رسپینا
راهنمای سفر

راهنمای انعام دادن در هتل

انعام دادن در هتل در بسیاری از کشورهای جهان به یک عرف مسلم تبدیل شده است، در حالی که در بسیاری از کشورها مردم انعام چندانی نمی پردازند. حتی در برخی از کشورها همچون ایران ممکن است دادن انعام در هتل مرسوم نباشد.

کارن کلیولند، مشاور آداب و معاشرت می گوید: سفر یکی از تجملات زندگی است و مهم است که به کارکنانی که به تحقق پیدا کردن آن تجملات کمک می کنند، انعام داده شود. کارن کلیولند جمله معروفی دارد که می گوید: رویکرد من در زندگی به صورتی است که اگر زمان رزرو هتل از پس هزینه خدمات آن بر می آیید، می توانید انعام را بپردازید و سخت ترین بخشی که مستحق انعام است، بخش خانه داری است. در ادامه نحوه انعام دادن در هتل های ایران و کشورهای مختلف، نظر مشاوران آداب و معاشرت مورد بررسی قرار می دهیم.

انعام دادن به بخش های مختلف هتل
انعام دادن در هتل

آشنایی با بخش های مختلف هتل برای انعام دادن

هتل دارای بخش های زیادی از جمله: بخش چمدان، سرویس اتاق، خانه داری و دربان ها است. انعام گرفتن کارکنان بخش ها بستگی به میزان حجم کار و خدماتی که آن بخش به مهمان ارائه می دهد دارد.

  • بخش چمدان
    انعام دادن به این بخش نسبتا ساده است زیرا برای هر چمدان شما میتوانید مبلغ 10.000 تومان در نظر بگیرید.
  • سرویس اتاق
    در تمام هتل ها هزینه خدمات، روی صورت حسابی که به مهمان می دهند لحاظ می شود، این امر باعث شده که مهمان ها فکر کنند این یک خدمات اضافی است.
  • دربان ها

وقتی به یک دربان انعام می دهید به آن به عنوان یک ترازو فکر کرده اید، اینکه چه مبلغی میخواهید به عنوان انعام بدهید، بستگی به کاری که برای شما می خواهد انجام بدهد دارد. جک ایزون، رئیس شرکت مسافرتی ovation vacations به یک خبرنگار روزنامه بابت مصاحبه در مورد نحوه انعام دادن در هتل به دربان ها گفت: من برای رزرو یک شام ساده در هتل، به هیچ عنوان انعام نمی دهم. با این حال اگر یک دربان با تجربه برنامه یک شام شگفت انگیز را برای من برنامه ریزی کند، باید تشکر کرد و آن بستگی به بودجه من دارد.

  • خانه داری

یکی از مهمترین بخش های هتل، خانه داری است که باعث آرامش و آسایش مهمان در اقامتگاه خود می شود و راجع به مقدار انعام دادن و چگونگی آن در این مقاله بررسی می کنیم.

بررسی دادن انعام به بخش های مختلف
بخش های مختلف برای انعام دادن در هتل

آداب انعام دادن در هتل

واقعیت این است که قوانین انعام دادن در اینجا به اندازه قوانین دیگر واضح نیست. جولیا استیو بوید، مشاور آداب معاشرت که با خانواده های سلطنتی، سیاستمداران و مدیران تجاری کار کرده است، می گوید: کارکنان همیشه منتظر هستند که بین 15 الی 20 درصد انعام دریافت کنند، اما اکثر اوقات باب انتظار آنها پیش نمی رود، برای همین این حوزه با هیچ درصدی محاسبه نمی شود.

برای خانه داری چقدر انعام دهیم؟

یکی از متخصصان و نویسندگان آداب معاشرت، بنیانگذار Golden rules gal، مدیر سابق پروتکل شهر و شهرستان سانفرانسیسکو راجع به به انعام دادن در هتل اینگونه می گوید: قانون کلی برای انعام دادن به کارگر و حتی بخش خانه داری در هتل ها این است که حداقل 3 الی 20 دلار در روز به آنها بدهید. این برای متل ها و هتل هایی با اقامت طولانی مدت یکسان است، زیرا این بخش در تمام اقامتگاه ها یک کار را انجام می دهند و آن هم نظافت کردن اتاق ها است.

انعام به بخش خانه داری

انعام دادن به بخش خانه داری در طول شیوع کرونا

با توجه به کارهای اضافی که کارکنان خانه داری برای حفظ امنیت و سلامت شما انجام می دهند، ممکن است بخواهید به صورت سخاوتمندانه تر انعام بدهید. به خاطر داشته باشید که ممکن است در کارهای روزمره کمتر شاهد نظافت منزل باشید. نظافت ممکن است برای حداقل رساندن و قرار گرفتن در معرض احتمالی کرونا محدود شود. این دلیل مناسبی برای کاهش دادن یا نادیده گرفتن انعام نیست. اتاق شما در حال تمیز شدن است پس می توان با دادن انعام خوب نسبت به کاری که انجام می دهند از آنها قدردانی کنید.

نوشته های مشابه

چه زمانی باید بیشتر به بخش خانه داری انعام بدهیم؟

اگر از کارکنان خانه داری درخواست کرده اید که اتاق شما را مجدد تمیز کنند، وسایل اضافی را تحویل بگیرند یا هر شرایط دیگری مستحق انعام بیشتری هستند.
بوید مشاور آداب معاشرت اینگونه می گوید: تصور کنید کرم مرطوب کننده شما روی فرش ریخته شده است و شما از خدمه بخش خانه داری تقاضا می کنید که برای شما آن محل را تمیز کند زیرا که اینگونه کارها هرگز نباید داخل هتل رخ بدهد در این جور موارد شما میتوانید به آن خدمه انعام بیشتری دهید.

آیا باید انعام بیشتری به بخش خانه داری داد؟
میزان انعام دادن در هتل برای بخش خانه داری

آیا برای کارکنان بخش خانه داری در روز آخر اقامت در هتل باید انعام دهیم؟

کارکنان بخش خانه داری اغلب روزها به صورت چرخشی تغییر شیفت می دهند، بنابراین به احتمال زیاد شما هر روز یک فرد را نخواهید دید. اگر قصد دارید در آخرین روز اقامت خود در هتل انعام بدهید، افراد خانه داری که در اوایل اقامت اتاق شما را نظافت می کردند، انعامی دریافت نمی کنند.
گروتز می گوید: تمام روز های اقامت خود در هتل را انعام بدهید، زیرا این تضمین می کند که انعام به شخص یا افرادی که واقعا اتاق شما را نظافت کرده اند می رسد.

آیا در تعطیلات باید بیشتر به کارکنان خانه داری انعام دهیم؟

گروتز می گوید در حالی که در روزهای تعطیلات نیاز به انعام بیشتری نیست، اما این یک حرکت مهربانانه محسوب می شود.
اگر می توانید و از عهده آن برمی آیید، هرگز سخاوتمند بودن ضرری ندارد. لازم به ذکر است که بخش خدمات از حقوق زیادی برخوردار نیستند.

انعام دادن در تعطیلات
انعام دادن در هتل زمان تعطیلات

آیا می توان فقط یک بار به کارکنان بخش خانه داری انعام داد؟

گروتز می گوید که پول نقد همچنان در مورد انعام پادشاه است، پول نقد را می توان درون یک پاکت و با یادداشتی که نشان می دهد برای کارکنان بخش خانه داری است بگذارید. اگر ترجیح می دهید که فقط یک بار برای آن چند روز اقامت خود از پول نقد استفاده کنید، می توانید انعام را به دربان های هتل بدهید و از آنها تقاضا کنید که پول را به کارکنان بخش خانه داری بدهند.

میزان انعام دادن در هتل

بخش های هتلکمترین نرخ انعامبیشترین نرخ انعام
خانه داری30 تومان100 تومان
سرویس اتاق30 تومان100 تومان
دربان ها40 تومان100 تومان

سخن پایانی

دستورالعمل خاصی برای انعام دادن در هتل های ایران وجود ندارد و این امر بیشتر به خود مردم ایران واگذار شده است. در واقع این خود شما هستید که تصمیم می گیرید با توجه به شرایط انعام بدهید یا خیر. برخی اوقات برخورد کارکنان هتل به قدری مهربانانه است که خودتان به طور داوطلبانه این حرکت سخاوتمندانه را انجام می دهید و برخی مواقع هم بالعکس. اگر قانونی را در رابطه با انعام گرفتن یا انعام دادن می دانید، در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چقدر باید به دربان، خانه دار و سایر افراد که مسئول اقامت ما هستند انعام بدهیم؟

با توجه به افزایش هزینه های روزانه و کیفیت کار باید برای انعام دادن در هتل مبلغی حدود 30 الی 100 تومان را در نظر گرفت.

آیا در تعطیلات که هتل ها مسافران بیشتری را در خود جای می دهند باید انعام بیشتری دهیم؟

با توجه به اینکه ممکن است کارکنان اضافه کاری انجام دهند، میتوانید با توجه به مقدار نیاز به آنها انعام دهید.

آیا می توان فقط در روز آخر اقامت خود به کارکنان بخش خدمات خانه داری انعام داد؟

بله می توان انعام را درون یک پاکت گذاشته و به دربان هتل دهید تا به افرادی که در زمان اقامت شما شیفت بوده اند، بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا