رسپینا
راهنمای سفر

آشنایی با 25 مورد از اصطلاحات هواپیمایی رایج

شاید تاکنون با افراد زیادی در هواپیما مواجه شده اید که به اصطلاح کار درست هستند و از تمام جزئیات پرواز خود اطلاع دارند. جالب نیست کسی که بلیط هواپیما خریداری کرده از این موارد بی خبر باشد. احتمالا با خود گفته اید خیلی باکلاس و با معلومات هستند. شاید هم تصور می کنید همه آنها در شرکت های هواپیمایی سابقه دارند. اما در حقیقت بسیاری از آن ها تنها در مورد انجام سفر هوایی خود تحقیق کرده و با اطلاعات کامل از شرایط پرواز می کنند. شاید کمی اغراق به نظر برسد ولی مردم عادی به این افراد اصطلاحا مسافر حرفه ای می گویند.

نگویید که شما دوست ندارید مثل یک مسافر حرفه ای بلیط بخرید که قابل باور نیست! به این علت که علاوه بر کلاس آن، به بالا رفتن اطلاعات خودتان کمک زیادی می کند. در زمان سفر، وسایل نقلیه مختلفی چون ماشین، اتوبوس، هواپیما، قطار و. . . وجود دارد که می توانید از آن ها برای رسیدن به مقصد استفاده کنید. همه شما می دانید که راحت ترین و سریعترین آن ها سفر به صورت هوایی است که بیشتر از دیگر وسایل نقلیه مورد توجه مسافران قرار گرفته است. اگر تاکنون تجربه سفر با هواپیما به خصوص سفر خارجی را داشته باشید، اصطلاحاتی را شنیده اید که ممکن است معنی برخی از آن ها را ندانید.

امروزه این اصطلات علاوه بر سفر های خارجی در سفر های داخلی نیز بسیار پرکاربرد شده اند و عدم اطلاع از آن ها می تواند باعث سردرگمی مسافران شود. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا پر کاربردترین اصطلاحاتی که باید برای رزرو پرواز و قبل از آن بلد باشید را به طور کامل بررسی کنیم. در ادامه جهت اطلاع از این موارد همراه ما باشید.

آشنایی با اصطلاحات هواپیمایی
اصطلاحات هواپیمایی

ایرلاین و ایرویز، Airways vs Airline

تا به حال دقت کرده اید که چرا برخی از شرکت های حمل و نقل هوایی که مسافر یا بار را حمل می کنند، در اصطلاحات هواپیمایی ایرلاین نامیده می شوند؟ در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند که این شرکت را ایرویز نامگذاری کنند؟ فکر می کنید این مورد تنها به سلیقه رئیس شرکت بستگی دارد؟ هیچ کس به پسوندی که شرکت حمل و نقل هوایی استفاده می کند توجهی نمی کند و تا زمانی که شرکت شما را از جایی به مکان دیگر به مقصد برساند فرقی برایتان نمی کند که پسوند شرکت کدام یک باشد.

در صورتی که برای یک مسافر حرفه ای این مسائل کاملا با هم تفاوت دارد. تا زمانی که بتواند به جایی که می‌خواهد برود، هیچ‌کس اذیت نمی‌شود که آیا از قطر ایرویز بلیط می خرد یا ترکیش ایرلاینز. اکثر مردم فکر می کنند که این دو اصطلاح مترادف یا حداقل قابل تعویض هستند. اجازه دهید در ادامه این موضوع را بررسی کنیم که آیا اصطلاحات هواپیمایی ایرلاین و ایرویز یکسان هستند یا تفاوتی بین آن ها وجود دارد؟

آشنایی با اصطلاحات فرودگاهی
تخفیف بلیط هواپیما

ایرلاین (Airline) حمل و نقل مسافر یا حمل بار

اولین اصطلاح هواپیمایی که هر فرد در زمان سفر با هواپیما باید با آن آشنا باشد، ایرلاین یا خط هوایی می باشد. این اصطلاح هواپیمایی به شرکت صاحب این وسیله نقلیه اشاره دارد، در فارسی به شرکت هواپیمایی معروف است. ایرلاین ها علاوه بر حمل و نقل مسافر، وظیفه جابجایی بار آن ها را نیز به عهده دارند.

تفاوتی ندارد ایرلاین شما خارجی باشد یا داخلی، در هر صورت این شرکت ها طیف گسترده ای از فعالیت های حمل و نقل هوایی شما را مدیریت می کنند. خرید بلیط از برخی ایرلاین ها به صورت آنلاین و در برخی شرکت های نوظهور تنها از طریق شرکت های نماینده فروش آن ها در کشور امکان پذیر است.

ایرویز مسیریابی دقیق پروازهای رفت و برگشت

ایرویز در تمام مسیرها کاربرد نداشته و تنها وظیفه مسیریابی و جهت یابی به برخی مسیرهای حائز اهمیت را به عهده دارد. حتما بریتیش ایرویز و قطر ایرویز را تا به حال شنیده اید. به طور مثال شرکت قطر ایرویز مسیر هوایی خود را به خوبی شناسایی کرده و در مسیرها به صورت رفت و برگشت عمل می کند به همین دلیل کاربری آن به علت شناسایی آسان مسیر، کار را برای خلبان راحت نموده و ترجیح 90 درصد خلبان ها فعالیت در ایرویزها است.

قطر ایرویز

ترمینال – Terminal از اصطلاحات رایج هواپیمایی

ترمینال نیز یکی از اصطلاحات هواپیمایی مهم و متداول است که اکثر مسافرین از معنی آن خبر دارند. این واژه به بخشی از فرودگاه گفته می شود که مسافران در هنگام ورود به فرودگاه و همچنین پیاده شدن از هواپیما، وارد آن می شوند. هر فرودگاه می تواند یک یا چند ترمینال داشته باشد که هر کدام به پرواز داخلی و یا خارجی اختصاص داده شود. اما در جریان باشید این واژه با اصطلاح فرودگاه کاملا متفاوت بوده و در واقع ساختمانی است که در داخل فرودگاه قرار گرفته است.

لازم است بدانید که این اطلاعات با توجه به ساعت کاری ایرلاین ها، متغیر خواهد بود که می توانید با تماس با شماره 199، (اطلاعات پرواز فرودگاه) مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین اگر بلیط خود را از رسپینا تهیه کنید، کارشناسان این مجموعه به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

ترمینال - Terminal
اصطلاح پرواز به انگلیسی

اصطلاح هواپیمایی فلایت – flight

فلایت یک اصطلاح پرواز به انگلیسی بوده و از اصطلاحات هواپیمایی رایج در پروازهای مختلف به شمار می رود. در واقع به پرواز هواپیمایی که مبدا و مقصد مشخصی دارد، فلایت گفته می شود. از آن جایی که در هر فرودگاه، در طی یک روز ممکن است چندین پرواز انجام شود. بنابراین برای این که بتوانند اطلاعات و وضعیت پرواز هر مسافر را به آن ها برسانند، برای پرواز ها عددی را به عنوان شماره پرواز مشخص می کنند که بر روی بلیط هر مسافر ثبت شده است. این عدد نیز به flight number یا شماره پرواز معروف است.

فلایت - flights

اصطلاحات هواپیمایی مربوط به مدت زمان پرواز

عبارت Long-haul flight یا پروازهای دوربرد یک اصطلاح پرواز به انگلیسی است که به پروازهایی که مسافت طولانی در پیش دارند، گفته می شود. در اصطلاحات صنعت هواپیمایی، به پروازهایی که مدت زمان آن بین 30 دقیقه تا 3 ساعت باشد، برد کوتاه یا short haul، پروازهای بین 3 تا 6 ساعت به پروازهای برد متوسط (Medium-haul) و پروازهای طولانی تر از 6 ساعت به پروازهای دوربرد معروف هستند.

گیت – gate از اصطلاحات هواپیمایی انگلیسی

از دیگر اصطلاحات صنعت هواپیمایی که بایستی در فرودگاه با آن آشنا باشید، گیت می باشد. پس از دریافت کارت پرواز، برای سوار شدن به هواپیما، هر مسافر باید وارد گیت مشخصی شود که بر روی کارت پرواز وی نوشته شده است. البه گیت از اصطلاحات هواپیمایی به شمار می رود که علاوه بر مسافرین به خدمه پرواز نیز تعلق می گیرد.

این واژه در لغت به معنی دروازه و در اصطلاحات هواپیمایی به مسیری گفته می شود که برای رفت و آمد مسافران، خدمه و کادر پرواز قرار داده شده است که از طریق آن خود را به هواپیما برسانند. پس از اینکه چمدان و بارهای سنگین خود را به قسمت پذیرش بار تحویل دادید، می توانید در قسمت گیت فرودگاه، ساک دستی 5 کیلوگرمی را برای پروازهای داخلی و 7 کیلویی را در پروازهای خارجی حمل کنید. معمولا در هر فرودگاه، چندین گیت وجود دارد که تنها یک پرواز مشخص در آن انجام می شود.

گیت فرودگاه - gate
اصطلاحات باند فرودگاه

لی اوور و استاپ اوور – stopover VS layover  

لی اوور از اصطلاحات هواپیمایی است که کمتر کسی احتمالا معنی آن را بداند. این واژه به معنای هرگونه ارتباط بین پروازها است. گاهی اوقات، برخی از پروازها، با توقف رو به رو می شوند که باعث می شود مسافران در فرودگاه بین راه، از هواپیما پیاده شده و پس از گذشت زمانی دوباره سوار همان پرواز یا پرواز دیگری شوند. این توقف های پرواز می تواند از حداقل 30 دقیقه شروع شده و تا 24 ساعت ادامه داشته باشد.

در اصطلاحات صنعت هواپیمایی به توقف های کمتر از 4 ساعت، layover و به توقف های طولانی تر از آن stopover گفته می شود. البته ممکن است برخی شرکت ها شما را گول زده و از واژه لی اوور برای توقف های طولانی مدت نیز استفاده کنند.

لی اوور - layover

پروازهای ورودی (ارایول) و خروجی (دیپارچر) arrival and departure

اگر اصطلاحات هواپیمایی را با دقت بیشتری بررسی کنیم متوجه این 2 واژه مهم می شوید که به پروازهایی اشاره دارد که از فرودگاه مبدا شما حرکت نموده و یا به فرودگاه مقصد شما نشسته اند. در همه فرودگاه ها تابلوهایی با نام ارایول بورد وجود دارد که می توان مشاهده کرد که پروازها در چه زمانی به فرودگاه می رسند.

همچنین در اصطلاحات صنعت هواپیمایی departure به معنی پرواز خروجی بوده و در اصطلاح به پروازهایی که از فرودگاه خارج می شوند، دیپارچر (departure) گفته می شود. اگر کمی به محیط فرودگاه ها دقت کنید در همه آن ها، تابلو هایی را مشاهده می کنید که مسافران می توانند اطلاعات پروازهای خروجی را در آن تابلو که به departures board معروف است، مشاهده کنند. همچنین تا زمانی که قصد سوار شدن به هواپیما دارید، زمان خود را در departures lounge یا سالن استراحت پروازهای خروجی سپری می کنید.

سالن خروجی فرودگاه

تاخیر در پرواز یا delay

تاخیر پرواز نیز از رایج ترین اصطلاحات هواپیمایی است که به تاخیر پروازها در فرودگاه اشاره دارد. در فرودگاه ممکن است پروازی که ساعت آن از قبل مشخص شده است، با تاخیر انجام شود که به آن delay گفته می شود. این تاخیر توسط ایرلاین مربوطه، به مسافران اطلاع داده شده و همچنین در تابلوی اعلانات فرودگاه نیز درج می شود. جالب است بدانید اگر بلیط خود را از رسپینا خریداری کرده باشید، می توانید از کمترین تاخیر پرازها (حتی برای 1 دقیقه) مطلع شوید.

تاخیر در پرواز یا delay

کنسل شدن پرواز – cancelled

واژه کنسلی علاوه بر این که یکی از اصطلاحات هواپیمایی پر کاربرد شناخته می شود، در زندگی اجتماعی نیز بسیار شنیده شده است. این اصطلاح به لغو شدن پرواز اشاره دارد. در برخی مواقع ممکن است با کنسلی پرواز خود مواجه شده و مجبور شوند با پرواز های دیگر به مقصد خود بروند.

در فرودگاه ها، پروازی که کنسل می شود، توسط تابلوی اعلانات به مسافران اطلاع داده می شود. کنسلی اغلب در زمان هایی انجام می شود که شرایط جوی و اقلیمی اجازه پرواز را به آن ایرلاین ندهد. توجه داشته باشید در صورت کنسلی پرواز، مبلغ پرداختی شما بدون کسر جریمه قابل عودت می باشد.

کنسل شدن پرواز - cancelled

اصطلاح هواپیمایی چک-این – check-in

چک این از مهمترین و در حین حال پیش پا افتاده ترین اصطلاحات آژانس هواپیمایی می باشد. فرض کنید زمان پرواز شما فرا رسیده و با کیف و بارهای خود وارد فرودگاه شده اید. اولین کاری که انجام می دهید پس از عبور از بازرسی هواپیما، احتمالا صفی طولانی را مشاهده می کنید که در آن مسافرین بلیط خود را به کانتر نشان داده و بلیط اصلی پرواز را دریافت می کنند.

ممکن است این عبارت را برای هتل نیز شنیده باشید. پس از بررسی مدارک توسط مسئولین، اگر مدارک شما ناقص باشد، از ورود شما به هواپیما جلوگیری می شود. خوشبختانه اخیرا برای رزرو بلیط از ایرلاین ماهان و برخی ایرلاین های بین المللی، امکان چک این آنلاین به وجود آمده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مسافران شده است.

چک این - check in

سوار شدن مسافران یا در اصطلاح هواپیمایی boarding

واژه بوردینگ در لغت به معنی سوار شدن به هواپیما است. اما در اصطلاحات هواپیمایی به تایم بوردینگ یا زمان سوار شدن به هواپیما شناخته می شود. پس از عبور مسافران از آخرین ایستگاه بازرسی در گیت فرودگاه، نوبت سوار شدن به هواپیما می رسد که در اصطلاح به زمان بوردینگ معروف است. پس از اتمام زمان بوردینگ دیگر هیچ مسافری نمی تواند وارد کابین شود و در غیر این صورت با وی برخورد خواهد شد.

تفاوت اصطلاح هواپیمایی چک این و بوردینگ check in VS boarding

این است که چک این به صورت آنلاین و با تلفن همراه نیز قابل بررسی است اما در زمان بوردینگ حتما باید مسافر در فرودگاه و بخش مربوطه حضور داشته باشد. تایم بوردینگ در پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است اما معمولا برای پروازهای داخلی 10 دقیقه و برای پروازهای خارجی، 30 دقیقه قبل از پرواز است.

سوار شدن مسافران به هواپیما یا boarding

lost and found بخش اشیاء و چمدان های گمشده

ممکن است هر فردی در فرودگاه، برخی از وسایل خود را مانند چمدان و برخی از اشیاء خود را گم کند. به همین دلیل در اکثر فرودگاه ها، بخشی به lost and found یا اشیاء و چمدان های گمشده، اختصاص داده شده است که می توانید در صورت گم شدن چمدان و یا وسیله ای دیگر به این قسمت مراجعه کنید. در تمام فرودگاه های دنیا بخشی قرار دارد که اگر مسافری چمدان خود را در فرودگاه جا گذاشته باشد و سرقت هم نشده باشد، می تواند با مراجعه به آن قسمت ها، این موارد را برگرداند.

البته این نکته را مد نظر داشته باشید که کمتر اتفاق می افتد که مسافری چمدان خود را داخل فرودگاه جا گذاشته باشد و تا 24 ساعت به وی باز نگردد. اما در زمان های محدود، ممکن است باری که به قسمت چمدان ها تحویل داده اید گم شده و و باید در اسرع وقت آن را پیدا کنید. در هر صورت احتیاط شرط عقل است و می توانید با در نظر داشتن این اتفاق موارد زیر را رعایت کنید.

ابتدا بهتر است قبل از تحویل بار، از چمدان خود عکس تهیه کنید؛ شاید به آن نیاز پیدا کردید.
قوانین ایرلاین پرواز خود را مطالعه نموده و ببینید در صورت گم شدن چمدان چه اقداماتی را باید انجام دهید.

قبل از اینکه از فرودگاه مقصد خارج شوید، فرم PIR را که مربوط به گزارش بی نظمی در مورد اموال شما است را حتما پر کنید. در این فرم اطلاعاتی در مورد ارزش تقریبی لوازم موجود، فرودگاه های مبدا و مقصد، شماره پرواز، آدرس محل اقامت، شماره تلفن، و شماره پاسپورتتان را وارد نمائید.

اگر پس از 7 روز چمدان شما عودت داده نشد، مطالبه خسارت کنید. این هزینه در سفرهای خارجی معمولا به ازای هر کیلوگرم، معادل 14 یورو است. البته حسابی باید دلیل و مدرک بیاورید تا از صحت اطلاعات شما اطمینان پیدا کنند.

lost and found  بخش اشیاء و چمدان های گمشده

بلیط رفت (one way) و بلیط بازگشت (return)

اگر مسافری تنها برای مسیر رفت بلیط خود را رزرو کند، به آن one way گفته می شود که در اصطلاحات هواپیمایی، برای بلیط یک طرفه این اصطلاح به کار برده می شود. بلیط برگشت نیز برعکس بلیط وان وی است. به طوری که این بلیط به منظور بازگشت مسافر از مقصد است. البته برای رزرو بلیط هواپیما خارجی به این روش ها توصیه نمی شود و بهتر است این پروازها را به صورت بلیط round ticket (رفت و برگشت) رزرو کنند.

بلیط وان وی ONE WAY و بلیط ریترن

فریت بار و کارگو – Freight VS Cargo  

اصطلاح فریت تنها به حمل بار در وسایل نقلیه مختلف اشاره دارد. و علاوه بر این که از اصطلاحات هواپیمایی به شمار می رود، برای حمل کالاهای مختلف برای قطار، کامیون و هواپیما استفاده می شود. مسافران در زمانی که بار آن بسیار سنگین و بیش از حد مجاز است، در زمان سوار شدن به هواپیما، برای ارسال بار و وسایل خود از فریت بار کمک می گیرند. فریت بار اغلب نرخ ارزانتری نسبت به کارگو دارد و امنیت آن نیز بیشتر است. اما مزیت کارگو نسبت به فریت بار، دسترسی سریع آن است، چرا که این بار به وسیله هواپیما انتفال داده می شود.

فریت بار – FREIGHT

لیکوئیدز – Liquids

برای اجسام مایعی همچون بطری آب، ادکلن و شیشه عطر و. . . در فرودگاه، اصطلاح Liquids به کار می رود که به معنای مایعات می باشد. براساس قوانین فرودگاه ها، مسافرانی که در زمان ورود به فرودگاه دارای بیش از 100 میلی لیتر مایع باشند، نمی توانند وارد فرودگاه شوند.

لیکوئیدز - Liquids
لیکوئیدز یکی دیگر از اصطلاحات هواپیمایی

برچسب فِرجل – Fragile در اصطلاحات باند فرودگاه به چه معناست؟

برخی از مسافران در زمان سفر با هواپیما، ممکن است وسایلی شکستنی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است که برچسب فرجل Fragile را بر روی کیف ها و چمدان های آسیب پذیر خود نصب کنید تا ماموران خدمات هواپیمایی با احتیاط آنها را حمل کنند. توجه داشته باشید این برچسب حتما در روی وسایل مهم و شکستنی شما قرار گرفته شود تا در صورت آسیب وارد شدن به این وسایل بتوانید خسارت آن را دریافت کنید.

برچسب فِرَگیل - Fragile
اصطلاحات باند فرودگاه

کاستِمز – customs

هر مسافری در زمان رسیدن به مقصد و قبل از ورود به کشور مورد نظر، به بخشی از فرودگاه به نام گمرک می روند. در این بخش افسر گمرک بایستی بررسی کند که فرد مورد نظر هیچگونه اشیای غیر قانونی چون اسلحه گرم، مواد مخدر و. . . را به همراه نداشته باشد. کاستِمز customs به معنای گمرک یکی دیگر از اصطلاحات باند فرودگاه است که مسافران باید با آن آشنا باشند.

گمرک فرودگاه

کیف دستی کوچک یا carry-on luggage

همه مسافران می توانند در هنگام سوار شدن به هواپیما کیف دستی کوچکی که به اصطلاح کری آن لاگیج (carry-on luggage) معروف است، به همراه خود به داخل کابین ببرند. لازم به ذکر است که اندازه و حجم کیف مورد نظر، بایستی طبق قوانین هواپیما باشد.

کیف دستی کوچک یا carry-on luggage

لاگِیج استوریِج – luggage storage

شاید برایتان پیش آمده باشد که در فرودگاه به چیزی نیاز داشته باشید که برای تهیه آن بایستی از فرودگاه خارج شوید. اما وسایل و چمدان های شما نیز آنقدر زیاد است که نتوانید با خود ببرید. در فرودگاه نیز قسمتی به نام امانات فرودگاه وجود دارد که می توانید با خیال راحت وسایل و چمدان های خود را تحویل آن ها بدهید. luggage storage نیز اصطلاحی است که به این قسمت گفته می شود. این شرایط بیشتر در زمان توقف هواپیما برای افراد به وجود می آید.  

لاگِیج استوریِج - luggage storage

کلاس های پروازی از مهم ترین اصطلاحات هواپیمایی

اگر سوار قطارهای مختلف شده باشید، احتمالا متوجه شده اید که قطارها طبق تعداد ستاره آنها طبقه بندی می شوند. مثلا نرخ بلیط قطار 5 ستاره نسبت به سایر قطارها گران تر است. همچنین در رزرو اتوبوس نیز، تفاوت قیمت در vip یا معمولی بودن اتوبوس است. در اصطلاحات صنعت هواپیمایی نیز، شرایط و کیفیت پروازها به کلاس پروازی شناخته می شود و هر کدام از کلاس ها مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه به بررسی کلاس های مختلف پروازی اشاره می کنیم.

فرست کلس – first class

از دیگر کلاس های پروازی، می توان به فرست کلس first class اشاره کرد که گران ترین نوع کلاس پروازی می باشد. در هواپیما ها نیز، قسمت بسیار بزرگی با خدمات بیشتری وجود دارد که به فرست کلس اختصاص داده شده است. توجه داشته باشید این کلاس پروازی تنها برای پروازهای خارجی قابل رزرو است.

فرست کلس - first class
اصطلاحات هواپیمایی رایج

بیزینس کلس – business class

بیزنس کلس، نوعی کلاس پروازی است که در قسمت جلویی هواپیماها قرار دارد. این نوع کلاس پروازی با برخورداری از خدمات و امکانات سطح بالا، معمولا از دیگر کلاس های پروازی گرانتر می باشند.

بیزینس کلس - business class
رایج ترین اصطلاحات هواپیمایی

اکونومی – economy class

کلاس اکونومی، یکی دیگر از کلاس های پروازی به شمار می رود که در مقابل بیزینس کلاس و فرست کلاس، از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار است. همین باعث شده است بیشتر مسافران این نوع کلاس پروازی را انتخاب کنند.

اکونومی - economy class
اکونومی یک اصطلاح پرواز به انگلیسی

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا رایج ترین اصطلاحات هواپیمایی را بیان کنیم. با خواندن این مطلب و آشنایی با اصطلاحات صنعت هواپیمایی، می توانید در سفر های بعدی خود، همانند یک مسافر حرفه ای رفتار کنید. اگر تاکنون تجربه سفر هوایی داشته اید و با اصطلاحات رایج هواپیمایی آشنا شده اید که در این مطلب گفته نشده است، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

رایج ترین اصطلاحات هواپیمایی کدام ها هستند؟

اصطلاحات کلاس های پروازی شامل اکونومی، بیزینس و فرست کلاس، گیت، ایرلاین، ترمینال، چک-این و. . . از پر کاربردترین اصطلاحات هواپیمایی هستند.

اصطلاحات باند فرودگاه شامل چه مواردی می شوند؟

فرجل، کاستمز، ترمینال و گیت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا