رسپینا
دانستنی ها

میزان بار مجاز ایرلاین های مختلف در پرواز چقدر است؟

بررسی بار مجاز ایرلاین های داخلی

میزان بار مجاز ایرلاین ها از مهم ترین اطلاعات مورد نیازی است که بهتر است حتما قبل از خرید بلیط هواپیما از آن اطلاع پیدا کنید. مقدار بار مجاز شرکت های هواپیمایی مختلف، با هم متفاوت است. توجه داشته باشید در صورت عدم رعایت قوانین بار، به ازای هر کیلوگرم بار اضافه، می بایست 1 درصد از کل مبلغ را به عنوان جریمه اضافه بار پرداخت کنید. برای اطلاع از این میزان، توصیه می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا هنگام پروازهای مختلف، چمدان خود را به صرفه بسته و از پرداخت مبلغ اضافه بار در امان بمانید.

میزان بار مجاز در ایرلاین های داخلی

بار مجاز در شرکت های هواپیمایی کشور، نمی تواند از مقدار مشخصی تجاوز کند. به این علت که در صورت افزایش میزان بار مجاز از این مقدار، می تواند روی مرکز ثقل هواپیما تاثیر داشته و اتفاقات ناگواری رقم بزند. لذا مسئولیت توزیع کنندگان بار در این جا بسیار حیاتی بوده و باید نظارت دقیقی بر وزن کشی بار مسافران داشته باشند. میزان بار مجاز هر ایرلاین با توجه به نوع کلاس پروازی و شناسه نرخی آن پرواز متفاوت است. در ادامه به ارائه اطلاعات ایرلاین های داخلی پرداخته و میزان بار هر شرکت را به طور جداگانه بررسی می کنیم.

میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر، یکی از شرکت های بین المللی ایران است و قوانین میزان بار مجاز آن برای نوزادان و بزرگسالان متفاوت است. در ادامه میزان بار این ایرلاین در پرواز های مختلف ارائه شده است.

اکونومی کلاس: قبل از خرید بلیط ایران ایر مدنظر داشته باشید میزان بار مجاز پروازهای اکونومی این شرکت برای تمام پروازهای داخلی در تمام شناسه های نرخی به جز V، C و J برای افراد بزرگسال و کودک، 20 کیلوگرم است. این میزان برای شناسه نرخی V، تا 25 کیلوگرم، برای شناسه نرخی C تا 30 کیلوگرم و برای کلاس نرخی J تا سقف 40 کیلوگرم افزایش می یابد. متاسفانه شرکت هواپیمایی ایران ایر هیچ میزان باری برای نوزاد زیر 2 سال در نظر نگرفته است. همچنین مسافرین این کلاس می توانند، تا 5 کیلوگرم، ساک دستی، داخل هواپیما، به همراه داشته باشند.

بررسی بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

در پروازهای بین المللی شرکت ایران ایر، بار مجاز کلاس های نرخی L، N، M، Q و V میزان 30 کیلوگرم، این میزان برای شناسه های Y و I به 40 کیلوگرم، کلاس نرخی C، میزان 45 کیلو و برای شناسه نرخی J تا 50 کیلوگرم قابل افزایش است.

بیزینس کلاس: در این نوع پروازها، می توانید به ازای هر مسافر بزرگسال و کودک، 30 کیلوگرم و برای نوزادان، 10 کیلوگرم است. توجه کنید برای نوزادان می توانید، کالسکه آن ها را به صورت رایگان، همراه خود داشته باشید. مقدار مجاز وزن ساک دستی برای این کلاس نیز، 7 کیلوگرم است.

نوشته های مشابه

این شرکت برای مسافران وفادار هما با داشتن کارت نقره ای، 40 کیلوگرم و با داشتن کارت طلایی هما، تا 50 کیلوگرم بار مجاز قائل شده است. توجه داشته باشید اگر بلیط هواپیما ایران ایر را از کشورهای اروپایی خریداری کنید، 10 کیلوگرم اضافه بار رایگان اهدا می شود. به همین دلیل در انجام پروازهایی که از اروپا به مقصد ایران انجام می شود، رزرو این بلیط می تواند به کاهش هزینه های سفر تا حد زیادی کمک کند.

علاوه بر این مسافرانی که بلیط خود را به صورت 2 مقصده تهیه کرده اند و قصد پرواز به کشورهای آمریکا و کانادا را در پرواز دوم خود دارند از مزایای ویژه ای بهره مند می شوند. به طوری که اگر پرواز دوم شما با ایرلاین های لوفت هانزا، ترکیش و ایر کانادا انجام شود، تا 2 بسته 23 کیلوگرمی رایگان قابل حمل است. این بار در صورت ادامه مسیر به آمریکا و کانادا با شرکت اتریش، آلیتالیا، ویرجین آتلانتیک و کی ال ام، 2 بسته 23 کیلوگرمی در اختیار مسافرین قرار می دهد.

میزان بار مجاز قشم ایر

مقدار بار مجاز در این شرکت نیز، برای بزرگسال و کودک یکسان بوده و با بار مجاز نوزادان متفاوت است. این میزان در تمام پروازهای داخلی بزرگسالان و کودکان، 20 کیلوگرم و برای پروازهای خارجی، 30 کیلوگرم است. مقدار بار مجاز ساک دستی نیز برای تمامی پروازهای این ایرلاین، 5 کیلوگرم است.

میزان بار مجاز قشم ایر

میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان

این شرکت بین المللی، تابع قوانین مشخصی برای تعیین میزان بار پروازها است. از جمله این قوانین می توان به کمتر بودن ابعاد این بار از 158 سانتی متر اشاره کرد. در صورتی که حجم بارهای شما، بیشتر از این مقدار است، قبل از پرواز با این شرکت هماهنگی لازم را داشته باشید. بار مجازی که در صورت رزرو بلیط هواپیما ماهان می توانید حمل کنید، برای پروازهای اکونومی و بیزینسی در مسیرهای داخلی و خارجی متفاوت است. در ادامه به این میزان بار اشاره می کنیم.

میزان بار پرواز اکونومی: این مقدار برای پروازهای داخلی، تا 20 کیلوگرم و برای پروازهای بیزینس کلاس،30 کیلوگرم می باشد. همچنین حداکثر وزن مجاز ساک دستی برای این پروازها، 5 کیلوگرم است.

حداکثر بار پروازهای بیزینسی: در پرواز های داخلی حداکثر 25 کیلوگرم و برای مسیرهای خارجی، 40 کیلوگرم است. حداکثر وزن ساک دستی نیز در این پرواز ها، 7 کیلوگرم است.

میزان بار مجاز هواپیمایی تابان

شرکت هواپیمایی تابان، برای پروازهای داخلی و خارجی خود، میزان بار یکسانی در نظر گرفته است. این میزان برای تمامی شناسه های نرخی، 30 کیلوگرم بار به ابعاد نهایتا 158 سانتی متر را در نظر گرفته است. همچنین برای پروازهای اکونومی، حداکثر وزن ساک دستی، 5 کیلوگرم و این میزان در پرواز های بیزینسی، 7 کیلوگرم است. در صورت عدم رعایت این مقررات، می بایست به ازای هر کیلوگرم بار اضافه، 1.5 درصد کل مبلغ بلیط را علاوه بر مبلغ بلیط، پرداخت کنید.

بار مجاز هواپیمایی کیش ایر

این ایرلاین برای مقاصد داخلی و خارجی پرواز های خود به ترتیب، 20 کیلوگرم و 30 کیلوگرم بار را مد نظر قرار داده است. همچنین ابعاد ساک دستی این شرکت نیز برای پرواز داخلی و خارجی به ترتیب 5 و 7 کیلوگرم می باشد. توجه کنید این ابعاد نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود.

میزان بار مجاز هواپیمایی معراج

این ایرلاین نیز، در چند سال اخیر، پرواز های بین المللی زیادی به مسافرین ارائه داده و میزان بار متفاوتی برای کلاس های اقتصادی و تجاری و همچنین پرواز های داخلی و خارجی در نظر گرفته است. در صورت عدم رعایت این مقررات نیز به ازای هر کیلو، 1 درصد مبلغ کل بلیط، جریمه خواهید شد.

میزان بار اکونومی کلاس: این میزان برای پروازهای داخلی، 20 و برای مقاصد خارجی 30 کیلوگرم است. میزان بار ساک دستی در هر 2 حالت، 5 کیلوگرم است.

میزان بار کلاس تجاری: این مقدار برای مسیر داخلی 30 کیلوگرم و برای مسیرهای خارجی، 40 کیلوگرم می باشد.

مقدار بار مجاز هواپیمایی آسمان

این شرکت، پروازهای خود را تنها به صورت اکونومی به مسافرین ارائه می دهد. بار مجاز این شرکت نیز همانند اکثر ایرلاین ها در پروازهای داخلی اکونومی، بین 20 تا 25 کیلوگرم به همراه 5 کیلوگرم ساک دستی و برای پروازهای خارجی، 30 کیلوگرم به همراه 7 کیلوگرم ساک دستی است. توجه داشته باشید مجموع ابعاد بار مجاز نباید بیشتر از 115 سانتی متر شود.

میزان بار مجاز هواپیمایی سپهران

شرکت هواپیمایی تازه تاسیس سپهران از سال 1395 فعالیت خود را در حوزه حمل و نقل هواپیمایی کشور آغاز کرد. این شرکت مثل سایر ایرلاین های داخلی برای پروازهای داخلی بار 20 کیلوگرم و برای پروازهای خارج از کشور بار 30 کیلوگرمی در نظر گرفته و به ازای هر کیلوگرم بیشتر از این مقادیر، 1 درصد مبلغ بلیط آن مسیر جریمه می شوید.

توجه داشته باشید بار مجاز تمام شناسه های این ایرلاین یکسان بوده و همچنین برای کلاس پروازی عادی و کامفورت اکونومی کلاس نیز تفاوت ندارد. سپهران حداکثر بار مجاز ساک دستی را نیز 5 کیلوگرم اعلام کرده که ابعاد آن در اندازه های 23 × 55 × 40 باشد. مجموع ابعاد ساک دستی نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود.

میزان بار مجاز هواپیمایی سپهران

میزان بار مجاز هواپیمایی زاگرس

شرکت زاگرس سختگیری بیشتری برای مسافران خود در زمینه بار مجاز قابل حمل در پروازهای خود داشته است. به طوری که وزن بار مجاز در پروازهای داخلی از 15 تا 20 کیلوگرم (بستگی به شناسه نرخی) و در پرواز به مقصد خارج از کشور، این میزان را 25 کیلوگرم تعیین کرده است. میزان بار مجاز شناسه های نرخی P، K، V، Y و W برای بزرگسال و نوزاد 15 کیلوگرم و برای سایر شناسه های نرخی 20 کیلوگرم است. جزیمه اضافه بار نیز به اضافه هر کیلوگرم، 1 درصد از بهای بلیط است. علاوه بر این حداکثر وزن ساک دستی در پروازهای زاگرس، 5 کیلوگرم بوده که نباید از مجموع ابعاد 112 سانتی متر بیشتر شود.

بار مجاز ایرلاین زاگرس

میزان مجاز بار ایرلاین ایران ایرتور

شرکت ایران ایرتور که زیر مجموعه شرکت هواپیمایی هما می باشد، میزان بار مجاز پروازهای خود را برای پروازهای داخلی 20 کیلوگرم و در پروازهای خارجی اکونومی 30 و پروازهای بیزینسی، 40 کیلوگرم در نظر گرفته است. این ایرلاین در زمینه حمل ساک دستی پروازهای داخلی کمی دست و دلباز عمل کرده به صورتی که میزان بار مجاز پروازهای داخلی و خارجی با هر 2 نوع کابین بیزینس و اکونومی، 7 کیلوگرم است. البته ابعاد آن نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود.

بار مجاز ایران ایرتور

نکاتی برای حمل بار در هواپیمایی ایران ایرتور

شرکت ایران ایرتور برای حمل اضافه بار ورزشی، حمل حیوانات و پرندگان امکاناتی را برای مسافرین خود قرار داده است که در ادامه به آن می پردازیم.

هزینه بار وسایل ورزشی ایران ایرتور

لوازم اسکی شامل یک جفت کفش و تخته اسکی: 3 کیلوگرم اضافه بار محسوب می شود.
تخته موج سواری کمتر از 270 سانتی متر، 5 کیلوگرم و بیشتر از 270 سانتی متر، 8 کیلوگرم حساب می شود.
وسایل گلف شامل کیف مخصوص، یک جفت کفش و تمام وسایل مربوطه برابر 6 کیلوگرم اضافه بار است.
وسایل ماهیگیری شامل 2 عدد چوب و قلاب ماهیگیری، یک قرقره، موتور ماهیگیری و پوتین، اگر کمتر از 15 کیلوگرم باشد، 4 کیلوگرم محسوب شده و در صورتی که از 15 کیلو بیشتر باشد، طبق وزن عادی محاسبه می گردد.

هزینه حمل حیوانات و پرندگان ایرلاین ایران ایرتور

مجموع بار حیوانات و پرندگان با قفس آن ها محاسبه می شود. سگ راهنما برای مسافران نابینا و ناشنوا، جزء اضافه بار نمی شود. برای اطلاع از میزان بار مجاز حیوانات و چگونگی حمل آن ها در داخل هواپیما، مقاله حمل حیوانات داخل هواپیما را از دست ندهید.

بار مجاز هواپیمایی کاسپین

این شرکت که در آستانه 30 سالگی خود فرار دارد، بار متداول 20 کیلوگرم برای پروازهای داخلی و 30 کیلوگرم در پروازهای خارجی را در نظر گرفته است. اضافه بار شرکت کاسپین حداکثر تا 25 کیلوگرم بیشتر از میزان بار مجاز پرواز، 1 درصد از نرخ بلیط محاسبه می شود و اوزان بیشتر از 25 کیلوگرم اضافه بار قابل پذیرش این شرکت نیست. میزان بار مجاز ساک دستی نیز حداکثر 6 کیلوگرم بوده که نباید از مجموع ابعاد 115 سانتی متر تجاوز کند.

مقدار بار مجاز پرواز خارجی آتا

شرکت آتا که از سال 1387 وارد بازار حمل و نقل هوایی گردید، میزان بار مجاز پروازهای داخلی خود را برای افرادی که صندلی رزرو کرده اند 20 کیلوگرم و برای نوزادان بدون صندلی، 10 کیلوگرم در نظر گرفته است. این میزان برای پروازهای خارجی تا 25 کیلوگرم افزایش می یابد. این شرکت قوانین حمل ساک دستی داخل کابین را کمی آسان گرفته و در پروازهای داخلی تا 6 کیلوگرم و برای پروازهای خارجی تا 10 کیلوگرم باشد. البته این میزان در صورتی است که از ابعاد 115 سانتی متر بیشتر نشود. جالب است بدانید ریاست این شرکت را آقای آتا زنوزی، مدیرعامل تیم فوتبال تراکتور به عهده دارد.

بار مجاز شرکت هواپیمایی کارون

شرکت هواپیمایی کارون که کار خود را در حوزه سفرهای هوایی در سال 1379 با نام شرکت هواپیمایی نفت آغاز کرد، در تمام کلاس های پروازی خود میزان بار مجاز 23 کیلوگرم را برای مسافرین در نظر گرفته است. این شرکت تنها در حوزه پرواز داخلی فعالیت داشته و میزان بار مجاز ساک دستی ایرلاین کارون، 5 کیلوگرم است. در صورت برداشتن بار اضافه مشمول جریمه 1 درصدی بلیط خواهید شد.

میزان بار مجاز شرکت هواپیمایی وارش

وارش از شرکت های فعال هواپیمایی کشور است که اغلب فعالیت خود را در شهرستان های شمالی کشور انجام می دهد. این شرکت میزان بار نوزادان را 10 کیلوگرم، بار کودکان (بین 2 تا 12 سال) را 15 کیلو و بار بزرگسالان را در تمام پروازهای خود، 20 کیلوگرم در نظر گرفته است. همچنین میزان مجاز بار قابل حمل به داخل کابین برای پروازهای داخی و خارجی، 7 کیلوگرم است. شما می توانید در صفحه نرخ اضافه بار وارش، قیمت اضافه بار به ازای هر کیلوگرم را مطلع شوید.

میزان بار مجاز شرکت هواپیمایی فلای پرشیا

بار مجاز ایرلاین فلای پرشیا به ازای هر مسافر‌، 20 کیلوگرم است و مسافران می توانند حداکثر تا 5 کیلوگرم بار همراه به داخل کابین هواپیما ببرند. در صورتی که بلیط هواپیما فلای پرشیا را برای نوزاد خود تهیه کرده اید می توانید 10 کیلوگرم بار بیشتر همراه خود ببرید.

بار مجاز سایر شرکت های هواپیمایی داخلی

شرکت های هواپیمایی نظیر پارس ایر، پویا ایر، اترک، تفتان و ساها که در مسیرهای کم تردد کشور فعالیت می کنند، میزان بار مجاز قسمت بار را 20 کیلوگرم و بار ساک دستی را 5 کیلوگرم برای تمام مسافرین در نظر گرفته اند. جریمه اضافه بار نیز برای تمامی این شرکت ها به ازای هر کیلوگرم، 1 درصد نرخ بلیط است.

میزان بار مجاز هواپیما برای کودکان

اگر نگران برداشتن وسایل کودک یا نوزاد خود هستید و تصور می کنید که نمی توانید برای آن ها وسایل مورد نیاز را بردارید، بهتر است بدانید کودک و حتی نوزاد (زیر 2 سال) می تواند تا حدی بار مجاز در قسمت بار و همراه داشته باشند. میزان بار ساک دستی برای کودکان و نوزادان در اغلب پروازهای داخلی 5 کیلوگرم بوده که بهتر است شامل مواردی از قبیل کریر، پتوی سلک برای راحت خواباندن نوزاد، پد تعویض پوشک بچه برای جلوگیری از التهاب و کرم مخصوص کودکان باشد. جالب است بدانید حمل کالسکه تاشو داخل هواپیما مجاز بوده و وزن آن محاسبه نمی شود.

برای خوراکی فرزندتان هم می توانید شیشه ی او را با 100 میلی لیتر شیر پر کرده تا در طول مسیر دچار مشکل نشود. علاوه بر این، پوشک، مواد غذایی کودک، پستانک، آب معدنی، شیر خشک و آب جوشیده را فراموش نکنید. همچنین بهتر است برای فرزند خود یک دست لباس اضافه بردارید تا در صورت کثیف شدن لباس اول بتوانید آن را جایگزین کنید.

مقدار مجاز شیشه شیر نوزاد

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد به صورت کامل در خصوص میزان بار مجاز ایرلاین های داخلی و جریمه های اضافه بار آن به بحث و گفتگو پرداخته شود. 5 کیلوگرم بار مجازی که می توانید در هواپیما از آن استفاده کنید نباید شامل وسایل نوک تیز مثل چاقو، قیچی و … باشد و در صورت رویت این موارد قبل از سوار شدن به هواپیما از شما دریافت شده و دور ریخته خواهد شد.

لذا در برداشتن وسایل به اندازه کافی دقت کنید و این موارد را داخل چمدان خود قرار دهید. اگر در سفرهای خود تجربه ای در مورد برداشتن بار بیشتر از میزان مجاز و جریمه های صورت گرفته پس از آن را دارید در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

میزان بار مجاز ایرلاین های داخلی چقدر است؟

اگر قصد سفر هوایی به شهرهای داخلی کشور را دارید، تقریبا تمام ایرلاین ها وزن 20 کیلوگرمی را برای قسمت بار و وزن 5 کیلوگرمی را برای حمل ساک دستی در نظر می گیرند. شما می توانید مقدار مجاز بار خود را از روی بلیط پرواز خود مشاهده کنید.

آیا می توان کالسکه نوزاد را به داخل هواپیما برد؟

بله؛ شما می توانید برای نوزاد زیر 2 سال خود 10 کیلوگرم وزن مجاز در نظر بگیرید. البته وزن کالسکه تاشو در این دسته بندی محاسبه نشده و در صورت همراه داشتن آن، هزینه ی اضافه پرداخت نخواهید کرد.

جریمه اضافه بار در پروازهای داخلی چقدر است؟

اگر بیشتر از میزان بار مجاز آن ایرلاین، اقدام به حمل بار کنید، در اکثر ایرلاین های داخلی باید به ازای هر کیلوگرم اضافه بار، 1 درصد مبلغ بلیط را پرداخت کنید. اما میزان جریمه ایرلاین تابان، برای هر کیلوگرم 1.5 درصد نرخ بلیط است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا