رسپینا
قشم

جنگل حرا قشم؛ افسانه درهم پیچیده خلیج فارس

جنگل حرا قشم، جزء عجایب این جزیره بوده که در قسمت شمالی جزیره و در نزدیکی بندر لافت قرار دارد. ریشه درختان این جنگل در دریا است و با تبدیل کردن آب شور به آب شیرین به زندگی ادامه می دهند. در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری در مورد این جنگل و چگونگی بازدید از آن را برای شما توضیح می دهیم. با رسپینا همراه باشید.

معرفی کامل جنگل حرا قشم

جنگل های حرا که به جنگل دریایی نیز شهرت دارد از معروف ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می رود. این جنگل در میان آب های خلیج فارس قرار دارد. جنگل حرا قشم وسعتی حدود 86 هزار هکتار دارد که در سال 1351 به نام منطقه حفاظت شده حرا نام گرفت. حرا درختانی با ارتفاع سه الی شش متر است که به صورت آب شورزی می باشند.

هتل های قشم

این درختان با جذب آب شور دریا و دفع نمک موجود در آن، آب شیرین را به برگ ها و قسمت های انتهایی می رساند. این درختان در همه فصل ها سرسبز بوده و به جنگل همیشه بهار نیز معروف می باشد و در خرداد ماه گل های زرد رنگی می دهند که زیبایی آن را دو چندان می کند.

معرفی کامل جنگل حرا قشم

چه جاندارانی در جنگل های حرا پناه گرفته اند؟

چهره جنگل حرا قشم در زمان جزر و مد متفاوت است و هنگامی که آب بالا می آید این درختان تا قسمت های بالایی در آب فرو می روند. وقتی که آب پایین می آید چهره این جنگل به شاخه های در هم تنیده تغییر می کند که در واقع همان ریشه درختان است. نقش جنگل های حرا در حفظ گونه های جانوری بر هیچ کس پوشیده نیست. در این جنگل حیوانات و پرندگان متعددی مانند حواصیل هندی، حواصیل بزرگ، اگرت ساحلی، اگرت بزرگ، سلیم خاکستری، کفچه نوک تیز، گیلانشاه، لک لک، مرغابی، مارماهی و غیره زندگی می کنند.

حیوانات جنگل حرا قشم

گونه های گیاهی در جنگل حرا قشم

در این جنگل، تنها درختان موسوم به نام حرا رشد می کنند زیرا این درختان توانایی بالا در تحمل آب شور دریا دارند. این گیاهان به نام مانگرو و نام علمی اوسینا مارینا شناخته می شود. مانگرو در حقیقت اکوسیستمی است که گیاهان خاصی در آن رشد می کنند که دمای کم تر از 5 درجه سانتیگراد را نمی توانند تحمل کنند. از عجایب این گیاه ریشه های آن است که تا سطح حدود 30 سانتی متری زمین بالا رفته و با تصفیه آب دریا، آب شیرین را به گیاه می فرستد. این جنگل ها در شبانه روز دو مرتبه در آب فرو رفته و بیرون می آید.

پرندگلت جنگل حرا قشم

جنگل های حرا قشم کجاست؟

جنگل حرا تنها در جزیره قشم وجود ندارد، بلکه این جنگل ها از جزیره قشم شروع شده و تا بندر چابهار نیز ادامه دارند. جنگل حرا چابهار در روستای تیس و گواتر قرار دارد. همچنین جنگل های حرا در قسمت شمالی جزیره هرمز نیز وجود دارد.

جنگل های حرا کجاست

چگونه می توان از جنگل های حرا قشم بازدید کرد؟

جنگل حرا قشم در تنگه خوران بین جزیره قشم و بندر خمیر قرار دارد. فاصله جنگل حرا تا قشم زیاد نیست و حتی بخشی از این جنگل در نزدیکی ساحل بندر لافت نیز قرار گرفته است. برای بازدید از این جنگل ابتدا باید از طریق شناور و یا قایق های مسافربری به جزیره قشم بروید. جنگل حرا سهیلی قشم در واقع جنگل های حرا در نزدیکی روستای سهیلی است که دارای اسکله و قایق جهت بازدید از این جنگل هاست. برای رفتن به این اسکله می توانید از جاده جنگل حرا عبور کنید. علاوه بر این اسکله روستای طبل نیز جهت بازدید از جنگل حرا قشم مکان مناسبی است.

بازدید از جنگل حرا قشم

چه تفریحاتی در جنگل حرا قشم وجود دارد؟

به منظور بازدید از جنگل حرا قشم باید از قایق های تفریحی موجود در اسکله ها استفاده کنید. با بازدید از این جنگل، هم طبیعت گردی و هم قایق سواری را تجربه کرده اید. پرنده های زیبای زیادی در این جنگل به پرواز در می آید که می توانید با برپایی کمپ در ساحل اطراف این پرنده را از نزدیک مشاهده کنید. علاوه بر قایق می توانید از شترها برای بازدید از این جنگل استفاده کنید. کرایه این شترها در اسکله های روستای سهیلی و طبل امکان پذیر است. عکاسی نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که می توانید در این جنگل های نادر تجربه کنید.

تفریحات جنگل حرا قشم

ساعت بازدید از جنگل حرا جزیره قشم

جنگل حرا در جزیره قشم، جاذبه ای طبیعی بوده و ساعت بازدید خاصی ندارد. اما قایق ها در ساعات نزدیک به غروب کم تر شده و نمی توانید وارد جنگل شوید. با این وجود امکان برپایی چادر و مشاهده این جنگل ها از ساحل وجود دارد. مدت زمان بازدید از این جنگل با قایق حدود یک الی دو ساعت زمان نیاز دارد.

ساعت بازدید از جنگل حرا قشم

قیمت بلیط جنگل حرا قشم چقدر است؟

بازدید از این جنگل نیازی به تهیه بلیط ندارد اما با حضور در اسکله جنگل حرا جزیره قشم باید هزینه مربوط به اجاره قایق را پرداخت کنید. ظرفیت قایق ها 5 نفر بوده که به ازای هر نفر، 60 هزار تومان دریافت می شود. این قیمت مربوط به سال 1400 می باشد.

هزینه بازدید از جنگل حرا قشم

نکته های مهمی که هنگام بازدید از جنگل حرا باید رعایت کنید.

– این جنگل ها تنها بخش های باقی مانده از جنگل های حرا در جنوب غربی آسیا می باشد. پس در هنگام بازدید از این درختان از آسیب زدن به آن ها خودداری کنید.  

– با توجه به اینکه برای بازدید از جنگل حرا قشم باید از قایق استفاده کنید، توصیه می کنیم در هنگام روز این کار را انجام دهید زیرا در ساعات نزدیک به غروب تعداد این قایق ها کم می شود.

– آب و هوای جزیره قشم در این جنگل ها گرم تر می باشد که توصیه می کنیم از کلاه و عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

– بازدید از جنگل حرا در هنگام جزر و پایین رفتن آب لذت بیشتری دارد، زیرا ریشه های درختان بیرون آمده و می توانید ماهی های گل خورک را نیز مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

با بازدید از این جنگل در هنگام مد می توان ماهیگیری کرد که البته باید قایق را به مدت بیشتری اجاره کنید.  

بازدید از جنگل های حرا در جزیره قشم

آیا تور جنگل حرا قشم وجود دارد؟

برای بازدید از جنگل حرا می توانید با ماشین شخصی و یا با استفاده از تور ،به جزیره قشم سفر کنید. توجه داشته باشید که تور جنگل حرا قشم وجود ندارد و برای رفتن به این جنگل باید ابتدا به جزیره قشم رفته و پس از رسیدن به جزیره قشم به این جنگل ها بروید.

تور جنگل حرا قشم

مکان های مهم اطراف جنگل حرا قشم

جنگل های حرا تنها مکان دیدنی جزیره قشم نیست و تعداد این شگفتی ها و مکان های دیدنی بیشتر است. در نزدیکی این مکان ها می توان با رزرو محل اقامت سفری آسوده تر را تجربه کرد.

بام قشم

مکان های دیدنی اطراف جنگل حرا قشم

غار خربس: این غار یکی از قدیمی ترین غارهای ایران و جزیره قشم بوده که در نزدیکی روستای خربس و قسمت جنوبی جزیره قشم قرار دارد. غار خربس دارای امکانات مختلفی می باشد که بازدید از آن را آسوده ساخته است. اطلاعات بیشتر در مقاله ای با عنوان غار خربس قشم وجود دارد که می توانید آن را مطالعه کنید.

غار خربس قشم

ژئو پارک قشم: این ژئوپارک اولین ژئوپارک خاورمیانه بوده که دارای مکان های مختلفی تحت عنوان ژئوسایت می باشد. این ژئوسایت ها شامل دره مجسمه ها، بدبوم، غار نمکدان، تنگه چاهکوه، دره ستارگان، بام قشم و جنگل های حرا می باشد. همچنین ژئوپارک قشم شامل موزه نیز بوده و دارای تنوع بالایی از کوچک ترین و بزرگ ترین پستانداران جهان است که شامل 300 گونه جانوری می باشد. این ژئوپارک در فاصله 45 کیلومتری جنگل های حرا قرار دارد.

ژئوپارک قشم

اقامتگاه های اطراف جنگل حرا قشم

اقامتگاه مغ: این اقامتگاه بوم گردی که ظاهری کاملا سنتی داشته در  فاصله 6 کیلومتری جنگل های حرا و در نزدیکی شهرک جدید گورزین قرار دارد. در این اقامتگاه وعده های صبحانه، ناهار و شام نیز برای مهمانان سرو می شود. از نکات جالب آن فروش صنایع دستی، آموزش موسیقی سنتی قشم، عکاسی با لباس های سنتی در قشم و طراحی کاملا سنتی اتاق ها و محوطه اقامتگاه می باشد.

اقامتگاه مغ قشم

هتل سنتی صفا آباد: این مجموعه شامل باغ تالار، رستوران و اقامتگاه بوده که در جاده گورزین-لافت قرار داشته و حدود 4 کیلومتر با جنگل های حرا فاصله دارد. اتاق های این مجموعه با ترکیبی از طراحی سنتی و مدرن ایجاد شده که فضای مناسبی جهت اقامتی راحت فراهم کرده است. فروشگاه صنایع دستی و مکان های ویژه مراسم مانند عروسی و جشن تولد نیز، از امکانات دیگر این مجموعه می باشد.

هتل سنتی صفا آباد

چه فصلی مناسب بازدید از جنگل حرا قشم است؟

به دلیل آب و هوای گرم و شرجی جزیره قشم، فصل مناسب برای سفر به این جزیره، زمستان و پاییز می باشد. با این وجود جنگل حرا قشم در همه فصل ها سرسبز بوده و در زمستان می توانید در آب و هوایی مطبوع از این جنگل ها بازدید کنید. البته در خرداد ماه هر سال این درختان شکوفه های زرد رنگی می دهند که جذابیت جنگل را دوچندان می کند. اگر هدف شما بازدید از این جنگل می باشد، سفر در بهار و خرداد را پیشنهاد می کنیم. در صورتی که در سفر به جزیره قشم از این جنگل بکر و زیبا بازدید کرده اید، تجربیات و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

جنگل حرا قشم کجاست؟

این جنگل در نزدیکی بندر لافت و بین تنگه خوران و بندر خمیر قرار دارد.

هزینه بازدید از جنگل حرا قشم چقدر است؟

برای بازدید از جنگل های حرا باید از قایق استفاده کنید که هزینه اجاره آن برای هر نفر در سال 1400، برابر 60 هزار تومان است.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا