رسپینا
دانستنی هاحمل و نقل

میزان بار مجاز هواپیما چقدر است؟

پس از خرید بلیط هواپیما و دریافت بلیط، مهمترین قسمتی که باید آن را چک کنیدمیزان بار مقدار بار مجاز شرکت های هواپیمایی مختلف، با هم متفاوت است. در صورت عدم رعایت قوانین بار، به ازای هر کیلوگرم بار اضافه، باید 1 درصد از کل مبلغ را به عنوان جریمه اضافه بار پرداخت کنید. البته، میزان بار مجاز بر روی فایل بلیط (نسخه چاپی یا الکترونیک) آن نیز درج می شود اما در ادامه، میزان بار مجاز برای ایرلاین های مختلف را بررسی کرده ایم، در صورتی که سوال و یا نظری در مورد بار مجاز داشتید در قسمت کامنت ها در میان بگذارید.

بار مجاز هواپیما در پرواز های داخلی و خارجی چقدر است؟

بار مجاز هواپیما در پروازهای داخلی و بین الملل با یکدیگر متفاوت است که در جداول زیر بصورت خلاصه بیان شده است. اما این میزان ممکن است در ایرلاین های مختلف و یا شناسه های نرخی تغییر کند که بصورت جزئی تر تا انتهای مقاله بررسی نمودیم.

جدول میزان بار مجاز در پروازهای داخلی

پروازهای داخلی با بلیط اکونومی✅حداکثر تا 2۰ کیلوگرم
پروازهای داخلی با بلیط بیزینس✅حداکثر تا ۳۰ کیلوگرم

جدول میزان بار مجاز پرواز خارجی

پروازهای خارجی با بلیط اکونومی✅حداکثر تا 30 کیلوگرم
پروازهای خارجی با بلیط بیزینس✅حداکثر تا 40 کیلوگرم
پروازهای خارجی با بلیط فرست✅حداکثر تا 50 کیلوگرم

میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

قوانین میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر برای اساس سن مسافر (نوزاد، کودک و بزرگسالان) و هم چنین کلاس پروازی های پروازی متفاوت بصورت زیر است:

اکونومی کلاس: اگر بلیط هواپیما اکونومی ایران ایر را خریداری کرده اید، میزان بار مجاز برای مسافران بزرگسال و کودک (2 تا 12 سال) عبارت است از:

 • تمام شناسه های نرخی به جز V، C و J : تا 20 کیلوگرم
 • برای شناسه نرخی V: تا 25 کیلوگرم
 • برای شناسه نرخی C: تا 30 کیلوگرم
 • برای کلاس نرخی J: تا سقف 40 کیلوگرم

متاسفانه شرکت هواپیمایی ایران ایر هیچ میزان باری برای نوزاد زیر 2 سال در نظر نگرفته است. همچنین مسافر بزرگسال یا کودک می تواند تا 5 کیلوگرم، ساک دستی، به عنوان بار همراه با خود داخل کابین ببرد.

میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

بیزینس کلاس: پروازهای بیزینس کلاس ایران ایر که هما کلاس نام دارد، به هر مسافر (بزرگسال یا کودک) این امکان را می دهد تا 30 کیلوگرم بار همراه داشته باشند. مسافران نوزاد نیز تا سقف 10 کیلوگرم امکان حمل بار خواهند داشت. توجه کنید برای نوزادان می توانید، کالسکه آن ها را به صورت رایگان، همراه خود داشته باشید. مقدار مجاز وزن ساک دستی برای این کلاس نیز، 7 کیلوگرم است.

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی ایران ایر

 • کلاس های نرخی L، N، M، Q و V: تا 30 کیلوگرم
 • شناسه های Y و I: تا 40 کیلوگرم
 • کلاس نرخی C: تا 45 کیلوگرم
 • شناسه نرخی J: تا 50 کیلوگرم

هم چنین ایران ایر برای مسافران وفادار هما با داشتن کارت نقره ای، 40 کیلوگرم و با داشتن کارت طلایی هما، تا 50 کیلوگرم بار مجاز بیشتر قائل شده است. اگر بلیط هواپیما ایران ایر را از مبدا کشورهای اروپایی خریداری کنید، 10 کیلوگرم اضافه بار رایگان اهدا می شود.

علاوه بر این مسافرانی که بلیط خود را به صورت 2 مقصده تهیه کرده اند و قصد پرواز به کشورهای آمریکا و کانادا را در پرواز دوم خود دارند از مزایای ویژه ای بهره مند می شوند. به طوری که اگر پرواز دوم شما با ایرلاین های لوفت هانزا، ترکیش و ایر کانادا انجام شود، تا 2 بسته 23 کیلوگرمی رایگان قابل حمل است. این بار در صورت ادامه مسیر به آمریکا و کانادا با شرکت اتریش، آلیتالیا، ویرجین آتلانتیک و کی ال ام، 2 بسته 23 کیلوگرمی در اختیار مسافرین قرار می دهد.

قوانین بار ایران ایر

میزان بار مجاز هواپیمایی قشم ایر

مقدار بار مجاز در هواپیمایی قشم ایر برای بزرگسال و کودک یکسان بوده و تنها برای مسافران نوزاد بار مجاز متفاوت است. این میزان در تمام پروازهای داخلی بزرگسالان و کودکان، 20 کیلوگرم و برای پروازهای خارجی، 30 کیلوگرم است. مقدار بار مجاز ساک دستی نیز برای تمامی پروازهای این ایرلاین، 5 کیلوگرم است.

بار مجاز قشم ایر

میزان بار مجاز هواپیما ایرلاین ماهان

هواپیمایی ماهان، تابع قوانین مشخصی برای تعیین میزان بار پروازها است. از جمله این قوانین می توان به کمتر بودن ابعاد این بار از 158 سانتی متر اشاره کرد. در صورتی که حجم بارهای شما، بیشتر از این مقدار است، قبل از پرواز با این شرکت هماهنگی لازم را داشته باشید. بار مجازی که در صورت رزرو بلیط هواپیما ماهان می توانید حمل کنید، برای پروازهای اکونومی و بیزینسی در مسیرهای داخلی و خارجی متفاوت است.

 • میزان بار پرواز اکونومی: بار مجاز ماهان برای پروازهای داخلی، تا 20 کیلوگرم و برای پروازهای خارجی،30 کیلوگرم می باشد. همچنین حداکثر وزن مجاز ساک دستی برای این پروازها، 5 کیلوگرم است.
 • حداکثر بار پروازهای بیزینسی: در پرواز های داخلی حداکثر 25 کیلوگرم و برای مسیرهای خارجی، 40 کیلوگرم است. حداکثر وزن ساک دستی نیز در این پرواز ها، 7 کیلوگرم است. هزینه هر کیلو اضافه بار پرواز خارجی ماهان نیز برابر یک درصد بهای بلیط در همان روز است.

میزان بار مجاز ایران ایرتور

میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایرتور برای پروازهای داخلی 20 کیلوگرم و در پروازهای خارجی اکونومی 30 و پروازهای خارجی بیزینسی، 40 کیلوگرم است. هم چنین این هواپیمایی امکان حمل ساک دستی تا میزان 7 کیلوگرم را در پروازهای داخلی و خارجی (هر 2 نوع کابین بیزینس و اکونومی) برای مسافران فراهم آورده است. البته ابعاد آن نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود. اضافه بار ایران ایر تور نیز با توجه به نوع پرواز و کلاس پروازی متفاوت بوده اما معمولا برابر یک درصد بهای بلیط به ازای هر کیلوگرم است.

وزن بار مجاز هواپیمایی ایران ایر تور

نکاتی برای حمل بار در هواپیمایی ایران ایرتور

شرکت ایران ایرتور برای حمل اضافه بار ورزشی، حمل حیوانات و پرندگان امکاناتی را برای مسافرین خود قرار داده است که در ادامه به آن می پردازیم.

هزینه بار وسایل ورزشی ایران ایرتور

 • لوازم اسکی شامل یک جفت کفش و تخته اسکی: 3 کیلوگرم اضافه بار محسوب می شود.
 • تخته موج سواری کمتر از 270 سانتی متر، 5 کیلوگرم و بیشتر از 270 سانتی متر، 8 کیلوگرم حساب می شود.
 • وسایل گلف شامل کیف مخصوص، یک جفت کفش و تمام وسایل مربوطه برابر 6 کیلوگرم اضافه بار است.
 • وسایل ماهیگیری شامل 2 عدد چوب و قلاب ماهیگیری، یک قرقره، موتور ماهیگیری و پوتین، اگر کمتر از 15 کیلوگرم باشد، 4 کیلوگرم محسوب شده و در صورتی که از 15 کیلو بیشتر باشد، طبق وزن عادی محاسبه می گردد.

هزینه حمل حیوانات و پرندگان ایرلاین ایران ایرتور

مجموع بار حیوانات و پرندگان با قفس آن ها محاسبه می شود. سگ راهنما برای مسافران نابینا و ناشنوا، جزء اضافه بار نمی شود. برای اطلاع از میزان بار مجاز حیوانات و چگونگی حمل آن ها در داخل هواپیما، مقاله قوانین حمل حیوانات با هواپیما، قطار و اتوبوس را حتما مطالعه نمائید.

نوشته های مشابه

میزان بار مجاز در هواپیما در ایرلاین تابان

شرکت هواپیمایی تابان، برای پروازهای داخلی و خارجی خود، میزان بار یکسانی در نظر گرفته است. این میزان برای تمامی شناسه های نرخی، 30 کیلوگرم بار به ابعاد نهایتا 158 سانتی متر را در نظر گرفته است. همچنین برای پروازهای اکونومی، حداکثر وزن ساک دستی، 5 کیلوگرم و این میزان در پرواز های بیزینسی، 7 کیلوگرم است. در صورت عدم رعایت این مقررات، می بایست به ازای هر کیلوگرم بار اضافه، 1.5 درصد کل مبلغ بلیط را علاوه بر مبلغ بلیط، پرداخت کنید.

بار مجاز هواپیما در ایرلاین کیش ایر

هواپیمایی کیش ایر برای مقاصد داخلی و خارجی پرواز های خود به ترتیب، 20 کیلوگرم و 30 کیلوگرم بار را مد نظر قرار داده است. همچنین ابعاد ساک دستی این شرکت نیز برای پرواز داخلی و خارجی به ترتیب 5 و 7 کیلوگرم می باشد. توجه کنید این ابعاد نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود.

میزان بار مجاز هواپیما در ایرلاین معراج

هواپیمایی معراج در چند سال اخیر، پرواز های بین المللی زیادی به مسافرین ارائه داده و میزان بار متفاوتی برای کلاس های اقتصادی و تجاری و همچنین پرواز های داخلی و خارجی در نظر گرفته است. در صورت عدم رعایت این مقررات نیز به ازای هر کیلو، 1 درصد مبلغ کل بلیط، جریمه خواهید شد.

 • میزان بار اکونومی کلاس: بار مجاز هواپیمایی معراج برای پروازهای داخلی، 20 و برای مقاصد خارجی 30 کیلوگرم است. میزان بار ساک دستی در هر 2 حالت، 5 کیلوگرم است.
 • میزان بار کلاس تجاری: این مقدار برای مسیر داخلی 30 کیلوگرم و برای مسیرهای خارجی، 40 کیلوگرم می باشد.

مقدار بار مجاز هواپیما در ایرلاین آسمان

میزان بار مجاز هواپیمایی آسمان در پروازهای داخلی اکونومی 20 کیلوگرم به همراه 5 کیلوگرم ساک دستی و پروازهای داخلی بیزینس و هم چنین پروازهای خارجی 30 کیلوگرم به همراه 8 کیلوگرم ساک دستی است. توجه داشته باشید مجموع ابعاد بار مجاز نباید بیشتر از 115 سانتی متر شود.

میزان بار مجاز هواپیما در ایرلاین سپهران

شرکت هواپیمایی سپهران از سال 1395 فعالیت خود را در حوزه حمل و نقل هواپیمایی کشور آغاز کرد. این شرکت مثل سایر ایرلاین های داخلی برای پروازهای داخلی بار 20 کیلوگرم و برای پروازهای خارج از کشور بار 30 کیلوگرمی در نظر گرفته و به ازای هر کیلوگرم بیشتر از این مقادیر، 1 درصد مبلغ بلیط آن مسیر جریمه می شوید.

توجه داشته باشید بار مجاز تمام شناسه های این ایرلاین یکسان بوده و همچنین برای کلاس پروازی عادی و کامفورت اکونومی کلاس نیز تفاوت ندارد. سپهران حداکثر بار مجاز ساک دستی را نیز 5 کیلوگرم اعلام کرده که ابعاد آن در اندازه های 23 × 55 × 40 باشد. مجموع ابعاد ساک دستی نباید از 115 سانتی متر بیشتر شود.

میزان بار مجاز هواپیمایی سپهران

میزان بار مجاز هواپیما در ایرلاین زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس سختگیری بیشتری برای مسافران خود در زمینه بار مجاز قابل حمل در پروازهای خود داشته است. به طوری که وزن بار مجاز در پروازهای داخلی از 15 تا 20 کیلوگرم (بستگی به شناسه نرخی) و در پروازهای خارجی، این میزان را 25 کیلوگرم تعیین کرده است. میزان بار مجاز شناسه های نرخی P، K، V، Y و W برای بزرگسال و نوزاد 15 کیلوگرم و برای سایر شناسه های نرخی 20 کیلوگرم است.

جریمه اضافه بار نیز به اضافه هر کیلوگرم، 1 درصد از بهای بلیط است. علاوه بر این حداکثر وزن ساک دستی در پروازهای زاگرس، 5 کیلوگرم بوده که نباید از مجموع ابعاد 112 سانتی متر بیشتر شود.

میزان بار مجاز هواپیمایی زاگرس

بار مجاز هواپیما در ایرلاین کاسپین

هواپیمایی کاسپین که در آستانه 30 سالگی خود قرار دارد، بار مجاز هواپیما تا 20 کیلوگرم برای پروازهای داخلی و 30 کیلوگرم در پروازهای خارجی را در نظر گرفته است. اضافه بار شرکت کاسپین حداکثر تا 25 کیلوگرم بیشتر از میزان بار مجاز پرواز، 1 درصد از نرخ بلیط محاسبه می شود و اوزان بیشتر از 25 کیلوگرم اضافه بار قابل پذیرش این شرکت نیست. میزان بار مجاز ساک دستی نیز حداکثر 6 کیلوگرم بوده که نباید از مجموع ابعاد 115 سانتی متر تجاوز کند.

مقدار بار مجاز هواپیما در ایرلاین آتا

هواپیمایی آتا که از سال 1387 وارد صنعت هوایی کشور گردید، میزان بار مجاز پروازهای داخلی خود را برای افرادی که صندلی رزرو کرده اند 20 کیلوگرم و برای نوزادان بدون صندلی، 10 کیلوگرم در نظر گرفته است. این میزان برای پروازهای خارجی تا 25 کیلوگرم افزایش می یابد.

این شرکت قوانین حمل ساک دستی داخل کابین را کمی آسان گرفته و در پروازهای داخلی تا 6 کیلوگرم و برای پروازهای خارجی تا 10 کیلوگرم باشد. البته این میزان در صورتی است که از ابعاد 115 سانتی متر بیشتر نشود.

بار مجاز هواپیما در شرکت هواپیمایی کارون

شرکت هواپیمایی کارون که کار خود را در حوزه سفرهای هوایی در سال 1379 با نام شرکت هواپیمایی نفت آغاز کرد، در تمام کلاس های پروازی خود میزان بار مجاز 23 کیلوگرم را برای مسافرین در نظر گرفته است. این شرکت تنها در حوزه پرواز داخلی فعالیت داشته و میزان بار مجاز ساک دستی ایرلاین کارون، 5 کیلوگرم است. در صورت همراه داشتن بار اضافه مشمول جریمه 1 درصدی بلیط خواهید شد.

میزان بار مجاز هواپیما در شرکت هواپیمایی وارش

هواپیمایی وارش از شرکت های فعال هواپیمایی کشور است که اغلب فعالیت خود را در شهرستان های شمالی کشور انجام می دهد. این شرکت میزان بار نوزادان را 10 کیلوگرم، بار کودکان (بین 2 تا 12 سال) را 15 کیلوگرم و بار بزرگسالان را در تمام پروازهای خود، 20 کیلوگرم در نظر گرفته است. همچنین میزان بار مجاز قابل حمل به داخل کابین برای پروازهای داخلی و خارجی، 7 کیلوگرم است.

میزان بار مجاز هواپیما در شرکت هواپیمایی فلای پرشیا

بار مجاز هواپیمایی فلای پرشیا به ازای هر مسافر‌، 20 کیلوگرم است و مسافران می توانند حداکثر تا 5 کیلوگرم بار همراه به داخل کابین هواپیما ببرند. در صورتی که بلیط هواپیمایی فلای پرشیا را برای نوزاد خود تهیه کرده اید می توانید 10 کیلوگرم بار بیشتر همراه خود ببرید.

بار مجاز سایر شرکت های هواپیمایی داخلی

شرکت های هواپیمایی نظیر پارس ایر، پویا ایر، اترک، تفتان و ساها که در مسیرهای کم تردد کشور فعالیت می کنند، میزان بار مجاز قسمت بار را 20 کیلوگرم و بار ساک دستی را 5 کیلوگرم برای تمام مسافرین در نظر گرفته اند. جریمه اضافه بار نیز برای تمامی این شرکت ها به ازای هر کیلوگرم، 1 درصد نرخ بلیط است.

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

تا اینجای مقاله حداکثر بار مجاز در پروازهای خارجی که با ایرلاین های ایرانی برگزار می شوند را بررسی نمودیم. اما اگر شما پرواز بین المللی با ایرلاین خارجی را رزرو نموده اید، قوانین اضافه بار نسبت به آنچه تاکنون گفتیم، متفاوت خواهد بود. در ادامه، قوانین اضافه بار مهم ترین و فعال ترین ایرلاین های خارجی در ایران را بررسی نمودیم. اما اگر به سوال یا راهنمایی بیشتر نیاز داشتید، می توانید با کارشناسان رسپینا نیز تماس بگیرید.

میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش

ترکیش ایرلاینز یکی از هواپیمایی های فعال در داخل کشور بوده که پروازهای به مقصد استانبول (پرتردد ترین مقصد خارجی ایرانیان) و هم چنین امریکا و اروپا از مبدا ایران برگزار می کند. میزان بار مجاز این هواپیمایی بصورت زیر است:

 • کلاس اکونومی: 20 کیلوگرم
 • کلاس راحت: ۲۰ کیلوگرم
 • کلاس بیزنس: ۳۰ کیلوگرم

بار مجاز هواپیمایی قطر ایرویز

بار مجاز هواپیمایی قطرایرویز در کلاس اکونومی بین 25 تا 30 کیلوگرم، در کلاس بیزینس 40 و در فرست کلاس 50 کیلوگرم است. همچنین مسافران می توانند حدود 5 تا 10 کیلوگرم بار، با توجه به نوع کلاس پروازی داخل کابین هواپیما همراه داشته باشند.

میزان بار مجاز هواپیمایی پگاسوس

هواپیمایی پگاسوس یکی از فعال ترین ایرلاین های خارجی در ایران است که به ارائه بلیط های ارزان قیمت شناخته می شود. میزان بار مجاز پگاسوس در هر کلاس پروازی آن بصورت زیر می باشد:

 • کلاس پروازی اسنشال (Essentials Class): 20 کیلوگرم به ابعاد حداکثر 20*40*55 سانتی متر
 • کلاس پروازی ادونتیج (Advantage Class):  20 کیلوگرم به ابعاد 20*40*55 سانتی متر
 • کلاس پروازی کامفورت فلکس (Comfort Flex Class): 20 کیلوگرم به ابعاد حداکثر 15*30*40 سانتی متر

میزان بار مجاز هواپیمایی امارات

میزان بار مجاز این هواپیمایی براساس مقصد پروازی (اروپا یا امریکا) متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص دعوت می کنیم مقاله هواپیمایی امارات را که پیش تر در وبلاگ رسپینا منتشر کردیم، بررسی نمائید.

میزان بار مجاز هواپیما برای کودکان

اگر نگران برداشتن وسایل کودک یا نوزاد خود هستید و تصور می کنید که نمی توانید برای آن ها وسایل مورد نیاز را بردارید، بهتر است بدانید کودک و حتی نوزاد (زیر 2 سال) می تواند تا حدی بار مجاز در قسمت بار و همراه داشته باشند. میزان بار مجاز ایرلاین ها برای کودکان و نوزادان در اغلب پروازهای داخلی 5 کیلوگرم بوده (به عنوان بار ساک دستی) که بهتر است شامل مواردی از قبیل کریر، پتوی سلک برای راحت خواباندن نوزاد، پد تعویض پوشک بچه برای جلوگیری از التهاب و کرم مخصوص کودکان باشد. جالب است بدانید حمل کالسکه تاشو داخل هواپیما مجاز بوده و وزن آن محاسبه نمی شود.

برای خوراکی فرزندتان هم می توانید شیشه ی او را با 100 میلی لیتر شیر پر کرده تا در طول مسیر دچار مشکل نشود. علاوه بر این، پوشک، مواد غذایی کودک، پستانک، آب معدنی، شیر خشک و آب جوشیده را فراموش نکنید. همچنین بهتر است برای فرزند خود یک دست لباس اضافه بردارید تا در صورت کثیف شدن لباس اول بتوانید آن را جایگزین کنید.

سوالات متداول

میزان بار مجاز هواپیما در پروازهای داخلی چقدر است؟

بار مجاز هواپیما در پروازهای داخلی با توجه به نوع کلاس پروازی و شرکت هواپیمایی از 20 الی 30 کیلوگرم متفاوت است

میزان بار مجاز هواپیما در پروازهای خارجی چند کیلوگرم است؟

در پروازهای خارجی، بار مجاز از 30 الی 50 کیلوگرم با توجه به کلاس پروازی متغیر است.

میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر در پروازهای خارجی و داخلی چند کیلوگرم است؟

بار مجاز ایران ایر در پرواز داخلی برابر 20 و 30 کیلوگرم در کلاس اکونومی و بیزینس است. در پروازهای خارجی نیز برابر 25 و 40 کیلوگرم برای کلاس اکونومی و بیزینس است.

جریمه اضافه بار در پروازهای داخلی چقدر است؟

اگر بیشتر از میزان بار مجاز آن ایرلاین، اقدام به حمل بار کنید، در اکثر ایرلاین های داخلی باید به ازای هر کیلوگرم اضافه بار، 1 درصد مبلغ بلیط را پرداخت کنید. اما میزان جریمه ایرلاین تابان، برای هر کیلوگرم 1.5 درصد نرخ بلیط است.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا