{{ctrl.notification}}
respina

قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما در رسپینا با تضمین 5% ارزانتر نسبت به سایر وب سایت ها و مراکز خدمات مسافرتی در کشور ارائه می شود. لذا اگر پس از رزرو، پرواز را با قیمت ارزانتر در جائی دیگر مشاهده نمودید، کافیست به کارشناسان رسپینا اطلاع دهید تا معادل 2 برابر اختلاف قیمت به شما عودت گردد.

جستجو و خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب یکی از دغدغه های مسافران است که اغلب آن ها را با چالش مواجه می کند؛ چراکه نه تنها قیمت بلیط هواپیما در طول سال ثابت نیست بلکه در یک روز و حتی یک ساعت مشخص، قیمت پروازهای مختلف برای یک مسیر با یکدیگر تفاوت دارد. در این مقاله، قصد داریم به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بلیط هواپیما داخلی و خارجی مسیرهای مختلف و نحوه پیداکردن پرواز با بهترین قیمت در سایت رسپینا بپردازیم.

قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود؟

عوامل متعددی بر قیمت بلیط هواپیما اثرگذار هستند که باعث می شود در طول سال، پرواز مسیرهای مختلف افزایش یا کاهش هزینه داشته باشند. اطلاع از چند نکته مهم به شما کمک می کند تا بتوانید پرواز را با قیمت بهتری پیدا کنید.

  • بازه زمانی سفر: در برخی از زمان ها که تقاضای مردم برای سفر زیاد می شود، قیمت بليط پرواز داخلي و خارجی با افزایش رو به رو می گردد. مثل بازه ی زمانی اربعین که قیمت پروازهای نجف و بغداد چند برابر می شود. در مقابل، زمان هایی که تقاضای افراد برای سفر کمتر است، قیمت بلیط هم کاهش پیدا می کند. برای مثال، فصل تابستان که مسافر کمتری راهی جزیره کیش می شود، قیمت پروازهای آن نیز ارزانتر خواهد بود.
  • ایرلاین برگزار کننده: برند ایرلاین، کیفیت خدماتی که ارائه می دهد و نوع ناوگانی که بکار می برد بر قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار است. به همین دلیل، پس از مراجعه به جدول پروازها، مشاهده خواهید کرد که قیمت بلیط برای یک روز و حتی یک بازه ساعتی مشخص برای 2 ایرلاین مختلف، متفاوت است.
  • کلاس پروازی: به طور کلی صندلی های موجود در هواپیما، شامل سه کلاس پروازی اکونومی یا اقتصادی، بیزینس کلاس و فرست کلاس است. در پروازهای داخل ایران، بلیط فرست کلاس ارائه نمی شود. اما در برخی مسیرهای خاص و پرتردد مثل تهران مشهد یا تهران کیش، بلیط بیزینس کلاس موجود است که در آن خدماتی مثل صندلی های باکیفیت تر با فاصله بیشتر نسبت به یکدیگر، امکان زودتر سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما، ارائه منوی غذایی متنوع تر و با کیفیت تر با امکان انتخاب توسط مسافر و ...ارئه می شود. بنابراین قیمت بلیط هواپیما بیزینس کلاس نسبت به اکونومی کلاس بیشتر است.
  • نوع بلیط (چارتر یا سیستمی): از آنجائیکه نحوه فروش این دو بلیط با یکدیگر متفاوت است، بنابراین قیمت بلیط در هر کدام از این حالت ها می تواند متفاوت باشد. معمولا مسافران تصور می کنند که چارترها نسبت به سیستمی ها ارزانترند. در صورتیکه این اتفاق همیشگی نیست و در بازه های زمانی شلوغ سال معمولا برعکس می شود؛ زیرا چارترکننده براساس سود و زیان خود قیمت بلیط را افزایش یا کاهش می دهد.

تضمین بهترین قیمت بلیط هواپیما در رسپینا

قیمت بلیط هواپیما داخلی

در داخل کشور، بلیط ها به 2 صورت بلیط چارتر و بلیط سیستمی ارائه می شود و همین یک عامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما به شمار می رود؛ چراکه در پروازهای سیستمی بلیط را مستقیما از طرف ایرلاین برگزار کننده پرواز خریداری می کنید اما در چارترها، آژانس یا شرکت چارترکننده طرف مقابل شما است. همین باعث می شود که سیاست های تعیین قیمت پرواز متفاوت باشد. با این وجود، سازمان هواپیمایی کشوری، هر سال لیست قیمت مصوب پروازهای داخلی را اعلام می کند که شامل یک نرخ حداقل و یک نرخ حداکثر است. براساس این لیست، تمامی شرکت های هواپیمایی، چارترکنندگان و مراکز فروش اینترنتی و حضوری موظف اند قیمت بلیط هواپیما را در بازه ی نرخی مجاز ارائه دهند.

قیمت بلیط هواپیما خارجی

برخلاف پروازهای داخلی، در مورد بلیط هواپیما خارجی عواملی که بر قیمت پرواز اثر می گذارند، بیشتر است. اول اینکه پرواز خارجی چارتری ارائه نمی شود و فقط در بعضی مسیرهای پرتردد مانند استانبول و دبی، ممکن است به صورت محدود شرکت های چارترکننده داخلی فعالیت داشته باشند اما در سایر مسیرها به خصوص پروازهای بین قاره ای، بلیط چارتر وجود ندارد.
از طرف دیگر، قیمت بلیط هواپیما خارجی در پروازهای کانکشن یا مستقیم تفاوت دارد؛ چراکه تعداد نقاط توقف و طول مسیر پروازی برای شرکت هواپیمایی هزینه ایجاد می کند. اگر ایرلاین، خارجی باشد با توجه به اختلاف قیمت ارز، ناوگان بهتر و بروزتری که از آن برخوردارند و هم چنین کلاس های پروازی متنوعی که ارائه می دهند، قیمت بلیط هواپیما نسبت به پروازهایی که با ایرلاین های داخلی برگزار می شوند، بیشتر است.
قیمت پرواز خارجی نیز مانند پروازهای داخلی با افزایش یا کاهش تقاضا، تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، در بازه زمانی کریسمس که اکثر هم وطنان ایرانی مقیم خارج از کشور، به ایران سفر می کنند، نرخ بلیط ها معمولا درصدی افزایش قیمت خواهد داشت.

بهترین قیمت بلیط هواپیما در رسپینا

سایت رسپینا، امکانی را برای مسافران فراهم کرده است تا بلیط خود را با تضمین قیمت خریداری کنند؛ یعنی اگر بعد از رزرو، بلیط خود را در جائی دیگر با نرخ ارزانتر مشاهده کردید، با اطلاع به کارشناسان رسپینا می توانید 2 برابر اختلاف قیمت را به عنوان خسارت باز پس گیرید. علاوه برآن، چندین قابلیت در سایت رسپینا طراحی شده تا امکان مقایسه قیمت بلیط هواپیما به راحت ترین شکل برای شما فراهم شود و بلیط خود را بدون نیاز به جستجو سایت های مختلف خریداری کنید.

تقویم قیمتی مشاهده ارزانترین پروازها

تقویم قیمتی سایت رسپینا به شما کمک می کند تا با یک کلیک، ارزانترین بلیط هواپیما را پیدا کنید. مبدا و مقصد موردنظر خود را در کادرهای بالای صفحه وارد و یک بار بر روی فیلد "تاریخ رفت" کلیک نمائید. در پنجره باز شده، زیر هر کدام از روزهای هفته، پایین ترین نرخ هر روز مشخص شده است. این تقویم، مربوط به ماه جاری و ماه آینده است. اما اگر از آیکون بالای پنجره، گزینه ماه بعد را انتخاب کنید، می توانید قیمت ارزانترین پروازها تا 3 ماه آینده را مشاهده کنید.

مشاهده ارزانترین پروازها از تقویم قیمتی رسپینا

مقایسه قیمت بلیط هواپیما

پس از اینکه مبدا، مقصد و تاریخ سفر را در کادرهای بالای صفحه وارد کنید، وارد جدول پروازی سایت رسپینا می شوید. این جدول، تمامی پروازهای موجود به مقصد موردنظرتان را نشان می دهد که می توانید از سرفرصت آن ها را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین پرواز متناسب با برنامه و بودجه سفر خود را انتخاب کنید. علاوه برآن، از تقویم پروازی بالای صفحه می توانید تاریخ را تغییر دهید و پرواز روزهای دیگر را مشاهده کنید. قیمت بلیط هواپیما در این صفحات به صورت پیش فرض بر روی نمایش ارزانترین به گرانترین قرار دارد.

اطلاع از قیمت روز بلیط هواپیما با سرویس خبرم کن

"سرویس خبرم کن" یکی از خدمات متمایز رسپینا است که به شما این امکان را می‌دهد از طریق پیامک، به روزرسانی‌های مربوط به وضعیت قیمت پروازها را دریافت کنید. یعنی اگر قیمت بلیط هواپیما مسیر دلخواه شما کاهش یافت، بلافاصله به وسیله پیامک مطلع خواهید شد و نیازی به جستجو مداوم سایت ها برای پیداکردن نرخ مناسبت تر نخواهید داشت.
فعال سازی این سرویس کاملا رایگان است و برای این منظور باید در جدول بلیط های سایت، بر روی آیکون زنگوله خبرم کن کلیک کنید. از پنجره باز شده، میزان کاهش قیمت که مدنظر دارید (از 10 تا 20 درصد)، بازه زمانی اطلاع رسانی (حداکثر 7 روز) و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. حتی اگر قیمت بلیط هواپیما این مسیر کاهش نداشته باشد، رسپینا این موضوع را نیز از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد کرد.

قیمت بلیط هواپیما در پرترددترین پروازهای داخلی

قیمت بلیط هواپیما در پرترددترین پروازهای خارجی

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان

ازآنجائیکه که مسافر کودک به اندازه بزرگسال از خدمات پرواز استفاده نمی کند و حتی بعضی از آن ها صندلی مجزا اشغال نمی کنند، بنابراین قیمت بلیط هواپیما کودکان و نوزادان متفاوت حساب می شود. منظور از مسافر نوزاد، افراد زیر 2 سال و مسافر کودک بین 2 تا 12 سال است. قیمت بلیط هواپیما نوزادان در تمامی بلیط ها اعم از سیستمی و چارتر معادل 10 درصد هزینه بلیط بزرگسال است. این مبلغ نیز صرفا به دلیل حق بیمه دریافت می شود.
برای مسافر کودک اما شرایط متفاوت است، بطوریکه اگر پرواز سیستمی باشد، قیمت بلیط معادل 50 تا 85 درصد بلیط بزرگسال محاسبه می شود (میزان دقیق بستگی به شرکت هواپیمایی دارد). اما چارترها نرخ کودک ندارد و قیمت بلیط هواپیما کودک و بزرگسال را به یک صورت محاسبه می کنند.

error_outline شما رسپینا را نصب نکرده‌اید.

برای استفاده بهینه، رسپینا را نصب کنید.

سوالات متداول قیمت بلیط هواپیما

آیا قیمت بلیط هواپیمایی که از جدول پروازی سایت رسپینا انتخاب می کنیم با مالیات ارزش افزوده همراه است؟ expand_more

خیر. قیمتی که در جدول مشاهده می کنید، همان قیمتی است که پس از انتقال به صفحه پرداخت آنلاین پرداخت خواهید کرد.

آیا قیمت بلیط هواپیما در روزهای تعطیل سال یا هفته متفاوت است؟ expand_more

بستگی به تقاضای سفر دارد. یعنی اگر میزان رزرو برای یک روز مشخص چند برابر شود ممکن است چارترکننده یا شرکت هواپیمایی قیمت بلیط هواپیما را تغییر دهند. اما در حالت عادی، قیمت بلیط در روزهای تعطیل و غیرتعطیل اختلاف زیادی ندارد.

چرا در یک روز مشخص، قیمت پروازهای مختلف برای یک مسیر با یکدیگر تفاوت دارد؟ expand_more

به دلیل اینکه ایرلاین برگزار کننده، کلاس پروازی یا نوع بلیط (چارتر یا سیستمی) ممکن است متفاوت باشد. در سایت رسپینا، هر کدام از این موارد برای هر بلیط مشخص شده است و قبل از رزرو می توانید تمام جزئیات پرواز را مشاهده کنید.

آیا قیمت بلیط هواپیما برای کودکی که صندلی جداگانه اشغال نمی کند، متفاوت است؟ expand_more

بستگی به سن مسافر و نوع بلیط دارد. قیمت بلیط هواپیما نوزادان (زیر 2 سال) در تمامی بلیط ها اعم از سیستمی و چارتر معادل 10 درصد هزینه بلیط بزرگسال است. برای مسافر کودک (2 تا 12 سال) اگر پرواز سیستمی باشد، قیمت بلیط معادل 50 تا 85 درصد بلیط بزرگسال محاسبه می شود. اما چارترها نرخ کودک ندارد و قیمت بلیط هواپیما کودک و بزرگسال را به یک صورت محاسبه می کنند.

آیا قیمت بلیط هواپیما خارجی هم در طول سال تغییر می کند؟ expand_more

بله. قیمت پرواز خارجی نیز مانند پروازهای داخلی با افزایش یا کاهش تقاضا، تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، در بازه زمانی کریسمس که اکثر هم وطنان ایرانی مقیم خارج از کشور، به ایران سفر می کنند، نرخ بلیط ها معمولا درصدی افزایش قیمت خواهد داشت.

آیا قیمت بلیط هواپیما چارتر همیشه ارزانتر از سیستمی است؟ expand_more

خیر. بستگی به زمان سفر دارد. در بازه های زمانی که تقاضای سفر چندبرابر می شود، چارترکننده با توجه به سود و زیان خود می تواند قیمت بلیط ها را افزایش دهد و این بلیط ها حتی 2 برابر هم نسبت به سیستمی ها گرانتر شوند.

چگونه در رسپینا، از کمترین قیمت بلیط هواپیما اطلاع پیدا کنیم؟ expand_more

سرویس خبرم کن رسپینا، به شما کمک می کند به محض کاهش قیمت بلیط، از طریق پیامک مطلع شوید. کافیست پس از مراجعه به جدول پروازها، از سمت راست صفحه بر روی آیکون زنگوله خبرم کن کلیک نمائید. در مرحله بعد، اطلاعات خواسته شده و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا به محض کاهش قیمت بلیط، رسپینا به شما پیامک ارسال کند.