رسپینا
قشم

قلعه پرتغالی های قشم؛ یادگار یک قرن استعمار

جزیره قشم، دارای دیوارهای قطور بوده 3.5 سانتی متری که آثار باقیمانده از استعمار پرتقال در این جزیره بوده که، این دیوارها بقایای قلعه در حدود 500 سال پیش بوده و به نام قلعه پرتقالی ها شهرت داشته، البته بخش هایی از قلعه هنوز پا برجاست.

 در میان قلعه های مناطق جنوبی ایران، این قلعه از شهرت بالاتری برخوردار است. یادگاری از دوران استعمار که اکنون به یکی از جذابیت های منطقه تبدیل شده و میزبان چندین هزار گردشگر ایرانی و خارجی در هر سال به یه این منطقه می باشد. قلعه پرتغالی های قشم بنا به بر دستور آلفونسو دو آلبوکرک در این منطقه ساخته شد. ساعت بازدید از این قلعه ساعت 8 الی 18 است. در این مقاله به معرفی و تاریخچه یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم، آدرس و نحوه دسترسی و بخش های مختلف آن خواهیم پرداخت پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

هتل های قشم
قلعه پرتغالی های قشم
قلعه پرتغالی های قشم

معرفی قلعه پرتغالی‌ های جزیره قشم

این قلعه توسط احسان یغمایی از زیر خاک کشف شد. بنای کنونی باقیمانده قلعه حاصل از وقوع زلزله 9.5 ریشتری می باشد. در پی کاوش های انجام شده ظروف چینی، شیشه های ساخت ونیز و توپ های جنگی در آن یافت شده است.

 کاربرد قلعه بیشتر نظامی بوده و جهت ذخیره آب، مواد غذایی و مهمات استفاده شده و به عنوان واحد پشتیبانی برای سایر قلعه های  هرمز، قشم و لارک مورد استفاده قرار گرفته است. آب شرب و مصرفی قلعه توسط آب باران و چاه ها تامین گردیده از دیگر نکات قلعه ی پرتغالی ها قرارگیری این قلعه بر روی تپه بوده که دید و سیطره ی بسیار خوبی به دریا و مناطق اطراف خود دارد.

قلعه پرتغالی‌های قشم کجاست؟

قلعه پرتغالی های قشم، از جاذبه های جزیره قشم بوده که در ضلع شمالی این جزیره، بلوار ژئوپارک و نزدیک به ساحل است.

مسیر شماره 1: فاصله این مسیر از تهران به بندرعباس 1280 کیلومتر و مسافتی 15 ساعته در پیش خواهید داشت. و جهت مراجعه به بندرعباس باید از اتوبان خلیج فارس و آزادراه تهران رفته و شهر های قم، کاشان، نطنز، یزد و سیرجان را تا پیش از رسیدن به بندرعباس در پیش خواهد داشت.  در صورتی که قصد بردن خودروی شخصی خود را به قشم دارید باید مسافتی 85 دقیقه ای تا بندر لافت را طی نمائید. فاصله ی میان بندر لافت و جزیره ی قشم 50 دقیقه بوده که با شناورهای طی می شود.

آدرس دقیق قلعه پرتغالی ها روی نقشه


View Larger Map

مسیر شماره 2: فاصله این تهران تا بندر پل 1350 کیلومتر بوده و مسافتی 15 ساعتی در پیش رو خواهید داشت. در مسیر رفتن به بندر پل، بایستی از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، شیراز، جهرم و لار عبور کرده تا در نهایت به بندر پل برسید. همچنین می توانید خودرو های خود را اسکله شهید حقانی بندرعباس برده و با اتوبوس های دریایی ساعت 6 الی 23 ماشین خود را به قشم ببرید. مدت زمان سفر با اتوبوس دریایی تا قشم 50 دقیقه می باشد.

اگر خودروی شخصی نداشتید، برای سفر به قشم، می‌توانید با اتوبوس یا قطار به‌ بندرعباس بروید و از آنجا با یک لنج خود را به قشم برسانید. این مسیر حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

جهت دسترسی به این قلعه از قشم فاصله ی 7 کیلومتری و مسافت 12 دقیقه ای با خودرو را درپیش خواهید داشت.به گونه ای که میدان علم و صنعت، مسیر را تا بلوار خلیج فارس ادامه دهید، پس از آن وارد بلوار باهنر، میدان انقلاب، بلوار غفاری شده و ادامه ی مسیر را تا این قلعه ادامه دهید.

تاریخچه قلعه پرتغالی‌ های جزیره قشم

قلعه پرتغالی که از یادگاران یک قرن سیطره پرتغالی ها بر این منطقه و تجارت دریایی در این منطقه بوده است و جهت حفاظت نظامیان پرتغال مقابل شورش بندرنشینان ایجاد شده بود. این قلعه بعدها توسط شاه عباس صفوی تصرف و به ایران بازگردانده شد و تاکنون از پر ارزش ترین آبراهه های ایران و منطقه به شمار می آید.

بعلت تخریب های صورت گرفته ناشی از زلزله و سایر پدیده های طبیعی و همچنین دخالت انسانی در این قلعه، قرار به اجرای مرمت قلعه ابتدا به پرتغالی ها سپرده شد که به علت انتقاداتی که طراحی آنها گرفته شد، طرح مرمت و بازسازی بنا تاکنون به جایی نرسیده است.

داستان قلعه پرتغالی ها
داستان قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی های جزیره قشم از نظر معماری

این قلعه مساحتی بالغ بر  2000 متر مربع داشته و مصالح آن را سنگ های آهکی و گچی به همراه ملاط و ساروج تشکیل می دهد. ساختار قلعه طی صد سالی که در دست پرتغالی ها بوده چندین بار استحکام بخشی گردیده است. در چهار طرف قلعه، چهار برج و باروی مرتفع قرار داشته که همگی به توپ و منجنیق مجهز می باشند.

بخش های مختلف قلعه پرتغالی های قشم

بخش های مختلف انبار پرتغالی ها را انبارهای اسلحه، آب‌انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار تشکیل می دهد.

کلیسا قلعه پرتغالی های قشم

پس از ساخت کلیسا، پرتغالی ها دور محوطه کلیسا اقدام به ساخت برج نمودند. ناقوس و ساعت این کلیسا هم اکنون در میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته است. همچنین یکی از توپ های جنگی قلعه را نیز به آرامگاه افشار در مشهد برده و و در کنار مزار وی قراردادند. برای بازدید از این کلیسا، پس از ورود به قلعه پرتغالی ها و عبور از حیاط مرکزی قلعه، وارد سرداب شده، از پله ها پایین رفته تا به کلیسا برسید. مدت زمان بازدید این قلعه یک ساعت و 45 دقیقه بوده و دارای ورودی می باشد، هزینه ی بلیط ورودی برای گردشگران داخلی و خارجی متفاوت است.

تونل زیرزمینی قلعه پرتغالی های قشم

در پی حفاری های انجام شده توسط شرکت برق در فاصله 500 متر از دژ، تونلی قدیمی مربوط به قلعه پرتغالی ها به صورت اتفاقی کشف گردید. بنابر شواهد از این تونل جهت راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی و نگهداری مهمات نظامی مورد استفاده قرار داشته و این تونل به مسافت 3 کیلومتر قلعه پرتغالی ها را به میدان سعدی قشم متصل کرده است.

بهترین زمان بازدید قلعه پرتغالی‌ها قشم

بهترین زمان مسافرت و گردش در قشم، فصل های سرد سال و بهار می باشد. هرچند اگر می خواهید سفر بهتر و در زمان خلوت تری داشته باشید و همچنین فرصت عکاسی بهتری از این قلعه را داشته باشید پیشنهاد می کنیم در تعطیلات و مخصوصا در زمان عید نوروز به این قلعه نروید.

این قلعه دارای ویو و منظره ی بسیار عالی نسبت به دریا داشته و نور پردازی های صورت گرفته در آن را می توانید پس از غروب آفتاب ببینید. هرچند به سبب دمای بالای جزیره و مخصوصا در فصل تابستان پیشنهاد می شود که در شب ها و یا پس از غروب آفتاب به دیدن این قلعه بروید، اما در روز چشم انداز بهتری از دریا را مشاهده خواهید کرد.

بهترین زمان بازدید قلعه پرتغالی‌ها قشم
بهترین زمان بازدید قلعه پرتغالی‌ها قشم

مکان های نزدیک قلعه پرتغالی ها

مکان های اطراف قلعه ی پرتغالی ها را صخره خرچنگ ها، هتل آوینا، رستوران های خاله و نان و نمک و بازار ماهی فروشان تشکیل می دهد.

صخره خرچنگ ها : این صخره ها در فاصله 6 دقیقه با خودرو و مسافت 17 دقیقه پیاده از قلعه پرتغالی ها قرار دارد. برای دیدن اکوسیستم و محل زندگی خرچنگ های قشم می بایست به صخره خرچنگ ها در نزدیکی روستای ریگو مراجعه نمایید.که این موضوع برای دوستداران طبیعت و جانوران بسیار جذاب بوده بگونه ای که  پیشنهاد می شود دوربین مناسب عکس برداری همراه خود داشته باشید.

پارک ساحلی قلعه پرتغالی ها: این در پارک در فاصله ی 7 دقیقه ای به صورت پیاده و 1 دقیقه ای با خودرو از قلعه پرتغالی ها قرار گرفته است. برای مراجعه بایستی به خیابان ژئوپارک بروید. وجود این پارک ساحلی در کنار قلعه باعث می شود که شما بتوانید پس از بازدید از دژ به استراحت بپردازید.

هتل آوینا: این هتل در فاصله 2 دقیقه ای با خودرو 5 دقیقه ای به صورت پیاده از قلعه پرتغالی ها قرار گرفته است. جهت رفتن به این هتل با خودرو بایستی از پرتغالی ها وارد بلوار با هنر شده و ادامه مسیر را تا هتل ادامه بدهید.

رستوران خاله: رستوران در فاصله ی 1 دقیقه ای با خودرو و 2 دقیقه بصورت پیاده از قلعه پرتغالی ها قرار گرفته و روبه روی قلعه پرتغالی ها می باشد.منوی این رستوران را انواع غذای محلی و دریایی تشکیل می دهد. رستوران سنتی خاله از بهترین رستوران های سنتی قشم است. ساعت کاری این رستوران 17 الی 24 می باشد.

رستوران نان و نمک:  این رستوران در فاصله 3 دقیقه با خودرو و 5 دقیقه پیاده از قلعه پرتغالی قرار دارد. و برای مراجعه به رستوران نان و نمک بایستی از کوچه پرتغالی ها وارد بلوار با هنر شده و ادامه مسیر را تا هتل ادامه دهید. منوی این رستوران را غذای های رستورانی ایرانی تشکیل می دهد. ساعت کار این رستوران از ساعت 11:30 الی 3 بامداد می باشد.

بازار ماهی فروشان: جهت رفتن به بازار ماهی فروشان از قلعه پرتغالی ها بصورت پیاده 13 دقیقه و با خودرو مسیری 4 دقیقه ای در پیش دارید. در صورتی که قصد خرید ماهی از قشم را دارید می توانید به این بازار مراجعه نمایید.

سخن آخر

امیدواریم از خواندن این مطلب برای شما مفید باشد، لطفا نظرات و تجربیات خود از گردش به قلعه پرتغالی های قشم را در پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

قلعه پرتغالی ها قشم کجاست؟

مسیر شماره 1: فاصله آن از تهران به بندرعباس 1280 کیلومتر و مسافت آن 15 ساعت است.
مسیر شماره 2: فاصله آن از تهران تا بندر پل 1350 کیلومتر بوده و مسافت آن 15 ساعت است.


تاریخچه قلعه پرتغالی ها هرمز چیست؟

این قلعه از یادگاران یک قرن سیطره پرتغالی ها بر این منطقه و تجارت دریایی در این منطقه بوده است و جهت حفاظت نظامیان پرتغال مقابل شورش بندرنشینان ایجاد شده بود. این قلعه بعدها توسط شاه عباس صفوی تصرف و به ایران بازگردانده شد و تاکنون از پر ارزش ترین آبراهه های ایران و منطقه به شمار می آید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا