رسپینا
راهنمای سفر

قوانین پذیرش هتل

قوانین پذیرش هتل در اقامتگاه های مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد و بر اساس نوع مدیریت و سلیقه مسئولین هتل صورت می گیرد. البته بعضی از قوانین در تمامی هتل های ایران یکسان است و باید بر اساس سیاست کلی جامعه رعایت شوند. در ادامه به تمامی نکات و قوانین پذیرش هتل خواهیم پرداخت و از تمام مواردی که می تواند در رزرو هتل به شما کمک کند، آگاه می کنیم.

قوانین پذیرش در هتل ها
قوانین پذیرش در هتل

مدارک لازم برای اقامت در هتل

رزرو اقامتگاه از سایت های مختلف قوانین مربوط به آن سایت را دارد. اگر قصد دارید هتل خود را از رسپینا رزرو کنید، می توان از صفحه قوانین رزرو هتل در رسپینا این موارد را مطالعه فرمایید. اما در حالت کلی پس از اینکه وارد هتل شده اید، اولین جایی که باید مراجعه کنید، بخش پذیرش یا رسپشن هتل است. شخصی که برای شما کارهای رزرو اتاق را در هتل انجام خواهد داد و مدارک خود را به او ارائه می دهید. این مدارک لازم که جزو قوانین پذیرش هتل هستند به شرح زیر است.

  • مدارک شناسایی اصلی همچون شناسنامه، کارت و پاسپورت (در صورتی که سفر خارجی دارید) باید ارائه دهید.
  • چنانچه زوج هستید، مدارک اثبات محرمیت و عقدنامه در هتل های داخلی لازم است.
  • برای رزرو آنلاین هتل یک برگ تاییدیه باید به رسپشن ارائه دهید.
پذیرش هتل

شرایط سنی رزرو هتل

رعایت شرایط سنی مسافر یکی از قوانین پذیرش مهمان در هتل است. در هتل های داخلی سن قانونی برای رزرو اقامتگاه، 18 سال می باشد و به دلیل اینکه در زمان رزرو از فرد شناسنامه و کارت ملی گرفته می شود، این سن به هیچ وجه قابل پنهان کردن نیست و افراد باید حتما به 18 سال رسیده باشند.

شرایط سنی برای رزرو هتل

شرایط اقامت زنان در هتل

شاید این اخبار را شنیده باشید که اقامت در هتل برای خانم های مجرد یا متاهل امکان پذیر نیست ولی این یک باور کاملا اشتباه است که کاملا بی اساس بوده و اصلا اینطور نیست که تمامی این مشکلات در گذشته وجود داشته و دیگر در حال حاضر وجود ندارد. باید بدانید که قوانین پذیرش هتل برای خانم ها همانند مردان است و هیچ تفاوتی ندارد و در صورتی که خانمی کارت شناسایی خود را به درستی ارائه کرد و هتل از پذیرش آن امتناع کند متخلف است و آن خانم می تواند از اتحادیه هتلداران و یا سازمان میراث فرهنگی مراتب شکایت خود را پیگیری کند.

قوانین پذیرش مسافرخانه

مسافرخانه ها نیز دارای قوانین پذیرش هستند و تمامی این فرآیندها طبق مصاحبه ای که با سرهنگ داوود افتخاری انجام شده است، توضیح داده می شود:

  1. در صورتی که یک اقامتگاه بخواهد دیش و یا ماهواره بر روی ساختمان خود به کار گیرد و دسترسی به شبکه های ماهواره ای را به مسافرین خود ارائه دهد، باید باید مجوز این کار را اخذ کند که این جزو قوانین مسافرخانه است.
  2. در صورتی که زنان و کودکان بی سرپرست به مسافرخانه مراجعه کنند، آنها موظف اند که شما را اسکان دهند اما باید گزارش این ورود را به پلیس اماکن اطلاع رسانی کنند.
  3. موضوع بالا برای زوج های بدون مدرک هم صدق می کند و در صورتی که زوجی بدون مدرک به اقامتگاه مراجعه کنند، مسافرخانه وظیفه دارد آنها را پذیرش کند اما باید بلافاصله به پلیس اماکن این موضوع را اطلاع دهد. حتی نیاز نیست که مسافرخانه ها برای ارائه مدرک افراد را به اداره پلیس بفرستند و در ابتدا باید آنها را اقامت دهند و سپس این موضوع را اطلاع رسانی کنند.
  4. در صورتی که زوج هایی دارای برگه عکس دار مدارک محرمیت هستند (صیغه یا همان ازدواج موقت) که دارای مهر دفاتر رسمی ازدواج یا امام جماعت می باشد، مشکلی برای پذیرش این زوج در اقامتگاه وجود ندارد.
  5. در صورتی که اتباع خارجی برای اقامت در مسافرخانه اقدام کنند و مدرکی برای ارائه نداشته باشند باید طبق قوانین پذیرش، اسکان آنها انجام شود و در صورتی که اقامت این فرد انجام نگیرد و هر مشکلی در خارج از مسافرخانه برای او پیش بیاید مقصر، صاحب مسافرخانه است.
قوانین پذیرش مسافرخانه

قوانین هتل برای دختر و پسر

امکان اینکه یک دختر و پسر با یکدیگر اقدام به رزرو اتاق کنند وجود ندارد مگر اینکه آنها سنی بالای 18 سال داشته باشند و همانطور که گفته شد مدارکی مبنی بر محرمیت خود ارائه دهند که در این صورت طبق قوانین پذیرش هتل مانعی برای رزرو اتاق هتل وجود ندارد.

نوشته های مشابه

قوانین پذیرش کودکان در هتل

قوانین پذیرش هتل ها برای کودکان موارد خاص خود را دارد و در هر هتل این هزینه بر اساس سیاست های هتل متفاوت است. هزینه اقامت برای کودکان در هتل متغیر است و برخی هتل ها از کودکان زیر 6 سال و برخی دیگر از کودکان زیر 2 سال هزینه ای برای اقامت دریافت نمی کنند. اما به طور کلی قوانین پذیرش هتل هنگام اسکان کودکان این است که برای کودکان زیر 2 سال هزینه ای از سمت هتل دریافت نشود.

قوانین پذیرش کودکان در هتل

کودکان می توانند با رضایت نامه پدر و مادر خود در هتل، اتاق رزرو کنند؟

این موضوع صحت ندارد و تنها روشی که برای رزرو وجود دارد، دارا بودن سن 18 سال و همچنین ارائه مدارک شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی عکس دار به هتل می باشد.

قوانین پذیرش در هتل برای خانم های باردار

معمولا بیشتر هتل ها از پذیرش خانم های بارداری که بیش از 6 یا 7 ماه از بارداری شان می گذارد جلوگیری می کنند اما در هیچکدام از قوانین پذیرش هتل این موضوع را مشاهده نکردیم و شما می توانید در صورت مشاهده این موضوع، سریعا از افراد مرتبط شکایت فرمایید و این موضوع را به مراجع ذی ربط اطلاع دهید.

آیا امکان ارائه مدارکی جز شناسنامه و کارت ملی در زمان رزرو وجود دارد؟

باید بدانید که قوانین پذیرش هتل تنها این موضوع را ذکر می کنند که نباید به جای دریافت کارت ملی و شناسنامه، کارت گواهینامه و یا هر نوع کارت شناسایی دیگر را از فرد قبول کنند و این موضوع خود می تواند یک نوع تخلف باشد. مسافرین باید به این موضوع دقت کنند که باید در زمان رزرو، مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشند.

سوالات متداول

آیا سنین پایین 18 سال و یا نوجوانان می توانند رزرو اقامتگاه را خودشان انجام دهند؟

برای اجاره هتل فرد باید به سن قانونی رسیده و حداقل 18 سال سن داشته باشد و در غیر این صورت این موضوع امکان پذیر نیست.

آیا امکان رزرو اتاق در هتل توسط زنان تنها و یا متاهل وجود دارد؟

قوانین رزرو برای مردان و زنان یکسان است و زنان نیز می توانند به تنهایی با ارائه مدارک مورد نیاز پذیرش هتل را انجام دهند.

چه مدارکی برای اقامت در هتل و رزرو آن مورد نیاز است؟

باید برای رزرو اتاق در هتل مدارک شناسایی اصلی همچون شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا