رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه آنتالیا، سومین فرودگاه بزرگ ترکیه

فرودگاه آنتالیا به عنوان تنها فرودگاه این شهر، میزبان پروازهای متعددی از تهران، تبریز، شیراز و اصفهان، استانبول و آنکارا است. همچنین این فرودگاه مرکز هواپیمایی ترکیش نیز می باشد که پروازهای متعددی از ایران به آنتالیا دارد. پس از خرید بلیط هواپیما خارجی به مقصد آنتالیا توصیه می کنیم با این فرودگاه آشنا شوید تا در مقصد مشکلی برای شما پیش نیاید. با اطلاعات ارائه شده در این راهنما، سفر خود به آنتالیا را برنامه ریزی کنید. در صورتی که تجربه بازدید از این فرودگاه را داشته اید، اطلاعات خود را در قسمت کامنت های انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

آنتالیا چند فرودگاه دارد؟

در حقیقت شهر آنتالیا دارای یک فرودگاه بین المللی است که فرودگاه فراپورت تاو آنتالیا (Fraport TAV Antalya)‌ بوده و به اختصار آنتالیا می گویند که پس از رسیدن به آنتالیا در این فرودگاه فرود خواهید آمد. این فرودگاه سومین فرودگاه پر تردد ترکیه بوده که میزبان پروازهای متعدد از فرودگاه های داخلی ترکیه مانند فرودگاه آدانا، فرودگاه صبیحا و فرودگاه استانبول و شهرهای خارجی دیگر است. در این فرودگاه امکانات متعددی برای مسافران وجود دارد که در ادامه بررسی شده است.

فرودگاه آنتالیا کجاست؟

این فرودگاه در شمال شرقی مرکز شهر آنتالیا قرار دارد و از طریق بزرگراه D400 به مرکز شهر متصل می شود. سفر از مرکز شهر با ماشین تقریباً 20 دقیقه طول می کشد. بهتر است جاده آلانیا را برای رسیدن به فرودگاه آنتالیا انتخاب کنید. پس از ورود به فرودگاه، به ترتیب ترمینال بین المللی 1، ترمینال داخلی و ساختمان ترمینال CIP را خواهید دید. بعد از این ساختمان ها به ساختمان ترمینال بین المللی 2 خواهید رسید.

اطلاعات پرواز فرودگاه آنتالیا

پروازهای فرودگاه آنتالیا شامل پروازهای ورودی و خروجی بوده که برخی از شهرهای ایران سهمی از این پرواز دارند. پرواز تهران آنتالیا بیشترین سهم پرواز از مبدا ایران به آنتالیا را دارد. بلیط هواپیما تهران آنتالیا را می توانید در بیشتر روزهای هفته رزرو کنید که با ایرلاین های پگاسوس، ترکیش، قطر ایرویز و آنادولوجت انجام می شود. البته بیشتر این پروازها به صورت غیرمستقیم انجام می شود. سایر پروازهای مهم از ایران به آنتالیا در کادر پایین ذکر شده است.

ترمینال های فروگاه آنتالیا

فرودگاه آنتالیا سه ترمینال دارد که یکی از آن ها ویژه پروازهای داخلی است. دو ترمینال دیگر ویژه پروازهای خارجی است. هر کدام از ایرلاین ها در ترمینال مشخصی فرود می آیند. بطور مثال هواپیماهای ترکیش ایرلاین در ترمینال 1 فرود می آید. در هرکدام از این ترمینال ها امکانات مختلفی از جمله رستوران، اینترنت رایگان، فروشگاه و دفاتر ایرلاین های مختلف وجود دارد.

نوشته های مشابه
ترمینال فرودگاه آنتالیا
ترمینال فرودگاه آنتالیا

پروازهای ورودی به فرودگاه آنتالیا

این فرودگاه میزبان پروازهای مستقیم و غیر مستقیم متعددی از شهرهای مختلف است. از مسیرهای مهم این فرودگاه از ایران میتوان پرواز های زیر اشاره کرد:

با خرید این پرواز ها ابتدا در استانبول یا آنکارا و سپس در آنتالیا فرود خواهید آمد. پروازهای ورودی را می توانید در سایت فرودگاه آنتالیا مشاهده کنید. همچنین می توانید با تلفن فرودگاه آنتالیا به شماره 00904447423 تماس بگیرید.

به علاوه این امکان را هم دارید که بلیط های داخلی ترکیه مربوط به فرودگاه آنتالیا مانند بلیط هواپیما استانبول به آنتالیا و بلیط هواپیما آنتالیا به استانبول را هم از سایت رسپینا خریداری کنید.

نکات مهمی که باید در فرودگاه آنتالیا رعایت کنید!

  • بلیط، گذرنامه معتبر و سایر مدارک سفر را در اختیار داشته باشید.
  • سعی کنید قبل از ورود به فرودگاه، عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید.
  • محتویات چمدان خود را با توجه به اندازه و وزن مجاز بررسی کنید تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید.
  • قبل از ورود به فرودگاه آنتالیا سعی کنید نقشه آن را بررسی کنید تا در فرودگاه سردرگم نشوید.

بررسی پاسپورت و ویزا در فرودگاه آنتالیا

مسافران باید اعتبار مدارک سفر را از قبل بررسی کنند. برای سفر توریستی به ترکیه نیازی به ویزا ندارید اما گذرنامه باید حداقل تا پایان اقامت معتبر باشد. به منظور تسهیل مراحل صدور روادید برای شهروندان کشورهای مشمول مقررات ویزا، قبل از بررسی گذرنامه، میزهای ویزا در سالن ورود وجود دارد.

بررسی پاسپورت در فرودگاه
بررسی پاسپورت در فرودگاه

تحویل چمدان

مسافران پس از بررسی گذرنامه به سالن بازپس گیری چمدان می رسند. چرخ دستی های چمدان رایگان در اینجا وجود داشته که می توانید برای حمل چمدان استفاده کنید. شرکت های هواپیمایی و شرکت های حمل و نقل زمینی آن ها مسئولیت حمل و تحویل چمدان ها در فرودگاه آنتالیا را بر عهده دارند.

عبور از گمرک فرودگاه آنتالیا

پس از بررسی گذرنامه و بازپس گیری چمدان، مسافران باید از گمرک فرودگاه آنتالیا عبور کنند. اگر وسیله ای برای اعلام نداشته باشید می توانید بدون بررسی بیشتر از منطقه سبز استفاده کنند.  مسافرانی که کالاهای مشمول تشریفات گمرکی دارند باید از قسمت قرمز عبور کنند. مأموران گمرک در صورت لزوم برای اظهار کالا کمک خواهند کرد. محصولات معاف از عوارض گمرکی که اجازه عبور از گمرک نداشته و یا کالاهای ممنوعه یا محدود شده را ندارند باید اظهار شوند.

پروازهای خروجی فرودگاه آنتالیا

 در صورتی که پس از ورود به آنتالیا می خواهید با پروازی دیگر به شهری دیگر بروید می توانید مدتی را در فرودگاه بمانید و یا ویزای ترانزیت دریافت کنید. همچنین از فرودگاه آنتالیا به برخی شهرهای ایران مانند تهران، مشهد، تبریز و اصفهان پرواز دارد. در صورت خرید بلیط هواپیما آنتالیا تهران باید علاوه بر حضور به موقع در فرودگاه نسبت به شرایط ورود و چک این اطلاع داشته باشید.

نحوه چک این فرودگاه آنتالیا

منطقه چک این فرودگاه آنتالیا در طبقه همکف است. می توانید با جستجوی شماره پرواز خود در مانیتور پرواز موجود در فرودگاه، گیت پذیرش خود را پیدا کنید. همچنین توصیه می شود حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از حرکت پرواز، در فرودگاه حاضر شوید

  • کارکنان چک این، مدارکی مانند بلیط و پاسپورت شما را برای بررسی تقاضا می کنند.
  • چمدان شما وزن می شود، بررسی می شود و به طور خودکار به هواپیما منتقل می شود
  • کارت پرواز خود را دریافت می کنید که گیت خروج و شماره صندلی رزرو شده شما را نشان می دهد
چک این فرودگاه آنتالیا
چک این فرودگاه آنتالیا

بررسی پاسپورت

مسافران خروجی فرودگاه آنتالیا باید گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر را در باجه چک پاسپورت ارائه دهند. پاسپورت ارائه شده نباید قبل از سفر برگشت منقضی شود. توجه داشته باشید که برخی از مقاصد برای ورود به کشور خود به اعتبار گذرنامه 6 ماهه نیاز دارند.

دروازه های خروج از فرودگاه

پس از عبور از بررسی امنیتی فرودگاه آنتالیا، مسافران به منطقه انتظار می رسند که چندین رستوران و فروشگاه های معاف از مالیات در آنها وجود دارد. از هر مغازه و رستورانی برای رفتن به ورودی پروازها شما بیش از 5 دقیقه طول نمی کشد. مانیتورهای موجود در سالن به شما کمک می کنند تا ورودی خود را به راحتی پیدا کنید. بنابراین، پس از کنترل امنیتی، می توانید با آرامش از خرید و پیشنهادات غذا و نوشیدنی های فرودگاه لذت ببرید.

خروجی فرودگاه آنتالیا
خروجی فرودگاه آنتالیا

چه ایرلاین هایی به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند؟

فرودگاه آنتالیا همه روزه میزبان پرواز های متعدد از ایرلاین های معرف جهان و البته ایران است ایرلاین های ایرانی که به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند عبارتند از:

هوایمایی ماهان

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی قشم ایر

هواپیمایی تابان

هواپیمایی زاگرس

هواپیمایی کاسپین

ایرلاین های مهم خارجی که به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند نیز عبارتند از:

ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines)

هواپیمایی قطر (Qatar Airways)

هواپیمایی امارات (Emirates)

هواپیمایی اتحاد (Etihad Airways)

هواپیمایی لوفتهانزا (Lufthansa)

هواپیمایی بریتانیا (British Airways)

خدمات حمل و نقل عمومی در فرودگاه آنتالیا

فرودگاه آنتالیا با ایجاد جایگاه های مختلف، خدمات حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی و اتوبوس را فراهم کرده است. علاوه بر این امکان استفاده از تراموا و مترو در این فرودگاه وجود دارد. ایستگاه های تاکسی در جلوی خروجی های ورودی همه ترمینال ها قرار دارند. همه رانندگان تاکسی دارای برچسب های شناسایی ویژه فرودگاه هستند. ‌برای استفاده از مترو و اتوبوس باید بلیط آن را تهیه کنید که با توجه به تعداد سفرها از 18 تا 36 لیر متغیر است.

اتوبوس فرودگاه آنتالیا
اتوبوس فرودگاه آنتالیا

امکانات فرودگاه آنتالیا

فرودگاه آنتالیا دارای امکانات مختلفی برای راهنمایی مسافران و همچنین استراحت آنان است. در این فرودگاه رستوران، فری شاپ،‌ اتاق های استراحت، خدمات ویزا و موارد متعدد دیگر است. در ادامه مهم ترین امکانات فرودگاه آنتالیا بررسی شده است.

اینترنت رایگان

مسافران این فرودگاه به مدت 30 دقیقه در تمام پایانه ها و سالن های ورود و خروج بدون نیاز به عضویت رایگان می توانند از اینترنت استفاده کنند. داشتن تلفن همراه، شناسنامه یا پاسپورت معتبر برای مسافران کافی است تا از خدمات اینترنت رایگان بهره مند شوند. می توانید پین کد اینترنت رایگان خود را از نقاط کیوسک WI-FI در سالن های ورود و خروج ما دریافت کنید. خدمات اینترنت نامحدود رایگان نیز در ترمینال CIP فرودگاه آنتالیا ارائه می شود.

فری شاپ فرودگاه آنتالیا

یکی از امکاناتی که در بیشتر فرودگاه های بین المللی از جمله فرودگاه آنتالیا وجود دارد، فری شاپ هایی هستند که در آن کالاهای مختلف با قیمتی کمتر به فروش می رسند. خرید از این فروشگاه ها معاف از مالیات می باشند. این  فروشگاه ها شامل دیوتی فری آنتالیا،‌ DUFRY، فروشگاه EXPRESS بدون عوارض گمرکی در ورودی ترمینال 1 می باشد.

فری شاپ فرودگاه آنتالیا
فری شاپ فرودگاه آنتالیا

خدمات اشیاء گمشده فرودگاه آنتالیا

اگر کالای خود را جلوی ترمینال، در پارکینگ، محل تحویل، محوطه ورود یا نقاط مختلف ترمینال (به استثنای داخل پرواز) گم کرده اید، می توانید به دفتر اشیاء گمشده (Lost & Found) در ترمینال های مختلف مراجعه کنید. اگر وسایل خود را در حین پرواز یا هنگام تحویل چمدان گم کرده اید، و یا در صورتی که چمدان شما آسیب دیده یا برخی از اقلام آن گم شده است، لطفاً به دفتر اشیاء گمشده شرکت هواپیمایی خود مراجعه کنید.

اتاق سیگار

سیگار کشیدن در ترمینال بین المللی 1، ترمینال بین المللی 2 و ترمینال داخلی ممنوع است. با این حال، در ترمینال 1، ترمینال داخلی و ترمینال 2 پس از عبور از بررسی امنیتی، دارای اتاق سیگار است که در تعداد کمی از فرودگاه های جهان یافت می شود. از آنجایی که اتاق سیگار با محوطه ورودی ادغام شده است، می توانید به راحتی به مراکز خرید و نقاط غذا و نوشیدنی دسترسی داشته باشید.

اتاق سیگار فرودگاه آنتالیا
اتاق سیگار فرودگاه آنتالیا

خدمات مسافران معلول

از خدمات فرودگاه آنتالیا، سرویس های ویژه برای معلولین است. خودروهای معلولان و جانبازان (از جمله بستگان درجه یک جانبازان) با ارائه مدارک بستگان از پارکینگ رایگان برخوردار خواهند شد. همچنین می توانید از باجه های مربوطه، با پرداخت هزینه از خدمات ویلچر استفاده کنید.

غرفه های بازپرداخت مالیات

مسافرانی که مقیم ترکیه نیستند، می توانند برای بسیاری از کالاهای خریداری شده در این کشور، بازپرداخت مالیات را درخواست کنند. برای دریافت مالیات کالاهای خریداری شده باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • هنگام خرید محصول، از کارکنان فروشگاه بخواهید رسید بازپرداخت مالیاتی را ارائه کنند.
  • هنگام خروج از ترکیه، خریدها، رسید بازپرداخت مالیات و پاسپورت خود را به میز گمرک ارائه دهید تا آنها را مهر دریافت کنید.
  • پس از آن، رسید مهر شده، پاسپورت و کارت اعتباری خود را در قسمت خدمات در طبقه اول ارائه دهید تا مالیات پرداخت شده به شما عودت شود.

خدمات پزشکی فرودگاه

فرودگاه فراپورت تاو آنتالیا خدمات اورژانسی و مراقبت های عمومی 24 ساعته را با همکاری کلینیک MMS، وابسته به بیمارستان آنادولو ارائه می دهد. این کلینیک برای اکثر موارد پزشکی مجهز است و توانایی رسیدگی به هر مورد اضطراری را دارد. تست کرونا در فرودگاه آنتالیا در این مرکز ممکن بود اما به دلیل حذف شرایط قرنطینه نیازی به این تست نخواهید داشت.

سوالات متداول فرودگاه آنتالیا

فرودگاه آنتالیا کجاست؟ بهترین روش برای دسترسی به فرودگاه آنتالیا چیست؟

این فرودگاه در شمال شرقی مرکز شهر آنتالیا قرار دارد و از طریق بزرگراه D400 به مرکز شهر متصل می شود. بهتر است جاده آلانیا را برای رسیدن به فرودگاه آنتالیا انتخاب کنید. همچنین استفاده از تراموا و مترو را نیز پیشنهاد می کنیم.

پروازهای ورودی فرودگاه آنتالیا از کدام شهرهای ایران است؟ آیا پرواز مستقیم به آنتالیا از ایران وجود دارد؟

در حال حاضر از شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز می توان به آنتالیا رفت. پرواز مستقیم از ایران به آنتالیا وجود ندارد.  

فری شاپ فرودگاه انتالیا در کدام ترمینال است؟

این فرودگاه چندین فروشگاه معاف از مالیات دارد که در ترمینال های مختلف قرار دارد. این  فروشگاه ها شامل دیوتی فری آنتالیا،‌ DUFRY، فروشگاه EXPRESS بدون عوارض گمرکی در ورودی ترمینال 1 می باشد.

آیا می توان برای خریدهای بیرون از فرودگاه، مالیات پرداخت شده را پس گرفت؟

بله. شما باید رسید کالاها را از فروشگاه همراه داشته باشید که با ارائه اجناس، رسید خرید و پاسپورت می توانید مالیات پرداخت شده را دریافت نمایید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا