پارک های جنگلی تهران

پارک های جنگلی داخل شهر تهران

پارک جنگلی چیتگر

وجود گونه های گیاهی مختلف و حیواناتی مثل سنجاب، در کنار امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی، پارک چیتگر را به پارکی محبوب در تهران تبدیل کرده است. بوستان چیتگر معمولا در بیشتر روزهای هفته علی الخصوص روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شود. اگر مکان های شلوغ را به خلوت ترجیح می دهید پارک چیتگر بهترین انتخاب برای شما است.

امکانات پارک جنگلی چیتگر

اگر تجهیزات کباب پختن و به طور کلی تجهیزات پخت و پز به همراه دارید، با استفاده از باربیکیوهای موجود در پارک می توانید غذا بپزید اگر هم تجهیزات ندارید نگران نباشید در پارک رستوران های متنوعی وجود دارد که می توانید از آن ها غذا تهیه کنید. در پارک چیتگر آلاچیق های زیادی وجود دارد اما ممکن است در روزهای تعطیل که پارک شلوغ است آلاچیق خالی پیدا نکنید توصیه می کنیم حتما چادر مسافرتی همراه خود داشته باشید.

امکانات رفاهی دیگر مثل سرویس های بهداشتی متعدد و نماز خانه در کنار امکانات تفریحی ورزشی متنوع مثل دریاچه چیتگر، پیست دوچرخه سواری، باشگاه سوارکاری و... تکمیل کننده ی اوقات خوش شما در پارک چیتگر هستند.

اگر دوچرخه ندارید می توانید از غرفه های مخصوص، دوچرخه کرایه کنید.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی چیتگر

اگر می خواهید با خودروی شخصی به چیتگر بروید این پارک در آزادراه تهران-کرج به طرف غرب، بعد از اتوبان آزادگان قرار دارد و ورودی های متعددی دارد که می توانید مسیر خود را با توجه به هر یک از این ورودی های تنظیم کنید.

ورودی شماره 1 – بلوار کوهک

ورودی شماره 2 – خروجی آزاد راه تهران کرج

ورودی شماره 3 و 4 – بلوار دستواره ، بعد از پمپ گاز

ورودی شماره 5 – آزاد شهر (فاز غربی)

ورودی ایستگاه مترو ایران خودرو – فاز غربی

مترو: برای رفتن به پارک چیتگر با مترو، باید متروی خط 5 را سوار شوید سپس در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شوید و از درب شماره 1 وارد پارک شوید.

همچنین می توانید در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید و ازدرب شماره 5 و 6 وارد پارک شوید.

پارک جنگلی پردیسان تهران

پارک جنگلی پردیسان در شمال غربی تهران و نزدیک میدان صنعت قرار دارد. به‌علت وجود چندین بزرگراه در اطراف این بوستان، دسترسی به آن آسان است و مورد استقبال ویژه مردم قرار گرفته است.

امکانات پارک جنگلی پردیسان

امکاناتی چون موزه ملی آب، موزه تنوع زیستی پردیسان، سینمای محیط زیست پردیسان، پل کابلی معلق،  امکانات ورزشی و تفریحی مثل مسیرهای پیاده ‌روی، زمین والیبال اسکیت، محیط بادبادک بازی، مسیر دوچرخه ‌سواری و امکانات رفاهی مانند پارکینگ و سرویس بهداشتی، پارک پردیسان را به پارکی کامل از هر جهت تبدیل کرده است.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی پردیسان

خودروی شخصی: از دو مسیر آسان برای رفتن به پارک پردیسان می‌توانید استفاده کنید هم می توانید از بزرگراه همت و محله شهرک غرب به پارک پردیسان بروید و هم از بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران امکان دسترسی به پارک را پیدا می کنید.

مترو: نزدیک ‌ترین ایستگاه  مترو به پارک پردیسان ایستگاه میدان صنعت است که با استفاده از خط 7 مترو تهران می توانید به آن دسترسی داشته باشید و ادامه مسیر را با تاکسی به سمت پارک بروید.

پارک های جنگلی اطراف تهران

پارک جنگلی کوهسار

پارک کوهسار در شمال غرب و منطقه 5 تهران، در دامنه های رشته کوه البرز قرار گرفته و پارک کوهستانی- جنگلی به شمار می آید. این پارک نسبت به سایر پارک های تهران خلوت تر و دارای آرامش بیشتر است. به دلیل قرار گرفتن پارک کوهسار در ارتفاعات، این پارک از آب و هوای مطبوع و سالمی برخوردار است و مکان خوبی برای پیاده روی و ورزش صبحگاهی با استفاده از دستگاه های موجود در پارک می باشد.

امکانات پارک جنگلی کوهسار

وجود امکاناتی مانند کباب پز، بوفه، سرویس بهداشتی، آلاچیق، زمین بازی کودکان، رستوران و کافیشاپ، پارک کوهسار را به مکانی جذاب برای گذراندن یک روز مفرح تبدیل کرده است.

در پارک کوهسار امکانات ورزشی مثل  باشگاه سوار کاری، زمین بدمینتون و میز پینگ پونگ هم برای علاقه مندان قرار گرفته است.همچنین به دلیل قرار گرفتن کوهسار در ارتفاعات، مکان مناسبی برای علاقه مندان به ورزش های هوایی مثل کایت سواری، پاراگلایدر، بالن سواری و چتر نجات است.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی کوهسار

خودروی شخصی: بهتر است برای رفتن به پارک کوهسار از خودروی شخصی استفاده کنید چرا که تمام مسیر این پارک تا قسمت بالا آسفالت است و به راحتی می توانید با خودروی شخصی به بالا برسید. از مسیرهای زیر می توانید با خودروی شخصی به پارک کوهسار بروید:

ورودی 1- بزرگراه آبشناسان- میدان اول شهران- انتهای بلوار شهران- بعد از پمپ بنزین

ورودی 2- انتهای بزرگراه آبشناسان- بلوار کوهسار- ابتدای جاده سولقان

مترو: ابتدا سوار متروی خط 6 شوید و در ایستگاه سلوقان پیاده شوید.

پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان در شمال شرق تهران و در بخش شمیرانات قرار دارد.  این پارک به نام‌های پارک جنگلی شیان و پارک جنگلی شیان لویزان هم معروف است. گونه های گیاهی گوناگون این پارک ،مناظر بسیار زیبایی را به وجود آورده اند.

امکانات تفریحی پارک جنگلی لویزان

به دلیل وجود آلاچیق، کباب پز، سرویس های بهداشتی، مسجد و چشمه های متعدد در این پارک، پارک جنگلی لویزان از لوکیشن های محبوب برای گذراندن یک گردش دلچسب به حساب می آید.

هتل شیان، رستوران، سفره خانه های سنتی، کافی شاپ، زمین بازی کودکان و مجموعه های ورزشی از دیگر امکانات این پارک هستند.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی لویزان

خودروی شخصی:در حال حاضر فقط 2 ورودی از ورودی های متعدد پارک لویزان قابل استفاده هستند.

ورودی اصلی پارک لویزان در قسمت ابتدایی بزرگراه شهید همت و پایین اتوبان بابایی قرار دارد در صورت وارد شدن از این راه، با مسیر پر پیچ و تاب و سرسبزی روبرو می شوید که شما را به سمت ورودی اصلی پارک هدایت می کند.

ورودی دوم پارک لویزان به سمت ده لویزان باز می شود. این ورودی هم از زیبایی های خاص خود بهره مند است.

مترو: نزدیک ‌ترین ایستگاه‌های مترو به پارک لویزان ایستگاه های حسین آباد و نوبنیاد هستند که با سوار شدن متروی خط 3 می توانید به این ایستگاه ها برسید. اگر در ایستگاه نوبنیاد پیاده شوید می توانید ادامه مسیر را با تاکسی هایی که  نزدیک ایستگاه نوبنیاد قرار دارد بروید.

پارک جنگلی سرخه حصار

پارک ملی سرخه حصار قسمتی از منطقه حفاظت شده جاجرود است و در شرقی ترین قسمت تهران قرار دارد. این پارک گونه های گیاهی و جانوری متنوعی را در خود جای داده است به همین دلیل از پارک های تحت حفاظت محیط زیست می باشد.

امکانات پارک جنگلی سرخه حصار  

پارک سرخه حصار هم مانند سایر پارک هایی که عنوان کردیم مکانی مناسب برای اتراق کردن و گذراندن اوقات خوش است.

امکانات موجود در این پارک  مثل آلاچیق، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پیس دوچرخه سواری تکمیل کننده ی یک روز شاد هستند.

علاوه بر این ها مجتمع ورزشی به نام کاج هم در این پارک وجود دارد که سالن های متنوعی برای بازی هایی چون پینت بال، تیراندازی، ایرهاکی، فوتبال دستی و ... دارد.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی سرخه حصار

خودروی شخصی:  برای رفتن به پارک سرخه حصار با استفاده از خودروی شخصی، تا انتهای اتوبان رسالت شرق بروید سپس وارد بزرگراه شهید یاسینی شرق می شوید و در اوایل بزرگراه پارک را مشاهده خواهید کرد.

مترو: با استفاده از خط 2 متروی تهران باید در ایستگاه فرهنگسرا که نزدیک ترین ایستگاه به پارک هست پیاده شوید و ادامه مسیر را با تاکسی طی کنید.

پارک جنگلی پردیسان تهران

 پارک جنگلی پردیسان در شمال غربی تهران و نزدیک میدان صنعت قرار دارد. به‌علت وجود چندین بزرگراه در اطراف این بوستان، دسترسی به آن آسان است و مورد استقبال ویژه مردم قرار گرفته است.

امکانات پارک جنگلی پردیسان

امکاناتی چون موزه ملی آب، موزه تنوع زیستی پردیسان، سینمای محیط زیست پردیسان، پل کابلی معلق،  امکانات ورزشی و تفریحی مثل مسیرهای پیاده ‌روی، زمین والیبال اسکیت، محیط بادبادک بازی، مسیر دوچرخه ‌سواری و امکانات رفاهی مانند پارکینگ و سرویس بهداشتی، پارک پردیسان را به پارکی کامل از هر جهت تبدیل کرده است.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی پردیسان

خودروی شخصی: از دو مسیر آسان برای رفتن به پارک پردیسان می‌توانید استفاده کنیدهم می توانید از بزرگراه همت و محله شهرک غرب به پارک پردیسان بروید و هم از بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران امکان دسترسی به پارک را پیدا می کنید.

مترو: نزدیک ‌ترین ایستگاه  مترو به پارک پردیسان ایستگاه میدان صنعت است که با استفاده از خط 7 مترو تهران می توانید به آن دسترسی داشته باشید و ادامه مسیر را با تاکسی به سمت پارک بروید.

پارک جنگلی خرگوش دره

این پارک در غرب تهران و درست روبروی درب اصلی ورزشگاه آزادی قرار دارد. وجود درختان سرو، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک فضای سرسبز و چشم نوازی را به وجود آورده است.

امکانات پارک جنگلی خرگوش دره

از مهم ترین امکانات این پارک می توان به محل تعبیه شده برای اسکان موقت مسافران به ویژه تماشاگران فوتبال که از شهرهای دیگر به تهران می آیند اشاره کرد. علاوه بر این امکاناتی مثل سرویس بهداشتی، آلاچیق، زمین بازی کودکان، زمین ورزشی و... در این پارک وجود دارد.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی خرگوش دره

خودروی شخصی: برای رفتن به پارک خرگوش دره با خودروی شخصی، ابتدا وارد بزرگراه تهران – کرج شوید و سپس در بزرگراه آزادگان به مسیر خود ادامه دهید تا به خیابان وفایی برسید و با استفاده از تابلوهای راهنما به سمت پارک بروید.

مترو : وارد متروی خط 5 شوید سپس در ایستگاه چیتگر پیاده شده و با تاکسی تا مقصد بروید.

سخن پایانی

بهترین زمان برای اقامت در پارک های جنگلی تهران فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز است . البته توجه داشته باشید که آب و هوای این پارک ها سرد تر از آب و هوای سطح شهر هست و بهتر است با آمادگی لازم به این مناطق بروید.

اگر شما هم پارک جنگلی می شناسید که در این لیست معرفی نشده در قسمت کامنت بنویسید.