه به این منطقه دوربین عکاسی مناسب همراه خود داشته باشید.

دره مجسمه ها از مکان های نزدیک فرش خاکی هرمز

ساحل لاک پشت ها در نزدیکی فرش خاکی هرمز

ساحل لاکپشت های جزیره هرمز در شرق جزیره و در مسافت 19 دقیقه با خودرو از فرش خاکی هرمز واقع شده است.

لاک پشت های دریایی به ندرت دیده می شوند، اما در فصل تخم ریزی این لاک پشت اگر در کان مناسب باشید می توانید این جانوران را در محل زندگیشان مشاهده نمایید.

در حال حاضر و در خلیج فارس 5 گونه از لاک پشت های دریایی شناسایی شده که در این منطقه زندگی می کنند که از این میان ساحل لاک پشت های هرمز محل تخم گذاری دو گونه از این لاک پشت ها می باشد. فصل تخم گذاری لاک پشت های دریایی سبز و منقار عقابی در اواخر زمستان بوده که برای تولید مثل خود را به ساحل این زیره می رسانند.

بهشت لاک پشت ها، نام دیگر ساحل لاک پشت های هرمز بوده که دلیل این نام گذاری، وجود ساحل صخره ای بزرگ بوده که دسترسی انسان را به این منطقه با دشواری و سختی همراه کرده است. این ساحل همانند دژی بزرگ از ساحل جزیره هرمز مراقبت کرده و سبب گردیده محیط ساحلی کمترین تغییر را داشته باشد.

ساحل لاک پشت های هرمز
ساحل لاک پشت های هرمز

ساحل سرخ در نزدیکی فرش خاکی هرمز

اگر به دنبال مراجعه به یک ساحل متفاوت می باشید، ما ساحل قرمز جزیره هرمز را به شما معرفی می کنیم، ساحلی که به دلیل داشتن مواد معدنی در داخل خاک آن به رنگ های متفاوت خصوصا قرمز دیده می شود، حتی رنگ امواجی که به این ساحل برخورد می کنند نیز سرخ رنگ می باشند.

خاک ساحل جزیره هرمز خوراکی بوده می توانید این خاک را چشیده و استفاده کرد. این خاک در میان مردم محلی به گِلک شهرت داشته و در بسیاری از ادویه و غذاهای محلی منطقه وجود دارد.ساحل سرخ هرمز در فاصله 5 دقیقه ای با خودرو از فرش خاکی این جزیره واقع شده است.

ساحل سرخ در نزدیکی فرش خاکی هرمز

سخن آخر

در این نوشته سعی شده فرش خاکی هرمز را به طور کامل معرفی کنیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، لطفا نظرات و تجربیات خود را از سفر به فرش خاکی هرمز با ما درمیان بگذارید.

فرش خاکی هرمز کجاست؟

فرش خاکی هرمز در بخش غربی ساحل جزیره هرمز واقع شده و برای رسیدن به این مکان از شهر هرمز فاصله 8 دقیقه ای در پیش خواهید داشت. به گونه ای که از شهر هرمز به خیابان ورزش رفته و ادامه مسیر 5 دقیقه ای تا مقصد را طی نمایید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا