رسپینا
راهنمای سفر

بلیط قطار برای معلولین

بلیط قطار برای معلولین از آن دسته مزایایی است که در چند سال اخیر با توجه به گسترش مسافرات مردم و البته افزایش تعداد معلولان در کشور به آن پرداخته شده است. با توجه به این که در جامعه شرایط سختی برای افراد معلول برقرار است این افراد به راحتی نمی توانند سوار وسایل نقلیه مختلف شوند به همین علت باید تمهیدات و شرایطی برای این افراد اندیشیده شود تا آن ها نیز به راحتی افراد عادی بلیط قطار خریداری کنند. به همین علت امروزه افراد معلول به نسبت بسیار بیشتری نسبت به چند ساله گذشته اقدام به مسافران با وسایل نقلیه مختلف می کنند.

بلیط قطار برای معلولین

شرایط معلولین برای سوار شدن به وسایل نقلیه

قبل از این که همانطور که می دانید تمام وسایل نقلیه برای افراد معلول می بایست دارای ویژگی های خاصی باشند که با امکانات حرکتی آن ها تطابق داشته باشد. مثلا خودروهای مخصوص معلولان دارای دنده هایی در کنار فرمان است که به عنوان پدال های گاز و ترمز عمل می کند. همچنین خدمات هواپیمایی برای معلولین شامل تخفیف 50 درصد برخی از ایرلاین ها و ارائه ویلچر و قرار دادن صندلی در نزدیکی سرویس فرنگی می باشد. با توجه به افزایش مسافرات معلولین با وسایل نقلیه مختلف، یکی از وسایل نقلیه ای که تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته قطار است. جالب است بدانید نام دیگر سفرهای معلولین، مسافرت معلول یا سفر قابل دسترسی است.

شرایط معلولین برای سوار شدن به وسایل نقلیه

مسافر معلول کیست؟

برای اطلاع از امکانات شرکت های ریلی برای مسافران معلول ابتدا باید بدانید افراد معلول به چه اشخاصی گفته می شود و خدمات و امکانات پس از خرید بلیط قطار برای معلولین به چه افرادی تعلق می گیرد. طبق ماده 1 قانون حمایت از حقوق معلولین، فرد معلول منظور از معلول در این قانون به شخصی اطلق می گردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی یا روانی، اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

مسافر معلول

امکانات قطار برای معلولین

  • از سال 1399 قطارهای مختلف، امکانات متعددی را به مسافران خود ارائه دادند. یکی از این امکانات، ارائه خدمات ویلچر به مسافران بود. از ابتدای آبان ماه سال 99، طبق بخشنامه معاونت مسافری و مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری مقرر شد امکان استفاده از خدمات ویلچر برای افراد توانخواه و معلول در تمامی قطارهای مسافری کشور در سامانه فروش بلیط ها تعریف شود.
  • به این منظور شرکت های ریلی موظف به رعایت دستورالعمل هایی از قبیل ارائه ویلچر به افراد معلول شدند. در این صورت علاوه بر این که خرید بلیط قطار برای معلولین به شیوه آسان تری صورت گرفت، امکان استفاده از خدمات ویلچر نیز برای آنها فراهم گردید.
  • امروزه بیشتر از 50 ایستگاه اصلی راه آهن کشور مجهز به امکانات ویژه معلولین هستند. از خدمات این ایستگاه ها می توان به قرار دادن ایستگاه های ویلچر کوچک در راهروهای ایستگاه ها و همچنین سرویس بهداشتی هایی که مخصوص افراد توانخواه قرار داده شده اند، اشاره کرد.
  • در صورتی که قصد خرید بلیط قطار برای معلولین دارید، کافیست گزینه ویژه معلولین را را انتخاب و از امکاناتی که ایستگاه های راه آهن و شرکت ریلی ارائه دهنده در اختیار شما قرار می دهند، بهره مند شوید. با انجام این کار مسئولین راه آهن و شرکت ریلی ارائه دهنده نیز از موقعیت آن مسافر اطلاع پیدا نموده و خدمات ویژه ای به مسافر مربوطه ارائه می دهند.
امکانات قطار برای معلولین

تخفیف بلیط قطار برای معلولین

در اجرای ماده 4 قانون حمایت از حقوق معلولان، این افراد در استفاده از وسایل حمل و نقل دولتی مانند مترو، هواپیما و قطار از تسهیلات نیمه بها بهره مند می شود. به همین علت قیمت بلیط قطار برای معلولین نسبت به افراد عادی کاهش محسوسی دارد.

نکات خرید بلیط قطار برای معلولین

همانطور که می دانید شرایط کشور طوری پیش نمی رود که قادر به ارائه خدمات کافی برای معلولین باشند. به همین علت، مسافران می بایست برخی از مسائل را رعایت کنند که پس از خرید بلیط قطار برای معلولین با مشکل مواجه نشوند. در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم.

  • دسته جمعی سفر کنید.

 یکی از بهترین روش های سفر با قطار برای معلولین، سفر به صورت دسته جمعی و گروهی همراه با خانواده یا دوستان است. این سفر به علت وجود تعداد نفرات زیاد همراه شما، باعث می شود اگر مسافر در طول سفر با مشکل مواجه شود، دوستان آن شخص در طول سفر به فرد معلول کمک کنند. در این صورت می توانید از همراهیان خود کمک های لازم را درخواست کنید. علاوه بر این در صورت سفر دسته جمعی گم نمی شوید و ضمن خرید بلیط قطار برای معلولین با خیال راحت می توانید سفر خود را انجام دهید.

سفر دسته جمعی
  • امکانات ایستگاه قطار را بررسی کنید.

قبل از خرید بلیط قطار برای معلولین، فاصله ایستگاه قطار تا محل اقامت خود را بررسی کنید . همچنین قبل از خرید بلیط قطار برای معلولین، با راه آهن شهر خود تماس گرفته و از امکانات ارائه دهنده آن برای معلولین مطلع شوید تا در صورت عدم امکانات کافی ایستگاه در زمان رسیدن به قطار، شهر مبدا خود را تغییر دهید. علاوه بر این، سنجش فاصله محل اقامت شما تا ایستگاه راه آهن نیز می تواند قبل از رزرو بلیط موثر باشد.

  • همراهی خوش اخلاق در سفر داشته باشید.

یکی از مهم ترین نکات برای سفر معلولان با قطار، داشتن یک همسفر مهربان و صبور است که فرد معلول را در مراحل سفر همراهی کند. این مسافر می بایست به شما کمک کند تا در سفر احساس تنهایی نکند و در جاهای سخت و صعب العبور، همره مسافر باشد. حال این فرد همراه می تواند دوست یا همسر یا مادر و پدر شما باشند.

نوشته های مشابه
داشتن همراهی خوش اخلاق
  • کمک گرفتن از مسئولان قطار

مسئولان قطارها طبق بخشنامه حمایت از حقوق معلولان می بایست برای فردی که بلیط قطار معلولان را خریداری کرده، امکانات و خدماتی که برای افراد معلول ارائه می شوند دریافت کند. شما می توانید در زمان ورود به ایستگاه راه آهن، ضمن تماس با دفتر اطلاعات قطار از امکانات قطار ارائه دهنده مسیر مطلع شوید. در بسیاری از قطارها، سرویس بهداشتی ویژه معولین نیز تعبیه شده است. در برخی قطارها خدمات مخصوصی برای افراد معلول استفاده می شوند. این قطارها علاوه بر ارائه ویلچر به معلولان، دارای سرویس های بهداشتی ویژه معلولین است. این سرویس های بهداشتی مساحتی بزرگ تر از سایر سرویس ها دارند و تجهیزات مخصوص توان خواهان نیز در آن قرار داده شده است.

نحوه سوار شدن معلولین به قطار

تا اینجای مقاله در مورد این که افراد معلول از کدام خدمات و تخفیف ها در خرید بلیط قطار

برای معلولین بهره مند می شوند. اما سوار شدن افراد معلول به قطار به این صورت انجام می گیرد که ایستگاه راه آهن یا شرکت ریلی از ابتدای حرکت مسافر به سمت راه آهن، یک تاکسی دربست در اختیار مسافر معلول خود قرار می دهند. پس از رسیدن به راه آهن، مسافر با استفاده از ویلچر خود می تواند در قسمت راه آهن خود را به قسمت خروجی رسانده و از گیت قطار خارج شود.

کمک به معلولان در سوار شدن به قطار

همچنین در صورت عدم داشتن ویلچر نیز، راه آهن موظف به ارائه ویلچر به مسافر مربوطه است. این ویلچر، فرد معلول را تا زمان سوار شدن به قطار همراهی می کند. داخل قطار نیز ویلچر مخصوصی به فرد معلول ارائه می شود. پرسنل قطار نیز از زمان ورود مسافری که بلیط قطار برای معلولین را خریداری کرده تا پایان سفر به وی خدمات لازم را ارائه می دهند. سپس در زمان رسیدن به شهر مقصد نیز می توانید به راحتی از قطار پیاده شده و با استفاده از ویلچر به ایستگاه راه آهن هدایت شده و در آن جا به همراه خود تحویل داده شوید.

کلام پایانی

از این که تا اینجای مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. در این مقاله به صورت جامع در خصوص نحوه خرید بلیط قطار برای معلولین و امکاناتی که قطارهای مختلف به این مسافران ارائه می دهند به بحث و گفت و گو پرداخته شد. شما می توانید تمام سوالات و مشکلات خود را در این مقاله به صورت شفاف پیدا کنید. اگر تاکنون، بلیط قطار برای معلولین را رزرو کرده اید و از خدمات ایستگاه های راه آهن یا قطارهای مختلف برای معلولان استفاده کرده اید یا ایستگاه راه آهن و قطاری را به خاطر دارید که خدماتی به افراد معلول ارائه نمی دهند، در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

کدام قطارهای مسافری به معلولان امکانات مخصوصی ارائه می دهند؟

قطارهای اکثر شرکت های ریلی مثل شرکت رجا، فدک و نورالرضا و سایر شرکت ها خدمات ویژه معلولان را در ناوگان خود ارائه می دهند. ارائه ویلچر در زمان سوار شدن به قطار و ارائه سرویس های بهداشتی با وسعت بزرگتر از سرویس بهداشتی های معمولی، از جمله خدمات این قطارها برای معلولان است.

قیمت بلیط قطار برای معلولین چقدر است؟

طبق ماده 4 قانون حمایت از حقوق معلولان که در سال 1399 به تصویب رسید، بلیط قطار برای معلولین می بایست با 50 درصد تخفیف ارائه شود.

معلولان برای سفر آسان با قطار به چه نکاتی باید توجه کنند؟

دسته جمعی سفر کنید، امکانات ایستگاه قطار را بررسی کنید، کمک گرفتن از مسئولان قطار و داشتن همراه خوش اخلاق در سفر از مهم ترین نکاتی است که این افراد می بایست در سفرهای داخلی و خارجی خود با قطار رعایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا