دبی

آشنایی با امکانات و ویژگی‌های فرودگاه بین‌المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی یکی از اصلی ترین شاهراه های جا به جایی مسافر در دنیا است که سالانه عددی بالغ بر 70 میلیون مسافر را جا به جا می کند. این فرودگاه که فرودگاه اصلی دبی محسوب می شود در مسیر بسیاری از پرواز خارجی غیر مستقیم از مبدا ایران قرار دارد. در ادامه پیشنهاد می کنیم راهنمای فرودگاه دبی در این مطلب را مطالعه کنید تا با امکانات آن بیش تر آشنا شوید، پس با رسپینا همراه باشید.

فرودگاه بین المللی دبی
عکس فرودگاه دبی

درباره فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

این فرودگاه با کد یاتا DXB توسط شرکت فرودگاهی دبی اداره می شود و قطب اصلی ایرلاین هایی همچون فلای دبی و هواپیمایی امارات نیز می باشد. جالب است بدانید که قطب هواپیمایی امارات، بزرگ ترین قطب در خاورمیانه است؛ چرا که 64 درصد رفت و آمد مسافرهای این فرودگاه متعلق به هواپیمایی امارات می باشد. فلای دبی نیز به عنوان یک شرکت هواپیمایی دیگر، حدود 10 درصد پروازهای این فرودگاه رو به خود اختصاص داده است.

فرودگاه دبی در شب
فرودگاه دبی در شب

موقعیت مکانی و دسترسی به فرودگاه دبی

فرودگاه بزرگ دبی در منطقه القرهود و در ۴/۶ کیلومتری شرق دبی قرار دارد که از طریق بزرگراه D89 به مسیر شهری متصل می شود. برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر دسترسی داشته باشید می توانید از خطوط مترو، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. همچنین مترو دبی، داخل هر 3 ترمینال این فرودگاه ایستگاه دارد. همچنین در زیر نقشه فرودگاه دبی درج شده است.

 • مترو دبی در نزدیکی ترمینال های 3 و 1 این فرودگاه ایستگاه دارد و و از ساعت 6 صبح الی 11 شب در تمامی روزهای هفته به جز روزهای جمعه در حال جا به جایی مسافرین به مقصد فرودگاه و یا برعکس هستند.
 • اتوبوس ها دبی به منظور جا به جایی مسافرین در سطح شهر و به مقصد پایانه های فرودگاه آماده خدمت رسانی هستند. شما می توانید با استفاده از اتوبوس های خطوط 4، 11، 15، 33 و 44 برای رفتن به ترمینال های 3 و 1 فرودگاه و از 2 برای رفتن به ترمینال 2 استفاده کنید.
 • در صورت انتخاب تاکسی برای رفتن به فرودگاه می توانید از تاکسی های فرودگاه که تحت نظر سازمان تاکسیرانی فعالیت می کنند و به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به مسافرین هستند، بهره بگیرید.

ترمینال های فرودگاه دبی

فرودگاه بزرگ دبی در حال حاضر دارای 3 ترمینال می باشد که در ادامه به بررسی هر یک پرداخته ایم.

فرودگاه دبی ترمینال 1

ترمینال اصلی این فرودگاه است و همه پروازهای بین المللی به استثنای پروازهای شرکت هواپیمایی امارات از این ترمینال انجام می شود. این ترمینال دارای دو تا سالن مجزا برای مسافرهای بیزینس کلاس و فرست کلاس دارد که در هر کدام امکانات خاصی به مسافران ارائه می شود.

فرودگاه دبی ترمینال 1
فرودگاه دبی ترمینال 1

فرودگاه دبی ترمینال 2

این ترمینال به پروازهای چارتری اختصاص دارد و علاوه بر آن، پرواز ایرلاین های ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات متحده عربی نیز از این ترمینال صورت می گیرد و در فرودگاه دبی مسافران ایرانی می توانند از این ترمینال برای سفرهای خود استفاده کنند.

فرودگاه دبی ترمینال 2
فرودگاه دبی ترمینال 2

فرودگاه دبی ترمینال 3

قبل از هر چیز، جالب است بدانید که پایانه 3 این فرودگاه، بزرگترین پایانه فرودگاهی در جهان به شمار می آید و می توان گفت ترمینال ویژه و منحصر به فرد فرودگاه بین المللی دبی محسوب می شود. ترمینال 3 این فرودگاه فقط پروازهای مخصوص شرکت های اماراتی مثل امارات، فلای دبی، اتحاد و همینطور شرکت هواپیمایی کانتاس (کوآنتاس) کشور استرالیا از این پایانه پرواز می کنند. نا گفته نماند این ترمینال دارای دو  سالن A  وB  می باشد.

فرودگاه دبی ترمینال 3
فرودگاه دبی ترمینال 3

شهرت های جهانی فرودگاه بین‌‌ المللی دبی

 • سومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس تعداد مسافرها
 • ششمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بر اساس جابه جایی و انتقال بار
 • پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان بر اساس جابجایی مسافران بین المللی
 • پر رفت و آمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای پرواز با ایرباس ای 380

امکانات فرودگاه بزرگ و بین المللی دبی

از جمله امکانات این فرودگاه بزرگ در دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوشته های مشابه

فروشگاه فری شاپ

فروشگاه فری شاپ دبی؛ یه فروشگاه 24 ساعته معاف از مالیات است که مرجع بزرگی از انواع محصول شامل برندهای معروف می باشد. این فروشگاه، تنها فروشگاهی است که در دبی به صورت قانونی مشروبات الکلی ارائه می دهد. این فروشگاه در هر 3 ترمینال این فرودگاه، در بخش ورودی و خروجی وجود دارد و جالب است بدانید که این فری شاپ، بزرگ ترین فروشگاه خرده فروش فرودگاهی در جهان می باشد.

فری شاپ فرودگاه دبی
فری شاپ فرودگاه

هتل های فرودگاه

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به هتل های آن اشاره کرد و ویژه مسافرانی است که فاصله پروازی آن ها زیاد است. هتل 4 ستاره Millennium Dubai Airport Hotel  با امکاناتی همچون رستوران، کافی شاپ، سالن بدنسازی و استخر روباز در اختیار مسافرین قرار گرفته است. همچنین هتل Dubai International Terminal  نیز دارای امکانات پیشرفته و راحت تری برای مسافران می باشد که به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی هستند.

هتل های فرودگاه دبی
هتل های فرودگاه

سایر امکانات فرودگاه بین المللی دبی

 • در صورتی که مسافران وسایل خود را در این فرودگاه گم کنند، می توانند به دفاتر مرتبط با تحویل بار و چمدان مراجعه کنند.
 • مسافرین می توانند به صورت رایگان به شبکه wifi (DXB Free یا DEC Free) فرودگاه متصل شده و به طور نامحدود و رایگان از اینترنت آن استفاده کنند.
 • در ترمینال های این فرودگاه، شعبه های متفاوتی از بانک ها وجود دارد و برای مسافران امکان چنج کردن پول، تبدیل نرخ ارز و سایر فعالیت های مالی را فراهم کرده است. لازم به ذکر است که بانک های موجود در فرودگاه دارای دستگاه های خودپرداز ATM هستند.
 • مسافران در فروشگاه های بدون مالیات می توانند تبدیل پول، امور بانکی، خرید محصولات متنوع را با قیمت مناسب انجام دهند.
 • از دیگر خدمات این فرودگاه می توان به صرافی، پارکینگ، خدمات پزشکی و اورژانس،  خدمات اسپا و ماساژ و. . . نیز اشاره کرد.

سخن پایانی

در پایان لازم به ذکر است که بیش از 100 ایرلاین دنیا در این فرودگاه فعال هستند. به منظور آگاهی از اطلاعات پرواز این فرودگاه می توانید با پشتیبانی رسپینا تماس گرفته و از زمان پروازهای داخلی و خروجی فرودگاه بین المللی دبی مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا