راهنمای سفر

سفر با قطار در کرونا؛ بررسی قوانین و خطرات مسافرت در این ایام

شرایط و قوانین سفر با قطار در کرونا

با شیوع ویروس کرونا در سال 1398 تقریبا همه دنیا دچار بحران حمل و نقل شده و در این شرایط تنها می توانستند سفر با قطار در کرونا را با رعایت قوانین آن انجام دهند. این ویروس ناخوانده تمام سفرهای هوایی، جاده ای و ریلی را با مشکلات متعددی مواجه ساخت. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در مورد خرید بلیط قطار و راهنمای سفر با این وسیله نقلیه در زمان شیوع کرونا ویروس بپردازیم.

سفر با قطار در کرونا
سفر با قطار در کرونا

قوانین سفر با قطار در کرونا

سفر با قطار در کرونا به علت داشتن کوپه های 3 نفره، از ایمن ترین وسایل نقلیه شناخته می شد. از ابتدای شکل گیری ویروس کرونا، اغلب قطارها به صورت مستمر دستگاه ها و تمام وسایل استفاده شده در قطار شامل درب و پنجره های ورودی، درب و پنجره، کوپه ها، میله های قطار، تخت ها و نردبان، درب های بین واگن ها، درب سرویس های بهداشتی، داخل سرویس های بهداشتی و در کل تمام وسایل به کار رفته در قطار را ضد عفونی می کردند. در این زمان قطارها، قوانین و تمهیدات خاصی برای عدم شیوع این ویروس در قطارهای خود اندیشیده اند که در این قسمت به معرفی آن ها می پردازیم.

قوانین سفر با قطار در کرونا

وضعیت سفر با قطار در کرونا شرکت رجا چگونه است؟

این شرکت وضعیت شرایط زیر را برای بهبود وضعیت سفر با قطار در کرونا برای مسافران خود در نظر گرفته است. در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم.

الزام به استفاده از ماسک در تمام مدت زمان سفر با قطار در کرونا برای مسافران و تذکر به افراد که فاقد ماسک در سالن
گرفتن تست کرونا از تمام پرسنل حاضر و الزام به رعایت کلیه ملزومات بهداشتی توسط این افراد
رعایت اصول بهداشتی در تهیه و ارائه غذاهای سرد و گرم و بسته های پذیرایی به مسافران
پرسنل در تمام مدت موظف به رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک هستند.
ضدعفونی کامل سرویس های خواب و ارائه آن به مسافران
سختگیری برای رعایت اصول بهداشتی سفر با قطار در کرونا
ضد عفونی تمام بخش های داخلی و بیرونی قطار

وضعیت سفر با قطار در کرونا

قبل از سوار شدن مسافران به قطار، وسایل همراه آن ها از قبیل چمدان، کیف دستی و وسایل مختلف به صورت کامل ضدعفونی می شوند.
استفاده از دستگاه مه پاش سرد برای ویروس زدایی چمدان مسافران
ارائه بسته های خوراکی و نوشیدنی تنها به صورت بسته بندی شده
چک کردن بلیط افراد بدون برخورد دست به بلیط

ایده فاصله گذاری اجتماعی در قطارها به این صورت بود که قطارهای 4 نفره از 3 نفر تشکیل می شد و با 2 نفر قابلیت دربست کردن کوپه به شما داده می شد. همچنین قطارهای 6 نفر نیز دارای 4 نفر مسافر بود. البته این طرح تا 1 خرداد سال 1401 انجام و پس از آن، طرح فاصله گذاری اجتماعی در قطارهای رجا لغو گردید.

سفر با قطارهای رجا در کرونا

تمهیدات شرکت فدک برای سفر با قطار در کرونا

این شرکت ریلی که بهترین قطارهای 5 ستاره را به مسافران ارائه می دهد، اقدامات ویژه ای برای مسافران خود در نظر گرفته است. این قطار پیش از آغاز حرکت به سمت مقصد خدماتی نظیر شستشو و ضدعفونی کردن بدنه قطار، ترانسفر مسافر از درب منزل، پخت غذا توسط تیم بهداشتی و حرفه ای انجام می شود.

علاوه بر این موارد، ضد عفونی کوپه ها و فضاهای عمومی قطار، ضد عفونی و بسته بندی وسایل خواب، تب سنجی مهمانان، رعایت فاصله گذاری در حین سوار شدن، استفاده از صفحه جاذب آلودگی در ورودی سالن، نصب مایع ضد عفونی در هر واگن و بسیاری خدمات دیگر را به مسافران ارائه می دهد. علاوه بر این مسائل این شرکت، خدمات دیگری در اختیار مسافران خود قرار می دهد که در ادامه به معرفی این موارد می پردازیم.

نوشته های مشابه
تمهیدات شرکت فدک برای سفر با قطار در کرونا

نظافت سرویس پس از هر باز استفاده، آماده سازی غذا در دمای بالای 75 درجه سانتی گراد
ایجاد کوپه های جداگانه مخصوص قرنطینه در صورت مشاهده افرادی مشکوک به بیماری
معاینه تمام اعضای تیم مهمانداری قطار و ارائه خدمات توسط پزشک معتمد
ضد عفونی مستمر دستگیره ها در حین سفر با قطار در کرونا
ارائه ژل و اسپری ضد عفونی کننده دست برای هر مسافر
توزیع ماسک در زمان سفر با قطار در کرونا به هر مسافر
ارائه دستکش یک بار مصرف برای تمامی پرسنل قطار
انجام عملیات ضدعفونی قطار به صورت روزانه

شرایط شرکت رجا برای سفر با قطار در کرونا

شرایط سفر با قطار در کرونا

درست است که در ایام کرونا شرکت های ریلی برخی از قوانین را برای راهنمای سفر با قطار برای مسافران در نظر گرفته اند اما رعایت برخی مسائل، به عهده مسافران بوده و شرکت ریلی نمی تواند در این موضوع دخالتی داشته باشد. در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم.

در حالت کلی پیشنهاد می شود اگر حتی نشانه های کوچکی از این ویروس را در بدن خود مشاهده کردید از سوار شدن به قطار خودداری کنید. چراکه در قطارهای اتوبوسی و حتی کوپه ای فاصله کمی با مسافران دیگر دارید و می تواند برای شما و مسافران دیگر خطر آفرین باشد. اما اصلی ترین خطر سفر با قطار در کرونا مربوط به قطارهای اتوبوسی و سالنی است.

حتی ممکن است شما ویروس کرونا را در بدن خود داشته باشید اما در تستی که گرفته می شود، جواب شما منفی نشان داده شود و با انتقال این بیماری به سایر مسافران، خود را مدیون آن ها کنید. بنابراین توصیه می شود در صورتی که کوچکترین علائم ویروس کرونا را در بدن خود مشاهده کردید، حتی الامکان از خرید بلیط این وسیله نقلیه خودداری کنید.

بلیط خود را به صورت اینترنتی رزرو کنید. در صورتی که قصد رزرو بلیط وسیله نقلیه ریلی را دارید می توانید از داخل منزل و به صورت اینترنتی در کمترین زمان، بلیط مسیر مورد نظر را خریداری کنید. اگر این کار را به صورت حضوری انجام دهید با افراد مختلفی در شرکت های ارائه دهنده بلیط ارتباط برقرار می کنید که ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند.

رزرو بلیط اینترنتی در زمان شیوع کرونا

در طول سفر همواره ماسک داشته باشید. ممکن است شما از ایمن بودن و فقدان بیماری در بدن خود اطمینان داشته باشید اما زمانی که در قطار قرار می گیرید، نمی دانید که مسافران دیگر به این بیماری مبتلا هستند یا خیر. به همین منظور در تمام طول سفر باید ماسک خود را به صورت کامل بزنید و اگر مشکل تنفسی برای شما به وجود آمد، به مکانی خلوت رفته و چند دقیقه در آنجا ماسک خود را در بیاورید و سپس ماسک دیگری بزنید.

فاصله اجتماعی خود را با سایر مسافران رعایت کنید. برای این منظور می توان قطارهای 4 تخته را رزرو نمود. جالب است بدانید در زمان شیوع کرونا، قطارهای 4 تخته، تنها به 3 نفر ارائه می شد و این موضوع باعث افزایش فاصله های اجتماعی گردید. شما می توانید در کوپه قطار، بیشترین فاصله را از مسافران همراه خود بگیرید یا این سفر را با افرادی امتحان کنید که از ایمن بودن آن ها مطمئن هستید.

رعایت فاصله اجتماعی هنگام سفر با قطار در کرونا

از دست زدن به دهان، چشم یا بینی خود پس از برخورد دست با اجسام پیرامونی، پرهیز کنید. هنوز مشخص نیست منشا اصلی ویروس کرونا چیست و چه عواملی می تواند موجب انتقال این بیماری شود. اما شما می بایست از تمام مسائلی که ممکن است باعث انتقال این بیماری شود، دوری کنید. هر چند همانطور که گفته شد، طبق قوانین سفر با قطار در کرونا تمام اجزا و وسایلی که در قطار وجود دارند، قبل از سوار شدن مسافران به صورت کامل ضدعفونی می شوند.

عدم دست زدن به دهان زمان سفر با قطار در کرونا

سطوحی که به طور مرتب با دست شما ارتباط دارد مثل تلفن همراه یا وسایل شخصی خود را ضد عفونی کنید. با توجه به این که این وسایل، علاوه بر دست شما در محیط با وسایل مختلفی برخورد و تماس دارند، می بایست پس از چند دقیقه کار کردن، آن ها را قبل از هر بار استفاده مجدد، ضد عفونی کرده و در دست بگیرید.

به صورت مرتب آب بنوشید. جالب است بدانید خانم ماریا گلیزر روسی متخصص ارشد بیماری های قلب اعلام کرد نوشیدن روزانه 1.5 تا 2 لیتر آب، مانع شکل گیری ویروس کرونا در بدن افراد می شود. هنگام کمبود آب بدن، غلظت ترشحات تنفسی افزایش می یابد و از بین رفتن آنها از ریه دشوار می شود. به همین علت ویروس ها به شکل راحت تری به بدن فرد نفوذ کرده و موجب بیماری می شود. مخصوصا با وجود هوای نسبتا خشک داخل قطار، گلوی شما دچار خشکی شده و باعث چسبندگی ترشحات می شود.

نوشیدن آب کافی در قطار

زمانی که به ایستگاه راه آهن رسیدید، برای بازرسی بدنی در گیت قطار، فاصله یک متری خود را با نفر جلویی رعایت کنید. همچنین زمان رسیدن به متصدی کنترل بلیط، ماسک و دستکش همراه خود داشته باشید. همچنین پیشنهاد می شود حتی الامکان زمان زیادی را در سالن راه آهن نباشید. نشستن در صندلی های سالن انتظار نیز می تواند موجب انتقال بیماری به شما شود. اگر مدت زمان زیادی را در سالن انتظار نشستید، باز هم از رفتن به نمازخانه و خوابیدن در سالن خودداری کنید. چرا که اکثر مسافران، نمارخانه را به عنوان مکانی برای خواب در نظر می گیرند.

دست های خود را هر چند دقیقه یکبار ضدعفونی کنید. دست ها بیشترین ویروس و آلودگی را از سطوح مختلف قطار می توانند به شما منتقل کنند. علاوه بر این نشستن آلودگی بر روی دست ها به صورت آسان تر از سایر نقاط شکل می گیرد. به همی علت پیشنهاد می شود دستکش همراه داشته باشید و در صورت عدم همراه داشتن دستکش، هر چند دقیقه یکبار دستان خود را شسته و ضدعفونی کنید.

هنگام پیاده شدن در ایستگاه های اقامه نماز، سعی کنید فاصله 1 متری خود را با پهن کردن سجاده، بین نفرات جلویی رعایت کنید. البته باید توجه داشته باشید داشتن مهر و سجاده شخصی از مهم ترین مسائلی است که می بایست هنگام استفاده از قطار، آن را رعایت کنید.

رعایت فاصله اجتماعی در نماز

کلام پایانی

در این مقاله به صورت مفصل در مورد قوانین و شرایط سفر با قطار در کرونا به بحث و گفتگو پرداخته شد. اگر در مورد راهکارهای شرکت های ریلی مختلف برای مسافرانی که قصد سفر با قطار در کرونا را دارند، با سوال و مشکل مواجه شدید، می توانید روی پشتیبانی 24 ساعته مشاوران رسپینا حساب باز کنید. همچنین اگر تجربه ای در مورد سفر با قطار در ایام کرونا دارید یا توصیه ای برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در نظر دارید، آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

قطارهای فدک برای سفر با قطار در کرونا چه امکاناتی به مسافران ارائه می دهند؟

این شرکت ها قبل از انجام سفر، حین سوار شدن مسافران و حین مدت زمان سفر، اقدامات مختلفی برای مسافران تدارک دیده است. از مهم ترین این تمهیدات می توان به ارائه ژل و اسپری ضد عفونی کننده دست برای هر مسافر، ارائه دستکش یک بار مصرف برای تمامی پرسنل قطار، انجام عملیات ضدعفونی قطار به صورت روزانه، نظافت سرویس پس از هر باز استفاده، آماده سازی غذا در دمای بالای 75 درجه سانتی گراد، ضد عفونی مستمر دستگیره ها در حین سفر با قطار در کرونا، معاینه تمام اعضای تیم مهمانداری قطار و ارائه خدمات توسط پزشک معتمد، توزیع ماسک در زمان سفر با قطار در کرونا به هر مسافر، ایجاد کوپه های جداگانه مخصوص قرنطینه در صورت مشاهده افرادی مشکوک به بیماری


مسافران برای سفر با قطار در کرونا چه مواردی را باید رعایت کنند؟

اگر حتی نشانه کوچکی دارید که این بیماری را نشان می دهد، از سفر پرهیز کرده و خود را قرنطینه نمایید، مواردی مثل ماسک و اسپری الکل را همواره همراه خود داشته باشید، رعایت فاصله اجتماعی در زمان سفر، از دست زدن به چشم و بینی یا دهان در صورتی که با محیط برخورد داشته، خودداری نمایید، سطوحی که دستان شما مدام با آن برخورد دارد مثل گوشی و وسایل شخصی خود را ضدعفونی کنید. نوشیدن آب به صورت مداوم، شستن دست ها به طور مرتب


شرکت های ریلی برای فاصله گذاری اجتماعی سفر با قطار در کرونا چه اقدامی کرده اند؟

ایده فاصله گذاری اجتماعی در قطارها به این صورت بود که قطارهای 4 نفره، تنها می بایست از 3 نفر مسافر تشکیل شود و با 2 نفر قابلیت دربست کردن کوپه به شما داده می شد. همچنین قطارهای 6 نفر نیز تنها 4 نفر مسافر را در خود جای می داد. البته این طرح تا 1 خرداد سال 1401 انجام و پس از آن، طرح فاصله گذاری اجتماعی در قطارهای رجا لغو گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا