رسپینا
بندر عباسفرودگاه ها

سیر تا پیاز فرودگاه بندرعباس

فرودگاه بین المللی بندرعباس یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های کشور بوده که این موضوع به علت قرارگیری موقعیت استراتژیک این شهر می باشد. چنانچه شما قصد استفاده از ساحل، تفریحات، تجارت و خرید را دارید، بندرعباس مقصد گردشگری شما خواهد بود. در این فرودگاه هر هفته به طور میانگین 250 پرواز خارجی و داخلی انجام می شود. با ما همراه باشید تا با جزئیات این فرودگاه بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه بندرعباس

اطلاعات فرودگاه بین المللی بندرعباس امروز

نوع فرودگاه: همگانی (عمومی) و نظامیدفتر مدیرکل: ۱-۱۱۶۱۱۰۰۰ (۰۷۶)
کد یاتا: GDSنمابر: ۳۳۶۱۱۰۰۲
کد ایکائو: OIKBروابط عمومی: ۳۳۶۱۱۰۱۱ (داخلی ۲۰۶۴)
نشانی: بندرعباس، چهارراه پگاهشماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه بندرعباس: ۱۹۹
امور اداری: ۳۳۶۱۱۰۳۳مدیر ترمینال: ۳۳۶۱۱۰۴۰
اطلاعات فرودگاه بین المللی بندرعباس

تاریخچه فرودگاه بین المللی بندرعباس

در بین سال های 1339 الی 1346 در منطقه بند کناران واقع در 25 کیلومتری جاده بندرعباس – سیرجان (باباغلام) با هواپیماهای شرکت داگلاس (DC3 و DC6) اقدام به پرواز به نقاط مختلف پروازی می نمود، در سال 1346 الی 1349 این فرودگاه به نزدیکی بیمارستان شهید محمدی انتقال یافت، کار ساخت باند فرودگاه جدید(فرودگاه فعلی) در سال 1349 پایان یافته و در سال 1350 پس از تکمیل ترمینال و نصب دستگاه های ناوبری، این فرودگاه افتتاح گردید.

این فرودگاه دارای طول و عرض جغرافیایی به ترتیب 562239 E ، 271307N بوده، فاصله ی آن تا مرکز شهر 8.5 کیلومتر (10 دقیقه) و مساحت آن 481 هکتار است. نام و سمت مدیران فرودگاه بین المللی بندرعباس در سال 1400 در جدول زیر آورده شده است.

نام و نام خانوادگیسمتشماره تماس
ابوذر ضیاییمدیرکل فرودگاههای استان هرمزگان076-33611001
علی گل افشانمعاونت عملیات هوانوردی076-33679242
جمشید دلفاردیمعاونت عملیات فرودگاهی076-33611037
کاظم توسلیمعاونت اقتصادی و توسعه مدیریت و منابع076-33611051

جهت اطلاع بیشتر به سایت فرودگاه بندرعباس مراجعه نمایید.

فرودگاه بین المللی بندرعباس

آدرس فرودگاه بندرعباس کجاست؟

فرودگاه بین المللی بندرعباس در چهارراه پگاه واقع شده است. جهت دسترسی به این فرودگاه از طریق وسایل حمل و نقل عمومی کافیست سوار خط اتوبوس 3 گلشهر شده و در ایستگاه، سه راه فرودگاه  از اتوبوس پیاده شوید. ادامه مسیر 21 دقیقه تا فرودگاه را به صورت پیاده و یا از تاکسی استفاده نمایید.


View Larger Map

ترمینال های فرودگاه بندرعباس

فرودگاه بین المللی بندرعباس دارای دو ترمینال بوده که پروازهای داخلی آن از ترمینال 2 و پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی بندرعباس از طریق ترمینال 1 صورت می گیرد. در این فرودگاه به صورت میانگین و در پروازهای هفتگی فرودگاه بندرعباس تعداد 250 پرواز داخلی و خارجی انجام می شود که این مکان را به یکی از پر رفت آمدترین فرودگاه های ایران تبدیل کرده است.

باند فرودگاه بندرعباس

پروازهای خروجی فرودگاه بندرعباس

مقاصد پرواز داخلی فرودگاه بین المللی بندرعباس را تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، یزد، رشت، آبادان، کرمانشاه، اهواز، مشهد، چابهار، ساری، کیش و سیری (یکی از جزایر هرمزگان) را تشکیل می دهد. پرواز های خارجی فرودگاه بین المللی بندرعباس را دبی، مدینه، مسقط (پایتخت عمان) می باشند. اولین پرواز حجاج در این فرودگاه در سال 1394 صورت پذیرفت.

پروازهای ورودی فرودگاه بندرعباس

ایرلاین های فرودگاه بندرعباس

شرکت های هواپیمایی که در فرودگاه بین المللی بندرعباس را ایرلاین های ایران ایر،‌ ایران آسمان،‌ ماهان ایر و هواپیمایی زاگرس تشکیل می دهد.

ایرلاین های فرودگاه بندرعباس

امکانات فرودگاه بندرعباس

مهمترین امکانات فرودگاه بین المللی بندرعباس را تاکسی فرودگاه، شرکت اجاره خودرو، محل نگه‌داری اشیا گمشده، سامانه تاکسیرانی، میز خدمات الکترونیکی (خدمات ترافیک هوایی، سامانه پذیرش مسافر، گمرک)، بخش صدور مجوز تردد و غرفه بانک ملی تشکیل می دهد.

بانک ملی: علاوه بر انجام کارهای بانکی می توانید عوارض خروج از کشور را نیز در آن پرداخت نمایید.

غرفه بانک ملی فرودگاه بندرعباس

اجاره خودرو فرودگاه بندعباس

مسافرین و گردشگران می توانند در صورت تمایل و نیاز از خدمات اجاره خودرو بدون راننده در این فرودگاه استفاده نمایند، جهت اجاره خودرو کافیست به دفتر شرکت واقع در ترمینال پروازهای ورودی ترمینال فرودگاه بین المللی بندرعباس مراجعه و استفاده کنند.

اجاره خودرو فرودگاه بندرعباس
اجاره خودرو فرودگاه

گمرک فرودگاه بندرعباس

با توجه به حجم پروازها، تعداد مسافران پرواز و شلوغی و ازدحام در قسمت گیت های کنترل و بازرسی بایستی حداقل یک ساعت قبل از پرواز، در فرودگاه حضور داشته باشید. مقررات مربوط به خروج ارز و لوازم مجاز در را قبل از مراجعه به فرودگاه مطالعه نمایید. با توجه به این مورد که کنترل بلیط هواپیما بندرعباس، صدور کارت و پذیرش جامعه دان های شما زمان می برد، با حضور به موقع شانس از دست دادن پرواز را کاهش خواهید داد. محدودیت های قانونی هنگام خروج از کشور در فرودگاه به شرح ذیل می باشد.

1-    رعایت حجاب اسلامی
2-  خروج از کشور برابر مصوبات ابلاغی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بیش از پنج هزار دلار برای هر مسافر ممنوع می باشد.
3-    به همراه داشتن ترشیجات – سرکه –الکل
4-    به همراه داشتن هرگونه اسپری قابل احتراق که دارای برچسب اشتعال، ممنوع است.
5-    خروج هرگونه مواد مخدر و مشتقات آن ممنوع بوده و فرد حامل تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

6-   خروج هرگونه مشروبات الکلی به همراه مسافر ممنوع و حامل آن تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد.
7-  همراه داشتن سگ فقط با اوراق شناسایی و حمل در سبد مخصوص حیوانات و با اخذ مجوز از سوی واحد قرنطینه فرودگاه است.
8- خروج هرگونه سکه های طلا که پشتوانه ارزی کشور
9- خروج خاویار از فرودگاه بیش از 250 گرم به همراه مسافر
10- خروج فرش دستباف بیش از 24 متر مربع برای هر مسافر ممنوع می باشد.
11- خروج هرگونه مواد محترقه – کپسول گاز
12- خروج هرگونه سلاح و مهمات که فاقد لازم

جهت اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین به روز رسانی قوانین به وب سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران مراجعه فرمایید. به علت سواستفاده برخی از افراد از سادگی مسافران، بارهای غیر مجاز خود را تحت عناوین مختلف به آنها تحویل می دهند. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از دردسرهای احتمالی از پذیرش بار سایر مسافران که از محتویات آن آگاهی ندارید جدا خودداری نمایید.

قوانین فرودگاه بندرعباس

پارکینگ فرودگاه بندرعباس

پارکینگ فرودگاه، در محله پایگاه هوایی بندرعباس واقع گردیده که به ‌صورت شبانه‌روزی به مراجعان خود به ارائه خدمات می پردازد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بندرعباس، کافی شاپ هفت آسمون و بانک ملی شعبه فرودگاه قرار دارد.

پارکینگ فرودگاه بین المللی بندرعباس

اشیا گمشده را در فرودگاه بندرعباس را چگونه بیابیم؟

اشیا گمشده مسافران فرودگاه به دو نوع خصوصی و غیرخصوصی تقسیم می شود که سپاه و نیروی انتظامی از آنها مراقبت می نمایند.

1 – وسایل مانند موبایل، نوت بوک و وسایلی از این قبیل که به دلیل خصوصی بودن اطلاعات، در قسمت حراست سپاه نگهداری شده و برای گرفتن وسایل خود بایستی به مسئولین محترم سپاه حاضر در این فرودگاه مراجعه نمایید.

2-  سایر اشیا باقی مانده نزد پلیس مانده و جهت دریافت این وسایل، به ماموران محترم نیروی انتظامی مراجعه نمایید.

در صورتیکه اشیاء مسافر در هواپیما جا بماند بایستی به مسئول جامه دان فرودگاه مراجعه و از آنها کمک بخواهید. مسافرانی که وسایل خود را در محدوده فرودگاه گم کرده‌اند می‌توانند جهت پیگیری دریافت این وسایل  به دفتر مدیریت ترمینال  واقع در ترمینال 2 پروازهای داخلی فرودگاه بندرعباس مراجعه نمایند.

اشیا گمشده فرودگاه بندرعباس
اشیا گمشده فرودگاه

امکانات ویژه کم توانان و جانبازان گرامی فرودگاه بین المللی بندرعباس

در این فرودگاه امکانات و خدمات خاصی برای این جانبازان و کم توانان تدارک دیده شده است. که می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

میله دستگرد در طرفین پله ها جهت تردد راحت تر، دسترسی به سرویس بهداشتی، بدون مانع، اندازه مناسب فضای سرویس بهداشتی و درب سرویس بهداشتی، کشویی، شیرهای سرویس بهداشتی از نوع اهرمی بوده و به راحتی باز و بسته می شود، در امتداد و ابتدا یا انتهای رمپ پله ای وجود ندارد. در صورتی که سطح شیبدار ارتفاعی بیش از 25 سانتیمتر را طی کند و طول افقی آن بیش از 185 سانتیمتر باشد میله دستگرد در طرفین سطح شیبدار در فاصله 120 سانتی متر موجود است.

امکانات ویژه کم توانان و جانبازان گرامی فرودگاه بین المللی بندرعباس
امکانات ویژه کم توانان و جانبازان گرامی در فرودگاه

کف سطح شیبدار غیر لغزنده، ثابت، سخت و صاف می باشد. عرض مفید درب آسانسور 80 سانتی متر بوده، دکمه های طبقات در داخل و خارج آسانسور مجهز به خط بریل مجهز، ارتفاع دکمه های کنترل کننده در داخل و خارج اتاقک 100 تا 120 سانتی متر، فضای انتظار در جلوی آسانسور 150*150 سانتیمتر، همترازی کف آسانسور با کف پاگرد، ایجاد رمپ و شیب دار کردن خیابان های ورودی، ایجاد اتاق بازرسی ویژه- سرویس بهداشتی با درب اتوماتیک، روشویی استاندارد و دارای زنگ هشدار، نصب آسانسور در مسیر سالن ها و رستوران برای افراد توانخواه و ماشین ویژه افراد کم توان می توان اشاره کرد.

مشکلات دسترسی کم توانان در فرودگاه ها

هتل های نزدیک فرودگاه بندرعباس

هتل هرمز بندرعباس نزدیکترین هتل به فرودگاه بوده که در میدان انقلاب بندرعباس واقع شده و با فرودگاه 17 دقیقه وسیله دارد.  این ساختمان هتل هرمز با ظاهر F مانند خود ویو و منظره ی خوبی به خلیج فارس شهر بندرعباس دارد. رستوران دریایی هتل هرمز، از معروف‌ترین رستوران‌های دریایی در کل استان است. جهت مراجعه به این هتل کافیست، از فرودگاه به سمت خیابان 15 خرداد و پس از آن به بلوار امام خمینی بروید. بلوار امام خمینی را تا میدان انقلاب ادامه دهید.

هتل هرمز بندرعباس

سوالات متداول

فرودگاه بندرعباس کجاست؟

این فرودگاه در چهار راه پگاه و در نزدیکی بیمارستان شهید محمدی واقع شده است.

پروازهای خروجی فرودگاه بندرعباس کدامند؟

مقاصد پرواز داخلی فرودگاه بین المللی بندرعباس را تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، یزد، رشت، آبادان، کرمانشاه، اهواز، مشهد، چابهار، ساری، کیش و سیری (یکی از جزایر هرمزگان) را تشکیل می دهد. پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی بندرعباس را دبی، مدینه، مسقط (پایتخت عمان)هستند. اولین پرواز حجاج در این فرودگاه در سال 1394 صورت پذیرفت.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا