رسپینا
راهنمای سفر

3 فرق بلیط چارتری و سیستمی که دردسرساز است!

یکی از متداول ترین سوالاتی که مسافران از کارشناسان رسپینا می پرسند، فرق بلیط چارتری و سیستمی است؛ چراکه قوانین و قیمت متفاوتی که هر کدام از این بلیط ها دارند، گاهی باعث وارد شدن خسارات زیادی به مسافر می شود. بنابراین مهم است قبل از خرید بلیط هواپیما به نوع آن که سیستمی است یا چارتر حتما توجه کنید و از قوانین و شرایط هر یک مطلع باشید. قوانینی که در این مطلب بیان کرده ایم براساس آخرین تغییرات سال 1401 بیان شده است و توصیه می کنیم قبل از رزرو حتما آن را مطالعه بفرمائید. اگر هم به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، حتما در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان رسپینا به آن پاسخ دهند.

بلیط چارتر🔽بلیط سیستمی🔽
جریمه کنسلی بیشتر نسبت به سیستمیقابل کنسل شدن حتی در صورت جاماندن از پرواز
نرخ مشابه برای کودک و بزرگسالقیمت کودک 50 تا 85 درصد بلیط بزرگسال
جدول خلاصه فرق بلیط چارتری و سیستمی
تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

فرق بلیط سیستمی و چارتر در نحوه خرید

یکی از مهم ترین فرق بلیط چارتری و سیستمی، نحوه ارائه آن هاست؛ بطوریکه بلیط هواپیما سیستمی مستقیما توسط ایرلاین ها و چارترها بصورت واسطه از طرف شرکت های چارترکننده بفروش می رسند. اما نحوه خرید این دو بلیط از طرف مسافر، چه بصورت آنلاین و چه بصورت سیستمی باشد، فرقی با یکدیگر ندارد و هر دو به اطلاعات کارت شناسایی مسافر نیاز دارد. اگر هم پرواز، خارجی و یا مسافر، تبعه باشد برای خرید بلیط، پاسپورت نیز مورد نیاز است.

در سایت رسپینا امکانی فراهم شده است تا مسافر ضمن مقایسه آسان قیمت تمامی بلیط ها (سیستمی و چارتر) بتواند به پرواز موردنظر خود به سرعت دسترسی داشته باشید. کافیست وارد صفحه بلیط هواپیما رسپینا شوید و اطلاعات مبدا، مقصد و تاریخ سفر را وارد کنید. پس از ورود به جدول بلیط های سایت، اگر قصد رزرو بلیط چارتر را دارید، از فیلتر نوع پرواز سمت راست صفحه بر روی گزینه “چارتر” یا “شناور” کلیک و اگر هم قصد رزرو بلیط سیستمی دارید، می بایست گزینه “سیستمی” را انتخاب نمائید.

فرق پرواز چارتری و سیستمی
تخفیف بلیط هواپیما

فرق بلیط چارتری و سیستمی در قیمت گذاری

باور رایجی بین مسافران وجود دارد که بلیط های چارتری همیشه از سیستمی ارزان تر است. به همین دلیل هم، زمان خرید بلیط بدون صرف وقت برای مقایسه قیمت بلیط های مختلف، از همان اول صرفا به دنبال چارترها می گردند! نرخ گذاری بلیط های چارتری و سیستمی به یک شکل انجام می شود و هر دو در روزهای مختلف هفته و مناسبت های سال بر اساس میزان عرضه و تقاضا از پایین ترین قیمت تا بالاترین نرخ قیمت گذاری می شوند. بدین صورت که سازمان هواپیمایی کشوری هر سال نرخ مصوبی را برای مسیرهای پروازی مختلف اعلام می کند و ایرلاین ها و چارترکننده موظف اند که نرخ ها را تا حداکثر مجاز اعلام شده، ارائه نماید.

البته ارزان تر بودن چارترها نسبت به سیستمی در اغلب مواقع صدق می کند و معمولا درصدی پایین تر بفروش می رسند. حتی در بازه های زمانی که تقاضای سفر به مقصدی خاص کاهش می یابد، چارترکننده ها برای جلوگیری از ضرر و زیان، بلیط ها را در ساعات پایانی باقی مانده تا پرواز حتی با بیش از 50 درصد تخفیف هم بفروش می رسانند. مثل فصل تابستان که کمتر مسافری به جزیره کیش سفر می کند و نرخ بلیط های چارتر آن در ماه های خرداد و تیر به کمتر از 600 هزار تومان می رسد.

اما این داستان همیشه صدق نمی کند و در بازه های زمانی شلوغ سال بالعکس می شود. مثلا اگر بازه زمانی محرم و صفر بخواهید راهی مشهد شوید، قیمت بلیط چارتر مشهد تاچندبرابر نسبت به سیستمی گران تر می شود. لذا در بازه زمانی سال که قصد خرید بلیط را دارید، توصیه می کنیم قیمت تمامی بلیط ها اعم از سیستمی و چارتر را حتما با یکدیگر مقایسه نمائید.

تفاوت پرواز چارتری و سیستمی

فرق بلیط چارتری و سیستمی در قیمت برای کودکان

اگر بصورت خانوادگی با کودک خود می خواهید سفر کنید، توجه به تفاوت بلیط چارتری و سیستمی به کاهش هزینه سفر شما کمک فراوانی خواهد کرد. چراکه قیمت بلیط هواپیما کودکان با بزرگسالان در پروازهای سیستمی و چارتری متفاوت است. بطوریکه:

  • در پروازهای سیستمی: نرخ بلیط کودک (2 تا 12 سال) معادل 50 تا 85 درصد بلیط بزرگسالان است. بنابراین اگر کودک همراه دارید، به صرفه است بلیط سیستمی را انتخاب کنید.
  • در پروازهای چارتری: نرخ بلیط کودک با بزرگسال هیچ تفاوتی ندارد و یکسان محاسبه می شود.
  • هزینه بلیط نوزاد (زیر 2 سال) هم در پروازهای سیستمی و هم در پروازهای چارتر معادل 10 درصد بلیط بزرگسال (به عنوان حق بیمه) محاسبه می شود.
فرق قیمت بلیط چارتری و سیستمی برای کودکان

فرق بلیط چارتری و سیستمی در کنسلی

هر بلیطی که کنسل می شود براساس مسیر پروازی و یا مدت زمان باقی مانده تا پرواز، مشمول درصدی جریمه از طرف ایرلاین یا شرکت چارترکننده خواهد شد. مهم ترین فرق بلیط چارتری و سیستمی در کنسلی و نحوه استرداد آن ها است. عدم اطلاع از شرایط کنسلی بلیط یکی از مواردی است که متاسفانه خسارات ناخواسته زیادی را به مسافر وارد می کند. بنابراین لطفا این قسمت از محتوا را با دقت بیشتری بخوانید!

  1. بطور کلی، میزان جریمه کنسلی بلیط های چارتر نسبت به سیستمی بیشتر است و حتی در اکثر مواقع، کنسلی چارترها با 100 درصد جریمه همراه می شود. یعنی اگر بلیط را کنسل کنید کل مبلغ آن سوخت می شود و هزینه ای به حساب شما مسترد نمی گردد. اما در پروازهای سیستمی، حتی در صورت جا ماندن از پرواز هم امکان کنسلی با کسر جریمه را خواهید داشت. البته برخی از ایرلاین ها برای بعضی کلاس نرخی ها جریمه کنسلی 100 درصد را قرار داده اند که این موارد خیلی کم پیش می آید.
  2. اگر از پرواز جا بمانید و موفق به گرفتن کارت پرواز نشوید، به عنوان مسافر نوشو (NO SHOW) شناخته می شوید. در این شرایط چنانچه بلیط خریداری شده سیستمی باشد می توانید درخواست کنسلی نوشو دهید تا بخشی از هزینه به حساب شما مسترد شود. اما اگر بلیط رزرو شده چارتر باشد، کل مبلغ بلیط سوخت خواهد شد.
  3. اگر تاخیر پرواز بیش از 2 ساعت باشد، طبق قوانین می توانید درخواست کنسلی بدون جریمه را بدهید. در اینصورت برای استرداد وجه نیاز است تا اصل بلیط مهرخورده در فرودگاه برای ایرلاین یا شرکت چارترکننده ارسال شود و بازگشت وجه هم معمولا تا 2 هفته طول می کشد. در این شرایط برای پروازهای سیستمی نیاز به ارسال اصل بلیط مهر شده برای ایرلاین نیست اما در پرواز های چارتری گاهی نیاز به فرستادن اصل بلیط مهر شده برای آژانس چارتر کننده می باشد.
تفاوت کنسلی بلیط چارتری و سیستمی

جمع بندی بلیط چارتر بهتر است یا سیستمی؟

پاسخ این سوال به شرایط شما باز می گردد. مطابق آنچه تاکنون از فرق بلیط چارتری و سیستمی گفتیم، برای انتخاب نوع بلیط، شرایط مختلف قیمت، سن مسافر و هم چنین قوانین کنسلی را در نظر بگیرید. حتما قبل از رزرو، قیمت بلیط های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و صرفا به اینکه حتما چارتری یا سیستمی باشد، بسنده نکنید.

سرویس خبرم کن رسپینا هم به شما کمک می کنید تا در صورت کاهش قیمت بلیط، بلافاصله از طریق پیامک مطلع شوید. کافیست پس از مراجعه به جدول بلیط های سایت، از سمت راست صفحه بر روی آیکون زنگوله خبرم کن کلیک نمائید. شماره تلفن و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا در صورت کاهش قیمت بلیط، برای شما پیامک ارسال شود. حتی اگر نرخ ها تغییری نکرد هم رسپینا برای شما پیامک اطلاع رسانی ارسال خواهد کرد. در پایان، اگر سوال، نظر و یا تجربه ای از فرق بلیط چارتری و سیستمی دارید، دعوت می کنیم در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

سوالات متداول

فرق بلیط چارتری و سیستمی در کنسلی و نحوه استرداد بلیط چگونه است؟

بلیط های چارتری جریمه کنسلی بیشتری نسبت به سیستمی داشته و در اکثر مواقع هم غیرقابل کنسل شدن هستند. هم چنین اگر مسافر از پرواز جا بماند و بلیط خریداری شده سیستمی باشد، می تواند درخواست کنسلی نوشویی دهد تا بخشی از هزینه به حساب او مسترد شود. اما اگر بلیط رزرو شده چارتر باشد، کل مبلغ بلیط سوخت خواهد شد.

آیا نحوه قیمت گذاری بلیط چارتر با سیستمی تفاوت دارد؟

خیر. نرخ گذاری بلیط های چارتری و سیستمی به یک شکل انجام می شود و هر دو در روزهای مختلف هفته و مناسبت های سال بر اساس میزان عرضه و تقاضا از پایین ترین قیمت تا بالاترین نرخ قیمت گذاری می شوند. یعنی سازمان هواپیمایی کشوری هر سال نرخ مصوبی را برای مسیرهای پروازی مختلف اعلام می کند و ایرلاین ها و چارترکننده موظف اند که نرخ ها را تا حداکثر مجاز اعلام شده، ارائه نمایند.

آیا همیشه بلیط های چارتری از سیستمی ارزانتر هستند؟

خیر. در مواقعی که تقاضای سفر به مقصدی خاص می شود، بلیط های چارتر آن نیز با اختلاف زیادی از سیستمی ها گران تر خواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم قبل از خرید، حتما قیمت تمامی بلیط های موجود در مسیر پروازی موردنظر خود را با یکدیگر مقایسه کنید.

آیا نحوه خرید بلیط چارتر و مدارکی که برای رزرو لازم است با بلیط های سیستمی فرق دارد؟

خیر. نحوه خرید این دو بلیط از طرف مسافر، چه بصورت آنلاین و چه بصورت سیستمی باشد، فرقی با یکدیگر ندارد و هر دو به اطلاعات کارت شناسایی مسافر نیاز دارد. اگر هم پرواز، خارجی و یا مسافر، تبعه باشد برای خرید بلیط، پاسپورت نیز مورد نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا