رسپینا
راهنمای سفر

نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل

چرا قیمت هتل ها در زمان های خاصی از سال متفاوت است؟ چگونه هتل ها تعیین می کنند که چقدر برای اتاق های خود هزینه بگیرند؟ اینها سوالات مهمی است که مسافران کنجکاو با آن رو به رو هستند. برای شروع میتوان گفت، چیزی به نام نرخ ثابت جهانی هتل وجود ندارد و نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل امری تجربی است.

رسپینا به عنوان یک سایت معتبر رزرو هتل به صورت آنلاین است که می توانید اتاق خود را با کمترین قیمت از این سایت رزرو کنید. قیمت ها در هر گوشه ای از جهان بسته به فصلی بودن و محبوبیت دائما در حال تغییر هستند. اما چه چیز دیگری در قیمت گذاری موثر است؟ ما نگاهی به جزئیات دقیق نحوه عملکرد قیمت‌گذاری هتل می‌اندازیم تا کمی در مورد نوسان نرخ ها و به طور کلی قیمت‌ها آگاه شوید.

نحوه محاسبه قیمت اتاق در هتل
نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل

عوامل تاثیرگذار بر قیمت هتل

هیچ عامل مشخصی برای تعیین نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل وجود ندارد. در عوض، قیمت هتل با ترکیبی از عوامل زیر تعیین می شود.

  • مکان
  • تقاضا
  • فصلی بودن
  • ارزش خدمات
  • امکانات رفاهی
  • رتبه بندی ستاره ها
  • و سایر رقابت های هتل

حتی مواردی مانند افزایش جستجوی پرواز به یک مقصد خاص یا آب و هوای خوب و بد می تواند بر قیمت هتل تاثیر بگذارد. با در نظر گرفتن همه این موارد مختلف، هتل ها می توانند نرخ خود را تعیین کنند. اگر هتل ها برای هر اتاق، هر روز نرخ یکسانی داشته باشند به ندرت هتل‌ ها سودی می‌ برند و به منظور پوشش هزینه های عملیاتی و کسب سود، هتل ها در نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل محدوده ای از نرخ ها را برای اتاق های خود تعیین می کنند.

با افزایش اشغال و تقاضا و کاهش عرضه (در دسترس بودن اتاق)، نرخ‌ های پایین تر هتل بسته می‌ شوند و فقط نرخ‌ های بالاتر در دسترس هستند. این عرضه و تقاضا کاملا داستانی قدیمی است. در ادامه تمامی عواملی که بر روی نرخ و نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل ها تاثیرگذار هستند را مطرح می کنیم.

لوکیشن هتل

لوکیشن هتل می تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت اتاق ها و اجاره آن داشته باشد و به طور مستقیم روی نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل موثر باشد. بسته به سفری که انتخاب می کنید این مکان می تواند متغیر باشد. اگر شهر مورد نظر شهری مذهبی باشد، هر چقدر این هتل نزدیک به حرم و مکان مذهبی آن شهر باشد، هزینه بیشتری دارد و در سفرهای تفریحی هر چقدر این هتل فاصله کمتری تا فروشگاه ها و مراکز تفریحی داشته باشد، هزینه بیشتری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

مکان قرارگیری هتل

نوع اتاق هتل

انواع اتاق در هتل می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آن داشته باشد. هر چقدر این اتاق در هتل لوکس تر و دارای امکانات بیشتری باشد، بر نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل موثر است. البته متراژ هتل و تعداد تخت ها نیز تاثیر زیادی در هزینه ها دارد. ترجیحا سعی کنید اگر زمان زیادی در هتل نیستید از اتاق هایی استفاده کنید که امکانات خیلی زیادی ندارند. ولی اگر به شهری مانند کیش سفر کرده اید به دلیل هوای بسیار گرم بهتر است هتل مناسبی داشته باشید تا زمان هایی که در آن هستید، بتوانید لذت کافی را ببرید.

ستاره های هتل

با توجه به اینکه هزینه ساخت هتل با ستاره بیشتر نیازمند سرمایه بیشتری است و همچنین امکانات بیشتری را در اختیار مسافر قرار می دهد، طبیعی است که مسافرین خاصی هم داشته باشد و هزینه بیشتری را برای اقامت نیاز داشته باشد. هتل 5 ستاره بین 100 تا 300 میلیارد هزینه برای ساخت احتیاج دارد و این هزینه تنها با پرداخت بابت خدمات از سمت مسافرین امکان پذیر است.

نوشته های مشابه
هتل پنج ستاره
نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل

امکانات غذایی هتل

هزینه اقامت در هتل تنها محدود به اتاق نمی شود و امکانات متفاوتی همچون غذا نیز شامل هزینه های شما خواهد شد که بر حسب تعداد وعده های غذایی همچون صبحانه، ناهار و شام و همچنین کیفیت و نحوه سرو شدن می تواند تاثیر زیادی بر نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل بگذارد و آن را گران تر کند.

امکانات غذایی هتل

بین المللی بودن هتل

هتلی بین المللی است که یک شعبه دیگر در کشوری به جز کشور خود داشته باشد و این موضوع می تواند بر روی برند این هتل تاثیرگذار باشد و در نتیجه هتل برند هزینه های بیشتری را نیز به همراه دارد و البته به علت برند بودن بسیاری از ویژگی های یک هتل درجه 1 را رعایت می کند.

استفاده از روند گذشته در تعیین قیمت هتل

روندهای قبلی قیمت هتل ها نقش مهمی در تعیین نرخ های فعلی هتل دارند. اغلب، بسیاری از مدیران هتل بر تجزیه و تحلیل داده‌های هتل تکیه می‌کنند تا حدس‌ های دقیقی در مورد اینکه یک اتاق هتل به چه قیمتی باید فروخته شود، ایجاد کنند.

آنها می توانند قیمت ها را با تجزیه و تحلیل هر گونه روند قیمت قبلی در هتل خود پیش بینی کنند (مثلاً مقایسه نرخ های فصل پر سفر با نرخ های فصل کم سفر) تا ببینند آیا پتانسیل وجود دارد که الگوی قیمت مشابهی در سال بعد رخ دهد یا خیر. آنها همچنین قیمت های خود را با هتل های دیگر مقایسه می کنند تا متوجه شوند که چه نوع اتاق های هتل با چه نرخی به فروش می رسند و نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل را بر این اساس تغییر می دهند.

چه کسی قیمت اتاق های هتل را تعیین می کند؟

معمولا همه تصمیمات، آخر به یک نفر بازمی گردد و آن هم مدیر هتل است و تعیین کننده اصلی قیمت تمامی اتاق ها و نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل به عهده مدیر می باشد که با بررسی قیمت های گذشته تا به حال قیمتی نهایی را برای هر اتاق در نظر می گیرد. امروزه بسیاری از هتل ها حتی مدیران کاری تمام وقت دارند که وظیفه آنها استفاده از انواع مختلف نرم افزار برای کمک به توسعه استراتژی های نرخ است.

مدیر هتل

نحوه محاسبه درصد اشغال هتل

یکی از مواردی که مدیریت هتل ها به آن دقت دارند، مبحث نحوه محاسبه درصد اشغال هتل یا به طور کلی بررسی درصد اشغال هتل است. درصد اشغال یا نرخ اشغال یک چراغ راه است که در صنعت هتلداری برای ارزیابی عملکرد یک هتل استفاده می شود. به طور کلی این موضوع به میزان اتاق های اشغال شده و درصد آن برمی گردد و به عنوان یک استراتژی در مدیریت درآمد مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از موارد مربوط به نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل است.

نرخ اشغال هتل درصد میزان اتاق های اشغال شده ی هتل در مقابل تعداد کل واحد های اقامتی در هتل را مورد بررسی قرار می دهد و به مدیریت هتل و تیم بررسی نشان می دهد که چقدر از فضای هتل واقعا اشغال می شود. به طور مثال اگر یک هتل 100 اتاق داشته باشد و هر 100 اتاق آن اشغال شود، درصد اشغال آن 100 درصد است و اگر 60 اتاق آن کلا اشغال باشند، درصد اشغال به 60 درصد تغییر پیدا می کند.

هزینه نفر اضافه در هتل

در صورتی که رزرو آنلاین هتل را انجام داده باشید احتمالا با کلمه نفر اضافه در هتل مواجه شده اید. ممکن است این نام را به صورت های مختلفی همچون تخت اضافه یا سرویس اضافه مشاهده کنید که به همان معنی تلقی خواهد شد. وقتی نیاز به این امکان پیدا می کنید که هتل خود را رزرو کرده اید و یکی از دوستان شما تماس می گیرد و می خواهد با شما همراه شود! در این صورت نیاز به یک اتاق بزرگتر دارید و یا می توانید یک سرویس یا تخت اضافه رزرو کرده و هزینه آن را بپردازید.

تاثیر رزرو آنلاین هتل بر روی قیمت اتاق ها

احتمالا تا به حال نام هتل های آنلاین را شنیده اید و سایت هایی که راحتی را برای شما به ارمغان خواهند آورد و حتی ممکن است ارزان تر از سایت هتل مورد نظر، یک اتاق را به شما اجاره دهند. این موضوع بسیار می تواند جذاب باشد که در ادامه بیشتر این موضوع را توضیح خواهیم داد.

اگر هتل آنلاین رزرو می کنید احتمالا آژانس شما از طریق برخی افراد هزینه ای ارزان را برای اجاره هتل به شما هدیه می دهد. آژانس های مسافرتی تیم هایی دارند که آن ها با مذاکره خود با هتل ها به صورت مستقیم، قیمت ها و آفرهای خوبی را از هتل گرفته و در لیست قیمتی خود قرار می دهند. رسپینا در این زمینه یکی از ارزان ترین ارائه دهندگان قیمت هتل می باشد که بسیار می تواند سفر به صرفه ای را با هتلی لوکس برای شما تضمین کند.

سوالات متداول

نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل چگونه است و این کار توسط چه کسی انجام می شود؟

هیچ عامل مشخصی در نحوه محاسبه قیمت اتاق هتل وجود ندارد و تنها با ویژگی های مکان هتل و امکانات آن و طبق تجربه مدیریت هتل، توسط او این کار انجام خواهد شد.

آیا ممکن است که قیمت رزرو آنلاین یک هتل از رزرو حضوری آن ارزان تر باشد؟

بله ممکن است چراکه سایت های رزرو آنلاین هتل با مدیریت هتل ها صحبت کرده و برای سایت خود و هتل های درون سایتشان آفرهایی را در نظر می گیرند و افراد می توانند از این آفرها به صورت آنلاین استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا