رسپینا
دبیفرودگاه ها

آشنایی با امکانات و ویژگی‌های فرودگاه دبی

فرودگاه بین المللی دبی یکی از اصلی ترین شاهراه های جا به جایی مسافر در دنیا است که سالانه عددی بالغ بر 70 میلیون مسافر را جا به جا می کند. این فرودگاه که فرودگاه اصلی دبی محسوب می شود، در مسیر بسیاری از پروازهای خارجی از مبدا ایران به حساب می آید و با خرید بلیط هواپیما خارجی به مقاصد اروپا و آمریکا، مقصد ترانزیت بشمار می رود. در ادامه پیشنهاد می کنیم راهنمای فرودگاه دبی در این مطلب را مطالعه کنید تا با امکانات آن بیشتر آشنا شوید، پس با رسپینا همراه باشید.

فرودگاه دبی کجاست؟

فرودگاه بزرگ دبی در منطقه القرهود و در ۴/۶ کیلومتری شرق دبی قرار دارد که از طریق بزرگراه D89 به مسیر شهری متصل می شود. برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر دسترسی داشته باشید می توانید از خطوط مترو، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. همچنین مترو دبی، داخل هر 3 ترمینال این فرودگاه ایستگاه دارد. همچنین در زیر نقشه این فرودگاه درج شده است.


View Larger Map
 • مترو دبی در نزدیکی ترمینال های 3 و 1 این فرودگاه ایستگاه دارد و و از ساعت 6 صبح الی 11 شب در تمامی روزهای هفته به جز روزهای جمعه در حال جا به جایی مسافرین به مقصد فرودگاه و یا برعکس هستند.
 • اتوبوس ها دبی به منظور جا به جایی مسافرین در سطح شهر و به مقصد پایانه های فرودگاه آماده خدمت رسانی هستند. شما می توانید با استفاده از اتوبوس های خطوط 4، 11، 15، 33 و 44 برای رفتن به ترمینال های 3 و 1 فرودگاه و از 2 برای رفتن به ترمینال 2 استفاده کنید.
 • در صورت انتخاب تاکسی برای رفتن به فرودگاه می توانید از تاکسی های فرودگاه که تحت نظر سازمان تاکسیرانی فعالیت می کنند و به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به مسافرین هستند، بهره بگیرید.

اطلاعات پرواز فرودگاه دبی

این فرودگاه به عنوان بزرگترین فرودگاه امارات میزبان پروازهای متعددی از کشورهای مختلف است. پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه در 3 ترمینال مختلف آن انجام می شود. در صورتی که بلیط هواپیما دبی را از ایرلاین ایرانی تهیه کنید در ترمینال 2 و اگر از شرکت هواپیمایی امارات یا فلای دبی تهیه کنید، در ترمینال 3 فرود خواهید آمد.

اطلاعات پروازهای ورودی فرودگاه دبی

شهر دبی به عنوان مقصد توریستی و تجاری بزرگ در جهان، میزبان پروازهای متعددی از کشورهای مختلف و به ویژه ایران است. پرواز تهران دبی پرترددترین مسیر از ایران به این شهر بوده که آن را در تمامی روزهای هفته رزرو کنید. علاوه بر این پروازهای متعددی از مشهد، بندرعباس،‌قشم،‌ شیراز و اصفهان نیز به این فرودگاه انجام می شود.

اطلاعات پروازهای خروجی فرودگاه دبی

پروازهای خروجی فرودگاه دبی از ترمینال های مختلف آن به مقاصد متعددی صورت می گیرد. یکی از این مقاصد تهران بوده که با خرید بلیط هواپیما دبی تهران باید در این فرودگاه حاضر شده و با توجه به نوع ایرلاین، ترمینال خود را انتخاب کنید. شما می توانید اطلاعات پرواز خروجی فرودگاه دبی را در سایت رسمی آن به آدرس dubaiairports.ae مشاهده کنید.

درباره فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

این فرودگاه با کد یاتا DXB توسط شرکت فرودگاهی دبی اداره می شود و قطب اصلی ایرلاین هایی همچون فلای دبی و هواپیمایی امارات نیز می باشد. اگر بلیط هواپیما دبی را خریداری کنید، این فرودگاه در مقصد میزبان شما خواهد بود. جالب است بدانید که قطب هواپیمایی امارات، بزرگ ترین قطب در خاورمیانه است؛ چرا که 64 درصد رفت و آمد مسافرهای این فرودگاه متعلق به هواپیمایی امارات می باشد. فلای دبی نیز به عنوان یک شرکت هواپیمایی دیگر، حدود 10 درصد پروازهای این فرودگاه رو به خود اختصاص داده است.

فرودگاه دبی در شب
فرودگاه دبی در شب

ترمینال های فرودگاه دبی

فرودگاه بزرگ دبی در حال حاضر دارای 3 ترمینال می باشد که در ادامه به بررسی هر یک پرداخته ایم.

فرودگاه دبی ترمینال 1

ترمینال اصلی این فرودگاه است و همه پروازهای بین المللی به استثنای پروازهای شرکت هواپیمایی امارات از این ترمینال انجام می شود. این ترمینال دارای دو تا سالن مجزا برای مسافرهای بیزینس کلاس و فرست کلاس دارد که در هر کدام امکانات خاصی به مسافران ارائه می شود.

فرودگاه دبی ترمینال 1
فرودگاه دبی ترمینال 1

فرودگاه دبی ترمینال 2

این ترمینال به پروازهای چارتری اختصاص دارد و علاوه بر آن، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات متحده عربی نیز از این ترمینال صورت می گیرد و در فرودگاه دبی مسافران ایرانی می توانند از این ترمینال برای سفرهای خود استفاده کنند.

فرودگاه دبی ترمینال 2
فرودگاه دبی ترمینال 2

فرودگاه دبی ترمینال 3

قبل از هر چیز، جالب است بدانید که پایانه 3 این فرودگاه، بزرگترین پایانه فرودگاهی در جهان به شمار می آید و می توان گفت ترمینال ویژه و منحصر به فرد فرودگاه بین المللی دبی محسوب می شود. ترمینال 3 این فرودگاه فقط پروازهای مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد است، همینطور شرکت هواپیمایی کانتاس (کوآنتاس) کشور استرالیا از این پایانه پرواز می کنند. ناگفته نماند این ترمینال دارای دو  سالن A  و B  می باشد.

فرودگاه دبی ترمینال 3
فرودگاه دبی ترمینال 3

شهرت های جهانی فرودگاه بین‌‌ المللی دبی

 • سومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس تعداد مسافرها
 • ششمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس جابه جایی و انتقال بار
 • پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان بر اساس جابجایی مسافران بین المللی
 • پر رفت و آمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای پرواز با ایرباس ای 380

امکانات فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

از جمله امکانات این فرودگاه بزرگ در دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروشگاه فری شاپ

فروشگاه فری شاپ دبی؛ یه فروشگاه 24 ساعته معاف از مالیات است که مرجع بزرگی از انواع محصول شامل برندهای معروف می باشد. این فروشگاه، تنها فروشگاهی است که در دبی به صورت قانونی مشروبات الکلی ارائه می دهد. این فروشگاه در هر 3 ترمینال این فرودگاه، در بخش ورودی و خروجی وجود دارد و جالب است بدانید که این فری شاپ، بزرگ ترین فروشگاه خرده فروش فرودگاهی در جهان می باشد.

فری شاپ فرودگاه دبی
فری شاپ فرودگاه

هتل های فرودگاه

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به هتل های آن اشاره کرد و ویژه مسافرانی است که فاصله پروازی آن ها زیاد است. هتل 4 ستاره Millennium Dubai Airport Hotel با امکاناتی همچون رستوران، کافی شاپ، سالن بدنسازی و استخر روباز در اختیار مسافرین قرار گرفته است. همچنین هتل Dubai International Terminal نیز دارای امکانات پیشرفته و راحت تری برای مسافران می باشد که به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی هستند.

هتل های فرودگاه دبی
هتل های فرودگاه

سایر امکانات فرودگاه بین المللی دبی

 • در صورتی که مسافران وسایل خود را در این فرودگاه گم کنند، می توانند به دفاتر مرتبط با تحویل بار و چمدان مراجعه کنند.
 • مسافرین می توانند به صورت رایگان به شبکه wifi (DXB Free یا DEC Free) فرودگاه متصل شده و به طور نامحدود و رایگان از اینترنت آن استفاده کنند.
 • در ترمینال های این فرودگاه، شعبه های متفاوتی از بانک ها وجود دارد و برای مسافران امکان چنج کردن پول، تبدیل نرخ ارز و سایر فعالیت های مالی را فراهم کرده است. لازم به ذکر است که بانک های موجود در فرودگاه دارای دستگاه های خودپرداز ATM هستند.
 • مسافران در فروشگاه های بدون مالیات می توانند تبدیل پول، امور بانکی، خرید محصولات متنوع را با قیمت مناسب انجام دهند.
 • از دیگر خدمات این فرودگاه می توان به صرافی، پارکینگ، خدمات پزشکی و اورژانس،  خدمات اسپا و ماساژ و. . . نیز اشاره کرد.

سوالات متداول

فرودگاه بین المللی دبی دارای چند ترمینال است؟

این فرودگاه شامل 3 ترمینال می شود که همه پروازهای بین المللی به استثنای پروازهای شرکت هواپیمایی امارات از ترمینال 1، پروازهای چارتری، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات متحده عربی نیز از ترمینال 2 و ترمینال 3 فقط پروازهای مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد است.

پرواز فلای دبی کدام ترمینال است؟

ترمینال فلای دبی در دبی، ترمینال 3 می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد ترمینال های فرودگاه دبی در مقاله بررسی شده است.

پروازهای خروجی فرودگاه دبی به کدام شهرهای ایران انجام می شود؟

پروازهای خروجی این فرودگاه به مقصد تهران، مشهد، اهواز و شیراز انجام می شود.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. سلام.یه سوال داشتم. میخواستم بدونم فرودگاه دوبی در ۲۴ ساعت شبانه روز چند پرواز ورودی و خروجی دارد؟ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. سلام سعید جان، چون این فرودگاه، یک فرودگاه هاب است و علاوه بر پروازهای ورودی و خروجی دبی، نقطه توقف پروازهای کانکشن هم هست، نمیتونیم تعداد دقیقی بگیم. اما با مراجعه به وب سایت رسمی این فرودگاه می تونین به تابلوی پروازهای ورودی و خروجی اون دسترسی داشته باشید. موفق باشید.

 2. خواستم از نوبسنده اين متن و توضيحات تشكر كنم. اطلاعات كامل و دقيق بود و منو از سردرگمي در كمتر از چند ثانيه نجات داد
  دوبي وقتي سوار تاكسي شدم به مقصد فرودگاه كه به تهران برگردم راننده پرسيد كدوم فرودگاه دوبي بايد بريد ١ يا٢ و كدوم ترمينال؟ روي بليط من خورده بود DXB به IKA ولي براش كافي نبود. من با سرچ در گوگل و با استفاده از سايت پرواز هاي خروجي كه آدرسشو گذاشته بودين تونستم پرواز هاي خروجي ماهان در هر دوتا فرودگاهو چك كنم و آدرس فرودگاه و ترمينالو بگم. شايد براي كمتر كسي اتفاق بيفته كه راننده تازه وارد باشه ولي به هر حال از راهنمايي شما بسيار سپاسگزارم

 3. وقت بخیر.
  من پروازم از مشهد به دبی و دبی به فرانکفورت هس که توقف ام از از ترمینال دو به ترمینال ۳ دبی هست
  این مسیر و چطور میشه رفت.خودم باید ماشین بگیرم .هزینه اش چقدر هس و چه پولی باید همراهم باشه؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   برای رفتن به ترمینال 2 به 3 دو گزینه پیش روی شماست.
   اول اینکه میتونید از شاتل اتوبوس فرودگاه دبی استفاده کنید. این اتوبوس ها از ایستگاه های روبه روی ترمینال حرکت می کنند و برای پرداخت هزینه سرویس اتوبوس باید کارت Nol یا بلیط کاغذی را از قبل خریداری کنید و هزینه رو نقدی قبول نمیکنند.
   گزینه بعدی هم استفاده از تاکسی های فرودگاه دبی است که بصورت 24 ساعته فعالیت دارند. برای قیمت هم طبق اطلاعات وبسایت فرودگاه هر کیلومتر 2.19 درهم محاسبه میشه.
   برای نحوه پرداخت و کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم از وبسایت های مربوطه حمل و نقل در فرودگاه دبی یا خدمات مشتری فرودگاه دبی کمک بگیرید.

 4. با سلام
  من بلیط رو از فلای تودی گرفتم تهران به هیوستون
  درخواست ویلچری هم دارم
  آیا همراهی میکنن بنده ؟
  ممنونم از راهنماییتون

  1. سلام
   در صورتی که درخواست ویلچر رو هنگام رزرو بلیط ثبت کردین، هنگامی که به فرودگاه رسیدین می تونین از طریق شرکت هواپیمایی صادر کننده بلیط درخواستتونو پیگیری کنین.
   در صورتی که درخواستی ثبت نکردین، به واحد خدمات مسافرین در فرودگاه مراجعه کنین تا طبق شرایط همراهتون، ویلچر مناسب در اختیار شما قرار بدن.

   1. با عرض سلام و خسته نباشید
    بنده معلولیت ندارم فقط بخاطر استرسم و اینکه بین دو پروازم دو ساعت وقت هس درخواست ویلچر کردم آیا کارکنان فرودگاه همراهی خواهند کرد
    بازم از توجهتون ممنونم

    1. اره میتونین به بخش خدمات فرودگاهی برین و مسالتون رو با کارکنان در میون بزارین و همراهی می کنن. حتما برای تحویل ویلچر کارت شناسایی همراهتون باشه. سفر خوبی داشته باشین

 5. سلام
  من قراره از تهران به دبي و بعد هم به استراليا سفر كنم درخواست ويلچر هم ندادم
  يعني خودم نميتونم هنگام توقف به ترمينالِ مخصوصٍ پرواز استراليا برم؟
  پياده نميشه رفت؟ ٣ ساعت توقف دارم
  حتي نميدونم بعد از پياده شدن در دبي چيكار بايد كرد؟؟؟
  لطفا راهنمايي بفرماييد ممنون ميشم

  1. سلام لعیا جان
   شما با توجه به اینکه از چه شرکت هواپیمایی بلیط تهیه کردید از یکی از سه ترمینال فرودگاه دبی خارج می شید. در صورتی که بلیط رو را از ایرلاین ایرانی تهیه کرده باشید در ترمینال 2 و اگر از شرکت هواپیمایی امارات یا فلای دبی تهیه کنید، در ترمینال 3 خواهید بود. بعد از اون باید بررسی کنید که ترمینال بعدی پرواز شما کجاست. اگر ترمینال پرواز بعدیتون شماره 3 باشه میتونید از شاتل اتوبوس فرودگاه دبی برای رفتن به این ترمینال استفاده کنیداین اتوبوس ها از ایستگاه های روبه روی ترمینال حرکت می کنند و برای پرداخت هزینه سرویس اتوبوس باید کارت Nol یا بلیط کاغذی را از قبل خریداری کنید و هزینه رو نقدی قبول نمیکنند.
   گزینه بعدی هم استفاده از تاکسی های فرودگاه دبی است که بصورت 24 ساعته فعالیت دارند. برای نحوه پرداخت و کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم از وبسایت های مربوطه حمل و نقل در فرودگاه دبی یا خدمات مشتری فرودگاه دبی کمک بگیرید.
   درباره توقف هم باید راجب ویزای ترانزیت اطلاعات بیشتری داشته باشید که پیشنهاد می کنیم مقاله :https://respina24.ir/mag/dubai-visa/ رو مطالعه کنید.
   سفرتون هم به سلامت 😊🌸

 6. سلام وقتتون به خیر باشه ممنون از وقتی که برای پاسخگویی می گذارید. این بلیطهای کاغذی که برای رفتن به ترمینال ۳ باید بخریم رو از کجا میشه تهیه کرد.؟ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   دفاتری فروشی هستن که شما میتونین از اون ها بلیط تهیه کنید
   توصیه می کنم اطلاعات معتبر و به روز رو از سایت فرودگاه دبی جویا بشید 🌸😊

  1. سلام دوست عزیز
   اطلاعات پرواز خروجی فرودگاه دبی را در سایت رسمی آن به آدرس dubaiairports.ae می تونید مشاهده کنید.

 7. سلام
  من ساعت ۲ شب میرسم فرودگاه دبی ترمینال ۳
  صبح هم میرم جهت انجام کارهام
  این چند ساعت رو کجا میشه موند یا رفت؟
  میگن دبی شهر ۲۴ ساعته هست و همه جا بازه.

  1. سلام دوست عزیز
   شما می تونین اون چند ساعت رو داخل فرودگاه بمونین و از امکانات اون مثل رستوران یا کافی شاپ استفاده کنین

   1. سلام دوست عزیز با توجه به شرکت هواپیمایی که پرواز شما رو ارائه میده، ترمینال هم متفاوت خواهد بود. در مقاله به این موضوع بطور کامل توضیح داده شده 😊🌸

 8. وقت بخیر
  ممنون از توضیحات جامع تون… من اولین بار هست که با پرواز غیر مستقیم امارات ، از میلان به تهران می‌رم.در پرواز رفت تقریبا بیشتر از ۳ ساعت در دبی توقف دارم… میخواستم بدونم این ۳ ساعت و نیم را در فرودگاه منتظر میمانیم و دوباره با همان هواپیما، پرواز را به مقصد تهران ادامه میدهیم؟ و اینکه در این زمان کار خاصی انجام می‌شه مثل چک کردن دوباره بارها یا چک کردن مدارک هویتی یا ….؟

 9. سلام من میخوام بصورت کانکشن از شیراز به دبی با هواپیمایی فلای دبی و از دبی به گوانگژو چین با هواپیمایی قطری بروم. آیا در فرودگاه دبی میتونم کارت پرواز بعدی ( دبی به گوانگژو) را بگیرم و از خدمات ترانزیت بار استفاده کنم و تقاضای جابجایی چمدانم ا به پرواز بعدی بدم؟

  پیشاپیش از راهنمایی تان تشکر می کنم.

 10. سلام من میخوام بصورت کانکشن از شیراز به دبی با هواپیمایی فلای دبی و از دبی به گوانگژو چین با هواپیمایی قطری بروم. آیا در فرودگاه دبی میتونم کارت پرواز بعدی ( دبی به گوانگژو) را بگیرم و از خدمات ترانزیت بار استفاده کنم و تقاضای جابجایی چمدانم ا به پرواز بعدی بدم؟

  پیشاپیش از راهنمایی تان تشکر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا