رسپینا
قشم

روستای گوران قشم؛ مهد لنج های چوبی

روستا گوران قشم مهمترین مرکز لنج سازی ایران بوده و بافت سنتی و بومی این روستا مانند موزه ای زنده که بازگو کننده تاریخ خود است، شما را به بازدید از خود دعوت می کند. در این روستا می توانید کشتی های بزرگ(لنج) مسافری و باربری این منطقه را ببینید و همزمان نحوه ی ساخت آنها را نیز تماشا کنید. به همین دلیل می توان آن را یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم نامید. در ادامه با رسپینا همراه باشید تا به معرفی این روستای دیدنی بپردازیم.

روستای گوران جزیره قشم
گوران قشم

گوران یعنی چه؟

گوران به معنی گبران بوده که در طول زمان به این واژه تبدیل شده است. علت این موضوع نیز حضور و سابقه ی بالای زندگی زرتشتیان در این منطقه می باشد.

هتل های قشم

روستا گوران قشم کجاست؟

روستای گوران قشم در فاصله ی 40 کیلومتری و فاصله 38 دقیقه ای از قشم قرار گرفته و آب و هوای گرم و مرطوب دارد. جهت رفتن به این روستا از طریق هوایی، مسیری 34 دقیقه ای از فرودگاه قشم تا گوران را در پیش خواهید داشت. همچنین می توانید به صورت زمینی از بندرعباس، جزیره چارک و سپس به وسیله شناور خود را به قشم برسانید، در انتها با کرایه خودرو، فاصله قشم تا شهر گوران را طی نمایید.


View Larger Map

لنج‌ سازی روستای گوران قشم

از جاذبه های این روستا دیدن لنج سازی و تعمیرات آن می باشد، نشستن پای صحبت ناخدای سالخورده و دیدن لنجی پر ترک و شکسته که داستانهای بسیار در خود داشته می تواند برای شما جذاب باشد. پیشنهاد می شود در مراجعه به این منطقه دوربین عکاسی مناسب همراه خود داشته باشید. جهت عکاسی از کارگاه لنج سازی بایستی به منطقه چاهکوه و در نزدیکی گوران مراجعه نمایید.

این روستا سابقه بسیار بالایی در صنعت لنج سازی داشته به گونه ای که لنج ها با نیروی انسانی و ابزارآلات ابتدایی ساخته می شوند. در ساخت لنج ها از چوب هایی مانند ساج، فینی، منتیگ، و تنه درختان کرت، کنار هندی، کهور استفاده می شوند. دیدن نحوه ی ساخت لنج های این روستا توسط استادان و بدون هیچ طرح و نقشه قبلی و فقط با تصویر های ذهنی و گرفتن ارتباط با این اساتید و نشستن پای صحبت آنها بسیار لذت بخش خواهد بود. لنج سازی دارای روستای گوران قشم قدمتی بیش از 100 داشته که دیدن و عکاسی لنج های غول پیکر منطقه خالی از لطف نیست.

لنج ها کشتی هایی کوچکی بوده که به صورت باری و مسافری ساخته شده و بیشتر در خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند رفت آمد می کنند. بیشتر لنج های منطقه ی هرمزگان برای تعمیرات به این روستا می روند.

لنج سازی روستای گوران قشم
لنج سازی روستای گوران قشم

بندر گوران قشم

بندر گوران قشم از گذشته به علت قرار گرفتن در مسیر هندوستان، آسیای میانه و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس یکی از بنادر بسیار مهم ایران در زمینه ی تجارت بوده و همچنان گوران در زمینه ی تجارت شهرت بالایی دارد. به گونه ای روزانه صدها لنج در این روستا پهلو می گیرند، که این حجم از لنج خود گویای این مسئله می باشد.

بندر گوران قشم
آب و هوای قشم گوران

گویش و فرهنگ روستای گوران قشم

گویش زبانی مردم این روستا، قشمی بوده که بقایای از زبان ساسانی ایران را در خود دارد. اما از لحاظ صرف افعال مانند فارسی امروزی است. گوران به علت اشغال و استعمار 117 ساله توسط حکومت پرتغال، از فرهنگ و آداب و رسوم آن بسیار تاثیر پذیرفته، اما از نظر پوشش و خلقیات مانند ساکنین جنوب ایران می باشند.

بیشتر مردم این روستا در زمینه های تجارت، ماهی گیری، لنج سازی مشغول هستند. زنان روستا نیز جهت کمک به مردان روستا در زمینه تولید صنایع دستی فعالیت می کنند. براساس اسناد تاریخی اکثریت مردم روستا زرتشتی بوده که هم اکنون نیز می توانید افرادی با این دین را بیابید.

فرهنگ روستای گوران قشم
فرهنگ شهرستان گوران قشم

امکانات روستای گوران قشم

امکانات روستای گوران قشم را آب لوله‌کشی، برق شهری، سوپرمارکت، دستگاه عابربانک، امکان استفاده از تلفن‌همراه، جاده‌های آسفالته و اماکن اقامتی بوم گردی روستا تشکیل می دهد.

امکانات اقامتی گوران قشم: این روستا فاقد هتل و مسافرخانه بوده و تنها واحدهای اقامتی منطقه را، اقامتگاه های بوم گردی روستای گوران تشکیل می دهد.

امکانات روستای گوران قشم
امکانات روستای گوران قشم

بهترین زمان رفتن به روستای گوران قشم

بهترین زمان سفر به این روستا با توجه به طبیعت گرم و مرطوب خود، پائیز، زمستان و اوایل بهار می باشد در صورتی که در تابستان به قشم سفر کردید، به علت گرمای بالای و شرجی بودن منطقه، هنگام بعد از ظهر و شب به گوران مراجعه نمایید.

بهترین زمان برای سفر به روستای گوران قشم
بهترین زمان برای سفر به روستای گوران قشم

روستای گوران قشم سایت جذاب عکاسی

بهترین مکان های عکاسی معمولا در محل هایی قرار دارند که حضور گردشگران کمتری را در محل حضور داشته باشند و در امکان شلوغ اغلب، گرفتن عکس های دلخواه بسیار مشکل است. زیرا از هرنقطه که شما بخواهید تصویر برداری نموده حضور گردشگران و مسافران در آن لوکیشن گاهی می تواند آزار دهنده باشد، در روستای گوران قشم به علت کمتر شناخته شدن و همچنین بافت سنتی خود، اقامت گاه های بوم گردی خود مکانی فوق العاده برای دوستداران عکاسی خواهد بود.

عکاسی در روستای گوران قشم
بهترین نقاط عکاسی روستای قشم

جاذبه های اطراف روستای گوران قشم

مهمترین جاذبه های داخل و اطراف ار روستا را سد گوران قشم و جنگل های زیبای حرا تشکیل می دهند.

نوشته های مشابه

جنگل های حرا

از زیباترین جاذبه های خاص اقلیم ایران بوده که شهرت جهانی دارد و برای بازدید از این پدیده باید با قایق داخل آب های خلیج فارس شوید. این جنگل ها با پایین آمدن سطح دریا پدیدار می شوند. جنگل حرا در فاصله ی 17 دقیقه از گوران قشم قرار دارند.

جنگل های حرا
جنگل های حرا

سد گوران قشم

سد گوران در فاصله 75 دقیقه ای از قشم قرار گرفته و مهمترین منبع ذخیره آب جزیره قشم است. بر اساس شواهد تاریخی پی ریزی سد در دوران هخامنشی، تاج سد در دوره ساسانیان و این پروژه در دوره پهلوی ترمیم شده است.

از مهمترین جاذبه های این روستا دیدن این سد تاریخی بوده است. جهت دسترسی به این سد تاریخی بایستی مسافت 75 دقیقه از قشم به سمت غرب رفته و در نزدیکی روستای گوران و جاده طبل به سمت باسعید قرار گرفته است دیدن نمایید.

سد تاریخی گوران قشم

روستای شیب دراز

برای مراجعه از گوران قشم تا روستای شیب دراز مسافتی 38 دقیقه ای با خودرو در پیش رو خواهید داشت. این روستا دارای تنوع گونه گونه های زیستی، طبیعت بکر زیبایی می باشد. این روستا از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر منطقه از قبیل کاکایی، پرستوی دریایی، سلیم، آبچلیک، فلامینگو، کفچه نوک، عقاب ماهی‌گیر و سبزه قبا بوده است. اما مهمترین دلیل معروفیت روستا شیب دراز، لاک پشت های پوزه عقابی هستند که به علت خاک ماسه ای مناسب این منطقه در آن یافت می شوند.

روستای شیب دراز
روستای شیب دراز

قلعه پرتغالی

جهت رفتن به روستای گوران قشم مسافتی 75 دقیقه ای در پیش خواهید داشت. این قلعه که یادگار استعمار حکومت پرتغال بوده هنوز بخش ها و دیواره هایی از آن باقی مانده است. این قلعه در حدود 500 سال پیش به دستور آلفونس آلبوکرک در جزیره قشم احداث گردید. در کاوش های انجام شده از این قلعه، ظروف چینی، شیشه های ساخت ونیز و توپ های جنگی یافت شده و کاربرد اصلی قلعه پرتغالی، کاربری نظامی بوده و جهت نگهداری سلاح و مهمات از آن استفاده گردیده است.

قلعه پرتغالی قشم
قلعه پرتغالی قشم

دره ستارگان

دره ستارگان در جنوب قشم و در فاصله 62 دقیقه ای با خودرو از روستای گوران قرار دارد. ساختار زیبای دره ستارگان که در سالیان طولانی به سبب باد، تندباد، باران و تغییرات جوی صخره های منطقه را شکل داده، منظره ای بسیار جذاب و خیره کننده بوجود آورده است. بر اساس کاوش های زمین شناسی قدمت این منطقه به دومیلیون سال می رسد. این منطقه به علت فاصله ی بسیار زیاد از مناطق مسکونی، و آسمان شفاف و زیبای آن مکان فوق العاده ای برای تماشای ستارگان می باشد. توصیه می شود جهت مراجعه این منطقه دوربین چشمی همراه خود داشته باشید.

دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم

غار خربس

این غار در ساحل غربی جزیره قشم قرار گرفته و جهت دسترسی به این غار از روستای گوران قشم مسافتی 67 دقیقه ای در پیش خواهید داشت. در شکل گیری این غار طبیعت نقش گسترده ای داشته هرچند نمی توان از نقش بشر نیز در این زمینه غافل بود. بنا برخی باورها این غار در گذشته محل پرستش خدای آب، آناهیتا بوده است. و دلیل نزدیکی غار خربس به آب نیز همنی موضوع می باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت غار خاربس به زمان ماده ها باز می گردد. باور دیگر این است که غار جهت نگهداری مردگان استفاده شده، زیرا بنا بر باورهای زرتشتیان دفن مردگان، پاکی زمین را از بین می برد.

همچنین عده ای نیز می گویند که این غار پناهگاهی بوده که از مردم را در برابر دزدهای دریای محافظت کرده است. به علت معماری زیبای غار و قرار گرفتن مناطقی از آن در آب، نسبت به محیط خارج اختلاف دمای محسوسی دارد. هنگام مراجعه به غار خربس علاوه بر دوربین لباس های گرم تر همراه خود داشته باشید.

غار خربس قشم
غار خربس قشم

خانه اربابی لافت

قدمت خانه اربابی لافت به اواخر دوران قاجار و اوایل حکومت پهلوی باز می گردد. که توسط شخصی به نام عبدالصمد سلیمانی ارباب روستا ایجاد و به نام خانه اربابی لافت مشهور گردیده است. این بنا از نظر اصول و معماری بومی منطقه دارای ارزش بسیار زیادی می باشد. کاربری ابتدایی خانه اربابی مسکونی بوده که اکنون در دست دهیاری و شورای اسلامی قرار داشته و به عنوان خانه فرهنگ مشغول فعالیت می باشد.

خانه اربابی لافت
خانه اربابی لافت

پارک زیتون قشم

از زیباترین پارک های ایران می باشد که به سبب قرار گیری در کنار ساحل جزیره ی قشم می توانید از تفریحات آبی و خشکی آن بصورت همزمان استفاده نمایید. این پارک بصورت 24 ساعته باز بوده و همچنین امکان چادر زدن و کمپینگ را نیز برای شما فراهم می آورد. جهت مراجعه به پارک زیتون قشم از روستای گوران مسافتی 78 دقیقه ای در پیش خواهید داشت.

پارک زیتون قشم
پارک زیتون قشم

سخن آخر

در این مقاله سعی شده شما را جاذبه های روستای گوران قشم آشنا کرده و مکان های دیدنی این روستا را به شما معرفی نماییم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید همچنین می توانید نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این نوشته با ما در میان بگذارید.

امکانات اقامتی روستای گوران چیست؟

گوران فاقد هتل و مسافرخانه بوده و برای رزرو آن بایستی به قشم مراجعه نمایید. اما در این روستا می توانید از سایت های بوم گردی روستا استفاده نمایید.

کی به روستای گوران بریم؟

بهترین زمان سفر به این روستا با توجه به طبیعت گرم و مرطوب خود، پائیز، زمستان و اوایل بهار می باشد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا