رسپینا
هرمزگان

سفر به کیش یا قشم؟

سفر به کیش یا قشم؟ سوال متداولی که شاید بسیاری از مخاطبان سفر به این دو جزیره توریستی را درگیر خود نماید. همچنین افرادی که برای تفریح نمیدانند بودجه خود را صرف جاهای دیدنی کیش کنند و یا جاهای دیدنی قشم؟
در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که کدام جزیره ارزش سفر خواهد داشت، ساختار شهری و آب و هوا، نحوه دسترسی، حمل و نقل درون شهری، رستوران ها و تفریحات هر دو جزیره بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

به کیش سفر کنیم یا قشم
سفر به کیش یا قشم؟

ساختار شهری و آب و هوای کیش و قشم

یکی از عوامل مهم در انتخاب مقصد آب و هوای مقصد می باشد که به علت نزدیکی این دو جزیره به یکدیگر آب و هوای دو جزیره شبیه یکدیگر و به صورت گرم و مرطوب می باشد. به همین دلیل معمولا مسافرت های این دو جزیره در فصل های سرد سال که هوای خنک تری دارد، افزایش می باید. قشم نسبت به کیش، دارای فضای سنتی تری بوده و اگر شما به محیط سنتی علاقه داشته باشید می تواند برای شما جذاب باشد. اما اگر دنبال تفریحات و خوشگذرانی در محیطی مدرن می باشید کیش انتخاب بهتری خواهد بود.

به کیش سفر کنیم یا قشم، ساختار شهری
ساختار شهری کیش بهتره یا قشم؟

زندگی در کیش یا قشم؟

در صورتی که با تور ویا به صورت شخصی به یکی از این جزایر رفته باشید، ممکن است علاقمند به زندگی در آنها شوید.  اکنون به این سوال می خواهیم پاسخ دهیم که برای زندگی کیش بهتر است یا قشم؟

برای آگاهی کامل از این موضوع بایستی از شرایط زندگی در کیش و قشم آشنا بوده و بنا بر هدف گذاری که در زندگی خود انجام داده اید زندگی در یکی از این جزایر را انتخاب کنید. از مهمترین مواردی که رد تصمیم گیری در زندگی شما در سفر به این جزایر اهمیت دارد، جاهای دیدنی، آب و هوا، وضعیت سکونت، هزینه های زندگی و شرایط کار کیش یا قشم می باشد. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

برای مسافرت کیش بهتره یا قشم

برای رفتن به این دو جزیره، می توانید  سفر خود را به صورت زمینی (خودرو شخصی، اتوبوس، قطار) و هوایی انجام دهید. اکنون به مقایسه هزینه های سفر هر روش می پردازیم.

نحوه دسترسی - به کیش سفر کنیم یا قشم
مسافرت به کیش یا قشم

پرواز به کیش یا قشم؟

به علت تعداد سفرهای بیشتر به کیش، وجود زیرساخت قوی تر واحدهای اقامتی، تفریحی و رفاهی، معمولا در سفر هوایی شما باید هزینه بیشتری بپردازید. به گونه ای بلیط هواپیما کیش در بعضی از ایرلاین ها با قیمت بیشتری نسبت به قشم ارائه می شود. فرودگاه قشم نسبت به کیش فاصله بیشتر به شهر داشته و در نتیجه پس از پرواز مدت زمان 20 الی 25 دقیقه ای تا رسیدن به مرکز شهر خواهید داشت  که این مسئله می تواند باعث خستگی شما پس از یک پرواز طولانی گردد.

با پرواز به کیش سفر کنیم یا قشم
پرواز کیش یا قشم؟

هزینه سفر زمینی کیش یا قشم

 هزینه سفر زمینی کیش و قشم هر دو مشابه یکدیگر بوده زیرا برای هر دو مقصد باید از شهر مبدا به بندرعباس، سپس بندر چارک و از آنجا با شناور خود را به کیش و یا قشم برسانید که در مجموع اختلاف کمی دارند.

زمینی به کیش سفر کنیم یا قشم
سفر زمینی به کیش یا قشم؟

سفر به کیش و قشم با قطار و اتوبوس یا هواپیما؟

یکی از مهمترین بخش های مقایسه کیش و قشم راه دسترسی به آنها است که البته می توان گفت که تقریبا شبیه به هم هستند. برای سفر به قشم سه انتخاب پیش روی مسافران قرار دارد که دو مورد از آنها از طریق خشکی و دریا و مسیر سوم هوایی است. می توانید با ماشین یا اتوبوس های بین شهری به بندر عباس رفته و از آن جا سوار کشتی یا به قول محلی ها، سوار اتوبوس های دریایی شوید و از آن جا به قشم بروید.

اگر هم تمایل داشته باشید می توانید با خودرو شخصی خودتان به جزیره بروید در این صورت باید حدود ۳۰ دقیقه از بندرعباس رانندگی کنید تا به بندر پل برسید و ماشین را با خودروبر یا لندینگ کرافت به جزیره منتقل کنید.

نحوه دسترسی به کیش و قشم
سفر به کیش یا قشم؟

یکی از مطمئن ترین و ایمن ترین انتخاب ها سفر با قطار است. قطاری که از تهران به بندر عباس می رود و البته باید دقت داشته باشید که بلیط قطار تهران بندرعباس را زودتر رزرو کنید چون همیشه از چند روز قبل پر می شوند. از ایستگاه قطار تا اسکله حقانی ۲۰ دقیقه با تاکسی راه است و همچنین اگر زمان داشته باشید گردش در شهر بندرعباس نیز انتخاب خوبی است. بنادر زیر به قشم مسافر می برند. هزینه ورود خودرو به قشم در سال ۹۸، ۷۵ هزار تومان و در نظر گرفته شده و برای بازگشت نیز باید نصف این مبلغ را هزینه کنید.

نام شهرفاصله تا بندرعباس
بنـدر شهید باهنر20 دقیقه
بندر شهید حقانی11 دقیقه
بندر پل30 دقیقه
بندر شهید حقانی
بندر شهید حقانی

اگر حوصله سفرهای جاده ای یا سپری کردن زمان طولانی در قطار را ندارید پرواز و خرید بلیط هواپیما قشم نیز انتخاب مناسبی برای سفر به این جزیره هستند. پرواز تهران-قشم حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه زمان می برد و البته دیگر خستگی راه را ندارید و در زمان صرفه جویی می شود. فاصله هوایی تهران تا قشم ۱۰۷۲ کیلومتر می باشد. اگر بخواهیم در مقایسه کیش و قشم راه های دسترسی را بررسی کنیم باید بگوییم که تفاوت های چندانی ندارند و راه های دسترسی به کیش نیز همان سه گروه است اما بنادری که دارای اتوبوس و قایق دریایی برای سفر به کیش هستند به شرح زیر است:

نام شهرفاصله تا بندرعباس
بنـدر شهید لنگهحدود 2 ساعت و نیم
بندر شهید چارکحدود 3 ساعت 40 دقیقه
بندر آفتابحدود 3 ساعت 40 دقیقه
بندر لافت
بندر لافت

سفر به کیش و قشم با خودرو شخصی

هزینه ورود خودرو به کیش ۳۵۰ هزار تومان اعلام شده و البته خودروی شما باید تولید داخل مدل ۹۵ به بالا و خارجی مدل ۲۰۱۰ به بالا باشد. خودروهای تولید شده بین سال‌ های ۹۰ تا ۹۵ و خودروهای خارجی بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تنها درصورت رزرو قطعی هتل و در همان زمان می توانند وارد جزیره شوند. یادتان باشد که تمامی مسافران کارت شناسایی معتبر همراه خود داشته باشند. دقت داشته باشید که تمامی مسیرهای دریایی بین بندر عباس و جزایر از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب بوده و به خاطر طوفانی بودن دریا ممکن است برنامه ها به تاخیر بیفتند. پس بهتر است حتما از قبل آب و هوای منطقه را چک کنید.

پرواز مستقیم به کیش نیز گزینه دیگر سفر به جزیره است و حدود ۱ ساعت و نیم در هواپیما خواهید بود. در ضمن می توانید در خود جزیره انواع خودروهای لوکس را اجاره کنید.

با خودرو شخصی به کیش سفر کنیم یا قشم
سفر با خودرو شخصی به کیش یا قشم؟

مقایسه قشم و کیش از نظر جغرافیایی

اینکه کیش یا قشم کدام‌ یک برای سفر بهتر هستند، کاملا بستگی به خواسته‌های شما از یک سفر دارد. در مقایسه ابتدایی این دو جزیره، باید به ابعاد آن‌ها اشاره کنیم. طبق آورده‌ها، کیش مساحتی برابر با تقریبا 90 کیلومتر مربع دارد و مساحت قشم برابر با 1491 کیلومتر مربع است. بنابراین با توجه به این اختلاف مساحت، می‌توان گوناگونی محیطی در جزیره قشم و تنوع آن را به خوبی دریافت کرد، اما قطعا تفاوت‌ های میان این دو جزیره به همین مورد ختم نمی‌شود. امّا از سوی دیگر، این وسعت باعث می‌شود دیدن جاذبه‌ ها در قشم با طی مسافت بیشتر همراه باشد در حالی که کیش چون مساحتش کم است، مسافت طولانی را تجربه نمی‌کنید.

مورد دیگری که در قیاس ابتدایی این دو جاذبه گردشگری وجود دارد، مربوط به میانگین دمایی آن‌هاست. در حالت کلی کیش میانگین دمایی 26.6 درجه سلسیوس و قشم هم میانگین دمایی 26 درجه سلسیوس دارد که اختلاف آن‌ها بسیار ناچیز است و می‌توان آن‌ها را یکی دانست.

میانگین دمایی کیش و قشم
میانگین دمایی کیش یا قشم؟

حمل و نقل درون شهری کیش یا قشم

پس از رسیدن به جزایر کیش و قشم چه کنیم؟ سوالی است که ممکن است برای بسیاری از گردشگران پیش خواهد آمد، در صورتی که قصد دارید خودرو خود را به یکی از این جزایر آورده و گردش های درون کیش یا قشم را با ماشینتان انجام دهید می توانید از خواندن این گام این عبور کنید.
در این مرحله به مقایسه وضعیت حمل و نقل درون شهری داخل کیش و قشم پرداخته و این جزیره را از نظر وسایل حمل و نقل عمومی مقایسه خواهیم کرد.

اجاره خودرو: در هر دو جزیره می توانید از شرکت هایی که اقدام به کرایه خودرو می کنند استفاده کرده و ماشین مورد نظر خود را از بین لیست خودروهای ارائه شده انتخاب کرده و گردش درون جزیره خود را با استفاده از ایت ماشین ها انجام دهید.

اجاره خودرو در کیش و قشم
اجاره خودرو در کیش یا قشم؟

تاکسی های جزیره: مورد دیگری که می توانید برای رفت و آمد و گردش در داخل جزیره از آن بهره ببرید، تاکسی های درون شهری بوده که در این زمینه کیش تعداد بیشتری تاکسی در اختیار شما می گذارد و تقریبا در نزدیکی مراکز تفریحی مهم و پاساژ های آن به تعداد کافی خودرو برای جابجایی شما وجود دارد که می توانید برای رسیدن به مقاصد خود از آن بهره ببرید. در نظر داشته باشید که تاکسی های درون قشم اکثرا به صورت دربست بوده و لی با این وجود کرایه تاکسی ها رد کیش بیشتر از قشم است.

اتوبوس و ون: در جزیره کیش تقریبا می توانید برای رسیدن به تمامی مقاصد خود از اتوبوس، ون و مینی بوس های درون شهری بهره بره تا بدین طریق هزینه های خود را کاهش دهید. اما این مورد به علت ضعف سیستم حمل و نقل در قشم قابل دسترس نیست و شما برای رسیدن به مقاصد مورد نظر خود مجبور هستید از تاکسی یا خودرو های کرایه ای استفاده نمایید.

اتوبوس های کیش
اتوبوس های کیش

بررسی کیش و قشم از نظر غذا و رستوران

هزینه های خوراک در شهر کیش بالاتر بوده و علت بالا بودن هزینه ی حمل و نقل مواد غذایی به این جزیره می باشد. در قشم بیشتر منوی غذاها به صورت دریایی و سنتی بوده، اما در کیش دست شما بازتر بوده و علاوه بر منوی دریایی شما می تونید از غذاهای بین المللی و فست فودی نیز استفاده نمائید. بطوری که اکثر رستوران های بزرگ و زنجیره ای ایران در کیش شعبه دارند.

در رابطه با رستوران‌ها هم می‌توان به چند نکته اشاره کرد. تنوع رستوران‌ها در هر دو جزیره زیاد است و شما می‌توانید هم رستوران‌های لوکس پیدا کنید، هم رستوران‌های اقتصادی، اما مهم‌ترین اختلاف در تعداد است. جزیره کیش با وجود زمینه گردشگری پیشینی که داشته، تعداد رستوران‌های نسبتا بیشتری را از نظر تنوعی در خود جای داده است.

نکته دیگر، به سبک وعده‌های غذایی بازمی‌گردد. گوناگونی و کم و کیف غذاهای بومی و سنتی که در قشم به گردشگران ارائه می‌شود در مقایسه با جزیره کیش، بیشتر است. به این مورد نیز دقت کنید که با توجه به تعدد رستورا‌ن‌های لوکس در کیش و اوقات پر مسافر، حتی گاهی قیمت وعده‌های غذایی برخی از رستوران، بیشتر از پایتخت می‌شود.

کیش یا قشم کدام یک غذاهای بهتری دارند؟
کدام یک غذاهای بهتری دارند؟ کیش یا قشم؟

برای تفریح کیش بهتره یا قشم

کیش جزیره ای مدرن تری نسبت به قشم بوده تفریحات آن بیشتر بر اساس تکنولوژی و سرمایه گذاری های انجامش شده می باشد. حتی شهر زیر زمینی کاریز نیز نوسازی و بازسازی گردید. اما قشم جزیره بزرگتری بوده بعلت نگاه داشتن بافت فرهنگی سنتی خود اکثر تفریحات آن بر اساس موقعیت های طبیعی دست نخورده مانند : جنگل حرا، دره ستارگان و. . . هستند. اما طی چند سال اخیر و با حضور گردشگران در قشم، تفریحات جدیدی مشابه کیش در آن ایجاد شده است.

تفریحات و جاهای دیدنی کیش و قشم
تفریحات و جاهای دیدنی کیش یا قشم؟

تفریحات جزیره کیش

تفریحات این جزیره شامل: غواصی، جت اسکی، اسکی روی آب، کایت بوردینگ، پاراگلایدر، اتاق فرار، بانجی جامپینگ، پرش آزاد، تله کابین کیش، جایروکوپتر، تم پارک سنتر، پاراسل، شاتل، اسکوتر زیردریایی، فلای برد، بنانا، پدل بورد می شود.

تفریحات کیش یا قشم
تفریحات کیش یا قشم

تفریحات جزیره  قشم

تفریحات این جزیره شباهت زیادی به کیش دارند و عبارتند از: سافاری، آکواریوم پرده طلایی، موزه گردی، پاراسل، غواصی، شاتل، بنانا، فلای بورد، اسکی روی آب، جت اسکی، اسکوتری زیر آب، قایق سواری، پاراگلایدر

تفریحات آبی قشم یا کیش
تفریحات قشم یا کیش

مقایسه سواحل جزیره قشم و کیش

ساحل جزیره ها معمولا از محبوبترین نقاط هر جزیره یا شهر ساحلی می باشد. جزیره قشم با توجه به وسعت و جغرافیای خود سواحل بسیار زیبایی دارد که از جمله ی آن می توان: ساحل زیتون، ساحل نقره‌ای، ساحل سوزا، سواحل روستاهای شیب دراز، مسن و سلخ از زیباترین سواحل کشور می باشند. اما کیش به سواحل مرجانی خود مشهور است که به علت زلالی آب شما قادر هستید موجودات دریایی را به راحتی مشاهده نمایید.

با این حال، سواحل جزیره قشم کمی خلوت‌تر از سواحل کیش هستند و می‌توان این خلوتی را یک برتری برای سواحل قشم محسوب کرد. به دلیل مساحت بیشتری که جزیره قشم دارد، جاهای دنج بیشتری هم هست و جمعیتی که می‌خواهند از سواحل بازدید کنند، به این دلیل فضای بیشتری در اختیار خواهند داشت. در حالی که کیش فضای کوچکتری دارد و اسکله‌ها و سواحل معروفش محدودند.

مقایسه سواحل کیش و قشم
مقایسه سواحل کیش یا قشم

برای خرید کیش بهتره یا قشم؟

قشم و کیش هر دو جزو مناطق آزاد تجاری هستند. قشم از دیرباز تاکنون به عنوان بازارهای عمده فروشی آن در ایران شهرت داشته بگونه ای که قیمت کالاهای عمده ی آن تا حد نصف برخی بازار های ایران می باشد. که از جمله ی بازار های آن می توان بازار درگهان نام برد. اکثر بازار های قشم بصورت سنتی می باشد.  اما مراکز خرید کیش دارای مجتمع های لوکس بیشتر و بزرگتری نسبت به قشم بوده و برای خرید سوغاتی از کیش ماهی جنوب، شکلات و قهوه توصیه می شود، در مقابل در قشم می توانید از صنایع دستی، شیرینی های سنتی هلر، نان تموشی و محلی می توان نام برد.

مراکز خرید کیش یا قشم؟
مراکز خرید کیش یا قشم؟

مقایسه کیش و قشم از نظر اقامت و هتل

کیش دارای تعداد هتل های چند ستاره، لوکس تر و گرانتری نسبت به قشم بوده ولی در قشم هتل های 5 ستاره مانند زیگورات و سورینت قشم بسیار ارزانتر از داریوش و ترنج کیش می باشند. این موضوع در مورد سایر واحد های اقامتی نیز صدق می کند . اما نقطه ی قوت قشم در این زمینه، اقامتگاه های بوم گردی آن می باشد که به علت بافت بومی، این اقامتگاه  ها در این جزیره وجود داشته ولی کیش فاقد آن می باشد.

محل اقامت در کیش یا قشم
محل اقامت در کیش یا قشم

بررسی هزینه ها در کیش یا قشم

دومین نکته مهمی که در هنگام سفر کردن بسیار اهمیت دارد مدیریت هزینه‌ ها است. در انتخاب جزیره کیش یا قشم برای مقصد سفر، جالب است بدانید که این دو جزیره تفاوت فراوانی با یکدیگر دارند. پس بهتر آن است که پیش از سفر، مشخص کنید مقصد شما کدام یک از این جزیره ها خواهد بود. البته بودجه‌ای که برای سفر به جزیره قشم در نظر میگیرید از جزیره کیش کمتر است و در تمامی موارد هزینه کمتری به شما تحمیل خواهد شد.

هتل ها و مجموعه های اقامتی در جزیره قشم قیمت کمتری نسبت به هتل های جزیره کیش دارند و همچنین هزینه گشت و گذار، تفریح، حمل و نقل و حتی خرید کردن در جزیره قشم، از جزیره کیش پایین‌تر است. پس توصیه ما این است که پیش از سفر مشخص کنید مقصد سفر شما کدام یک از جزیره های کیش یا قشم است، به این ترتیب هزینه های خود را تعیین کرده و آنها را به راحتی مدیریت خواهید کرد.

بررسی هزینه ها در کیش یا قشم
بررسی هزینه ها در کیش یا قشم

سخن پایانی

کیش یا قشم هر دو از جزایر بسیار زیبای خلیج فارس می باشند که هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارا می باشند اما در یک نگاه کلی، اگر به دنبال خرید و ارزانی سفر هستید، قشم را انتخاب نمایید. کیش دارای جشنواره ها و مراکز تفریحی و هتل های لوکس بیشتری نسبت قشم بوده و در این مورد گزینه ی بهتری خواهد بود. در این مقاله سعی شد به مقایسه بین سفر کیش و قشم بپردازیم. همچنین شما می توانید نظرات خود را با ما در میان گذاشته و در صورت نیاز به راهنمایی سفر با شماره های پایین صفحه تماس بگیرید.

سوالات متداول

هزینه سفر کیش یا قشم بیشتر است؟

نکته مهمی که در هنگام سفر کردن بسیار اهمیت دارد مدیریت هزینه‌ ها است. در انتخاب جزیره کیش یا قشم برای مقصد سفر، باید بدانید که این دو جزیره تفاوت فراوانی با یکدیگر دارند. پس بهتر آن است که پیش از سفر، مشخص کنید مقصد شما کدام یک از این جزیره ها خواهد بود. البته بودجه‌ای که برای سفر به جزیره قشم در نظر میگیرید از جزیره کیش کمتر است و در تمامی موارد هزینه کمتری به شما تحمیل خواهد شد.

هتل ها و مجموعه های اقامتی در جزیره قشم قیمت کمتری نسبت به هتل های جزیره کیش دارند و همچنین هزینه گشت و گذار، تفریح، حمل و نقل و حتی خرید کردن در جزیره قشم، از جزیره کیش پایین‌تر است.

چه تفاوتی بین اقامتگاه های کیش یا قشم وجود دارد؟

کیش دارای تعداد هتل های چند ستاره، لوکس تر و گرانتری نسبت به قشم بوده ولی در قشم هتل های 5 ستاره مانند زیگورات و سورینت قشم بسیار ارزانتر از داریوش و ترنج کیش می باشند. این موضوع در مورد سایر واحد های اقامتی نیز صدق می کند . اما نقطه ی قوت قشم در این زمینه، اقامتگاه های بوم گردی آن می باشد که به علت بافت بومی، این اقامتگاه  ها در این جزیره وجود داشته ولی کیش فاقد آن می باشد.

سواحل کیش بهتر است یا قشم؟

ساحل جزیره ها معمولا از محبوبترین نقاط هر جزیره یا شهر ساحلی می باشد. جزیره قشم با توجه به وسعت و جغرافیای خود سواحل بسیار زیبایی دارد که از جمله ی آن می توان: ساحل زیتون، ساحل نقره‌ای، ساحل سوزا، سواحل روستاهای شیب دراز، مسن و سلخ از زیباترین سواحل کشور می باشند. اما کیش به سواحل مرجانی خود مشهور است که به علت زلالی آب شما قادر هستید موجودات دریایی را به راحتی مشاهده نمایید.

با این حال، سواحل جزیره قشم کمی خلوت‌تر از سواحل کیش هستند و می‌توان این خلوتی را یک برتری برای سواحل قشم محسوب کرد. به دلیل مساحت بیشتری که جزیره قشم دارد، جاهای دنج بیشتری هم هست و جمعیتی که می‌خواهند از سواحل بازدید کنند، به این دلیل فضای بیشتری در اختیار خواهند داشت. در حالی که کیش فضای کوچکتری دارد و اسکله‌ ها و سواحل معروفش محدودند.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا