رسپینا
دانستنی ها

زیباترین مسیرهای ریلی ایران؛ 5 مسیر جادویی و زیبا

همه ما می دانیم که قطار یکی از امن ترین و راحت ترین وسایل حمل و نقل است. از این رو اکثر مسافران این نوع حمل و نقل را برای تردد بین مسیرهای بین شهری انتخاب می کنند تا از ترافیک و خطرات جاده ای جلوگیری کنند. علاوه بر این گذر از طبیعت زیبا و شگفت انگیز در برخی مسیرها جذابیت سفر را افزایش می دهد و مردم را به انتخاب و خرید بلیط قطار وادار می کند.

همانطور که می دانید کشور ایران نیز در بین کشور هایی وجود دارد که خطوط راه آهن آن، یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین مسیر های ریلی را دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با زیباترین مسیرهای ریلی ایران نیز آشنا کنیم. همراه ما باشید.

زیباترین مسیرهای ریلی ایران
زیباترین مسیرهای ریلی ایران

مسیر قطار تهران ساری

به جرأت می توان گفت که یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران، مسیر تهران ساری است. گذر از میان جنگل و طبیعت سر سبز و دیدنی، این مسیر را به شگفت انگیز ترین مسیر ریلی شمال کشور تبدیل کرده است. جذابیت این مسیر به گونه ایست که علاوه بر مسافران داخلی، اکثر گردشگران خارجی نیز برای تماشای آن بلیط قطار تهران ساری را خریداری می کنند.

در این مسیر ابتدا از پل سفید عبور می کنید و سپس از کوهستان وارد جنگل های شمال خواهید شد. پل ورسک، سد لفور و پارک جنگلی جوارم، از جاذبه های دیدنی محسوب می شوند که در این مسیر می توانید مشاهده کنید.

مسیر ریلی تهران ساری
مسیر ریلی تهران ساری از زیباترین مسیرهای ریلی ایران

قطارهای مسیر تهران ساری

در این مسیر که زیباترین مسیر ریلی شمال کشور به شمار می رود، قطار های لوکس و یا قطار های سریع السیر نیز وجود ندارد و تنها قطار های مختلفی از قطار های معمولی و اتوبوسی در این مسیر رفت و آمد دارند. قطار های 2 ستاره 6 تخته نسیم، قطار 3 تخته اتوبوسی، قطار 3 ستاره 4 تخته البرز، 3 ستاره 6 تخته پارسی، 3 ستاره و 6 تخته میلاد و. . . از جمله قطار های شرکت ریلی رجا به شمار می روند که این مسیر ریلی را پوشش می دهند.

مسیر قطار تهران ساری چند ساعت است؟

طول مسیر ریلی تهران ساری حدود 400 کیلومتر است که با در زمانی کمتر از 7 ساعت به مقصد خود خواهید رسید.

مسیر قطار مشهد ساری

از دیگر مسیر های ریلی که با عبور از بین جنگل های بکر موجود در شمال کشور، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران معرفی شده است، مسیر قطار مشهد ساری است. این مسیر دارای دو خط راه آهن است که در مسیر اول از شهر هایی چون نیشابور، گرمسار، فیروز کوه، ورسک و قائمشهر باید عبور کند تا به مقصد خود یعنی ساری برسد.

همچنین در مسیر دوم این قطار با عبور از شهر هایی چون قوچان، شیروان، بجنورد، گرگان و بوشهر، در نهایت به ساری خواهد رسید. از ایستگاه های موجود در این مسیر که این قطار در آن ها توقف خواهد کرد، می توان به کاشمر، اسفراین، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار، فیروز کوه، قائمشهر اشاره کرد که مسافران با خرید بلیط قطار مشهد ساری می توانند در آن ها پیاده شوند.

مسیر قطار مشهد ساری
مسیر قطار مشهد ساری از زیباترین مسیرهای ریلی ایران

قطارهای فعال در مسیر مشهد ساری

از قطار هایی که در حال حاضر مسیر مشهد ساری را پوشش می دهند، می توان به قطار های 3 ستاره 6 تخته پارسی، 4 ستاره 4 تخته امید نیز اشاره کرد که جزء قطار های شرکت ریلی رجا به شمار می روند و در اکثر روز های هفته در این مسیر تردد دارند.

فاصله ساری تا مشهد با قطار

همانطور که در بالا گفته شد، برای رسیدن به ساری از دو مسیر می توانید استفاده کنید. به طوری که در مسیر اول 15 ساعت و در مسیر دوم نیز 14 ساعت نیز در راه خواهید بود.

مسیر قطار قزوین رشت

از جدیدترین و زیباترین مسیرهای ریلی ایران، می توان به مسیر ریلی قزوین رشت اشاره کرد. این مسیر ریلی همانند مسیر تهران ساری، به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با انتخاب آن، زیباترین و دیدنی ترین مناظر طبیعی و سرسبز را مشاهده کنید.

علاوه بر آن می توانید با خرید بلیط قطار قزوین رشت، از روی پل منجیل، بزرگترین پل راه آهن کشور با طولی حدود 1430 متر عبور کنید و سفر خود را هیجان انگیز به پایان برسانید. همچنین از دیگر دیدنی هایی که باعث جذابیت این مسیر می شوند، می توان به جنگل ها، شالیزار ها و انواع رودخانه نیز اشاره کرد.

مسیر قطار قزوین رشت
مسیر قطار قزوین رشت از زیباترین مسیرهای ریلی ایران

قطارهای فعال در مسیر قزوین رشت

در حال حاضر در این مسیر ریلی تنها یکی از قطار های ناوگان ریلی کشور، همچون قطار اتوبوسی صبا فعالیت دارد که خدمات حمل و نقل مسافران را در طی روز های هفته انجام می دهد.

فاصله قزوین تا رشت با قطار

در این مسیر ریلی که حدود 164 کیلومتر است، از بیش از 20 تونل و چندین پل عبور خواهید کرد. به طور کلی مدت زمانی که برای طی کردن این مسیر نیاز دارید، کمتر از 3 ساعت خواهد بود.

نوشته های مشابه

مسیر قطار گردشگری لرستان

یکی دیگر از زیباترین مسیرهای ریلی ایران، راه آهن لرستان است. این مسیر 74 کیلومتر طول دارد و از ایستگاه های مختلفی مانند درود، بیشه و … می گذرد. ایستگاه بیشه یکی از زیباترین و بهترین مکان ها را دارد، سرسبزی ایستگاه، درختان افرا و ارس آن را به مکانی ویژه برای عکاسی تبدیل کرده است. در مسیر راه آهن لرستان می توانید انواع آبشارها، صخره ها، طبیعت و دره های زیبای این مسیر را ببینید.

همچنین از جاذبه های دیدنی و طبیعی موجود در این مسیر می توان به آبشار گرمه، تالاب ازگن، آبشار بیشه و چشمه آب گوگرد نیز نام برد. با انتخاب قطار این مسیر، این امکان برای شما فراهم شده است تا بتوانید در چندین ایستگاه در مسیر قطار استراحت کنید. لازم به ذکر است این مسیر ریلی با برخورداری از زیبایی های فراوان، به عنوان ایستگاه ریلی گردشگری نیز معرفی شده است و در زمان های مختلف، گردشگران بسیاری با تور های مسافرتی متنوعی از آن بازدید می کنند.

مسیر قطار گردشگری لرستان
مسیر قطار گردشگری لرستان

مسیر قطار تهران گرمسار

تماشای مناظر کویری همانند تماشای جنگل و شالیزار و رودخانه می تواند برای هر فردی بسیار دیدنی و لذت بخش باشد. مسیر ریلی تهران گرمسار، بر عکس خطوط راه آهنی که در شمال کشور قرار دارد، دارای درخت و طبیعت سرسبز نمی باشد و تنها این امکان را دارید تا زیبایی های کویر را مشاهده کنید. به همین دلیل این مسیر اکنون یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران محسوب می شود. اگر بلیط قطار تهران گرمسار را در شب انتخاب کنید، می توانید زیبایی سفر خود را دو چندان کنید.  

مسیر ریلی تهران گرمسار را قطار های مختلفی از شرکت ریلی رجا در روز های مختلف هفته پوشش می دهند. از جمله این قطار ها می توان به قطار 3 ستاره ارم، قطار اتوبوسی 4 ستاره صبا، قطار 2 ستاره 6 تخته نسیم اشاره کرد.

مسیر قطار تهران گرمسار

مسیر قطار تهران اهواز

مسیر تهران به اهواز یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین مسیرهای ریلی ایران است که در آن می‌توان از کوه‌ها، آبشارها و دشت‌های شگفت‌انگیز و زیبای منطقه لرستان و زاگرس دیدن کرد. بهترین زمان خرید بلیط قطار تهران اهواز، روز است. چرا که در ساعات روشنی هوا، زیبایی های موجود در این جاده بسیار زیاد می شود که نباید از دست بدهید. این مسیر ریلی حدود 15 ساعت است که با افزایش سرعت قطار می تواند کمتر باشد.

مسیر قطار تهران اهواز
مسیر قطار تهران اهواز از زیباترین مسیرهای ریلی ایران

سوالات متداول

کدام مسیر ریلی کشور به عنوان ایستگاه ریلی گردشگری انتخاب شده است؟

مسیر ریلی قطار لرستان یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور است که با مسیری مملو از زیبایی های طبیعی و تاریخی، به عنوان ایستگاه ریلی گردشگری معرفی شده است.

مسیر قطار تهران ساری چند ساعت راه است؟

مسیر ریلی تهران ساری حدود 400 کیلومتر است که زمانی حدود 7 ساعت را در قطار خواهید بود.

طولانی ترین مسیر ریلی ایران کدام ها هستند؟

از جمله طولانی ترین مسیرهای ریلی ایران می توان از مسیر قطار تهران به مشهد و مسیر تهران بندرعباس نیز نام برد.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا