رسپینا
قشم

تنگه چاهکوه قشم، از عجایب هفتگانه جزیره شگفتی ها

تنگه چاهکوه قشم، یکی از جاهای دیدنی جزیره به شمار می رود. حتما تاکنون با عجایب هفتگانه قشم آشنا شده اید، این جاذبه با داشتن انواع صخره ها و تندیس ها که در اثر گذشت زمان به وجود آمده اند، این جاذبه گردشگری را به یکی از ارزشمند ترین عجایب هفتگانه جزیره و از مهم ترین جاهای دیدنی قشم تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تنگه چاهکوه در قشم و امکانات و خدمات ارائه شده در آن آشنا کنیم. همراه ما باشید.

تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه کجاست؟

تنگه چاهکوه هرمزگان، یکی از عجایب هفتگانه ای است که در جزیره قشم واقع شده است. این دره در 70 کیلومتری قشم، بخش شهاب و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته است. این تنگه در ابتدا کوهی بسیار بزرگ بر اثر زمین لرزه به بخش های مختلفی تقسیم شده است. پس از گذشت چند سال، با فرسایش سنگ ها، دیواره های صخره تشکیل شدند که سبب به وجود آمدن تنگه چاهکوه جزیره قشم شده است.

هتل های قشم
تنگه چاهکوه قشم

مسیر دسترسی به تنگه چاهکوه قشم

اگر قصد دارید به این دره زیبای قشم سفر کنید، ابتدا باید از طریق راه های مختلف چون هواپیما، اتوبوس، قطار و خودروی شخصی خود را به قشم برسانید. با رسیدن به قشم به میدان درگهان این جزیره رفته و سپس وارد جاده غربی آن شوید. در ادامه نیز مسیر 20 کیلومتری را ادامه دهید تا به دو راهی دبیرستان برسید.

پس از رسیدن به این دوراهی و با رسیدن به میدان، وارد اولین خروجی به سمت روستای چاهوی شرقی شوید که پس از پیمودن مسیری 39 کیلومتری، وارد این روستای زیبا خواهید شد. تنگه چاهکوه نیز در 2 کیلومتری از آن نیز قرار دارد. لازم است بدانید که این مسیر به غیر از دو کیلومتر پایانی آن، کاملا آسفالت می باشد.

ساعت بازدید از تنگه چاهکوه جزیره قشم

تنگه چاهکوه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 5 عصر باز می باشد. به طور کامل مدت زمانی که برای بازدید از این جاذبه گردشگری نیاز است، حدود 1 الی 2 ساعت می باشد. همچنین لازم است بدانید برای بازدید از تنگه چاهکوه، بایستی مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید.

ساعت بازدید از تنگه چاهکوه قشم
عکس چاهکوه قشم

بخش های مختلف تنگه چاهکوه قشم

تفریحات تنگه چاهکوه قشم

در تنگه چاهکوه قشم، تفریحات متنوعی وجود دارد. این دره دیواره های بسیار بلندی دارد که حفره های طبیعی را دارا می باشند. به همین دلیل می تواند مکانی مناسب برای سنگ نوردی سنگ نوردان حرفه ای به شمار رود. اما اگر شما هم به این ورزش علاقمندید، باید بدانید که برای انجام این ورزش بایستی مهارت کافی را داشته و تمام تجیزات لازم را به همراه داشته باشید. از دیگر تفریحاتی که می توانید در تنگه چاهکوه انجام دهید، عکاسی است.

این دره با معماری خاص خود، چه در روز و چه در شب، فضا های بسیار زیبایی را برای عکاسی به وجود می آورند. دیدن آسمان در شب، یکی دیگر از تفریحاتی است که به دوستداران نجوم و ستاره شناسی، پیشنهاد می شود. همچنین لازم است بدانید که این تنگه، اکنون به عنوان پایگاهی برای کشف ستارگان راه شیری استفاده می شود.

تفریحات تنگه چاهکوه قشم

امکانات رفاهی تنگه چاهکوه

همنطور که گفته شد تنگه چاهکوه در روستای چاهوی شرقی واقع شده است. این تنگه جهت رفاه حال گردشگران، امکانات و خدمات رفاهی ارائه کرده است. از مهم ترین این امکانات می توان به بخشی اشاره کرد که به پارکینگ اختصاص داده شده است و گردشگران می توانند در صورتی که با خودروی شخصی خود برای بازدید از آن می آیند، هیچ گونه نگرانی بابت جای پارک نداشته باشند. از دیگر امکاناتی که در این تنگه مشاهده خواهید کرد می توان به سرویس بهداشتی، هایپر مارکت، غرفه فروش صنایع دستی و سوغات و… اشاره کرد.

امکانات رفاهی تنگه چاهکوه قشم

بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه قشم

جزیره قشم با قرار گیری در منطقه ای گرمسیری، در فصل تابستان، هوای آن شرجی و رطوبت آن بسیار بالا است. پیشنهاد می کنیم در فصل های تابستان و بهار به این جزیره سفر نکنید. بنابراین بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه قشم، نیمه دوم سال و فصول سرد سال می باشد. البته یک نکته مهم را نیز به شما خاطر نشان می شویم که به دلیل صخره ای بودن این منطقه حتما کفش های راحت یا مخصوص پیاده روی و ورزش همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه قشم

چه افرادی می‌ توانند از تنگه چاهکوه قشم بازدید کنند؟

از آنجایی تنگه چاهکوه قشم در مسیری پر پیچ و خم وجود دارد، رفتن به آن تنها به افرادی پیشنهاد می شود که از آمادگی جسمانی بسیار بالایی برخوردار می باشند. در مقابل اگر جزء افراد ناتوان و یا کم توان هستید، از بازدید از این جزیره جلوگیری کنید. همچنین اگر از آن دسته افرادی می باشید که به زمین شناسی و… علاقه دارید، حتما بازدید از تنگه چاهکوه را در برنامه خود قرار دهید.

چه افرادی می‌ توانند از تنگه چاهکوه بازدید کنند؟

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه از آن دسته جاذبه های گردشگری است که باید در زمان سفر به آن، برخی از لوازم مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید. از مهم ترین این تجهیزات می توان به دوربین عکاسی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کفش مناسب کوهنوردی، قمقمه آب و… اشاره کرد.

بهتر است در زمان بازدید از تنگه چاهکوه، برخی از خوراکی های مقوی و پرانرژی را و کیسه برای زباله های خود، به همراه داشته باشید. اما سعی کنید مقدار کمی بردارید، تا موجب خستگی شما نشود. در صورتی که می خواهید شب را در اطراف تنگه چاهکوه سپری کنید، وسایلی چون چادر مسافرتی، پتو و یا کیسه خواب و چراغ قوه را حتما با خود داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از چاهکوه
فاصله تنگه چاهکوه تا قشم

مهمترین نکات در بازدید از تنگه چاهکوه قشم

از آن جایی که این تنگه یکی از آثار طبیعی ارزشمند در جزیره قشم است، بهتر است در زمانی که به آن مراجعه می کنید، از آسیب رساندن به آن با کار هایی از قبیل یادگاری نوشتن بر روی دیواره، جاجا کردن سنگ ها و… جلوگیری کنید. هر فرد بهتر است که در زمان بازدید از تنگه، به همراه خود کیسه ای جهت جمع آوری زباله های خود به همراه داشته باشد. چرا که در این دره، سطل زباله ای وجو ندارد.

یکی دیگر از نکات مهم در زمان سفر به چاهکوه، حجم کوله پشتی شما است. بهتر است وسایلی را در داخل کوله پشتی خود قرار دهید که بسیار سبک می باشند. چرا که هر چه کوله پشتی شما سنگین تر باشد، مسیر سخت تری را در پیش خواهید داشت.   

مهمترین نکات در بازدید از تنگه چاهکوه قشم

جاهای دیدنی نزدیک به تنگه چاهکوه در قشم

در نزدیکی تنگه چاهکوه، جاذبه های گردشگری بسیاری چون دره ستارگان قشم، جنگل حرا، غار نمکدان و جزایر ناز وجود دارد که می توانید پس از بازدید از تنگه از آن ها بازدید کنید. در ادامه به معرفی این جاذبه ها خواهیم پرداخت.

دره ستارگان قشم: این دره یکی از پرطرفدار ترین جاهای دیدنی قشم است که در ضلع شمالی این جزیره و در روستای برکه خلف واقع شده است. این جزیره در فاصله 73 کیلومتری از تنگه چاهکوه جزیره قشم قرار دارد که می توانید این مسیر را با خودرو در حدود 1 ساعت طی کنید. ساعت بازدید از این دره متفاوت است. به طوری که در نیمه اول سال از ساعت 8 صبح تا 7 عصر و در نیمه دوم نیز از ساعت 8 صبح تا 8 شب باز می باشد. لازم است بدانید برای بازدید از دره ستارگان، بایستی هزینه ای جهت ورودی پرداخت کنید.

دره ستارگان قشم

جنگل حرا قشم: جنگل حرا قشم، یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک به تنگه چاهکوه محسوب می شود که در تنگه خوران و در بین هرمزگان و جزیره قشم واقع شده است. برای دسترسی به جنگل حرا از تنگه چاهکوه قشم، مسیری حدود 25 کیلومتری وجود دارد که اگر با خودرو باشید، می توانید در کمتر از 25 دقیقه به آن دسترسی پیدا کنید. لازم است بدانید به دلیل رخ دادن جزر و مد آب در این جنگل، بهترین زمان بازدید به آن، اواخر پاییز و زمستان و همچنین اوایل بهار می باشد.

جنگل حرا قشم

غار نمکدان قشم: از جاهای شگفت انگیز جزیره قشم است که در نزدیکی تنگه چاهکوه قرار گرفته است. این جزیره در 43 کیلومتری از تنگه چاهکوه قرار گرفته است که برای پیمودن آن زمانی حدود 1 ساعت، نیاز است. لازم است بدانید که بهترین زمان بازدید از غار نمکدان، اواسط پاییز تا اواسط بهار می باشد.

غار نمکدان قشم

جزایر ناز قشم: از معروف ترین جاذبه های جزیره قشم است که در جنوب شرق این جزیره قرار گرفته و با تنگه چاهکوه حدود 80 کیلومتر فاصله دارد. اگر با خودرو بخواهید به این جاذبه گردشگری بروید، می توانید این مسیر را در زمانی حدود 1 ساعت به پایان برسانید. بهترین زمان سفر به جزایر ناز، نیز اواسط پاییز تا اوایل بهار گفته شده است.

جزایر ناز قشم

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی کامل تنگه چاهکوه بپردازیم. اگر قصد دارید به این جزیره سفر کنید، پیشنهاد می کنیم با تور قشم همراه شوید تا بتوانید با برنامه ریزی درست از همه جاذبه های گردشگری قشم، به ویژه تنگه چاهکوه قشم دیدن کنید. در صورتی که تاکنون از این دره شگفت انگیز بازدید کرده اید، می توانید تجربه سفر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه تا انتهای مطلب همراه ما بودید، سپاسگزارم.

تنگه چاهکوه قشم کجاست؟

تنگه چاهکوه هرمزگان، یکی از عجایب هفتگانه ای است که در جزیره قشم واقع شده است. این دره در 70 کیلومتری قشم، بخش شهاب و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته است.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا