{{ctrl.notification}}
respina

بلیط سیستمی هواپیما

برای خرید بلیط سیستمی از رسپینا، مبدا، مقصد، تاریخ سفر و تعداد مسافر را انتخاب کنید. در صفحه بعد و از فیلتر "نوع بلیط" گزینه "سیستمی" را انتخاب کنید تا تنها پروازهای سیستمی نمایش یابد.

بلیط سیستمی، بلیطی است که در آن به صورت مستقیم و بدون واسطه از شرکت هواپیمایی برگزار کننده پرواز، بلیط خود را خریداری می کنید. پروازهای سیستمی، این مزیت را دارند که برنامه زمانبندی آن ها در طول سال ثابت است و قیمت آن ها نیز نوسان زیادی ندارد. اما در هر صورت دارای قوانین به خصوصی هستند که بهتر است قبل از رزرو، از آن مطلع شوید.

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

در ایران، بلیط هواپیما به 2 صورت سیستمی و چارتر به فروش می رسند. بلیط سیستمی، همان بلیطی است که ایرلاین پس از برنامه ریزی پرواز، آن را مستقیما به مسافر می فروشد. قوانین و برنامه پروازی نیز از طرف ایرلاین تعیین می شود و هیچ شرکت یا ارگان دیگری بر آن دخالت ندارد. در مقابل، بلیط چارتر قرار دارد که آژانس ها و شرکت های چارترکننده به صورت عمده، بخشی از ظرفیت هواپیما را از ایرلاین اجاره یا اصطلاحا چارتر می کنند و با قوانین و حتی قیمت متفاوتی به مسافر می فروشند.

خرید بلیط سیستمی هواپیما در رسپینا

در رسپینا می توانید بلیط سیستمی را با تضمین قیمت خریداری کنید؛ به این معنی که در صورت مشاهده قیمت ارزانتر پس از رزرو، 2 برابر اختلاف وجه را می توانید به عنوان خسارت دریافت کنید. چند مرحله ساده برای رزرو وجود دارد که با طی کردن آن در کمتر از چند دقیقه خرید بلیط قطعی می شود.

  1. پس از اینکه شهر مبدا، مقصد، تاریخ سفر و تعداد مسافر را از بالای صفحه انتخاب کردید، بر روی دکمه ی جستجو کلیک کنید. از نظر شرکت هواپیمایی، مسافر زیر 2 سال نوزاد، بین 2 تا 12 سال، بزرگسال و بیشتر از 12 سال بزرگسال به حساب می آید. بنابراین حتما به سن مسافر دقت داشته باشید.
  2. در صفحه بعد تمامی پروازهای موجود برای مسیر انتخاب شده نمایش می یابد. اگر به دنبال بلیط سیستمی هستید، از فیلتر "نوع بلیط" گزینه "سیستمی" را انتخاب کنید.
  3. بعد از اینکه بلیط دلخواه تان را انتخاب کردید، مشخصات مسافر یا مسافران را بدون غلط املایی و براساس مندرجات شناسنامه ای وارد کنید.
  4. در مرحله بعد، پیش فاکتور بلیط سیستمی شامل مشخصات پرواز، مسافر و هزینه نهایی نمایش می یابد. هرکدام از اطلاعات که غلط است، گزینه "ویرایش" را انتخاب و مجدد آن را اصلاح کنید؛ چون پس از صدور امکان اصلاح اطلاعات وجود ندارد. درغیراینصورت گزینه "پرداخت آنلاین" را انتخاب کنید.
  5. در آخرین مرحله به درگاه پرداخت هدایت می شوید. پس از قطعی شدن واریز، لینک دانلود فایل بلیط نمایش می یابد و همزمان مشخصات کلی آن به شماره تلفن وارد شده در سایت پیامک می شود.

مزایای بلیط سیستمی نسبت به چارتر

مهم ترین دلایلی که خرید بلیط سیستمی هواپیما را نسبت به بقیه بلیط ها متمایز می کند، ثابت بودن برنامه پروازی و قیمت در طول سال است. یعنی زمانی که برنامه ریزی پرواز از طرف شرکت هواپیمایی انجام شد، احتمال تغییر یا لغو آن بسیار پایین است. خرید بلیط سیستمی شما در هر بازه ای از سال که اقدام کنید، امکان پذیر است. حتی می توانید در تقویم پروازی رسپینا، تاریخ سفر را برای 3 ماه آینده انتخاب و بلیط سیستمی را انتخاب کنید. بدون اینکه از تغییر برنامه پرواز نگرانی داشته باشید. در صورتی که چارترها بیشتر در بازه های زمانی شلوغ سال که مسافرت ها زیاد است، ارائه می شود و برای مسیرهای کم تردد احتمال پیداکردن آن پایین است.

ثابت بودن قیمت بلیط سیستمی در تمام طول سال

از طرف دیگر، چارترها نوسان قیمتی بالایی دارند؛ چراکه شرکت چارترکننده با توجه به سود و زیان خود می تواند قیمت ها را تغییر دهد. اما قیمت بلیط سیستمی هواپیما تغییر نمی کند و اگر در حال حاضر موفق به خرید بلیطی نشدید، زمان بعدی که برای خرید آن مراجعه می کنید، مشاهده می کنید که قیمت ها تغییری نکرده است؛ حتی اگر زمان زیادی گذشته باشد. البته اگر قیمت مصوب بلیط ها از طرف سازمان هواپیمایی کشوری تغییر کند، تمامی بلیط ها اعم از سیستمی و چارتر تغییر قیمت خواهند داشت.

ارزانتر بودن بلیط سیستمی هواپیما برای مسافر کودک

مزیت دیگر بلیط سیستمی، اختلاف قیمت آن برای کودک و بزرگسال است. بطوری که قیمت بلیط برای کودکان معادل 50 تا 85 درصد بلیط بزرگسال محاسبه می شود. اما چارترها این امکان را ندارند و قیمت بلیط کودک را با بزرگسال یکسان محاسبه می کنند.

امکان استرداد بلیط سیستمی حتی بعد از پرواز

کنسلی و استرداد بلیط سیستمی هم قبل و هم بعد از پرواز به راحتی امکان پذیر است. البته برای بازگشت وجه، شرکت هواپیمایی درصدی از هزینه بلیط را به عنوان جریمه کسر می کند. حتی اگر از پرواز جا بمانید نیز طبق قوانین ایرلاین مسافر نوشو (no show) شناخته می شوید و می توانید درخواست کنسلی و استرداد وجه دهید. میزان جریمه کنسلی بلیط سیستمی براساس شناسه نرخی بلیط و زمان باقی مانده تا پرواز محاسبه می شود و با نزدیک شدن به زمان پرواز، جریمه بلیط افزایش می یابد.
این در صورتی است که کنسلی چارترها فرآیند سخت تری دارد و در اکثر مواقع امکان ناپذیر است. یعنی با کنسلی بلیط، کل مبلغ آن سوخت می شود. بعد از پرواز هم، به هیچ عنوان امکان کنسلی وجود ندارد.

بلیط سیستمی هواپیما خارجی

در جدول پرواز خارجی، اکثر بلیط هایی که مشاهده می کنید از نوع سیستمی هستند و تنها در بعضی مسیرهای پرتردد مثل استانبول یا دبی، ممکن است شرکت های چارترکننده داخلی به صورت محدود فعالیت کنند. در خارج از ایران هم بلیط ها تنها به صورت سیستمی ارائه می شود و مسافران فقط امکان خرید بلیط سیستمی دارند. بنابراین اگر مبدا پروازی شما ایران نیست، پروازهایی که سیستمی نیستند را فقط در پکیج های تور مسافرتی پیدا خواهید کرد.

کنسلی بلیط سیستمی هواپیما

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، شما می توانید قبل یا بعد از پرواز برای کنسلی بلیط سیستمی درخواست دهید. در صفحه شرایط کنسلی بلیط هواپیما میزان جریمه هر شرکت هواپیمایی داخلی مشخص شده است. اما اگر بلیط سیستمی که با ایرلاین های خارجی در مسیرهای بین الملل ارائه می شود، متفاوت است و چون اکثرا پروازها دارای چندین نقطه توقف هستند، نحوه محاسبه جریمه کنسلی هم فرق می کند. برای این منظور باید با کارشناسان رسپینا تماس بگیرید تا قوانین کنسلی استعلام گرفته شده و سپس به شما اطلاع رسانی شود.

خرید آنلاین بلیط سیستمی داخلی

قیمت بلیط هواپیما سیستمی

سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت تعیین قیمت بلیط هواپیما در پروازهای داخلی را برعهده دارند که براساس آن تمامی شرکت های هواپیمایی و چارترکنندگان، موظف اند قیمت را براساس حداکثر مجاز ارائه دهند. در طول سال قیمت بلیط سیستمی تغییر و نوسانی زیادی ندارد اما بعد از مراجعه به جدول بلیط های سایت، قیمت های متفاوتی را برای یک روز مشخص مشاهده خواهید کرد که مهم ترین علل آن عبارتند از:

  • شرکت هواپیمایی که بلیط سیستمی را ارائه می دهد، باتوجه به سابق برند، خدمات پرواز، کیفیت ناوگان هوایی و یا حتی سیاست های درون سازمانی، قیمت بلیط را تعیین می کند. بنابراین دو بلیط سیستمی که حتی در یک ساعت یکسان برگزار می شوند، لزوما قیمت برابری نخواهند داشت.
  • کلاس پروازی هم بر قیمت بلیط سیستمی اثرگذار است. در پروازهای داخلی، فقط کلاس اکونومی و بیزینس موجود است که بلیط های بیزینس به دلیل خدمات بیشتری که در این کابین ارائه می شود، گران تر خواهد بود. در پروازهای بین الملل که با ایرلاین های خارجی برگزار می شود، کابین فرست کلاس هم ارائه می شود که خدمات آن مانند یک جت شخصی است و قیمت بلیط های آن از اکونومی و بیزینس گرانتر است.
  • با اینکه قیمت بلیط های سیستمی نوسان زیادی ندارد اما در بعضی بازه های زمانی سال مثل تعطیلات نوروز که تقاضای سفر در یک مسیر خاص چندبرابر می شود، ایرلاین ها قیمت بلیط را افزایش می دهند.
error_outline شما رسپینا را نصب نکرده‌اید.

برای استفاده بهینه، رسپینا را نصب کنید.

سوالات متداول بلیط سیستمی هواپیما

آیا قیمت بلیط هواپیما سیستمی نسبت به سایر بلیط ها گرانتر است؟ expand_more

خیر. در بازه های زمانی شلوغ سال که تقاضای خرید بلیط به یک مسیر خاص زیاد می شود، قیمت بلیط چارتر حتی 2 برابر هم ممکن است نسبت به سیستمی گرانتر شود. بنابراین همیشه هم پروازهای سیستمی گرانتر نیستند.

آیا بلیط های سیستمی را می توان کنسل کرد؟ expand_more

کنسلی و استرداد بلیط سیستمی هم قبل و هم بعد از پرواز به راحتی امکان پذیر است. حتی اگر از پرواز جا بمانید نیز طبق قوانین ایرلاین مسافر نوشو (no show) شناخته می شوید و می توانید درخواست کنسلی و استرداد وجه دهید. البته برای بازگشت وجه، شرکت هواپیمایی درصدی از هزینه بلیط را به عنوان جریمه کسر می کند.

آیا مسافرانی که بلیط سیستمی را خریداری می کنند نسبت به سایرین خدمات بیشتری دریافت می کنند یا اینکه کابین پروازی آن ها متفاوت است؟ expand_more

خیر. در بعضی هواپیماها، فقط کابین بیزینس کلاس و اکونومی کلاس از یکدیگر جدا است و مسافرانی که بلیط یک کابین را خریداری کرده باشند، خدمات یکسانی دریافت خواهند کرد.

میزان بار مجاز پروازهای سیستمی چقدر است؟ expand_more

به قوانین ایرلاین برگزارکننده پرواز، کابین هواپیما و شناسه نرخی بستگی دارد و سیستمی بودن یا نبودن بلیط تفاوتی در میزان بار مجاز ندارد. اما معمولا میزان بار مجاز اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و بیزینس کلاس 30 کیلوگرم است.

آیا بلیط سیستمی، امکان تغییر مشخصات مسافر را دارد؟ expand_more

بستگی به قوانین ایرلاین برگزارکننده پرواز دارد. اما بطور کلی در تمامی پروازها، پس از صدور بلیط امکان تغییر مشخصات وجود ندارد و فقط در شرایطی محدودی، بعضی ایرلاین ها ممکن است امکان تغییر مشخصات با جریمه را داشته باشند.