راهنمای سفر

راهنمای کامل سفر با قطار

یکی از ایمن ترین سفرهایی که می توانید با وسیله نقلیه مختلف تجربه کنید، سفر با قطار است. بر اساس تحقیقات انجام شده، بهترین وسیله نقلیه برای سفر، قطار شناخته می شود. اما برای سوار شدن به این وسیله نقلیه برخی مسائل را باید مدنظر قرار دهید. ضمنا قبل از خرید بلیط قطار، در مورد طول مسیر ریلی و مدت زمان پیمایش، تخفیف کرده باشید تا از وسایل مورد نیاز برای سفر خود اطلاع داشته باشید. در این مطلب به بررسی مهم ترین وسایل مورد نیاز در سفر با قطار می پردازیم.

سفر با قطار به صورت تکی یا خانوادگی

یکی از جذابیت های سفرهای ریلی، دسته جمعی بودن این سفرها است. شهرهای زیادی در کشور وجود دارد که فاقد فرودگاه هستند. همچنین سفرهای هوایی قیمت بالایی برای مسافران در پی دارند. علاوه بر این سفر با اتوبوس با وجود قیمت ارزان، سختی ها زیادی از جمله دیر رسیدن و عدم فضای مناسب برای استراحت باعث شده که قطار محبوب ترین وسیله نقلیه قلمداد شود. اما توجه به تعداد همسفران شما در سفرهای مختلف ریلی، می تواند در نوع قطار انتخاب شده شما تاثیرگذار باشد.

مثلا اگر همراه با دوستان خود به صورت گروهی یا با خانواده خود سفر می کنید، پیشنهاد می شود، قطار خود را به صورت کوپه ای رزرو کنید تا در کنار آن ها احساس راحتی بیشتری در طول سفر داشته باشید. اما اگر به صورت فردی این سفر را انجام می دهید، پیشنهاد می شود قطارهای اتوبوسی یا پردیس را به علت سرعت بالای آن و قیمت ارزان آن ها رزرو کنید. در صورتی که هر کدام از این قطارها را برای خود رزرو کنید، وسایل خاص خودش را باید همراه داشته باشید.

وسایل مورد نیاز در سفر با قطار

شاید اگر فردی از شما در خصوص وسایل مورد نیاز در قطار سوال بپرسد، شما در همان زمان نتوانید پاسخ مناسبی برای این سوال به وی ارائه دهید. اما در واقع سفر ریلی نیز مانند سفرای هوایی نیاز به همراه داشتن برخی وسایل مخصوص دارد. برای این که بدانید کدام وسایل را باید با خود در قطار همراه داشته باشید، اطلاع از امکانات و کیفیت قطار انتخاب شده مهم ترین مسئله است. مثلا قطارهای شرکت فدک با توجه به خدمات ارائه دهنده از جمله پذیرایی کامل، طبیعتا نیازی به همراه داشتن غذا و بار اضافی ندارید. اما برخی وسایل مورد نیاز در تمام قطارها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به معرفی این وسایل می پردازیم.

وسایل مورد نیاز در سفر با قطار

کوله پشتی مهم ترین وسیله در سفر با قطار

داشتن یک کوله پشتی جادار، علاوه بر این که در حین سفر به شما در نگه داشتن وسایل کمک بسزایی می کند، در مدت زمان سفر نیز می تواند به شما در پیدا کردن وسایلی که نیاز دارید کمک کند. به همین علت، کوله پشتی را می توان به عنوان مهمترین وسیله مورد نیاز در سفر با قطار در نظر گرفت.

البته پیشنهاد می شود در زمان سفر یک کوله پشتی جادار و حتی الامکان چرخ دار داشته باشید تا سنگینی آن به ستون فقرات شما آسیب وارد نکند. همچنین وسایلی که مربوط به یک موضوع می شوند را داخل یک زیپ آن قرار دهید. به عنوان مثال لوازم آرایشی و بهداشتی خود را در یک زیپ قرار دهید و وسایل یک موضوع دیگر را در قسمتی دیگر قرار دهید.

کیف های کمری جادار و کم حجم

سعی کنید برای وسایل مهم خود از جمله کلید و کارت های اعتباری و پول نقد از کیف های کمری استفاده کنید. با استفاده از این کیف ها می توانید کلیدهای خود و وسایل ضروری مانند کارت های اعتباری خود را درون ان قرار دهید تا به صورت ایمن، همراه خود داشته باشید.

جعبه کمک های اولیه از ابتدایی ترین وسایل مورد نیاز

همراه داشتن این جعبه در قطار به این علت است که شما نمی توانید زمانی که قرار است بلایی به سرتان بیاید را مشخص کنید. به همین علت پیشنهاد می شود اگر قرار است از مناطق مختلف طبیعی شهرهای مختلف بازدید کنید، همراه داشتن این جعبه را هم برای خودتان و هم برای کمک به همسفران، ضروری است.

نوشته های مشابه

گوشگیر از مهم ترین وسایل برای از بین بردن سر و صدا

شنیدن بسیاری از صداها از جمله موتورهای مختلف اتوبوس های پر سر و صدا و بسیاری از عوامل دیگر قطعا روی اعصاب شما تاثیر گذار هستند و باعث تنگ خلقی شما در مدت زمان اقامت می شوند. پس مطمئن باشید استفاده از یک گوشگیر کاربردی و مناسب می تواند این شرایط را برایتان ایده آل کند. البته استفاده از هندزفری و هدفون هم می تواند جایگزین مناسبی باشد. البته در کنار همه موارد گفته شده ممکن است وسیله شخصی باشد که نیاز شدیدی به آن داشته باشید. فراموش نکنید که آن ها را در الویت قرار دهید.

لباس زیر گرم در فصول سرد

اگر به مناطق سردسیر مثل اردبیل، تبریز، ارومیه یا شهرهای شمالی خصوصا در فصل های بهار، پاییز یا زمستان سفر می کنید، داشتن لباس زیر گرم علاوه بر این که شما را از سرمای طاقت فرسای این شهرها نجات می دهد، جای زیادی به خود اختصاص نمی دهد. علاوه بر این، همراه داشتن لباس زیر در سفر با قطار به شمال کشور نیز به عنوان عرق گیر عمل نموده و از کثیف شدن بیش از حد لباس های شما جلوگیری می کند. سعی کنید این لباس ها از جنس نخی باشد تا مشکلاتی حساسیتی برای شما ایجاد نکند.

لباس مناسب بارانی و چتر

در صورتی که قصد سفر با قطار به شهرهای شمالی ایران را دارید، از مهم ترین وسایل مورد نیاز در این سفر، لباس بارانی است. معمولا باران های شمال، کسی را با خبر نمی کنند و در لحظه شاهد تماشای سیلی از باران خواهید بود. به همین منظور پیشنهاد می شود برای این که این وضعیت، شما را اذیت نکند. علاوه بر این، کاورهای ضد آب برای کوله پشتی شما می تواند گزینه مناسبی باشد. با استفاده از این کاورها علاوه بر این که خودتان خیس نمی شوید، می توانید از وسایل خود مانند کوله پشتی یا کیف کمری خود مراقبت کنید.

شارژر همراه مهم ترین وسیله مورد نیاز در سفر با قطار

همواره یکی از مهم ترین نکاتی که باید در سفر با قطار از آن اطلاع داشته باشید این است که در این سفرها نمی توانید شارژر خود را همواره در طول راه به موبایل خود وصل کرده و تلفن همراه خود را شارژ کنید. یکی دیگر از دلایل این است که به علت نوسان موجود در برق قطار ممکن است، تلفن همراه شما با مشکلات زیادی مواجه شود. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از سفر با قطار، شارژر همراه خود را در مسیر همراه داشته باشید. البته این نوسان ها در مورد قطارهای 5 ستاره مثل فدک و نورالرضا صدق نمی کند و در صورتی که اقدام به رزرو بلیط این نوع قطار نموده اید، نیازی به برداشتن پاوربانک ندارید.

قفل مسافرتی برای امنیت سفر با قطار

این وسیله یکی از مهم ترین وسایل برای هر سفر شناخته می شود. اما در زمان سفر با قطار به علت عدم وجود جایگاهی برای بارهای مسافران، از اهمیت بیشتری برخوردار است. چراکه در صورت گم شدن و حتی به سرقت رفتن اشیاء شما، شرکت ریلی ارائه دهنده هیچ مسئولیتی در قبال این وسایل عهده دار نخواهد شد.

دستمال کاغذی از مهمترین وسایل مورد نیاز در سفر با قطار

شاید کمتر کسی این وسیله مهم را جدی بگیرد در حالی که یکی از مهم ترین وسایل ضروری در قطار است. این وسیله علاوه بر سبک بودن، کارکردهای زیادی دارد که همه شما از آن مطلع هستید. عدم وجود این وسیله در سفر با قطار از آن جمله مسائلی است که بهتر است در مقاله ای کامل به آن بپردازیم.

سویشرت یا هودی یکی از وسایل مورد نیاز در سفر با قطار به نقاط سرد

یکی از لوازم ضروری که در سفرهای ریلی خصوصا اگر از مناطق سرد عبور می کنید، باید به همراه داشته باشید، لباس گرم است. ممکن است مبدا و مقصد شما از مناطق گرم کشور شناخته شوند اما باید توجه داشته باشید اگر در طول مسیر از نقاط سرد عبور می کنید یا اگر قرار است در زمان شب به مناطق کویری برسید، به علت هوای نسبتا سرد در این منطقه، پیشنهاد می شود حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

هدفون یا هنذفری از ضروری ترین وسایل در سفر با قطار

با توجه به این که در حین سفر با قطار خصوصا به صورت فردی، سفری چند ساعته پیش رو خواهید داشت، نباید انتظار داشته باشیم در تمام مدت حوصله مسافر سر نرود و به نقطه ای خیره شود. به همین علت پیش از انجام سفر با قطار، آهنگ ها یا فیلم های دلخواه خود را روی موبایل ذخیره کنید و با داشتن هدفون یا هنذفری به شنیدن آهن یا تماشای فیلم دلخواه خود بپردازید. در این صورت علاوه بر این که زمان شما هدر نمی رود، باعث می شود، از سفر خود بیشترین لذت را ببرید. همچنین علاوه بر این کار می توانید در طول راه، کتاب های صوتی گوش دهید.

وسایل سرگرمی را از یاد نبرید

ممکن است به این علت که شارژ تلفن همراه یا وسایل الکترونیکی شما در طول سفر به اتمام رسد و قصد شارژ کردن این وسایل با پاور بانک را نداشته باشید، سفر دلچسبی را تجربه نکنید. حتی اگر با دوستان و خانواده خود به مسافرت بروید، شاید چند ساعت ابتدایی به صحبت کردن مشغول شوید اما پس از چند ساعت دچار سردرگمی می شوید.

در این زمان است که برداشتن بازی های فکری می تواند پیشنهادی عالی باشد. چراکه با بازی کردن در حین سفر، متوجه گذران وقت نمی شوید و در نتیجه از سفر با قطار بیشترین لذت را می برید. اگر به صورت فردی با قطار سفر می کنید نیز می توانید از بازی های فردی مثل روبیک یا حل جدول برای سرگرمی استفاده کنید.

همراه داشتن کتاب و کتابخوان در سفر با قطار

اگر با کتاب رابطه خوبی داشته باشید، می تواند بهترین همسفر شما باشد. داشتن یک کتاب در حین سفر می تواند نه تنها متوجه زمانی که در قطار هستید نمی شوید، بلکه دوست دارید سفر شما بیشتر طول بکشد و زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید. اگر هم گرفتن کتاب در دست برای مدت زمان طولانی سفر با قطار، برای شما دشوار است، می توانید با دانلود کتابخوان ها و کتاب های صوتی مختلف، از گوش دادن به این کتاب ها لذت ببرید.

دوربین عکاسی برای ثبت خاطرات ضمن سفر با قطار

طبیعتا یکی از علل مهم مردم برای انجام سفرهای مختلف، ثبت خاطرات و یادگاری های مختلف است. اگر به عکاسی علاقه مند هستید و دوربین با کیفیتی دارید، حتی داخل قطار هم می توانید از ثبت مناظر دیدنی در حین سفر استفاده کنید. این کار می تواند تمرین مناسبی برای عکاسی نیز باشد. اگر دوربین عکاسی به همراه ندارید می توانید تا حدودی این کار را با دوربین موبایل خود انجام دهید. اما طبیعتا دوربین موبایل ها، در حرکت به وضوح دوربین های عکاسی نیست و عکسی واضح و شفاف نخواهید داشت.

بالشت بادی برای خوابی راحت هنگام سفر با قطار

برداشتن بالشت نیز یکی از مسائلی است که به نوع قطار مدنظر شما در سفر بستگی دارد. اگر این سفر را با قطارهای اتوبوسی انجام دهید می توانید با برداشتن این وسیله بهترین سفر با قطار را برای خود رقم بزنید. به علت این که قطارهای اتوبوسی، فضایی برای استراحت در اختیار مسافران قرار نداده و مسافران معمولا پس از سفر با این نوع قطار، دچار گرفتگی و درد گردن می شوند. به همین خاطر همراه داشتن این بالشت ها مانع از این کار شده و سفری آسان را برای شما رقم می سازد. برداشتن این وسیله خصوصا در سفرهای فردی که شما سریعتر نیاز به خواب پیدا می کنید، امری ضروری است.

برداشتن آب کافی و تغذیه مناسب مهمترین توصیه در سفر با قطار

همراه داشتن آب از آن جمله مسائلی است که کمتر کسی به فکر آن می افتد. چرا که قطارها معمولا یک بطری آب معدنی در اختیار مسافران خود قرار می دهند. اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر در حین سفر با مشکل کم آبی مواجه شدید نمی توانید از آب داخل قطار استفاده کنید. در این صورت یا مجبور به خرید مجدد آب معدنی می شوید یا باید تا زمان رسیدن به راه آهن مقصد صبر کنید. علاوه بر آب، برداشتن تنقلاب کافی در قطار باعث می شود، پروتئین بدن شما به میزان کافی تامین شود. این مسئله خصوصا برای فردی که نمی تواند غذاهای کترینگ داخل قطار را امتحان کند، مسئله ای مهم است.

سفر با قطار به مشهد

به جز مواردی که در این مقاله به آن ها پرداخته شد، برخی از موارد را باید در سفر به قطار با مشهد در نظر داشته باشید. با توجه به این که مشهد، مهم ترین شهر زیارتی کشور محسوب می شود، در سفر به این شهر با قطار برخی مسائل را علاوه بر موارد بالا می بایست رعایت کنید. در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم.

سشوار مسافرتی: با توجه به آب و هوای خشک و بیابانی و غیر قابل پیش بینی شهر مشهد، در اکثر زمان های سال، ممکن است با مشکل سردی هوا مواجه شوید، در نتیجه داشتن سشوار مسافرتی، می تواند برای جلوگیری از خراب شدن موهای شما، راهکار مناسبی باشد.

پتو مسافرتی: در شرایطی که سفر با قطار به مشهد را با قطارهای 3 ستاره و ارزان قیمت انجام دهید، معمولا با مشکل تهویه هوا مواجه خواهید بود. ممکن است در برخی زمان ها به علت آب و هوای سرد حتی در زمان روز، با مشکل مواجه شوید. به همین علت پیشنهاد می شود یک پتو مسافرتی کوچک همراه خود داشته باشید.

کفش راحت: نکته ای که قبل از سفر با قطار به مشهد باید مدنظر قرار دهید، برداشتن کفش راحتی است. به علت این که معمولا در نزدیکی حرم به سختی برای شما تاکسی پیدا می شود یا در صورت پیدا شدن، قیمت های بسیار بالایی از مسافران درخواست می کنند، توصیه می شود کفش راحتی همراه خود داشته باشید تا برای رفتن به حرم، مدت زمان زیارت و زمان بازگشت با مشکل مواجه نشوید.

سایر وسایل مورد نیاز در سفر با قطار

از سایر وسایلی که باید در قطار و شهر مقصد همراه خود داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نقشه راه که می تواند به صورت آنلاین یا جیبی باشد. (نقشه آنلاین دقت و راحتی استفاده بیشتری دارد.)
 • کپی مدارک شخصی از جمله گواهینامه، کارت ملی، شناسنامه و سایر مدارک ضروری
 • عطر مسافرتی (بهتر است از عطرهای کتابی استفاده کنید)
 • لباس های مورد نیاز تنپوش به همراه یک دست اضافه
 • مسواک و خمیردندان، نخ دندان و گوش پاک کن
 • پاسپورت و گذرنامه (در صورت خروج از کشور)
 • عکس گرفتن از مدارک در گوشی همراه خود
 • داروهای مورد نیاز به همراه نسخه شخصی
 • تهیه کیف دستی ایمن برای مدارک و بلیط
 • یک جفت کفش اضافه برای مواقع ضروری
 • اسپری خوشبو کننده و اسپری ضد عرق
 • خوراکی های خشک به میزان لازم
 • کارت اعتباری و کارت های بانکی
 • ناخنگیر و سوهان و ست مانیکور
 • کرم های ضد آفتاب و نرم کننده
 • کیسه فریزری و پلاستیک تمیز
 • نخ و سوزن و سنجاق قفلی
 • دفترچه یادداشت و خودکار
 • نوار بهداشتی یا پد روزانه
 • قیچی مسافرتی کوچک
 • لباس راحتی و لباس زیر
 • پد الکلی و چسب زخم
 • ژل ضدعفونی کننده
 • کارت شناسایی
 • حوله مسافرتی
 • دوربین و شارژر
 • موبایل و شارژر
 • کش و گیره مو
 • شامپو سفری
 • لیف و صابون
 • لباس رسمی
 • شانه یا برس
 • عینک آفتابی
 • دفترچه بیمه
 • ژیلت اصلاح
 • آینه جیبی
 • وجه نقد

توصیه های مهم برای سفر با قطار

در زمان سفر با قطار باید به برخی مسائل مهم توجه کنید که در این قسمت به بررسی این موارد می پردازیم.

یک کوپه مخصوص اجاره کنید.

یکی از معایب سفر با قطار این است که معمولا باید کوپه خود را همراه ب غریبه  این مساله می‌تواند برای کسانی که ارتباط عمومی مناسبی ندارند، بسیار سخت باشد. همچنین باید گفت که هر نوع فردی از هر طبقه اجتماعی ممکن است در کوپه شما حضور داشته باشد و امکان تعویض کوپه تا آخر مسیر وجود ندارد و همین مساله می‌تواند سفر با قطار را برای شما به تجربه ای تلخ تبدیل کند.

اغلب افرادی که قصد انجام سفرهای ریلی را دارند، این سفر را همراه با خانواده انجام می دهند. بنابراین می‌توانید متناسب با تعداد اعضای خانواده، کوپه‌های چهار یا شش نفره را انتخاب نمایید. البته مسافران حق انتخاب کوپه به صورت کامل را دارند. البته برای انجام این کار حداقل داشتن 3 نفر مسافر الزامی است. هر چند زمان سفر با قطار در کرونا برای کوپه های 4 نفری به صورت 3 نفره اجرا می شد و می توانستید با 2 نفر، کوپه اختصاصی رزرو کنید. بنابراین پیشنهاد می شود در صورتی که قصد انجام این کار را دارید از سایت هایی بلیط این وسیله نقلیه را رزرو کنید که امکان دربست کردن کوپه ها را داشته باشید.

در راهرو قطار قدم بزنید.

همانطور که می دانید، نشستن طولانی مدت در یک مکان و خیره ماندن به یک نقطه علاوه بر این که حوصله شما را سر می برد، مشکلاتی مثل درد پا و کمر درد نیز برای شما به همراه دارد. یکی از مزایای سفر با قطار این است که در هر زمانی که بخواهید می توانید از کوپه یا صندلی خود بلند شوید و مدت زمانی را در راهرو قطار مشغول قدم زدن شوید.

سعی کنید کنار پنجره بنشینید.

نشستن در کنار پنجره همواره لذت بخش ترین قسمت هر سفر است. چه در اتوبوس باشید، چه قطار و چه هواپیما؛ به همین علت هنگام سفر با قطار پیشنهاد می شود صندلی خود را طوری انتخاب کنید که در کنار پنجره باشد. همچنین انتخاب واگن های ابتدایی یا انتهایی قطار از آن جهت، جذاب است که در زمان پیچیدن ریل ها شما می توانید ابتدا یا انتهای قطار را از پنجره مشاهده کنید. علاوه بر این با نشستن در قسمت کنار پنجره، می توانید خواب راحتی را بدون این که مزاحم بغل دستی خود شوید در کنار پنجره تجربه کنید.

کوپه مخصوص خود را انتخاب کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که در صورت رزرو کوپه های همگانی معذب می شوید، می توانید کوپه خود را به صورت اختصاصی رزرو کنید. به این معنی که آقایان می توانند کوپه های مخصوص برادران و خانم ها می توانند کوپه های مخصوص خواهران را در قطار رزرو کنند و سفری راحت پیش رو داشته باشند. البته با توجه به قوانین سفر با قطار، در کوپه مخصوص بانوان ورود پسران بالای 6 سال و در کوپه های خصوص آقایان، ورود دختران بالای 6 سال ممنوع می باشد.

طبقه بالای قطار بخوابید.

بهتر است بدانید در قطارهای 4 تخته 2 ردیف صندلی های تخت خوابشو و در قطارهای 6 تخته، سه ردیف تخت وجود دارد. در قطارهای 4 تخته، دو تخت در سطح کوپه و سایر طبقات در بین طبقه اول و طبقه بالایی قرار دارد. به همین علت از بدترین مکان های قطارهای کوپه ای محسوب می شود. در نگاه کلی دسترسی به تخت‌های طبقه بالا برای برخی افراد کمی دشوار باشد، اما باور کنید که اگر طبقات بالا را برای استراحت خود انتخاب نمایید، برای زمان خوابیدن لازم نیست که منتظر نظر سایر افراد حاضر در کوپه باشید و هر زمان که بخواهید، می‌توانید به تخت خود رفته و استراحت کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل در خصوص راهنمای کامل سفر با قطار به بحث و گفتگو پرداخته شد. اگر قصد اطلاع از وسایل مورد نیاز در سفر با قطار را دارید، این مقاله می تواند کمک بسزایی به شما کند. اگر توصیه دیگری در مورد سفر با قطار و وسایل مورد نیاز دارید، آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مهمترین وسایل مورد نیاز در سفر با قطار کدامند؟

این وسایل شامل موارد زیر می شوند.
شناسنامه، کارت شناسایی و اعتباری، پول نقد، دفترچه بیمه، کپی مدارک شخصی و عکس گرفتن از مدارک در موبایل، کیف دستی ایمن برای مدارک و بلیط، دفترچه یادداشت و خودکار، دستمال کاغذی، مسواک و خمیردندان، نخ دندان و گوش پاک کن، اسپری خوشبو کننده، عطر مسافرتی، لیف و صابون، شامپو سفری، شانه، ناخنگیر، سوهان و ست مانیکور، ژل ضدعفونی کننده، پد الکلی و چسب زخم، حوله مسافرتی، ژیلت اصلاح، آینه جیبی، کرم های ضروری، کیسه فریزری و پلاستیک تمیز، نخ و سوزن و سنجاق قفلی، نوار بهداشتی، کش و گیره مو، لباس های مورد نیاز تنپوش با یک دست اضافه، لباس رسمی، لباس راحتی، لباس زیر، یک جفت کفش اضافه، موبایل و شارژر ، دوربین و شارژر، هندزفری، نقشه همراه، عینک آفتابی، قیچی مسافرتی کوچک، خوراکی های خشک ، داروهای مورد نیاز به همراه نسخه، پاسپورت و گذرنامه (در صورت خروج از کشور)


در زمان سفر با قطار چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

در صورتی که سفر ریلی را مدنظر قرار دهید پیشنهاد می شود برای راحتی بیشتر در سفر، اقدامات زیر را انجام دهید.
1. رزرو کوپه مخصوص خواهران یا برادران در صورت معذب بودن
2. قدم زدن در راهروی قطار پس از چند دقیقه نشستن
3. انتخاب کوپه های ابتدایی و انتهایی قطار
4. نشستن در صندلی کنار پنجره
5. خوابیدن در طبقه بالای قطار
6. رزرو کوپه دربست


در سفر به مشهد با قطار کدام وسایل را همراه خود داشته باشیم؟

با توجه به آب و هوای غیر قابل پیش بینی مشهد و سردی و رگبارهای گاه و بیگاه این شهر، داشتن کفش مناسب، چتر، پتو و سشوار مسافرتی و لباس بارانی از مهم ترین وسایل مورد نیاز در سفر با قطار به مشهد محسوب می شوند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. قطار می رود
  تو می روی
  تمام ایستگاه می رود
  و من چقدر ساده ام
  که سالهای سال
  در انتظار تو
  کنار این قطارِ رفته ایستاده ام
  و همچنان
  به نرده های ایستگاه رفته
  تکیه داده ام !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا