رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز که با نام فرودگاه شهید قاسم سلیمانی نیز شناخته می شود یکی از فرودگاه های بزرگ ایران در قسمت جنوب غربی کشور است. مسافرانی که بلیط هواپیما اهواز را رزرو می کنند در تنها فرودگاه همین شهر یعنی فرودگاه شهید قاسم سلیمانی فرود خواهند آمد. در صورتی که می خواهید برای اولین بار به اهواز بروید و یا با هواپیما از اهواز به شهری دیگر سفر کنید، با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این رابطه برای شما بازگو کنیم.

درباره فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز (فرودگاه بین المللی شهید قاسم سلیمانی) با میانگین 20 تا 30 پرواز در روز در گروه فرودگاه های پر تردد ایران قرار میگیرد، این فرودگاه در حال حاضر در فضایی به وسعت 14 هزار و 500 متر مربع قرار داشته که 8 هزار متر مربع آن به ترمینال پرواز داخلی اختصاص دارد و 6 هزار و 500 متر هم مربوط به ترمینال پرواز خارجی میباشد. باند فرود این فرودگاه با طول 3400 متر و عرض 45 متر میزبان پروازهای داخلی و خارجی برای فرودی امن است.

این فرودگاه در آخرین آمار گرفته شده در سال 1394 (2016 میلادی) چیزی در حدود 23٬731 پرواز در سال انجام داده که در این بین 2٬671٬622 مسافر و 20٬586٬215 کیلو گرم بار جابه جا شده است.

فرودگاه بین المللی اهواز

آدرس فرودگاه اهواز

فرودگاه شهر اهواز در سمت غربی شهر اهواز و 11 کیلومتر مرکز شهر و در فاصله 4 کیلومتری از رودخانه کارون واقع شده است. در زیر میتوانید مکان دقیق این فرودگاه را بر روی نقشه ملاحظه بفرمایید.

آدرس فرودگاه اهواز: اهواز – بزرگراه پاسداران، میدان فرودگاه، بلوار فرودگاه


View Larger Map

اطلاعات فرودگاه اهواز

 • نام فرودگاه: فرودگاه بین المللی اهواز یا فرودگاه شهید قاسم سلیمانی
 • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: 11 کیلومتر
 • کد یاتا: AWZ
 • کد ایکائو: OIAW
 • ترمینال: دو ترمینال پرواز داخلی و خارجی
 • آدرس: اهواز – بلوار پاسداران
 • تلفن اطلاعات: 34434606-061 و 34434601
 • تلفن اطلاعات داخلی: 0613410
 • قطب اصلی خط هوایی: هواپیمایی نفت ایران

تاریخچه فرودگاه اهواز

بعد از شرع جنگ تحمیلی و تخلیه بندر آبادان فرودگاه آبادان که در آن زمان دومین فرودگاه بر رفت تو آمد کشور بود و همچنین بعد از گذشته ده ها از جنگ این فرودگاه رونق خود را از دست داد تا فرودگاه اهواز امروز مرجع اصلی جابه جایی مسافران در استان خوزستان باشد. در واقع تاریخ شروع شکوفایی این فرودگاه از سال 1339 بود که شرکت ملی نفت ایران، حفاظت و نگهداری از آن را به عهده گرفت. پس از آن و در سال 1342 شرکت ملی نفت ایران باندی به طول 1370 متر و عرض 30 متر در فرودگاه احداث کرد و تعداد پروازهای آن را افزایش داد.

عکس قدیمی از سر در فرودگاه اهواز
عکس قدیمی فرودگاه بین المللی اهواز

پرواز های فرودگاه اهواز

این فرودگاه جزء مهم ترین و پر ترددترین فرودگاه ها در  جنوب غربی ایران بوده و به همین دلیل پروازهای متعددی از شهرهای بزرگ کشور به این فرودگاه انجام می شود. این فرودگاه بلیط هواپیما شهر های زیر را پوشش میدهد:

لیست پرواز های داخلی فرودگاه اهواز

لیست پرواز های خارجی فرودگاه اهواز

دسترسی به فرودگاه شهید سلیمانی با تاکسی

برای این منظور، می توانید با استفاده از تاکسی های خطی مسیر چهار راه نادری – سه راه فرودگاه یا میدان چهار شیر – سه راه فرودگاه، خود را به این مجموعه برسانید.

تاکسی فرودگاه اهواز
تاکسی های فرودگاه بین المللی اهواز

دسترسی به فرودگاه بین المللی اهواز با اتوبوس

شما می توانید از طریق خیابان سلمان فارسی (نادری) یا ترمینال اتوبوس های کوی ملت – سه راه فرودگاه، به مقصد برسید.

ایرلاین های فعال فرودگاه اهواز

شرکت های هواپیمایی ایران ایر، آسمان، ماهان، کاسپین، ایرتور، آتا، نفت، کیش ایر، اترک، قشم ایر، زاگرس و تابان در این فرودگاه، ارائه دهنده پرواز های داخلی و خارجی در این مسیر هستند.

ترمینال های فرودگاه اهواز

ترمینال پروازهای داخلی این فرودگاه، به مساحل 8000 متر مربع و ترمینال خارجی این فرودگاه، به طول 6500 متر مربع می باشد. در این قسمت به مقاصد داخلی و خارجی این ترمینال ها به شرح زیر می باشند.

ترمینال خارجی فرودگاه اهواز
ترمینال خارجی فرودگاه اهواز

اطلاعات پرواز های ورودی و خروجی فرودگاه اهواز

پروازهای این فرودگاه در تمامی روزهای هفته انجام می شود که شامل پرواز ورودی و خروجی برای مسیرهای داخلی و خارجی است. شما می توانید لیست پروازهای فرودگاه اهواز را در در صفحه اطلاعات پرواز رسپنا مشاهده کنید. با مراجعه به این صفحه و کلیک روی اطلاعات پرواز(فرودگاه) و انتخاب فرودگاه اهواز می توانید اخرین وضعیت پروازهای همان روز را مشاهده کنید. این پروازها بر اساس نوع ایرلاین، آخرین وضعیت، تاریخ و نوع ایرلاین مرتب شده اند.

فاصله فرودگاه اهواز تا مراکز مهم گردشگری

در این قسمت به راهنمای فاصله این فرودگاه تا مناطق مهم و منحصر بفرد این شهر می پردازیم.

 • فاصله تا دانشگاه سه گوش: 9.8 کیلومتر (17 دقیقه با خودرو)
 • فاصله تا پل سفید اهواز: 8.8 کیلومتر (16 دقیقه با خودرو)
 • فاصله تا پل سیاه: 9.4 کیلومتر (15 دقیقه با تاکسی)
 • پل طبیعت کیانپارس: 12.3 کیلومتر (19 دقیقه با ماشین)
 • رودخانه کارون: 24 کیلومتر (28 دقیقه با وسیله نقلیه)
 • آبشار پل هفتم (طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه): 9.5 کیلومتر (16 دقیقه با تاکسی)
 • بازار کاوه: 9 کیلومتر (16 دقیقه به وسیله خودرو)
 • سیتی سنتر مهزیار: حدود 3 کیلومتر (9 دقیقه با ماشین)
 • فاصله تا کلیسای سورت مسروپ: 7.9 کیلومتر (14 دقیقه با خودرو)
 • فاصله تا آرامگاه علی ابن مهزیار: 7 کیلومتر (13 دقیقه با تاکسی)
 • لشکر آباد (بازار فلافل اهواز): 12.5 کیلومتر (21 دقیقه با وسایل نقلیه)

امکانات فرودگاه اهواز

این فرودگاه برای تمام مسافرین خود، اینترنت پر سرعت رایگان ارائه می دهد. مراکز خرید 24 ساعته در سالن ترانزیت پروازهای داخلی و خارجی، اقلام مورد نیاز شامل مواد غذایی، پوشاک، سوغاتی، کادویی و … را در خدمت مسافرین قرار می دهد. در ادامه، به دیگر امکانات این فرودگاه اشاره می کنیم.

نوشته های مشابه

رستوران میدان هوایی اهواز

جالب است بدانید عبارت میدان هوایی در زبان برخی از هموطنان شرق کشور، به معنی فرودگاه می باشد. سالن غذاخوری این فرودگاه، در قسمت سالن پروازهای داخلی به وسعت حدودا 420 متر مربع، از اولین ساعات صبح، آماده پذیرایی و خدمت به مسافرین می باشد. همچنین می توانید انواع ساندویچ های سرد و گرم را در بوفه این مجموعه خریداری کنید.

رستوران فرودگاه بین المللی اهواز
رستوران فرودگاه بین المللی اهواز

خدمات بانکی فرودگاه شهید قاسم سلیمانی

شعبه بانک ملی فرودگاه سپهبد سلیمانی، به منظور رفع نیازهای ارزی مسافرین، در سالن ترانزیت پرواز خارجی این مجموعه وجود دارد. همچنین خودپرداز بانک ملی در سالن ترمینال پرواز های داخلی این فرودگاه واقع می باشد.

پارکینگ فرودگاه بین المللی اهواز

این مکان، دارای 2 پارکینگ مجزا به صورت روزانه و شبانه روزی است که مجموعا، بالغ بر 500 خودرو را در خود جای می دهد. این پارکینگ ها عبارتند از:

 • پارکینگ روزانه به وسعت 6900 متر مربع و ظرفیت 220 خودرو در قسمت رو به روی ساختمان اداری
 • پارکینگ شبانه روزی به مساحت بالغ بر 10 هزار متر مربع و ظرفیت 300 خودرو که دارای بخش مسقف است. این پارکینگ، رو به روی سالن پروازهای خارجی قرار دارد.
پارکینگ فرودگاه اهواز
پارکینگ فرودگاه اهواز

مرکز فوریتهای پزشکی فرودگاه اهواز

این مجموعه، به دلیل حضور شرکت های بزرگ نفتی و اجرای پروژه های صنعتی، با حوادث مختلف مواجه می باشد. از این رو این مکان، یکی از فرودگاه های پرکار در زمینه آمبولانس هوایی است. تاکنون انتقال بیماران متعددی را از این فرودگاه به شهرهای تهران، مشهد و اصفهان به وسیله هواپیما و هلی کوپتر، بر عهده داشته است.

درخواست ویلچر در فرودگاه اهواز

در صورتی که همراه شما نیاز به استفاده از ویلچر دارد می توانید قبل از ورود به کانتر بازرسی پلیس، از باجه های دریافت ویلچر شرکت هواپیمایی خود، درخواست ویلچر کنید. علاوه بر این می توانید با شماره تلفن 06134108511 تماس بگیرید.

خدمات حمل و نقل فرودگاه اهواز

این مجموعه جهت حمل و نقل مسافران خود، 2 ایستگاه حمل و نقل را برای خدمت رسانی تعیین نموده است.

 • حمل و نقل عمومی در مقابل درب خروجی سالن پرواز داخلی که دارای 180 خودرو جهت خدمت رسانی به مسافران می باشد.
 • حمل و نقل ویژه بانوان در قسمت سالن ورودی پروازهای داخلی که دارای 20 دستگاه خودرو با در اختیار داشتن رانندگان خانم، در خدمت بانوان می باشد.

خدمات جایگاه CIP فرودگاه اهواز

مسافرین ورودی و خروجی فرودگاه اهواز، با استفاده از این سرویس، می توانند فرایند تشریفات قبل یا بعد از پرواز را بدون دغدغه، در صف های انتظار طی نمایند. این جایگاه به صورتی است که از بدو ورود مسافران، پذیرایی آن ها توسط مهمانداران و کارکنان ایرلاین مربوطه انجام می شود. سرویس CIP را می توانید به روش های زیر رزرو کنید:

 • رزرو آنلاین تا 48 ساعت پیش از پرواز
 • رزرو تلفنی از طریق ارسال بلیط به واتساپ شماره 09100555580
خدمات cip فرودگاه
خدمات cip فرودگاه

قوانین اشیاء گمشده فرودگاه بین الملل اهواز

در صورت پیدا شدن اشیاء متعلق به مسافرین در سالن پرواز یا محوطه فرودگاه، این اجناس به دفتر نیروی انتظامی فرودگاه تحویل داده می شود.

 • در صورت پیدا شدن مدارک شناسایی (کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه و …) به صندوق پستی ارسال می گردد.
 • در صورت پیدا شدن اشیاء متعلق به مسافرین در داخل هواپیما، به امور جامه دان ایرلاین مربوطه اجاع می گردد.

راه های ارتباطی با  فرودگاه اهواز

صندوق پستی: 924-61635

تلفن: 4-34434601

تلفن گویا: 99

سامانه پیامکی: 10002199

ایمیل: Ahwazairport@airport.ir

سوالات متداول

فرودگاه اهواز کجاست؟ چگونه می توان از این فرودگاه به مرکز شهر رفت؟

این فرودگاه در بزرگراه پاسداران، میدان فرودگاه و بلوار فرودگاه قرار دارد. با استفاده از تاکسی های ویژه فرودگاه و اتوبوس می توانید به مرکز شهر اهواز بروید.

پروازهای خارجی فرودگاه اهواز به کدام کشورها انجام می شود؟

در حال حاضر پروازهای خارجی به دبی و کویت انجام می شود که باید به ترمینال پروازهای خارجی مراجعه کرد

مهمترین پروازهای داخلی فرودگاه اهواز به کدام شهرها انجام می شود؟

از مهمترین پروازهای داخلی می توان به تهران، مشهد، شیراز و اصفهان اشاره کرد.

در صورت مفقودی مدارک شناسایی و یا چمدان در فرودگاه به کدام بخش مراجعه کنیم؟

در صورت مفقودی مدرک یا چمدان ابتدا به دفتر نیروی انتظامی فرودگاه مراجعه کنید. همچنین می توانید به امور جامه دان ایرلاین پرواز خود مراجعه نمایید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا