رسپینا
دانستنی ها

13 قدم برای برنامه‌ریزی سفر با هواپیما

بهترین روش های برنامه ریزی سفر هوایی

شاید از کسانی باشید که بارها اقدام به سفرهای هوایی مختلف به دلایل کاری، شخصی و امداد رسانی کرده اید و شاید هم تا به حال سفر هوایی انجام نداده باشید و قصد پرواز دارید اما نمی دانید چه باید کرد؟ اگر از گردشگران کثیرالسفر در مورد برنامه ریزی یک سفر هوایی بپرسید، می توانید سیر تا پیاز پرواز را مطلع شده و برای پرواز خود بهترین برنامه ریزی را داشته باشید.

روش دیگر هم مطالعه این مقاله است که پس از خواندن آن می توانید خود را برای انجام هر نوع سفر هوایی آماده کنید. در یک سفر هوایی باید به چه مواردی دقت کنیم؟ برای رزرو بلیط هواپیما چه مراحلی را باید انجام دهیم؟ در ادامه مقاله برنامه ریزی سفر با هواپیما همراه ما باشید تا به بررسی تمام جزئیات این موارد بپردازیم.

برنامه ریزی سفر هوایی
برنامه ریزی سفر هوایی

برنامه ریزی سفر هوایی چگونه است ؟

شاید در مورد چیدن روشی برای انجام کارهای مختلف بسیار شنیده اید که بهتر است هر کار را در زمان مخصوص به خودش انجام داد در غیر این صورت نمی توانید در زمان مورد نظر به هدف خود دست پیدا کنید اما بهتر است بدانید می توانید از آن روش برای برنامه ریزی سفر با هواپیما نیز استفاده کرد. چگونگی روش به تنهایی یکی از مهم ترین مسائل برای برنامه ریزی سفر هوایی است. اگر در مورد روش برنامه ریزی SMART شنیده باشید به راحتی می توانید همه مسائل را حتی برای برنامه ریزی پرواز مدیریت کنید.

  • S به معنای specific (مشخص) است یعنی مقصد خود را مشخص کنید.
  • M مخفف کلمه measurable (قابل اندازه گیری) است که در سفر به معنای اندازه گیری و محاسبه هزینه سفر است.
  • A مخفف کلمه Attainable (دست یافتنی) است. برنامه ریزی سفر هوایی خود در به نحوی در نظر نگیرید که نتوانید آن را به هر دلیل انجام دهید.
  • R کوتاه شده کلمه Relevant یا مرتبط است. سفر خود را مرتبط به قصدی که برای انجام آن دارید اعم از تحصیلی، کاری، تفریحی، شخصی و … مشخص نمایید.
  • T مخفف Time Bound (در محدوده زمانی مشخص) است که در حوزه برنامه ریزی سفر هوایی به معنی زمان بندی برای انجام سفر است.

استفاده از روش بالا برای برنامه ریزی سفر هوایی، یکی از پرکاربرد ترین موارد در هر گونه برنامه ریزی است. در ادامه مقاله قصد داریم این روش برنامه ریزی سفر با هواپیما را به طور مفصل شرح داده و در 13 قدم به طور کامل اقدام به برنامه ریزی سفر هوایی خود از زمان قبل از خرید بلیط تا زمان برگشت کنیم.

گام اول برنامه ریزی سفر با هواپیما؛ چه زمانی سفر می کنید؟

این نکته که چه زمانی قصد پرواز دارید، مهم ترین مسئله در برنامه ریزی سفر هوایی است. به علت این که برنامه ریزی شما با توجه به فصول مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا ممکن است در فصل تابستان، قصد بستن بار و بندیل سفر خود را به شهرهای شمالی کشور مثل انزلی، ساری یا اردبیل داشته باشید یا برنامه سفر زمستانه به جزایر قشم یا کیش را داشته باشید. یا حتی ممکن است قصد خرید پرواز به جنوب کشور در فصل تابستان را داشته باشید.

در هر صورت برنامه های شما و حتی وسایلی که با خود به شهر مقصد می برید متفاوت است. در نتیجه این مورد را به شما واگذار می کنیم و برنامه ریزی سفر با هواپیما برای شما را طوری در نظر می گیریم که حداقل زمان سفر خود را مشخص نموده اید.

قصد دارید به کجا سفر کنید؟

چند ماه پیش از انجام سفر هوایی، مقصد خود را مشخص نموده که با خیال راحت به تحقیق در مورد جاهایی که در مکان مقصد می خواهید از آن دیدن کنید، بپردازید. درست است که این موضوع بستگی به زمان سفر هم دارد، اما در هر صورت مکان دقیق پرواز خود را بدانید.

مثلا شما قصد سفر به جنوب کشور را دارید اما نمی دانید به کدام یک از جزایر و شهرهای آن بروید. یا قصد سفر خارجی را دارید اما نمی دانید به کدام شهر سفر کنید. مثلا با خود می گویید قصد سفر به ایتالیا دارید اما نمی دانید رم، میلان، تورین، جنوا بروید یا به شهرهای دیگر مثل ونیز سفر کنید.

به کجا سفر کنیم؟
برنامه ریزی سفر هوایی

در صورتی که با برنامه ریزی سفر هوایی، علاوه بر مشخص کردن این موضوع باید از قوانین شهر مقصد خود آگاه شوید. مثلا اگر قصد سفر به کیش دارید، بهتر است بدانید برای انتقال خودروی خود، کار راحتی پیش رو ندارید و قوانین عجیبی در این جزیره حاکم است که می توانید آن ها را در مقاله قوانین کیش به طور کامل مطالعه کنید.

همچنین شهر مقصد شما اگر خارجی باشد آداب و رسوم مختلفی داشته که بهتر است قبل از سفر، آن ها را بدانید. در غیر این صورت نمی توانید به درستی برای سفر برنامه ریزی کنید. پس قبل از انجام هر سفر، اولین مرحله در برنامه ریزی سفر با هواپیما ، مشخص کردن دقیق شهر مقصد است.

مدت زمان سفر شما چقدر است؟

پس از این که مکان خود را مشخص کردید، طبیعتا باید بدانید برای چند رو قصد سفر دارید تا بتوانید بلیط خود را برای همان مدت زمان خریداری کنید. این موضوع خصوصا برای پروازهای خارجی قابل استفاده است. چرا که در صور خرید بلیط هواپیما خارجی رفت و برگشت، مبلغ کمتری نسبت به پروازهای یک طرفه پرداخت خواهید کرد.

توجه داشته باشید این بلیط ها برخلاف اکثر پروازهای داخلی، با نزدیک شدن به زمان پرواز نه تنها کاهش قیمت دارد بلکه به نرخ آن افزوده می شود. در نتیجه تعیین مدت زمان سفر شما علاوه بر این که به تنهایی فاکتور مهمی در برنامه ریزی سفر هوایی است، بر بسیاری از پارامترهای دیگر مثل هزینه سفر نیز تاثیر گذار است.

مدت زمان سفر؟
برنامه ریزی سفر هوایی

برنامه ریزی سفر هوایی؛ تکی یا دسته جمعی؟ مسئله این است!

این موضوع که سفر خود را به صورت تکی انجام می دهید یا خانوادگی، می توانید بیشترین تاثیر را در برآورد هزینه های سفر داشته باشد. هر کدام از این سفرهای هوایی، معایب و مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

معایب و مزایای سفر انفرادی و دسته جمعی

قبل از اینکه به بررسی مزایا و معایب سفرهای انفرادی و دسته جمعی بپردازیم، ابتدا این نکته را مد نظر داشته باشید که طبیعتا مزایای سفر انفرادی جزء معایب سفرهای گروهی محسوب شده و معایب سفرهای دسته جمعی از مزایای سفر انفرادی هستند.

نوشته های مشابه
سفر انفرادی

مزایای برنامه ریزی سفر هوایی انفرادی یا معایب سفر دسته جمعی

· شما راحت هستید هر چه دوست دارید بخرید، با هر کس می خواهید معاشرت کنید و به هر جایی که دلتان می خواهد سر بزنید. در واقع برای این سفر شما رئیس خودتان هستید. با وجود این آزادی عمل که البته می تواند کمی دلهره آور باشد، می توانید ماجراجویی های جذابی برای خود رقم بزنید.

· اگر به این علت که دوستانتان از همراهی شما سرباز زدند و در واقع رفیق صمیمی ندارید به صورت تکی سفر کرده اید، می توانید در طول سفر دوستانی از جنس خودتان پیدا کرده و اوقات خوشی را در کنار آن ها سپری کنید.

· معاشرت با افرادی که تا به حال شانس آشنایی با آن ها را نداشته اید می تواند اتفاقی جذاب در طول سفر باشد. شما می توانید در سفر خود با مردم آن شهر یا کشور به بحث و گفتگو در رابطه با مسائلی که دوست دارید بپردازید بدون آن که نگران تلف شدن وقت کسی باشید.

· اگر قصد سفر هوایی به خارج از کشور و اقامتی ارزان قیمت در آن کشور را داشته باشید اقامت در هاستل ها می تواند گزینه خوبی باشد و در یادگیری زبان آن کشور به شما کمک می کند.

· قیمت سفر شما کاهش می یابد. هم از این لحاظ که مجبور نیستید طبق نظر اکثریت دوستان پیش روید و از این لحاظ که بالاخره تجربه نشان داده سفرهای دسته جمعی ریخت و پاش های خاص خودش را دارد. اگر هم به عنوان پدر یا مادر یک خانواده به سفر رفته اید، نگران خرج تراشی فرزندان خود نخواهید بود.

معایب سفر انفرادی و مزایای برنامه ریزی سفر هوایی دسته جمعی

ممکن است احساس غریبی به شما دست دهد و پس از چند روز افسرده شده و سفر شما به معنای واقعی به دلتان نمی چسبد. درست است که رابطه ها در دنیای امروزی از طریق شبکه های اجتماعی کار شما را راحت کرده اما دید و بازدید و حضور فیزیکی اعضای خانواده موهبتی است که شاید در زمان دوری بتوان آن را متوجه شد.

اگر مدت زمان حضور شما در شهر مقصد کمتر از 1 هفته باشد، امنیت شما را کسی تضمین نخواهد کرد. دوستان جدید که پیدا می کنید، نمی توانید اعتماد کاملی به آن ها داشته باشید. علاوه بر این ممکن است افرادی شما را مورد آزار و اذیت قرار دهند و دوستان جدیدی که پیدا کرده اید، حامی شما نباشند. در سفر به برخی کشورها نمی توانید از امنیت مالی و حتی جانی خود اطمینان داشته باشید و شب گردی در آن شهرها می تواند برای شما خطرناک باشد. خطری که در سفر دسته جمعی وجود نخواهد داشت.

سفر هوایی گروهی
برنامه ریزی سفر هوایی گروهی

هزینه سفر خود را برآورد کنید.

پس از این که مشخص کردید در چه زمانی قصد سفر به کدام مقصد را دارید، وقت آن رسیده که پول های خود را جمع کنید. با تعیین هزینه و بررسی آن، مقدار میزان پولی که قرار است در سفر خود انجام دهید اعم از هزینه های بلیط، قیمت حمل و نقل با تاکسی یا وسایل نقلیه عمومی دیگر، خرید برای خوراک، پوشاک، سوغاتی، نرخ تفریحات و. . . را بررسی کنید. علاوه بر این مقداری از پول خود را برای هزینه های غیر مترقبه در نظر بگیرید.

مثلا زمانی که به پرواز خود دیر رسیده اید و مجبور به کنسلی بلیط خود شده اید، می توانید از این هزینه ها استفاده کنید. توجه داشته باشید. البته برای اطلاع از موضوع استرداد بلیط و میزان جریمه شما در صورت کنسلی به طور مفصل در مقاله راهنما کنسلی بلیط هواپیما به آن پرداخته شده است. البته همانطور که گفته شد تعداد افرادی که در سفر همراه شما هستند نیز در نرخ سفر شما موثر است. همچنین سعی کنید با خرید بلیط پروازهای خارجی در اواسط هفته و پروازهای داخلی در روزهای پایانی هفته، به کاهش هزینه های سفر خود کمک کنید.

هزینه سفر

بلیط اینترنتی هواپیما خود را از سایت های معتبر خریداری کنید.

قبل از خرید بلیط حتما به نماد . در این قسمت قصد داریم تنها این مورد را به شما اعلام کنیم که اگر قصد خرید بلیط با قیمت مناسب در پروازهای داخلی را دارید، گوش به زنگ سرویس خبرم کن رسپینا باشید. در این صورت می توانید بلیط خود را با ارزانترین قیمت خریداری کنید.

چک کردن لحظه به لحظه سایت های مختلف، مقدار زیادی از زمان شما را برای رزرو پرواز می گیرد. اما شما می توانید بلیط خود را از رسپینا با تضمین نرخ رزرو کنید و اگر پس از خرید، آن را در سایت های دیگر با نرخ کمتر مشاهده کردید، کافیست به کارشناسان مجموعه زنگ زده و در صورت صحت ادعای شما، 2 برابر مبلغ پرداختی خود را عودت نمائید. به همین راحتی!

تضمین قیمت رسپینا

به فکر اقامت خود در شهر مقصد باشید.

اگر به دنبال سفری ارزان قیمت هستید، بهتر است شهرهایی را به عنوان مقصد خود در نظر بگیرید که دوستانی در آن شهر داشته باشید. البته برای رفتن به منزل دوستان و آشنایان، از قبل به آن ها خبر دهید و لطفا این کار را به صورت سر زده انجام ندهید. (به شخصه خاطرات خوشی از سر زدن ناگهانی به اقوام خود در سفر ندارم) در غیر این صورت باید نسبت به رزرو هتل در شهر مقصد اقدام کنید. برای این منظور بهتر است سایت هایی را برای انتخاب کنید که علاوه بر رزرو پرواز، بتوانید اقامتگاه خود را در شهر مقصد رزرو کنید.

همچنین اگر علاوه بر امکان رزرو مجموعه های اقامتی، اطلاعاتی در مورد امکانات هتل به شما بدهد و دست شما را در رزرو اتاق های این اقامتگاه باز بگذارد، دیگر چه بهتر! البته برای رزرو مجموعه باید مدت زمان اقامت خود را مدنظر داشته باشید چرا که حداکثر مدت زمان رزرو اقامتگاه ها، 10 روز می باشد. پس از این مدت مجبور به تخلیه خواهید بود و تمدید مجدد زمان اقامت تنها در صورت هماهنگی با مدیر مجموعه امکان پذیر است.

به فعالیت های خود در شهر مقصد فکر کرده اید؟

یکی از مسائلی که شاید به فکر کمتر کسی برسد و باعث سرگردانی چند روزه مسافران پس از رسیدن به شهر مقصد می شود، کارهایی است که باید در شهر مقصد انجام دهد. در شرایطی که برنامه ریزی جزء به جزء فعالیت های سفر خود از مهم ترین مسائلی است که برای ساماندهی به برنامه های شما مورد نیاز است.
مثلا اگر بلیط هواپیما کیش را خریداری کرده اید و قصد سفر به این جزیره را دارید، ابتدا چه کاری انجام می دهید؟ روز اول این سفر آب تنی می کنید یا بازار گردی؟ کرایه ماشین های لوکس را در دستور کار خود قرار می دهید یا جاذبه های گردشگری آن؟

درست است که این فعالیت ها را می توانید داخل جزیره رزرو کنید اما اولا با رزرو این خدمات در جزیره به نرخ خدمات گردشگری آن افروه شده و ثانیا در تعیین این که کدام روز به تفریح بپردازید و کدام روز را به خرید اختصاص دهید، به مشکل نخواهید خورد.

از فعالیت و تفریحات در کیش بحث شد، یاد خدمات گردشگری تور کیش رسپینا افتادم که شامل تخفیف ویژه شاتل، قلعه وحشت، کشتی آکواریوم، پارک آبی اوشن، پاراسل، غواصی، فلای برد، بنانا، بانجی جامپینگ، پارک دلفین و کشتی اوستا است. این مجموعه همچنین 300 هزار تومان تخفیف برای استفاده رایگان از سینما 7 بعدی، ورودی شهربازی هایلند، ورودی رستوران ها و ورودی سافاری به همراه ترانسفر رفت و برگشت آن را برای مسافران خود در نظر گرفته است.

سینما 7 بعدی از خدمات گردشگری رایگان کیش در رسپینا

مکان های مورد نظر برای خوردن و آشامیدن را یادداشت کنید.

با توجه به شرایط شهر مقصد بهتر است رستوران هایی در نزدیکی اقامتگاه خود پیدا کنید. البته با توجه به این که اکثر هتل های کشور، خدمات پذیرایی صبحانه را ارائه می دهند، بهتر است به فکر وعده های ناهار و شام باشید. مثلا اگر قصد رزرو بلیط هواپیما مشهد و اقامت در نزدیکی حرم را دارید، می توانید رستوران های این منطقه را رزرو کنید.

همچنین اگر اهل فست فود و غذاهای فرنگی هستید، مطالعه مقاله بهترین فست فودهای مشهد را از دست ندهید. علاوه بر این می توانید از کافی شاپ های مطرح و محبوب شهر مشهد مطلع شده و با آگاهی بیشتر به آن ها سر بزنید. چه اهل کارفود باشید چه رستوران یا فست فود در هر صورت بهتر است قبل از سفر به برنامه ریزی سفر هوایی خود پرداخته و در مورد مکان های غذاخوری شهر مقصد تحقیق کنید و سپس پول خود را خرج این مسائل کنید.

بررسی اسناد مهم، گذرنامه و ویزا برای برنامه ریزی سفر با هواپیما

اگر قصد انجام سفر هوایی به کشورهای خارجی دارید، در صورت داشتن گذرنامه، تاریخ انقضای آن را بررسی کنید که حداقل 6 ماه از انقضای آن باقی مانده باشد. به این علت که مدت اعتبار گذرنامه برای اکثر کشورها 6 ماه است. در جریان باشید که حداقل زمان مورد نیاز برای صدور گذرنامه 6 ماه است و می بایست این مدت را قبل از سفر خود لحاظ کنید.

همچنین از همراه داشتن مدارک مهم مطمئن شوید. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، کپی مدارک مهم خود از قبیل پاسپورت، ویزا، بلیط، واچر هتل، برنامه سفر، مدارک رزرو خودرو، کارت های اعتباری و در مجموع هر چیزی را که برای سفر خود آماده کرده اید داشته باشید. اگر کپی گرفتن این مدارک برای شما دشوار است، می توانید اسکن هر کدام را تهیه کرده و آن را داخل ایمیل یا فلش خود قرار دهید تا آن را همراه داشته باشید. البته اگر فلشتان را گم نمی کنید!

چمدان خود را هوشمندانه بسته و آن را به روزهای آخر موکول نکنید

در بستن چمدان خود از حداقل 1 هفته قبل به فکر باشید. برای این کار یک چک لیست آماده کنید و وسایل مورد نیاز خود را در آن وارد کنید. در صورت برداشتن هر کدام از وسایل، آن را داخل لیست خود علامت بزنید. با انجام این کار علاوه بر یادآوری برای برداشتن وسایل مورد نیاز، مجبور نیستید هر چیزی را مجددا چک کنید.

قبل از آماده کردن بارهای خود، از میزان بار مجاز ایرلاین با توجه به شناسه نرخی بلیط خود مطلع شوید. موکول کردن زمان بستن چمدان به روزهای نزدیک به پرواز می تواند شما را به استرس انداخته و باعث فراموشی مدارک مهم شود. شاید لازم است برای آماده کردن بار سفر ابتدا با روش های بستن چمدان بیشتر آشنا شوید.

در برنامه ریزی سفر با هواپیما مراقب برداشتن کارت های اعتباری خود باشید

همانطور که می دانید بدون پول در این دوره زمانه تقریبا هیچ کاری را نمی توان انجام داد. در نتیجه قبل از اینکه راهی سفر شوید، حتما از برداشتن کارت های اعتباری خود اطمینان پیدا کنید.

در صورت فراموشی کیف پول می توانید با داشتن کارت های اعتباری، کار خود را پیش ببرید و از پدر، مادر یا دوستان خود تقاضای پول کنید اما اگر کارت های اعتباری خود را فراموش کنید باید در صف بانک برای باز کردن حساب جدید باشید. اما در صورتی که راهی سفرهای خارجی می شوید، کیف پول حتی مهم تر از کارت های اعتباری است. با داشتن پول نقد می توانید ارز ریال داخلی را با پول رایج کشور مقصد خود تعویض کنید.

مراقبت از کارت های اعتباری در سفر

آخرین مرحله از برنامه ریزی سفر هوایی؛ دیر به فرودگاه نرسید

کارهایی مثل برداشتن کیف پول و کارت های اعتباری را حتما روز قبل از پرواز انجام دهید تا قبل از پرواز، نگرانی بابت این موارد نداشته باشید. اگر قصد سفر خارجی را هم دارید، عوارض خروج از کشور را نیز چند روز قبل از پرواز پرداخت کنید و با وجود امکان پرداخت عوارض خروج از کشور در بعضی فرودگاه های کشور، از انجام این کار در ساعت های پایانی پرهیز نموده و پرداخت عوارض را به صورت اینترنتی انجام دهید.

مراقب باشید که گیت فرودگاه در پروازهای داخلی نیم ساعت و در پروازهای خارجی 1 ساعت قبل از پرواز بسته می شود. بنابراین همیشه توصیه کرده ایم که 1 ساعت قبل از پروازهای داخلی و 3 ساعت قبل از پرواز به کشورهای خارجی، در فرودگاه مبدا حضور داشته باشید.

کلام پایانی

از این که تا اینجای مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. در این مقاله سعی شد به بررسی تمام جزئیات یک برنامه ریزی سفر هوایی درست برای سفرهای داخلی و خارجی اشاره شود. اگر برنامه ریزی خاصی برای انجام سفر هوایی خود مدنظر دارید و از انجام آن، به نتیجه رسیدید، آن روش را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

برنامه ریزی سفر هوایی چگونه انجام می شود؟

این برنامه شامل 13 قدم است که برنامه شما از زمان انتخاب شهر مقصد تا حضور در فرودگاه را به طور کامل بررسی می کند.

برنامه ریزی سفر هوایی ارزان چگونه است؟

برای این کار شما باید در مورد این که تقاضای مسافران برای خرید بلیط کدام شهر کمتر است تحقیق کنید. چرا که نرخ پروازها رابطه مستقیم با میزان تقاضای مسافران برای رزرو پرواز آن شهر دارد.

چه زمانی بهترین زمان برای برنامه ریزی سفر است؟

شما حدودا 3 ماه قبل از پروازهای داخلی و 9 ماه قبل از پروازهای خارجی می بایست به فکر رزرو بلیط شهر مقصد خود باشید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا