رسپینا
تهران

بازار بزرگ تهران، از شیر مرغ تا جون آدمیزاد

بازار بزرگ تهران، یکی از مراکز خرید تهران است که ساخت آن به دوران قاجار برمی گردد. طراحی این بازار در ابتدا رو باز بوده که پس از گذشت زمان و در زمان ناصرالدین شاه، به صورت سرپوشیده و مسقف تغییر کرده است. در این بازار، انواع و اقسام کالاها با قیمت های اقتصادی و مناسب به فروش می رسد که همین امر سبب شده است به عنوان قلب تپنده تهران معروف شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این بازار محبوب و فروشگاه های آن آشنا کنیم.

آدرس:خیابان 15 خرداد
ساعت کار بیرون بازار:هر روز از 8:30 تا 20، پنجشنبه‌ها تا 17
ساعت کار داخل بازار:هر روز از 8:30 تا 20، پنجشنبه‌ها تا 14
بازار بزرگ تهران

آدرس بازار بزرگ تهران کجاست؟

بازار بزرگ تهران امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران به ویژه برای مسافران شناخته شده است که در منطقه 12 و در خیابان 15 خرداد قرار گرفته است. این بازار با قرار گرفتن در مرکز شهر، دسترسی راحتی را علاوه بر خودروی شخصی، با انواع وسایل نقلیه دیگر مانند مترو، اتوبوس برای افراد فراهم کرده است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.


View Larger Map

دسترسی به بازار بزرگ تهران با مترو

برای دسترسی به بازار بزرگ تهران با مترو، می بایست سوار مترو خط 1 شده و در نزدیکترین ایستگاه مترو به بازار بزرگ که ایستگاه مترو 15 خرداد می باشد، پیاده شوید. در ادامه مسیر باقی مانده تا بازار را با کمی پیاده روی طی کنید. همچنین اگر در ایستگاه مترو خیام پیاده شوید، می توانید در زمان کمتری به راسته هاي بازار بزرگ تهران رسید.

مترو 15 خرداد

دسترسی به بازار بزرگ تهران با اتوبوس

در صورتی که انتخاب شما برای رسیدن به بازار بزرگ تهران، اتوبوس باشد، می توانید از اتوبوس های بی آرتی خط تجریش – راه آهن استفاده کنید. در هر نقطه ای که سوار این خط اتوبوس شده اید، باید در ایستگاه اتوبوس منیریه یا ایستگاه اتوبوس امام خمینی اتوبوس را ترک کنید. سپس ادامه مسیر را به صورت پیاده و یا با سوار شدن به تاکسی تا 15 خرداد طی کنید.

دسترسی به بازار بزرگ تهران با خودروی شخصی

در ابتدا خوب است بدانید که بازار بزرگ تهران در محدود طرح ترافیک قرار گرفته است. به همین دلیل در دسترسی با خودرو ممکن است با مشکل مواجه شده و تنها با مجوز خواهید توانست به وارد این محدوده شوید. در صورتی که مجوز طرح ترافیک را داشته باشید، برای رسیدن به بازار ابتدا به خیابان امام خمینی و سپس با قرارگیری در خیابان وحدت اسلامی، وارد خیابان 15 خرداد شوید.

عکس از دالان دوم حاجب الدوله

همچنین اگر بخواهید از خیابان خیام برای رسیدن به این بازار استفاده کنید، می توانید با قرارگرفتن در خیابان امیرکبیر، وارد خیابان مصطفی خمینی شوید. مسیر خود را در این خیابان ادامه داده و با رسیدن به تقاطع مولوی، در میدان محمدیه، به سمت خیابان خیام حرکت کنید. از دیگر مسیرهای دسترسی به خیابان 15 خرداد، تقاطع خیام تا ناصر خسرو است که این خیابان چند سالی است که بسته شده است.

ساعت کار بازار بزرگ تهران 15خرداد

بازار بزرگ تهران پانزده خرداد، دارای دو بخش بیرونی و داخلی است. مغازه های بیرونی این بازار از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 8:30 صبح تا 8 شب و در پنجشنبه ها، تا 5 عصر باز می باشد. همچنین ساعت کاری مغازه های داخل این مرکز خرید، در همه روزهای هفته به غیر از پنجشنبه ها، از 8:30 صبح کار خود را شروع کرده و تا 5 عصر باز می باشند.

همچنین اگر بخواهید در روز پنجشنبه برای خرید به این بازار بروید، بایستی بدانید مغازه های داخل بازار بزرگ پنجشنبه ها تا 14 باز می باشد. لازم به ذکر است که بازار بزرگ تهران نوروز باز بوده اما در جمعه ها و ایام تعطیلی رسمی، بسته می باشد.

عکس از فضای داخلی بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران چه چیزهایی دارد؟

وسعت زیاد بازار بزرگ تهران، باعث شده که با مراجعه به آن بتوانید انواع و اقسام کالاها را تهیه کنید. یکی از مزایای این بازار، اختصاص هر قسمت از بازار به فروش کالایی خاص بوده که خرید را برای افراد راحت کرده است. بازار جعفری، بازار چهارسوق، بازار زرگرها، بازار حاجب الدوله، بازار بین الحرمین و… از جمله بازار های موجود در بازار بزرگ است که هر کدام به فروش کالایی خاص اختصاص داده شده اند.

فضای داخلی بازار بزرگ تهران

بازار جعفری: در بازار جعفری این مجموعه، انواع پوشاک زنانه مانند شال، روسری، کلاه، دستکش و… را می توانید تهیه کنید. همچنین می توانید برای خرید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی اصل و با کیفیت به کوچه مروی نیز مراجعه کنید.

بازار چهارسوق: همچنین در بازار بزرگ تهران خشکبار، آجیل و انواع شکلات فراوانی وجود دارد که برای خرید آن ها بایستی به بازار چهارسوق که یکی از بازار های قدیمی در این بازار است، مراجعه کنید.

عکس از مغازه های بازار بزرگ تهران

بازار زرگر ها: بازار زرگرها که در ابتدای ورودی بازار خیابان 15 خرداد قرار گرفته است، مکانی مناسب برای خرید طلا و جواهرات و همچنین ساعت به شمار می رود.

بازار بین الحرمین: بین الحرمین، نام یکی از بازارهای اصلی در بازار بزرگ تهران است که انواع لوازم التحریر مانند خودکار، دفتر و… را با قیمت های بسیار مناسبی نسبت به دیگر فروشگاه های موجود در شهر را ارائه می کند.

بازار حاجب الدوله: اگر قصد خرید لوازم خانگی با قیمت مناسب دارید، می توانید به این بازار مراجعه کنید.  

نوشته های مشابه

سرای مشیر: سرای مشیر یا بازار کفاش ها نیز مرکز اصلی فروش انواع کیف و کفش، کوله پشتی و چمدان نیز می باشد. در نظر داشته باشید که برخی از فروشگاه هایی که در این قسمت وجود دارند، کالاهای خود را به صورت عمده به فروش می رسانند.

پاساژهای بازار بزرگ تهران

در بازار بزرگ تهران، علاوه بر بازار هایی که می توانید برای خرید به آنها مراجعه کنید، پاساژهایی هم وجود دارند که به فروش انواع و اقسام کالاها مشغول می باشند. پاساژ رضا تهران، با قرار گیری بر روی زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع، تعداد 5 طبقه و 600 واحد تجاری را در خود جای داده است. این پاساژ انواع فروشگاه های پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش، بدلیجات، انواع لوازم ورزشی، لوازم خانگی، لوازم بهداشتی و آرایشی و… ارائه می دهد.

از دیگر پاساژهای این بازار می توان از پاساژ چهارسوق نام برد که در میان چهارسوق کوچک و بزرگ قرار گرفته است. فروشگاه های پوشاک زنانه و مردانه، از بیشترین فروشگاه هایی که در این پاساژ ارائه شده اند.

بازار بزرگ رضا در تهران

رستوران های بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران، برای رفاه بازدید کنندگان، رستوران های متعددی را درون خود جای داده تا افراد در هر لحظه که بخواهند برای صرف غذا به آنها مراجعه کنند. در ادامه به معرفی برخی از این رستوران ها می پردازیم.

رستوران مسلم: از رستوران های قدیمی موجود در بازار بزرگ تهران که منوی متنوعی از انواع غذاهای اصیل ایرانی را ارائه کرده است.اگر این رستوران را برای صرف غذا انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم حتما از ته چین ها و خوراک های ماهیچه آن نوش جان کنید.

عکس از نمای ساختمان چلو کباب مسلم

رستوران شرف الاسلامی: از دیگر رستوران های موجود در بازار بزرگ، می توان به رستوران شرف اسلامی اشاره کرد که در خیابان 15 خرداد، نبش سبزه میدان، کوچه حاج رحیم خان، پلاک 4، قرار دارد. رستوران شرف اسلامی دارای منویی متنوع از انواع غذاهای ایرانی با کیفیت و قسمت مناسب است و در تمامی روز ها، از ساعت 11:30 ظهر تا 4 عصر باز می باشد. شیشلیک، ته چین، باقالی پلو با ماهیچه، زرشک پلو از پر طرفدارترین غذاهای این رستوران محسوب می شوند.

عکس از سردر رستوران شرف الاسلامی

رستوران قدح بازار تهران: قدح، نام یکی از رستوران هایی بوده که در راسته هاي بازار بزرگ تهران واقع شده است. این رستوران در دو وعده غذایی ناهار و شام از ساعت 12 ظهر تا 5 عصر، آماده میزبانی از مهمانان می باشد. رستوران قدح دارای منویی شامل انواع غذاهای ایرانی و سنتی می باشد که از محبوب ترین غذاهای آن، می توان به ته چین زعفرانی، انواع کباب نیز اشاره کرد. 

رستوران شمشیری: رستوران شمشیری در فضای مدرن خود، انواع کباب ها را با طعم های بی نظیر را ارائه می دهد که یکی از دلایل آن به شمار می رود. این رستوران که در ضلع جنوب شرقی بازار قرار گرفته است، از ساعت 11 صبح تا 11:30 شب آماده پذیرایی از گردشگران می باشد.

اماکن نزدیک بازار بزرگ تهران

کاخ گلستان تهران: کاخ گلستان یکی از بناهای تاریخی تهران است که در نزدیکی بازار بزرگ قرار گرفته است. این کاخ با قرارگیری در خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، حدود 4 کیلومتر با بازار فاصله دارد که با استفاده از خودرو در کمتر از 16 دقیقه به آن دسترسی پیدا خواهید کرد.

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

موزه مقدم تهران: یکی از جاهای دیدنی تهران که در مسیر منتهی به بازار بزرگ، میدان حسن آباد قرار گرفته است، موزه مقدم می باشد. موزه مقدم، عمارتی مجلل از زمان قاجار است که با گل کاری ها و بناهای تاریخی، حال و هوای خوشی را برای گردشگران به وجود آورده است. این موزه در 5 کیلومتری بازار بزرگ تهران واقع شده که برای دسترسی با خودرو به آن، زمانی حدود 17 دقیقه را پیش رو خواهید داشت.

موزه مقدم تهران
موزه مقدم تهران

هتل‌های اطراف بازار بزرگ تهران

هتل خیام تهران: یکی از هتل هایی که در فاصله کمی از بازار بزرگ قرار گرفته است، هتل 2 ستاره خیام می باشد. این هتل با قرارگیری در میدان بهارستان، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر، کوچه نویدی، حدود 2 کیلومتر از با بازار فاصله دارد که در صورت اقامت در این هتل می توانید در کمتر از 6 دقیقه به آن دسترسی پیدا کنید.

عکس از سردر هتل خیام تهران
هتل خیام تهران

هتل مهر تهران: از دیگر هتل های تهران که در نزدیکی بازار بزرگ تهران قرار گرفته است، می توان به هتل مهر تهران اشاره کرد. این هتل در خیابان امیرکبیر و در کوچه سراج الملک واقع شده و حدود 3 کیلومتر با این بازار فاصله دارد. با اقامت در هتل مهر، می توانید در کمتر از 18 دقیقه به بازار بزرگ تهران دسترسی پیدا کنید.

عکس از ساختمان هتل مهر تهران
هتل مهر تهران

هتل فردوسی تهران: هتل فردوسی تهران، از هتل های دو ستاره تهران است که در فاصله 3 کیلومتری از بازار بزرگ قرار گرفته که برای رسیدن به آن زمانی حدود 9 دقیقه، پیش رو خواهید داشت. این هتل در خیابان فردوسی، خیابان شهید تقوی، کوچه بهداشت واقع شده است.

عکس از ساختمان هتل فردوسی تهران
هتل فردوسی تهران

اگر ساکن تهران هستید و یا تصمیم دارید به این شهر سفر کنید، پیشنهاد می کنیم حتما به این بازار سر بزنید. همچنین اگر تاکنون تجربه بازدید از بازار بزرگ را دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. از اینکه تا انتهای مطلب همراه ما بودید، سپاسگزارم.

سوالات متداول

ساعت کار بازار بزرگ تهران در طول هفته و روزهای تعطیل به چه صورت است؟

بازار بزرگ تهران پانزده خرداد، دارای دو بخش بیرونی و داخلی است. مغازه های بیرونی این بازار از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 8:30 صبح تا 8 شب و در پنجشنبه ها، تا 5 عصر باز می باشد. همچنین ساعت کاری مغازه های داخل این مرکز خرید، در همه روز های هفته به غیر از پنجشنبه ها، از 8:30 صبح کار خود را شروع کرده و تا 5 عصر باز می باشند.
همچنین اگر بخواهید در روز پنجشنبه برای خرید به این بازار بروید، بایستی بدانید مغازه های داخل بازار بزرگ پنجشنبه ها تا 14 باز می باشد. لازم به ذکر است که بازار بزرگ تهران نوروز باز بوده اما در جمعه ها و ایام تعطیلی رسمی، بسته می باشد.

آدرس بازار بزرگ تهران کجاست؟

بازار بزرگ تهران امروزه یکی از مراکز خرید شناخته شده در تهران است که در منطقه 12 و در خیابان 15 خرداد قرار گرفته است.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا