رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه شارجه، اولین فرودگاه امارات

فرودگاه شارجه امارات که اولین فرودگاه امارات است، توسط شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها در سال 2015 به‌عنوان سومین مرکز بزرگ حمل ‌و نقل هوایی خاورمیانه شناخته شد. این افتخار پس از جابجایی 586195 مسافر و افزایش 16.1 درصدی نسبت به سال قبل به دست آمد. در حال حاضر شما می توانید پرواز های خارجی به مقصد شارجه را تنها از تهران و مشهد رزرو کنید. در ادامه اطلاعات کاملی در رابطه با فرودگاه بین المللی شارجه ذکر شده است. در صورتی که از این فرودگاه بازدید کرده اید اطلاعات خود را در قسمت کامنت ها با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

فرودگاه شارجه کجاست؟

این فرودگاه در شهر شارجه امارات و در بزرگراه طریق الذید قرار دارد. فرودگاه شارجه در 13 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر شارجه واقع شده است. علاوه بر رانندگی با خودرو، می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی به فرودگاه برسید.

فاصله فرودگاه شارجه تا دبی

گاهی اوقات مسافران به دلایل مختلف نمی توانند بلیط هواپیما دبی را رزرو کنند که به همین دلیل به شارجه رفته و از آنجا به دبی می روند. فاصله فرودگاه شارجه به دبی حدود 40 کیلومتر است. شما می توانید با استفاده از اتوبوس و یا تاکسی های فرودگاه شارجه به دبی بروید.

دسترسی به فرودگاه شارجه با اتوبوس

از تمام نقاط شهر شارجه می‌توانید با اتوبوس به فرودگاه بروید. اتوبوس‌های نارنجی روشن مواسلت سرویس‌های منظمی را در شارجه انجام می‌دهند، و اتوبوس‌های ایر عربیا به ابوظبی، دبی، العین و راس‌الخیمه تردد دارد. هزینه‌ اتوبوس ها از ۷ درهم شروع می‌شود، همه سرویس‌ها دارای فضای ویژه برای چمدان هستند.

تاکسی فرودگاه شارجه امارات

تاکسی های فرودگاه دارای تنوع بالایی در نوع و میزان خدمات هستند. تاکسی فرودگاه شارجه خدمات حمل و نقل 24 ساعته از فرودگاه را ارائه می دهد. همه تاکسی ها مجهز به تاکسی متر هستند و نرخ های رقابتی ارائه می دهند. تاکسی ها در ایستگاه های تاکسی در سطوح ورودی هر ترمینال در دسترس هستند. کرایه‌ها مشخص شده و هزینه برای همه سفرهایی که از فرودگاه مبدا می باشند 20 درهم است.

علاوه بر تاکسی‌های استاندارد، تاکسی‌های خانوادگی و مخصوص بانوان نیز در دسترس هستند. تاکسی شارجه همچنین خدمات لیموزین لوکس را نیز ارائه می دهد. تاکسی های فرودگاه شارجه به مسافران حمل و نقل شبانه روزی از فرودگاه را ارائه می دهند و کرایه آن با توجه به ساعت رزرو متفاوت است.

تاکسی فرودگاه شارجه
تاکسی فرودگاه شارجه

اطلاعات پرواز فرودگاه شارجه از ایران

پروازهای فرودگاه شارجه از ایران در حال حاضر از تهران و مشهد امکان پذیر است. همچنین ممکن است برخی از پروازهای غیر مستقیم به مقصد استانبول، ایروان یا دوحه، مقصد اول آن ها شارجه باشد.

پروازهای خروجی فرودگاه شارجه امارات

در صورتی که پرواز غیرمستقیم به شهری دیگر دارید و مقصد اول شما، شارجه است، باید مراحل مختلفی را قبل از ورود به پرواز بعدی طی کنید. فرودگاه شارجه به طور منظم برنامه پروازهای آنلاین را به روز می کند. در صورتی که پرواز شما با تاخیر روبه رو شد می توانید از تمامی امکانات Business Lounge از جمله دسترسی به اینترنت، خرید Duty Free، صرف نهار در فودکورت وقت بیشتری صرف کنید. در پروازهای خروجی باید به نکات زیر دقت کنید.

 • اکثر باجه های چک این خطوط هوایی حداقل دو ساعت قبل از پرواز باز هستند. برخی از آنها تا 48 ساعت قبل از زمان حرکت پرواز، چک ‌این آنلاین ارائه می ‌دهند.
 • وقتی به فرودگاه شارجه رسیدید، به صفحه نمایش اطلاعات پرواز مراجعه کنید تا شماره ردیف را برای چک این خط هوایی خود پیدا کنید.
 • در باجه ورود، مدارک معتبر مسافرتی خود از جمله پاسپورت، بلیط یا تاییدیه رزرو و در صورت وجود ویزا را آماده کنید.
 • برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی در هنگام ورود، همیشه مقدار مجاز چمدان پرواز خود را بررسی نمایید.
فرودگاه شارجه
فرودگاه شارجه

پروازهای ورودی فرودگاه شارجه

هنگامی که وارد فرودگاه شارجه شدید، می توانید از مسیرهای مشخص شده به قسمت تحویل چمدان و سپس بازرسی بروید. هنگام دریافت چمدان به نکات زیر دقت کنید:

 • صفحه های نمایش موجود در ترمینال را برای شماره چمدان خود بررسی کنید. چمدان‌ها و اقلامی مانند کالسکه را می‌توان در محل معمول دریافت چمدان دریافت کرد.
 • چرخ دستی های باربری رایگان در دسترس هستند. اگر به کمک نیاز داشتید، فرودگاه خدمات باربری را با هزینه ارائه می دهد.
 • اگر چمدان خود را گم کرده اید یا آسیب دیده اند، قبل از خروج از فرودگاه به باجه اشیای گم شده (lost and found) در قسمت دریافت چمدان بروید.
پروازهای ورودی فرودگاه شارجه
پروازهای ورودی فرودگاه شارجه

درباره فرودگاه شارجه امارات

فرودگاه شارجه امارات به عنوان سومین فرودگاه بزرگ خاورمیانه در سال 2015 شناخته شد. فرودگاه بین المللی شارجه پایگاه اصلی شرکت هواپیمایی ایر عربیا است. این فرودگاه در دهه 1970 ساخته و در 31 دسامبر 1976 افتتاح گردید. این فرودگاه جایگزین فروردگاه RAF شارجه شد که به شهر نزدیک‌تر بود که در سال 1932 افتتاح شده بود. این فرودگاه اولین فرودگاه در امارات متحده عربی و شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس برای استفاده توسط امپریال ایرویز بود و متعاقباً توسط RAF تا 1971 مورد استفاده قرار گرفت.

ایرلاین های فعال در فرودگاه شارجه امارات

در حال حاضر پروازهای فرودگاه شارجه از ایران توسط ایرلاین های خارجی انجام می شود. این شرکت های هواپمایی پروازها را یا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم انجام می دهند. در صورتی که می خواهید پرواز مستقیم به شارجه رزرو کنید، هواپیمایی العربیا شارجه گزینه مناسبی است.

شرکت هواپیماییشهر مبدا
هواپیمایی ایرعربیاتهران و مشهد
هواپیمایی قطر ایرویزتهران، مشهد، دوحه
هواپیمایی ترکیشتهران، مشهد، استانبول و آنکارا
هواپیمایی آنادولوجتتهران و مشهد

امکانات فرودگاه بین المللی شارجه

فرودگاه شارجه، یکی از فرودگاه های بزرگ خاورمیانه بوده که خدمات متفاوتی برای مسافران فراهم کرده است. برخی از این امکانات شامل موارد زیر است:

هتل ترانزیت فرودگاه شارجه

هتل ترانزیت فرودگاه مکانی آرام و خلوت برای استراحت مسافران به ویژه برای سفرهای ترانزیتی است. هتل فرودگاه در داخل فرودگاه شارجه قرار دارد و اتاق ها، امکانات تجاری، خشکشویی، بانکداری و خدمات پزشکی را ارائه می دهد. این هتل برای مسافرانی که توقف طولانی مدت یا پرواز با تاخیر دارند ایده آل است. هتل ترانزیت دارای 13 اتاق، از جمله پنج اتاق مشترک است. این هتل در بازرسی های امنیتی در فرودگاه و نزدیک به دروازه های خروج قرار دارد.

هتل ترانزیت فرودگاه شارجه
هتل ترانزیت فرودگاه شارجه

این هتل به مهمانان امکان رزرو اتاق از یک الی 12 ساعت، یا اقامت یک شبه را می دهد. همه اتاق ها به خوبی مجهز به امکانات استاندارد از جمله تخت، توالت، دوش و دسترسی به اینترنت هستند. همچنین خدمات 24 ساعته خدمات خشکشویی با حداقل هزینه نیز از امکانات هتل است. نرخ هتل ترانزیت فرودگاه شارجه به شرح زیر است:

نوشته های مشابه
 • اتاق خصوصی با غذا: 720 درهم در هر شب. (24 ساعت)
 • اتاق خصوصی بدون غذا: 280 درهم (1 تا 6 ساعت)
 • اتاق مشترک برای هر نفر (بزرگسال یا کودک): 300 درهم در هر شب.
 •  200 درهم برای 6 تا 12 ساعت.
 • 110 درهم برای 1 تا 6 ساعت.

خدمات ویزا در فرودگاه شارجه امارات

مسافران در بدو ورود به فرودگاه می توانند به صورت رایگان ویزای بازدید بگیرند که البته شامل حال شهروندان ایرانی نمی شود. این ویزای بازدید 30 روز اعتبار دارد و یک بار قابل تمدید است. مسافرانی که می خواهند ویزای توریستی دریافت کنند می توانند به آژانس های مسافرتی (توریستی) یا از طریق هتل مراجعه کنند که این ویزا به آنها اجازه می دهد تا برای مدت 30 یا 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. البته توجه داشته باشید ویزای ترانزیت در حال حاضر در فرودگاه ارائه نشده و مسافرانی که با پروازهای ترانزیت وارد می شوند نمی توانند از فرودگاه خارج شوند.

خدمات ویزا فرودگاه شارجه
خدمات ویزا فرودگاه شارجه

سالن های ویژه فرودگاه شارجه

در سالن های فرودگاهی شارجه می توانید از زمان انتظار خود در سالن های ممتاز نهایت استفاده را ببرید. استراحت کنید و از تمام مزایای منحصر به فرد و امکانات برتر در این سالن ها لذت ببرید. این سالن ها در مرکز فرودگاه قرار دارد، تمام سالن های فرودگاه، 24 ساعته باز هستند. البته برای استفاده از این سالن ها باید هزینه آن را پرداخت کنید.

 • سالن الدیافه: با رزرو این سالن پس از استراحت در فضایی اختصاصی و راحت و پذیرایی ویژه، با سرویس ویژه فرودگاهی به سمت هواپیما خواهید رفت. همچنین چمدان های شما با باربری سریع و ضمن تکمیل مراحل سفر، گذرنامه و بازرسی های امنیتی به قسمت بار تحویل داده می شود.
 • لانژ فرودگاه: لانژ یک فضای مدرن و در سطح جهانی برای مسافران است تا قبل از عزیمت به سفر خود استراحت کنند و از غذاها و نوشیدنی های بین المللی لذت ببرند. این لانژ دارای صندلی راحتی برای بیش از 170 مهمان، یک منطقه آرام برای استراحت، یک بخش بازی برای کودکان و امکاناتی مانند حمام است. این لانژ در مرکز ترمینال قرار داشته که 24 ساعت شبانه روز باز است و وای فای با سرعت بالا ارائه می دهد.
سالن الدیافه فرودگاه شارجه
سالن الدیافه فرودگاه شارجه

بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده در فرودگاه

مالیات بر ارزش افزوده خریدهای خود در امارات را در کیوسک های پرداخت Planet مستقر در ورودی اصلی ترمینال فرودگاه و کنار فودکورت پس بگیرید. Planet Tax Free راه سریع و آسانی را برای مطالبه بازپرداخت مالیات به شما ارائه می دهد که با تحویل رسید خرید خود می توانید مالیات پرداخت شده را بازپس بگیرید.

خدمات Hala فرودگاه شارجه

خدمات Hala خدمات کمکی را از میز تحویل تا گشت سوار شدن ارائه می دهد. این خدمات برای افراد مسن، جوان یا ناتوان ایده آل است. خدمات Hala شامل خدمات مختلفی از جمله ویزا، سازماندهی کمک با ویلچر، کمک به مسافر از طریق کنترل امنیت و گذرنامه، و کمک به ورود و سوار شدن به هواپیما است. از امکانات و خدمات دیگر این فرودگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وای فای رایگان
 • خدمات مالی برای مسافران
 • خدمات ارتباطی مانند تلفن رایگان درون شهری
 • اتاق سیگار
 • نمازخانه
 • خدمات ویژه خانواده ها
خدمات هلا فرودگاه شارجه
خدمات هلا فرودگاه شارجه

مشاهده پروازهای فرودگاه شارجه

برای مشاهده پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه شارجه، بهترین روش مراجعه به سایت فرودگاه است. در صفحه اطلاعات پرواز این فرودگاه شارجه جزئیات دقیق پرواز مسافری یا باری خود را مشاهده کنید. پس از ورود به صفحه برای پروازهای ورودی روی گزینه passenger arrival و پروازهای خروجی رو گزینه passenger departure کلیک کنید.

سوالات متداول فرودگاه شارجه

مهمترین پروازهای ورودی فرودگاه شارجه از کدام شهرهای ایران است؟ با چه ایرلاینی می توان پرواز مستقیم به شارجه را رزرو کرد؟

در حال حاضر تنها از مشهد و تهران می توان به مقصد شارجه سفر کرد. ایرلاین ایرعربیا، پرواز مستقیم به فرودگاه شارجه دارد.

آیا می توان در فرودگاه شارجه ویزای ترانزیت دریافت کرد؟

در حال حاضر امکان دریافت ویزای ترانزیت در فرودگاه شارجه وجود نداشته و در پروازهای غیر مستقیم نمی توان از این فرودگاه خارج شد.

فرودگاه شارجه کجاست؟ فاصله فرودگاه شارجه تا دبی چند کیلومتر است؟

این فرودگاه در شهر شارجه امارات و در بزرگراه طریق الذید قرار دارد. فاصله آن با دبی حدود 40 کیلومتر است که با تاکسی و اتوبوس های فرودگاه می توان به دبی رفت.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز برای بررسی سرویس شاتل باید با پذیرش هتل تماس بگیرید و اطلاعات دقیق رو جویا بشید 😊🌸

 1. سلام با تشکر از معلومات مفید شما یک سوال داشتم

  من بلیط ایرعربیا مشهد به کنیا گرفتم در شارجه 15 ساعت ترانزیت هستم
  آیا وقتی رسیدم به شارجه باید چمدونم رو تحویل بگیرم دو باره وقت سوار شدن تحویل بدم ؟

  1. سلام دوست عزیز این مورد کاملا بستگی به ایرلاین داره بهتره از نمایندگی های ایرلاین (شرکت هواپیمایی) ارائه دهنده بلیط این مورد رو جویا شید

   سفرتون هم بسلامت 😊🌸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا