رسپینا
مشهد

صفر تا صد حمل و نقل عمومی در مشهد ویژه مسافران

حمل و نقل عمومی در مشهد یکی از راحت ترین روش ها جهت تردد در مشهد می باشد، زیرا دارای وسایل نقلیه متفاوت و ایستگاه های متعدد در سطح شهر و جاهای دیدنی مشهد می باشد. برای تردد در مشهد می توانید از مترو، بی آر تی، اتوبوس، تاکسی و دوچرخه های اشتراکی استفاده کنید. با رسپینا همراه باشید.

تور یک روزه از مشهد
حمل و نقل عمومی در مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد با مترو

یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد، مترو می باشد. متروی مشهد دارای 4 خط بوده که در حال حاضر دو خط فعال و دو خط در حال ساخت دارد. خط یک از ایستگاه فرودگاه به وکیل آباد و خط 2 از خیابان طبرسی به بلوار شهید کاوه می رسند.

هتل های مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد با خط 1 مترو

خط یک مترو دارای 24 ایستگاه می باشد که از پارک وکیل آباد ایستگاه آغازین و ایستگاه فرودگاه، ایستگاه آخر آن می باشد. سر فاصله زمانی قطار در ایستگاه های مختلف بین 4 تا 6 دقیقه می باشد و از ساعت 6 الی 22 فعالیت می کند. ایستگاه های مهم این مسیر شامل ایستگاه فرودگاه، ایستگاه بسیج نزدیک به حرم امام رضا (ع)، ایستگاه شریعتی، ایستگاه پارک ملت، ایستگاه هفت تیر و پارک وکیل آباد می باشد. خطوط متروی مشهد و مکان های مهم هر ایستگاه در مقاله ای با عنوان مترو مشهد بررسی شده است.

خط 1 متروی مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد با خط 2 مترو

این خط، شمال و جنوب شهر مشهد را به یکدیگر متصل کرده و از ایستگاه کشف رود شروع شده و در ایستگاه شهید جوان به پایان می رسد که شامل 13 ایستگاه می باشد. سر فاصله زمانی قطارهای این خط حدود 10 دقیقه بوده و از ساعت 6 صبح الی 22 فعالیت می کند. مهم ترین ایستگاه های این مسیر شامل ایستگاه راه آهن مشهد، ایستگاه میدان شهدا در نزدیکی حرم،  ایستگاه شریعتی و کوهسنگی است.

خط 2 متروی مشهد

پیشنهاد ویژه رسپینا: رزرو تور مشهد با قطار از تمام شهرها با گارانتی قیمت

حمل و نقل عمومی در مشهد با اتوبوس

حمل و نقل عمومی در مشهد شامل اتوبوس نیز می باشد. ناوگان اتوبوسرانی مشهد دارای پایانه های اتوبوسرانی مختلف در نقاط مختلف شهر می باشد که تمام نقاط شهر را پوشش می دهد. در حال حاضر تعداد اتوبوس های مشهد برابر 1850 دستگاه بوده که در 163 خط مختلف شهری و حومه مشهد تردد می کنند. تعداد پایانه های اتوبوسرانی در مشهد زیاد بوده و در ادامه پایانه های مهم که برای مسافران لازم می باشد را بررسی می کنیم.

پایانه اتوبوسرانی آزادی در مشهد

پایانه آزادی در مرکز شهر و در مجاورت پارک ملت واقع شده است. این پایانه دارای پارکینگ طبقاتی و ایستگاه های مختلف است که با اتوبوس های آن تقریبا به تمام نقاط مشهد دسترسی خواهید داشت. مهم ترین خطوط این پایانه شامل خط 1/38 (پایانه آزادی به حرم و ایستگاه راه آهن)، خطوط 21، 17 و 31 (پایانه آزادی به سرزمین موج های آبی و منطقه الهیه)، خط 25 (پایانه آزادی به حرم و بلوار مصلی) و خط 62 (پایانه آزادی به میدان بیت المقدس در نزدیکی حرم) می باشد.

پایانه آزادی

پایانه اتوبوسرانی بیت المقدس در مشهد

این پایانه در نزدیکی میدان بیت المقدس (فلکه آب) می باشد و دارای اتوبوس های مختلف می باشد که مسیرهای متفاوتی را طی می کنند. خط 86 که از این پایانه به پایانه زکریا می رود در مسیر خود از پارک کوهسنگی عبور می کند و همچنین خط 77 (پایانه بیت المقدس به فرودگاه) از خطوط مهم این پایانه است.

پایانه اتوبوسرانی وکیل آباد در مشهد

این پایانه در مجاورت ایستگاه مترو و پارک جنگلی وکیل آباد واقع شده و جزء پرتردد ترین پایانه های مشهد می باشد. از مهم ترین خطوط این پایانه می توان به خط 10 (پایانه وکیل آباد به پایانه غدیر) خط 12 (پایانه وکیل آباد به حرم)، خط 111 (پایانه وکیل آباد به طرقبه)، خط 113 (پایانه وکیل آباد به امامزاده یاسرناصر) خط 121 (پایانه وکیل آباد به شاندیز) اشاره کرد.

پایانه وکیل آباد

پایانه اتوبوسرانی شهدا در مشهد

پایانه اتوبوسرانی شهدا جزء بزرگترین پایانه ها در حمل و نقل عمومی در مشهد می باشد. این پایانه در نزدیکی میدان شهدا و ایستگاه مترو واقع شده است. مهم ترین خطوط این پایانه شامل خط 50 (پایانه شهدا به حرم)، خط 1/38 (از پایانه آزادی به پایانه شهدا آمده و سپس به ایستگاه راه آهن می رود) و خط 60 (پایانه آزادی به پایانه معراج) است.

پایانه شهدا

حمل و نقل عمومی در مشهد با بی آر تی

ناوگان حمل و نقل عمومی در مشهد علاوه بر اتوبوس و مترو، دارای بی آر تی نیز بوده و دارای خطوط 1، 2، 3، 830 و 831 می باشد. مسیر خط شماره 1 از پایانه امام رضا به پایانه طبرسی بوده و از حرم نیز عبور می کند. خط شماره 2 از پایانه امام رضا تا میدان بیت المقدس (فلکه آب) و خط 3 از پایانه طبرسی تا حرم تردد می کند. همچنین مسیر خطوط 830  از انتهای امامیه تا شهرک باهنر و 831 از پایانه الهیه به سمت پایانه طبرسی می باشد، که حرم مطهر یکی از ایستگاه های آن ها است.

بی آر تی مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد با تاکسی

 تاکسی های مشهد یکی از گزینه های جذاب برای استفاده از حمل و نقل عمومی در مشهد است. استفاده از تاکسی به ویژه در شرایط گسترش ویروس کرونا گزینه مناسبی می باشد. تاکسی های خطی مشهد به رنگ زرد بوده و در میدان ها و چهارراه های بزرگ شهر قرار گرفته اند. در مشهد می توانید علاوه بر تاکسی های خطی از تاکسی های تلفنی نیز استفاده کنید.

تاکسی های مشهد

تاکسی های تلفنی در مشهد

از تاکسی های تلفنی در مشهد می توان به ماکسیم اشاره کرد. در هر کجای مشهد که باشید می توانید با 1611 تماس گرفته و تاکسی درخواست کنید. همچنین تاکسی 1880 نیز از تاکسی های تلفنی دیگر می باشد. این تاکسی ها به صورت گردشی بوده ولی تاکسی های خطی در مسیر مشخصی حرکت می کنند. با این وجود هزینه تاکسی های تلفنی از خطی بیشتر می باشد.

تاکسی های اینترنتی در مشهد

در شهر مشهد نیز مانند اکثر شهرهای ایران می توانید از تاکسی های اینترنتی رایج استفاده کنید. با استفاده از این برنامه ها می توانید مسیر موردنظر خود ر ا مشخص کرده و سفر ایمنی را تجربه کنید. همچنین امکان پرداخت نقدی و اینترنتی نیز موجود می باشد.  

نوشته های مشابه
اپلیکیشن تپسی

هزینه تاکسی در مشهد

هزینه تاکسی های تلفنی با توجه به مسیر شما متفاوت می باشد. اما تاکسی های خطی دارای نرخ مشخصی می باشند. نرخ کرایه تاکسی که توسط سازمان تاکسیرانی مشهد اعلام بر اساس یک ساعت و نوع خودرو می باشد. بطور مثال برای خودروهای سمند و پژو، نرخ کرایه برابر 29 هزار تومان و برای خودروی پراید و تیبا، 20 هزار تومان  به ازای هر ساعت می باشد.

هزینه حمل و نقل عمومی در مشهد

برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در مشهد باید از کارت الکترونیکی موسوم به “من کارت” استفاده کنید. هزینه استفاده از مترو برابر هزار تومان، و برای اتوبوس و بی آرتی، 1200 تومان می باشد. البته برای مترو می توانید از بلیط های تک سفره کاغذی نیز استفاده کنید که هزینه هر بلیط برابر 1500 تومان می باشد. همچنین برای استفاده از مترو می توانید مبلغ هزار تومان را به صورت نقدی پرداخت کنید. برای کاهش هزینه های تردد پیشنهاد می کنیم از من کارت استفاده کنید. قیمت این من کارت ها، 20 هزار تومان بوده و تا سقف 50 هزار تومان قابل شارژ می باشد.

هزینه حمل و نقل عمومی مشهد

دوچرخه های عمومی در مشهد

اخیرا ایستگاه های کرایه دوچرخه توسط شرکت بایدو در سطح شهر مشهد ایجاد شده است که می توانید از آن ها جهت تردد استفاده کنید. برای استفاده از این دوچرخه ها باید اپلیکیشن شهر من که مربوط به شهرداری مشهد می باشد را نصب کنید و از قسمت دوچرخه اشتراکی نسبت به کرایه دوچرخه اقدام کنید. در ابتدای ثبت نام مبلغ 30 هزار تومان بابت بیمه ورزشی دریافت می شود. هزینه استفاده از دوچرخه ها برای نیم ساعت اول رایگان بوده و پس از آن به ازای هر نیم ساعت، مبلغ هزار تومان دریافت می شود. در حال حاضر تعداد ایستگاه های دوچرخه های اشتراکی برابر 67 ایستگاه بوده که دارای 200 دستگاه دوچرخه می باشد.

دوچرخه اشتراکی مشهد

اپلیکیشن های حمل و نقل عمومی در مشهد

برای استفاده از حمل و نقل عمومی در مشهد می توانید اپلیکیشن شهر من را دانلود و از خدمات متنوع آن استفاده کنید. در این برنامه، خطوط مترو، اتوبوس و بی آرتی مشخص شده و همچنین می توانید جهت شارژ من کارت نیز از آن استفاده کنید. علاوه بر این با استفاده از اپلیکیشن نشان می توانید مسیر خود را مشخص کرده و گزینه های حمل و نقل عمومی مسیر را مشاهده کنید. علاوه بر این می توانید عدد 8888 را به سامانه 30008888 ارسال کنید تا راهنمای مسیر خطوط اتوبوس در مشهد برای شما ارسال شود.

اپلیکیشن شهر من

دسترسی به مکان های دیدنی مشهد با حمل و نقل عمومی

بعضی از پکیج های تور مشهد دارای خدمات بازدید از سایر مکان های دیدنی با لیدر و ون می باشد. در صورتی که پکیج انتخابی شما، این موارد وجود نداشت، می توانید از سیستم حمل و نقل عمومی در مشهد استفاده کنید. در ادامه نحوه بازدید از جاهای دیدنی مشهد با حمل و نقل عمومی برخی از مبدا حرم مشخص شده است:

 • پارک ملت مشهد: خط یک و دو مترو و خط 1/38، 12 و 62 اتوبوس.
 • پارک کوهسنگی: خطوط یک و دو مترو و خط 86 اتوبوس.
 • پارک وکیل آباد: خط 1 و 2 مترو و خط 12 اتوبوس
 • سرزمین موج های آبی: ابتدا باید با خطوط یک و دو متروی مشهد خود را به پایانه آزادی رسانده و سپس سوار یکی از اتوبوس های خط 17، 21 و 31 شوید. همچنین می توانید از مسیر 830 و 831 نیز استفاده کنید.
 • ییلاقات طرقبه شاندیز: خط یک مترو و خطوط 111 و 113 اتوبوس از پایانه وکیل آباد
 • آرامگاه فردوسی: خط 202 از پایانه فردوسی به سمت آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی

مطلب پایانی

در این مقاله، توضیح کاملی از انواع وسیله حمل و نقل عمومی در مشهد و خطوط مهم آن ها ارائه دادیم. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد آسان و ارزان بوده و با استفاده از آن می توانید به تمام نقاط مشهد دسترسی داشته باشید. اگر در پیدا کردن اتوبوس مسیر مورد نظر خود با مشکل روبه رو شدید می توانید از قسمت پذیرش  هتل و یا ایستگاه های راهنمای زائر کمک بگیرید.

هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد چقدر است؟

هزینه استفاده از مترو برابر هزار تومان و اتوبوس و بی آر تی، 750 تومان می باشد.


با کدام اتوبوس می توان از حرم به آرامگاه فردوسی رفت؟

ابتدا با خط 830 به پایانه فردوسی رفته و سپس با خط 202 به آرامگاه فردوسی بروید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز
   برای اینکه بتونین بهترین مسیر رو پیدا کنین پیشنهاد میکنیم اپ نقشه همراه مشهد رو نصب کنید، از قسمت مسیریابی مبدا و مقصدتون رو وارد کنید تا خطوطی که به دانشگاه آزاد میرن رو نمایش بده 😊🌸

  1. سلام فاطمه جان ممنونیم از اینکه این نکته رو برامون نوشتین . حتما بررسی و بروزرسانی انجام میشه 🌸😊

  1. سلام دوست عزیز

   برای اینکه براحتی در مشهد از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، اپلیکیشن نقشه همراه مشهد رو نصب کنین و با مشخص کردن مبدا و مقصدتون، تمام خطوط رو بهتون نشون میده 🌸😊

 1. خطوط بی آر تی اسمش بی آر تی وگرنه نه مسیر ویژه داره و نه مامور جهت گرفتن بلیط از مسافرین
  خطوط ۸۳۰_۸۳۱_۱۲ بدون این حداقل ها هستند و رانندگان واقعا اذیت میشن
  لطفاً پیگیری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا