رسپینا
قشم

دره تندیس های قشم؛ نمایشگاه از پیکر تراشی طبیعت

دره تندیس های قشم کجاست؟

قشم از زیباترین جزایر خلیج فارس بوده که به هر گوشه آن بنگریم شگفتی را مشاهده می نماییم. این بار به سراغ یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم، دره تندیس ها میرویم. این دره شباهت بسیار زیادی به دره ستارگان قشم دارد. در مکان فعلی این دره، درگذشته دریاچه ای وجود داشته که موجودات زنده بسیاری زندگی می کردند.

دره تندیس های قشم

دره تندیس ها با قدمت بیش از دو میلیون ساله خود و به دلیل داشتن سنگ هایی به شکل مجسمه مشهور گردیده و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از دره تندیس ها و پدیده های رسوبی موجود در آن به سوی خود جذب می کند.
اکنون به سراغ دره تندیس های قشم رفته و این مکان جذاب و دیدنی را برای شما معرفی خواهیم کرد پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

هتل های قشم

آدرس دره تندیس های قشم کجاست؟

دره تندیس ها در غرب جزیره قشم واقع شده و برای رسیدن به این دره از فرودگاه قشم مسافت 24 دقیقه ای، روستای طبل 7 دقیقه، روستای سوزا 36 دقیقه، روستای گوران 12 دقیقه و جنگل های حرا 11 دقیقه با خودرو در پیش خواهید داشت.  

درباره دره تندیس های قشم

بر اساس کاوش های انجام شده قدمت دره تندیس ها به بیش از 2 میلیون سال پیش و دوره سنوزوئیک رسیده و 50 هزار سال پیش از جزیره قشم بر اثر فرسایش های خاک، سنگ و ماسه در دوره های مختلف زمین‌شناسی بوجود آمده است. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر شکل گیری این دره می توان به فرسایش ناشی از آب های جاری در پی بارندگی ها در این منطقه اشاره کرد.

درباره دره تندیس های قشم

علت نامگذاری دره تندیس های قشم چیست؟

دره تندیس ها به دلیل داشتن اشکال و احجام هندسی بسیار درون خود به این نام مشهور گردیده، این تندیس ها و اشکال به گونه ای ایجاد شده که انگار هنرمندی حرفه ای کار ساخت آنها را برعهده گرفته و با زیبایی هرچه تمام تر به اتمام رسانده است.

علت نامگذاری دره تندیس های قشم چیست؟

دلیل شهرت دره تندیس های قشم

دلیل شهرت دره تندیس ها، اشکال بسیار زیبای این دره بوده که برخی شبیه به حیواناتی چون مرغ، خروس، سر گوسفند و حتی سر اژدها می باشند. شباهت برخی از این اشکال به قدری زیاد است که انسان را به فکر فرو خواهد برد.

دره تندیس ها از مهمترین و جذاب ترین سایت های گردشگری قشم بود که می توانید اشکال و مجسمه های شگفت انگیز بسیار را در بازدید از آن مشاهده نمایید. اشکال ساخته شده این دره حاصل هنرمندی های باد و باران بوده که در طی میلیون ها سال و در پی فرسایش بوجود آورده اند. دره تندیس ها شباهت بسیار زیادی به دره ستارگان داشته با این اختلاف که تندیس ها وسعت بیشتر، اما تراکم پدیده های کمتری نسبت به دره ستارگان دارد. دره ستارگان و دره تندیس ها در جهت های مخالف یکدیگر قرار گرفته اند.

دره تندیس ها به گونه ای هنرمندانه تراش خورده اند که باور کردن عدم دخالت انسانی در ساخت این پیکر ها بسیار مشکل می باشد.

غروب دره تندیس ها

تفریحات دره تندیس های قشم کدامند؟

جذابیت های بالا دره تندیس ها، آن را به مکان بسیار جذابی برای عکاسی عکاسان تبدیل کرده، از ویژگی های که گرفتن عکس ها را با مشکل همراه می کند حضور و شلوغی ها در سایت گردشگری می باشد موردی که شما در هنگام بازدید از دره تندیس ها به نگرانی بابت آن نخواهید داشت. پیشنهاد می کنیم پیش از مراجعه به این مکان حتما دوربین عکاسی مناسب همراه خود داشته باشید.

از دیگر تفریحاتی که در این منطقه می توان انجام داد، خرید سوغات و صنایع دستی از بومیان منطقه می باشد، صنایعی که با استفاده از صدف و گوش ماهی های منطقه ایجاد شده است.

 با خرید سوغات و صنایع دستی از بومیان به اقتصاد منطقه کمک کرده، هدیه و یادگاری ارزشمندی برای خود و عزیزانتان به ارمغان ببرید. در حین بازدید از منطقه اگر خوش شانس باشید می توانید منظره عبور شترها در این منطقه را دیده و از مشاهده آن لذت ببرید. از دیگر تفریحات دره تندیس های قشم، پیاده روی بوده، که با قدم زدن در این قسمت و به علت فاصله دره تندیس ها از بافت شهری و صافی آسمان منطقه ستاره های بیشتری را مشاهده خواهد کرد.

تفریحات دره تندیس های قشم

 اقامت در دره تندیس های قشم چگونه است؟

در دره تندیس های قشم امکانات اقامتی وجود نداشته، اما شما می تواند در منطقه کمپ زده و از تماشای آسمان پر ستاره دره لذت ببرید. همچنین شما می توانید از بوم گردی های اطراف دره تندیس های قشم استفاده کرده و یا به شهر قشم مراجعه کرده و از هتل های آن استفاده نمایید. برای اطلاعات بیشتر راجب اقامتگاه های بوم گردی، مقاله بهترین بوم گردی های قشم را مطالعه نمایید.

 اقامت در دره تندیس های قشم

بهترین زمان بازدید دره تندیس های قشم چه زمانی می باشد.

به علت گرمای هوا و رطوبت بالای قشم، پیشنهاد می شود سفر خود را در فصول سرد سال و اوایل بهار انجام داده تا گرمای هوا شما را اذیت نکند. همچنین بهترین ساعات بازدید از دره تندیس های قشم در ساعات پایانی روز و ابتدای شب می باشد. زیرا می توانید علاوه بر تندیس ها از مشاهده آسمان پرستاره دره نیز لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید دره تندیس های قشم

 شرایط بازدید از دره تندیس های قشم

پیش از رفتن به دره تندیس ها از شرایط جوی و آب و هوایی باخبر شوید، به علت بافت خاک منطقه در هنگام بارندگی در بخش های از آن به باتلاق تبدیل شده که خطر مرگ را در پی دارد.

نوشته های مشابه

در مراجعه به دره تندیس ها مخصوصا در زمان شب لیدر محلی همراه خود داشته باشید، به علت فاصله دره تندیس ها از بافت شهری، و عدم نور منطقه، تجهیزات روشنایی مناسب مانند هدلایت را بردارید. مسیر پیاده روی و شیب های دره برای کم توانان و کهنسالان مناسب نبوده و در هنگام بازدید از منطقه، کفش مناسب برای پیاده روی، کلاه و کرم ضد آفتاب، آب و غذا به اندازه کافی همراه خود داشته باشید.

در هنگام بازدید از منطقه سعی کنید که کمترین آسیب را به منطقه زده و همراه خود پلاستیک برای جمع آوری زباله های خود داشته باشید.

 شرایط بازدید از دره تندیس های قشم
دره تندیس ها هرمز

 دیدنی های اطراف دره تندیس های قشم

دیدنی های اطراف دره تندیس های قشم را سد گوران، جنگل حرا، و بام قشم، غار نمکدان و تنگه چاهکوه می باشد. که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

سد گوران: پیشینه ساخت این سد تاریخی به زمان هخامنشیان بازگشته، اما تاج سد در زمان ساسانیان بر روی این سد انجام گردید.به علت ارزش بالای آب شیرین در این منطقه، سد گوران از دوران گذشته، از بزرگترین و با ارزش ترین منابع تامین آب جزیره قشم بوده است. این سد در نزدیکی روستای گوران قرار داشته و جهت بازدید از سد گوران مسافت 17 دقیقه ای با خودرو تا دره تندیس ها در پیش خواهید داشت.

سد گوران
سد گوران

جنگل حرا: برای رفتن و مشاهده جنگل های شگفت انگیز حرا از دره تندیس ها مسافت 27 دقیقه ای با خودرو در پیش خواهد داشت. جنگل های بسیار زیبا که پس از جزر و مد از آب خارج شده و درون آب پنهان می شوند، تجربه ای که در کمتر منطقه ای آن را مشاهده خواهید کرد. این جنگل ها زیستگاه پرندگان مهاجر حواصیل بزرگ، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، گیلانشاه، سلیم خاکستری، کاکائی و…می باشد. علاوه بر پرندگان در این منطقه می توانید انواع آبزیان، و دوزیستانی مانند در هنگام مراجعه جنگل حرا دوربین مناسب همراه خود داشته باشید.

جنگل حرا
جنگل حرا

بام قشم: در قسمت غرب جزیره قشم، به ارتفاعاتی خواهید رسید که به بام قشم معروف است. از بام قشم شما می توانید جنگل های زیبای حرا و سواحل شمالی خلیج فارس را مشاهده نمایید. بام قشم از قدیمی ترین محل های سکونت انسانی در خلیج فارس بوده، به گونه ای که اشیا کشف شده در این منطقه را بیش از 150 هزار سال تخمین زده اند.
بام قشم در فاصله 33 کیلومتری و 40 دقیقه ای از دره تندیس ها قرار گرفته است.

بام قشم
بام قشم

غار نمکدان: این غار در فاصله 69 دقیقه ای از  دره تندیس های جزیره قشم  قرار گرفته است. این غار دارای گنبدی نمدی مانند که شما را به یاد کاخ پادشاهان دوران گذشته خواهد انداخت. این غار با طول 6.4 کیلومتری خود دومین غار نمکی بزرگ جهان است. که با مجموعه ای از قندیل های نمکی، استلاکتیت و استلاگمیت ها خود نمایی می کند. به علت عمق زیاد غار، هنگام بازدید چراغ قوی همراه داشته باشید. در پیاده روی در غار نمکدان می توانید اشکال ایجاد شده بسیار زیبایی را مشاهده نمایید. در کف غار باریکه ای آب جریان دارد.

غار نمکدان
غار نمکدان

تنگه چاهکوه: دیگر مناطق دیدنی پیشنهادی پس از بازدید دره تندیس های قشم، تنگه چاهکوه می باشد. دلیل نام گذاری این منطقه حفره های حفر شده در دل صخره ها بوده تا در هنگام بارندگی، آب بارش در حفره ها جمع شده و از طریق کانال های باریکی در طول مسیر، آب منتقل شود. به همین دلیل این مکان از تقدس بالایی بین بومیان برخوردار است. 

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

سخن آخر: در این مقاله سعی شده دره تندیس های قشم به طور کامل معرفی کردیم. لطفا با درمیان گذاشتن نظرات ارزشمند خود را ما را در بهبود مطالب یاری نمایید.

آدرس دره تندیس های قشم کجاست؟

دره تندیس ها در غرب جزیره قشم واقع شده و برای رسیدن به این دره از فرودگاه قشم مسافت 24 دقیقه ای، روستای طبل 7 دقیقه، روستای سوزا 36 دقیقه، روستای گوران 12 دقیقه و جنگل های حرا 11 دقیقه با خودرو در پیش خواهید داشت.  

بهترین زمان بازدید دره تندیس های قشم چه زمانی است؟

به علت گرمای هوا و رطوبت بالای قشم، پیشنهاد می شود سفر خود را در فصول سرد سال و اوایل بهار انجام داده تا گرمای هوا شما را اذیت نکند. همچنین بهترین ساعات بازدید از دره تندیس های قشم در ساعات پایانی روز و ابتدای شب می باشد. زیرا می توانید علاوه بر تندیس ها از مشاهده آسمان پرستاره دره نیز لذت ببرید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا