رسپینا
راهنمای سفر

واچر بلیط هواپیما چیست؟

واچر بلیط هواپیما در واقع همان بلیط شما بوده که پس از خرید ، به عنوان یک رسید پرداخت برای مسافر ارسال می شود. مسافر با ارائه این رسید در فرودگاه، می تواند کارت پرواز را که یک شرکت هواپیمایی آن را تایید کرده است، دریافت کند. برای دریافت واچر بلیط هواپیما می توانید در سایت رسپینا پس از طی کردن مراحل خرید اینترنتی بلیط هواپیما که پس از پرداخت، لینک آن به آدرس ایمیل و شماره تلفن شما ارسال می شود.

واچر چیست؟

در معنای لغوی، واچر (Voucher) در واقع کوپن یا سند هزینه ای بوده که در ازای پرداخت مبلغ برای معامله ای که ارزش پولی داشته صورت می پذیرد. اصطلاح واچر در صنعت گردشگری به تاییدیه و رسید خریدی که از سوی ارائه دهنده خدمات بلیط هواپیما و رزرو هتل ارائه شده، گفته می شود. به صورت معمول واچ رهای خریداری شده از سوی ارائه دهنده خدمات به نشانی پست الکترونیکی و یا تلفن همراه افراد ارسال می شود.

واچر چیست؟
واچر بلیط هواپیما یعنی چه؟

واچر بلیط هواپیما چیست و به چه درد می خورد؟

در واقع هر بلیطی که شما خریداری می کنید یک رسید یا واچر محسوب می‌شود. این بلیط دارای یک شماره یا شناسه یکتا است که به آن شماره واچر بلیط می گویند. همچنین این واچرها دارای شناسه نرخی هستند که نشان دهنده قوانین بلیط برای کنسلی و نوع پرواز است. طبق قوانین و مقررات بلیط هواپیما، شرایط کنسلی برای بلیط های مختلف با یکدیگر متفاوت است که با توجه به نوع واچر تغییر می کند.

یکی از کاربردهای واچر این است که در زمان دریافت ویزا، بسیاری از سفارتخانه ها، از شما پرینت یا واچر بلیط هواپیما و هتل را درخواست می کنند. ارائه این واچر بدین معناست که شما می خواهید برای مدت معینی در کشور مقصد حضور داشته باشید. برخی از شرکت ها نیز واچر یا بلیط هواپیما برای سفارت را به صورت سوری ارائه داده که می توانید از خدمات آنها نیز استفاده کرده تا هزینه کمتری پرداخت نمایید.

شماره واچر بلیط هواپیما

شماره واچر بلیط هواپیما

همانگونه که در بالا اشاره شد واچر رسیدی است که نشان دهنده رزرو هتل یا خرید بلیط هواپیما است. شماره واچر در واقع، جهت پیگیری آخرین وضعیت پرواز هواپیما کاربرد دارد و از طریق آن می توانید از آخرین وضعیت پرواز خود از نظر تاخیر یا لغو مطلع شوید. بدین منظور کافیست وارد سایت ایرلاین مربوطه شده و از آنجا وضعیت پرواز را مشاهده کنید.

پیگیری واچر بلیط هواپیما

برای پیگری واچر یا چاپ بلیط هواپیما با شماره بلیط می توانید مستقیما به سایت ایرلاین مربوطه مراجعه کرده و پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی، بلیط خود را مشاهده و چاپ کنید. همچنین در صورتی که بلیط خود را از رسپینا تهیه کرده باشید، می توانید وارد صفحه پیگیری بلیط هواپیما شوید. در صفحه باز شده اطلاعات مورد نیاز از قبیل شماره بلیط و کد ملی را وارد کرده و سپس بر روی جست و جو کلیک نموده تا بتوانید بلیط خود را مشاهده کنید.

شماره رفرنس در بلیط هواپیما چیست؟

شماره رفرنس بلیط، عبارتی انگلیسی بوده که بر روی تمامی بلیط ها درج و به صورت booking ref نمایش داده می شود. شماره رفرنس بلیط برای تمامی مسافرانی که در یک مسیر پروازی هستند، شماره یکسانی دارد. شماره رفرنس معمولا به صورت 5 کاراکتر شامل حروف و اعداد انگلیسی است. پس از خرید بلیط، این شماره برای شما ایمیل شده که از طریق آن می توانید نسبت به پرداخت صحیح و صدور بلیط خود اطمینان حاصل کنید.

واچر بلیط

در صورت بروز هر مشکلی، موضوع را از ایرلاین یا شرکت صادرکننده بلیط خود، پیگیری نمایید. شماره رفرنس برای تمامی پرواز های داخلی و خارجی صادر شده و شما می توانید در هر شرایط از این شماره جهت اطلاع از آخرین وضعیت پروازهای خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که شماره رفرنس، برخلاف شماره واچر، کدی 5 کاراکتری است.

سوالات متداول

واچر بلیط هواپیما چیست؟

واچر بلیط در حقیقت رسید یا بلیطی است که پس از خرید برای شما ارسال می شود. با ارائه این رسید، شما می توانید در فرودگاه، کارت پرواز را دریافت کنید.

کاربرد واچر بلیط هواپیما چیست؟

مسافران با استفاده از شماره واچر بلیط هواپیما، می توانند کارت پرواز را در فرودگاه دریافت کرده و همچنین گاهی اوقات برای دریافت ویزا ابتدا باید واچر بلیط رفت و برگشت را به سفارت ارائه دهید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا