رسپینا
فرودگاه ها

معرفی فرودگاه اردبیل

شهر زیبای اردبیل که با چشمه های آب گرم و مناظر زیبای طبیعی بی نظیرش شناخته می شود، دارای یک پایانه هواپیمایی بین المللی است که از سال 1370 در لیست فرودگاه های ایران قرار گرفته است. در زمان تاسیس این فرودگاه، اردبیل استان مستقلی نبود و زیرمجموعه از استان آذربایجان شرقی به شمار می رفت. به همین علت نیز، فعالیت فرودگاه اردبیل به صورت اصطلاحا اقماری انجام می شد. یعنی در بعضی بازه های سال فعالیت داشت و بعد از یک وقفه، به صورت دوره‌های چرخشی فعالیت های پروازی خود را از سر می گرفت. اما از سال 73 به بعد، با تفکیک استان اردبیل تا امروز، برنامه پروازی منظمی داشته است.

اگر شما هم قصد خرید بلیط هواپیما به مقصد یا از مبدا شهر اردبیل را دارید، در ادامه این مقاله تمامی مسیرهای پروازی متصل به فرودگاه این شهر، امکانات و مسیرهای دسترسی آن به داخل شهر و … را بررسی کرده ایم.

کد یاتاADU
کد ایکائوOITL
شماره تماس اطلاعات پرواز199 (از اردبیل) – 31458899 – 045 (از سایر شهرها)
آدرساردبیل، بزرگراه بسیج، بزرگراه شهید دادمان
سایت رسمیardabil.airport.ir

فرودگاه اردبیل به کدام شهرها پرواز دارد؟

طبق آمار رسمی سایت رسمی فرودگاه اردبیل، این پایانه هوایی به صورت رفت و برگشت حدود 58 پرواز در طول هفته انجام برگزار می کند. مقاصد پروازی این فرودگاه متاسفانه در حال حاضر فقط شامل شهرهای مشهد و تهران است، اما طرح توسعه مسیرهای پروازی فرودگاه در دست بررسی و اقدام قرار دارد. برای چک کردن ساعت و روز پروازهای اردبیل می توانید از لینک های موجود در کادر زیر استفاده کنید.

پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه اردبیل روی نقشه

پروازهای ورودی فرودگاه اردبیل

پروازهای خروجی فرودگاه اردبیل

پروازهای خارجی فرودگاه اردبیل

اولین پروازهای بین المللی فرودگاه اردبیل در سال 1379 انجام شد که شامل پروازهای حج و عتبات و عالیات بود. به مرور زمان، به صورت فصلی و باتوجه به تقاضای مسافران، پروازهای نجف نیز به لیست پروازهای خارجی فرودگاه اردبیل اضافه شد. دو شرکت هواپیمایی قشم ایر و ایران ایر، مسئولیت برگزاری پروازهای خارجی این فرودگاه را برعهده دارند. به منظور سهولت خدمات رسانی به حجاج و مستقبلین آن ها، ترمینال شماره 2 و 3 به صورت کامل به این پروازها اختصاص داده شده است. در زمان برگزاری پروازها نیز، پرسنلی برای راهنمایی مسافران با لباس فرم مخصوص در سالن ترمینال، حضور خواهند داشت.

اگر سفر بین المللی در پیش رو دارید، نزدیک ترین فرودگاه به شهر اردبیل، فرودگاه شهید مدنی تبریز است که پروازهای بین الملل و بین قاره ای را برگزار می کند. از اردبیل تا تبریز، کمتر از 3 ساعت (حدود 218 کیلومتر) با خودرو راه است.

پرواز حج در فرودگاه اردبیل

تابلو اطلاعات پرواز فرودگاه اردبیل

برای مشاهده آخرین وضعیت پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه، باید وارد آدرس اینترنتی ardabil.airport.ir شوید. جدول بالای این صفحه، ساعت، شماره پرواز، مبدا و آخرین وضعیت پروازهای هر روز را نمایش می دهد. اطلاعات بروزتر، از طریق تماس با شماره اطلاعات پرواز فرودگاه نیز قابل دستیابی است.

آدرس، مسیر دسترسی و تلفن فرودگاه بین المللی اردبیل

فرودگاه اردبیل در منطقه ای خارج از شهر (شمال شرق اردبیل) قرار گرفته است و از مرکز شهر با خودرو حدودا 40 دقیقه ای طول می کشد. تنها راه دسترسی این فرودگاه به داخل شهر، استفاده از تاکسی است و خط اتوبوسی دراین مسیر فعالیت ندارد. اگر مقصد پرواز شما، فرودگاه اردبیل است، تاکسی های فرودگاه در مقابل درب ترمینال مستقر هستند و شما را تا مقصد موردنظرتان (حتی برون شهری) جا به جا می کنند.

  • آدرس فرودگاه اردبیل: اردبیل، بزرگراه بسیج، بزرگراه شهید دادمان
  • شماره اطلاعات پرواز: 199 (از اردبیل) – 31458899 – 045 (از سایر شهرها)

شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه اردبیل

در حال حاضر، 5 شرکت هواپیمایی در فرودگاه اردبیل فعالیت دارند که لینک دسترسی به پروازهای هر یک، در کادر زیر قرار داده شده است.

فرودگاه اردبیل چه امکاناتی دارد؟

فرودگاه اردبیل به 3 ترمینال مجهز است که ترمینال های شماره 2 و 3 به پروازهای حج و عتبات و عالیات اختصاص دارد و تنها به صورت فصلی فعالیت می کند. اما ترمینال شماره 1 که پروازهای داخلی را میزبانی می کند، در تمامی روزهای سال فعالیت دارد و به امکاناتی از جمله پارکینگ، نمازخانه، غرفه های خرید سوغات، سرویس بهداشتی و … مجهز است. یک پایون VIP هم در این فرودگاه قرار دارد که ویژه میزبانی از مسافران خاص مانند مسئولان کشوری، لشکری یا افرادی که به دلایل امنیتی امکان انجام پروسه های پرواز مانند مسافران عادی را ندارند، تاسیس شده است.

مختصری از تاریخچه ی فرودگاه اردبیل

با اینکه اولین پرواز فرودگاه اردبیل در سال 1370 انجام شد، اما پروژه طراحی و ساخت این فرودگاه، مربوط به سال 1352 می شود. احداث فرودگاه در شهر اردبیل، بیشتر از دلایل اقتصادی و گردشگری، با همت و پیگیری مردم این شهر انجام شد؛ چراکه بعد از شروع جنگ میان ایران و عراق، پروژه ساخت فرودگاه حدودا 10 سالی متوقف شد. اما با پایان یافتن جنگ، مردم اردبیل هم چنان به پیگیری ها و کمک های مالی خود برای عملیات ساخت و ساز فرودگاه ادامه دادند تا بالاخره در تاریخ 10 آبان 1370، شركت هواپیمایی آسمان، اولین پرواز خود از مبدا اردبیل را با هواپیمایی فوكر28 انجام داد.

با مرور زمان و استقبال مسافران، سایر شرکت های هواپیمایی نیز مانند ایران ایر فعالیت خود را در فرودگاه اردبیل شروع کردند اما به دلیل تقاضای پایین، مسیرهای پروازی جدید در این فرودگاه راه اندازی نشد.

هتل های نزدیک به فرودگاه اردبیل

مسافرانی که به دلایل کاری سفر می کنند و یا مدت اقامت آن ها کوتاه است، معمولا تمایل دارند تا هتل خود را در نزدیکی فرودگاه رزرو کنند تا مدت زمان زیادی در رفت و آمد نباشند. البته در مورد سفر به اردبیل، ما این مورد را توصیه نمی کنیم؛ چراکه این شهر زیبا، آنقدر جاذبه های طبیعی و تاریخی در گوشه و کنار خود دارد که اگر فرصتی ندارید به صورت ویژه به دیدن از آن اختصاص دهید، بهتر است حداقل هتل خود را به گونه ای انتخاب کنید که حتی به صورت کوتاه، فرصتی برای بازدید از آن ها داشته باشید.

با ورود به صفحه هتل های اردبیل و انتخاب تاریخ ورود و خروج خود، می توانید به اطلاعات رزرو، قیمت، امکانات و آدرس تمامی هتل های این شهر دسترسی داشته باشید و گزینه موردنظر خود را اینترنتی رزرو کنید.

سوالات متداول

از فرودگاه اردبیل به چه شهرهایی پرواز برگزار می شود؟

مقاصد داخلی این فرودگاه تنها شامل شهرهای مشهد و تهران می شود.

چه پروازهای خارجی از فرودگاه بین المللی اردبیل انجام می شود؟

تنها پروازهای حج (مدینه و جده) و پروازهای نجف به صورت فصلی.

شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه اردبیل چند است؟

 199 (از اردبیل) – 31458899 – 045 (از سایر شهرها)

فرودگاه بین المللی اردبیل چند ترمینال دارد؟

3 ترمینال در این فرودگاه قرار دارد که ترمینال شماره 1 ویژه پروازهای داخلی و ترمینال شماره 2 و 3 ویژه پروازهای حج و عتبات عالیات است.

آیا فرودگاه اردبیل خدمات CIP هم ارائه می دهد؟

خیر. تنها یک پایون ویژه مسافران VIP وجود دارد که ویژه میزبانی از مسافران خاص مانند مسئولان کشوری، لشکری یا افرادی که به دلایل امنیتی امکان انجام پروسه های پرواز مانند مسافران عادی را ندارند، تاسیس شده است.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا