رسپینا
دبیفرودگاه ها

آشنایی با امکانات و ویژگی‌های فرودگاه دبی

فرودگاه بین المللی دبی یکی از اصلی ترین شاهراه های جا به جایی مسافر در دنیا است که سالانه عددی بالغ بر 70 میلیون مسافر را جا به جا می کند. این فرودگاه که فرودگاه اصلی دبی محسوب می شود، در مسیر بسیاری از پروازهای خارجی از مبدا ایران به حساب می آید و با خرید بلیط هواپیما خارجی به مقاصد اروپا و آمریکا، مقصد ترانزیت بشمار می رود. در ادامه پیشنهاد می کنیم راهنمای فرودگاه دبی در این مطلب را مطالعه کنید تا با امکانات آن بیشتر آشنا شوید، پس با رسپینا همراه باشید.

فرودگاه دبی کجاست؟

فرودگاه بزرگ دبی در منطقه القرهود و در ۴/۶ کیلومتری شرق دبی قرار دارد که از طریق بزرگراه D89 به مسیر شهری متصل می شود. برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر دسترسی داشته باشید می توانید از خطوط مترو، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. همچنین مترو دبی، داخل هر 3 ترمینال این فرودگاه ایستگاه دارد. همچنین در زیر نقشه این فرودگاه درج شده است.


View Larger Map
 • مترو دبی در نزدیکی ترمینال های 3 و 1 این فرودگاه ایستگاه دارد و و از ساعت 6 صبح الی 11 شب در تمامی روزهای هفته به جز روزهای جمعه در حال جا به جایی مسافرین به مقصد فرودگاه و یا برعکس هستند.
 • اتوبوس ها دبی به منظور جا به جایی مسافرین در سطح شهر و به مقصد پایانه های فرودگاه آماده خدمت رسانی هستند. شما می توانید با استفاده از اتوبوس های خطوط 4، 11، 15، 33 و 44 برای رفتن به ترمینال های 3 و 1 فرودگاه و از 2 برای رفتن به ترمینال 2 استفاده کنید.
 • در صورت انتخاب تاکسی برای رفتن به فرودگاه می توانید از تاکسی های فرودگاه که تحت نظر سازمان تاکسیرانی فعالیت می کنند و به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به مسافرین هستند، بهره بگیرید.

اطلاعات پرواز فرودگاه دبی

این فرودگاه به عنوان بزرگترین فرودگاه امارات میزبان پروازهای متعددی از کشورهای مختلف است. پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه در 3 ترمینال مختلف آن انجام می شود. در صورتی که بلیط هواپیما دبی را از ایرلاین ایرانی تهیه کنید در ترمینال 2 و اگر از شرکت هواپیمایی امارات یا فلای دبی تهیه کنید، در ترمینال 3 فرود خواهید آمد.

اطلاعات پروازهای ورودی فرودگاه دبی

شهر دبی به عنوان مقصد توریستی و تجاری بزرگ در جهان، میزبان پروازهای متعددی از کشورهای مختلف و به ویژه ایران است. پرواز تهران دبی پرترددترین مسیر از ایران به این شهر بوده که می توانید بلیط هواپیما تهران دبی را در تمامی روزهای هفته رزرو کنید. علاوه بر این پروازهای متعددی از مشهد، بندرعباس،‌قشم،‌ شیراز و اصفهان نیز به این فرودگاه انجام می شود.

اطلاعات پروازهای خروجی فرودگاه دبی

پروازهای خروجی فرودگاه دبی از ترمینال های مختلف آن به مقاصد متعددی صورت می گیرد. یکی از این مقاصد تهران بوده که با خرید بلیط هواپیما دبی تهران باید در این فرودگاه حاضر شده و با توجه به نوع ایرلاین، ترمینال خود را انتخاب کنید. شما می توانید اطلاعات پرواز خروجی فرودگاه دبی را در سایت رسمی آن به آدرس dubaiairports.ae مشاهده کنید.

درباره فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

این فرودگاه با کد یاتا DXB توسط شرکت فرودگاهی دبی اداره می شود و قطب اصلی ایرلاین هایی همچون فلای دبی و هواپیمایی امارات نیز می باشد. اگر بلیط هواپیما دبی را خریداری کنید، این فرودگاه در مقصد میزبان شما خواهد بود. جالب است بدانید که قطب هواپیمایی امارات، بزرگ ترین قطب در خاورمیانه است؛ چرا که 64 درصد رفت و آمد مسافرهای این فرودگاه متعلق به هواپیمایی امارات می باشد. فلای دبی نیز به عنوان یک شرکت هواپیمایی دیگر، حدود 10 درصد پروازهای این فرودگاه رو به خود اختصاص داده است.

فرودگاه دبی در شب
فرودگاه دبی در شب

ترمینال های فرودگاه دبی

فرودگاه بزرگ دبی در حال حاضر دارای 3 ترمینال می باشد که در ادامه به بررسی هر یک پرداخته ایم.

فرودگاه دبی ترمینال 1

ترمینال اصلی این فرودگاه است و همه پروازهای بین المللی به استثنای پروازهای شرکت هواپیمایی امارات از این ترمینال انجام می شود. این ترمینال دارای دو تا سالن مجزا برای مسافرهای بیزینس کلاس و فرست کلاس دارد که در هر کدام امکانات خاصی به مسافران ارائه می شود.

فرودگاه دبی ترمینال 1
فرودگاه دبی ترمینال 1

فرودگاه دبی ترمینال 2

این ترمینال به پروازهای چارتری اختصاص دارد و علاوه بر آن، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات متحده عربی نیز از این ترمینال صورت می گیرد و در فرودگاه دبی مسافران ایرانی می توانند از این ترمینال برای سفرهای خود استفاده کنند.

فرودگاه دبی ترمینال 2
فرودگاه دبی ترمینال 2

فرودگاه دبی ترمینال 3

قبل از هر چیز، جالب است بدانید که پایانه 3 این فرودگاه، بزرگترین پایانه فرودگاهی در جهان به شمار می آید و می توان گفت ترمینال ویژه و منحصر به فرد فرودگاه بین المللی دبی محسوب می شود. ترمینال 3 این فرودگاه فقط پروازهای مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد است، همینطور شرکت هواپیمایی کانتاس (کوآنتاس) کشور استرالیا از این پایانه پرواز می کنند. ناگفته نماند این ترمینال دارای دو  سالن A  و B  می باشد.

فرودگاه دبی ترمینال 3
فرودگاه دبی ترمینال 3

شهرت های جهانی فرودگاه بین‌‌ المللی دبی

 • سومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس تعداد مسافرها
 • ششمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس جابه جایی و انتقال بار
 • پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان بر اساس جابجایی مسافران بین المللی
 • پر رفت و آمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای پرواز با ایرباس ای 380

امکانات فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

از جمله امکانات این فرودگاه بزرگ در دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروشگاه فری شاپ

فروشگاه فری شاپ دبی؛ یه فروشگاه 24 ساعته معاف از مالیات است که مرجع بزرگی از انواع محصول شامل برندهای معروف می باشد. این فروشگاه، تنها فروشگاهی است که در دبی به صورت قانونی مشروبات الکلی ارائه می دهد. این فروشگاه در هر 3 ترمینال این فرودگاه، در بخش ورودی و خروجی وجود دارد و جالب است بدانید که این فری شاپ، بزرگ ترین فروشگاه خرده فروش فرودگاهی در جهان می باشد.

فری شاپ فرودگاه دبی
فری شاپ فرودگاه

هتل های فرودگاه

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به هتل های آن اشاره کرد و ویژه مسافرانی است که فاصله پروازی آن ها زیاد است. هتل 4 ستاره Millennium Dubai Airport Hotel با امکاناتی همچون رستوران، کافی شاپ، سالن بدنسازی و استخر روباز در اختیار مسافرین قرار گرفته است. همچنین هتل Dubai International Terminal نیز دارای امکانات پیشرفته و راحت تری برای مسافران می باشد که به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی هستند.

هتل های فرودگاه دبی
هتل های فرودگاه

سایر امکانات فرودگاه بین المللی دبی

 • در صورتی که مسافران وسایل خود را در این فرودگاه گم کنند، می توانند به دفاتر مرتبط با تحویل بار و چمدان مراجعه کنند.
 • مسافرین می توانند به صورت رایگان به شبکه wifi (DXB Free یا DEC Free) فرودگاه متصل شده و به طور نامحدود و رایگان از اینترنت آن استفاده کنند.
 • در ترمینال های این فرودگاه، شعبه های متفاوتی از بانک ها وجود دارد و برای مسافران امکان چنج کردن پول، تبدیل نرخ ارز و سایر فعالیت های مالی را فراهم کرده است. لازم به ذکر است که بانک های موجود در فرودگاه دارای دستگاه های خودپرداز ATM هستند.
 • مسافران در فروشگاه های بدون مالیات می توانند تبدیل پول، امور بانکی، خرید محصولات متنوع را با قیمت مناسب انجام دهند.
 • از دیگر خدمات این فرودگاه می توان به صرافی، پارکینگ، خدمات پزشکی و اورژانس،  خدمات اسپا و ماساژ و. . . نیز اشاره کرد.

سوالات متداول

فرودگاه بین المللی دبی دارای چند ترمینال است؟

این فرودگاه شامل 3 ترمینال می شود که همه پروازهای بین المللی به استثنای پروازهای شرکت هواپیمایی امارات از ترمینال 1، پروازهای چارتری، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات متحده عربی نیز از ترمینال 2 و ترمینال 3 فقط پروازهای مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد است.

پرواز فلای دبی کدام ترمینال است؟

ترمینال فلای دبی در دبی، ترمینال 3 می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد ترمینال های فرودگاه دبی در مقاله بررسی شده است.

پروازهای خروجی فرودگاه دبی به کدام شهرهای ایران انجام می شود؟

پروازهای خروجی این فرودگاه به مقصد تهران، مشهد، اهواز و شیراز انجام می شود.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام.یه سوال داشتم. میخواستم بدونم فرودگاه دوبی در ۲۴ ساعت شبانه روز چند پرواز ورودی و خروجی دارد؟ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. سلام سعید جان، چون این فرودگاه، یک فرودگاه هاب است و علاوه بر پروازهای ورودی و خروجی دبی، نقطه توقف پروازهای کانکشن هم هست، نمیتونیم تعداد دقیقی بگیم. اما با مراجعه به وب سایت رسمی این فرودگاه می تونین به تابلوی پروازهای ورودی و خروجی اون دسترسی داشته باشید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا