رسپینا
راهنمای سفر

سفر به ارمنستان با قطار؛ یک سفر خارجی ارزان قیمت

برای سفر به ارمنستان با قطار باید به منطقه جلفا که در شمال غربی آذربایجان شرقی در نقطه صفر مرزی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان قرار دارد، بروید. سپس با طی مسافتی حدود 109 کیلومتر به مرز نوردوز میرسید و از این مرز به ارمنستان میروید. بنابراین قطار مستقیم از شهرهای ایران به ارمنستان وجود ندارد. به همین منظور مسافرانی که قصد رفتن به این کشور را دارند میتوانند با رزرو بلیط قطار یا به صورت هوایی برای سفر به جلفا اقدام کنند. لازم به ذکر است که در حال حاضر امکان سفر با قطار از تهران به جلفا وجود ندارد، اما می توانید با هر وسیله‌ای به تبریز رفته و از آنجا بلیط قطار تبریز جلفا را رزرو کنید.

ارمنستان
سفر به ارمنستان با قطار

این در حالی است که در گذشته دور و پیش از فروپاشی شوروی، مسیر ریلی بین ایران و این کشور در مسیر جلفا وجود داشت که امکان اتصال بین ارمنستان و آذربایجان را از طریق قطار بوجود می آورد. پس از فروپاشی شوروی و درگیری میان دولت های آذربایجان و ارمنستان، فعالیت این مسیر ریلی متوقف شد. در نظر داشته باشید که به علت همه گیری بیماری کرونا و افزایش مبتلایان، تمامی سفرهای ریلی ایران به خارج از کشور متوقف شده و امیدوار هستیم با کاهش آمار مبتلایان مرزهای ریلی ایران مجدد شروع به کار نمایند. در ادامه به سراغ سفر به ارمنستان با قطار از سایر مسیرها، سایر وسایل نقلیه و مدارک مورد نیاز را معرفی خواهیم کرد.

سفر زمینی به ارمنستان با قطار

در گذشته به علت اختلاف کم ریالی و ارزی با ایران از مقاصد خارجی ارزان قیمت محسوب شده که در بین ایرانیان طرفداران بسیار زیادی دارد. همچنین به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبای خود همواره مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته است. ارمنستان از کشورهای همسایه ایران بوده که در شمال این کشور قرار گرفته است و مرز بسیار و طولانی با این کشور دارد. این موضوع سبب شده تا سفر به این کشور از راه های متعددی صورت گیرد.

دیگر مسیر ریلی که مسافران می توانند برای سفر با قطار از ایران به ارمنستان استفاده کنند، راه آهن تفلیس است. بدین منظور ابتدا بایستی با رزرو بلیط هواپیما تهران تفلیس خود را تفلیس رسانده و پس از آن با رزرو قطار تفلیس ایروان خود را به ارمنستان برسانید. این قطار به صورت روزانه از تفلیس به سوی ارمنستان حرکت می کند.

سفر به ارمنستان با قطار بهتر است یا هواپیما؟

در جدول زیر سفر به ارمنستان با قطار و هواپیما را از نظر مدت زمان، امنیت، محدودیت بار و حریم خصوصی مقایسه کرده ایم. شما می توانید با در نظر گرفتن تمام موارد زیر چنانچه تمایل دارید مدت زمان کمتری در مسیر باشد، بلیط هواپیما تهران ایروان را رزرو کنید. همچنین برای سفر هوایی به ایروان از سایر شهرها همچون مشهد، اصفهان شیراز و بندرعباس امکان رزرو پرواز نیز وجود دارد.

موارد مقایسهسفر با قطارسفر هوایی
مدت زمانبیشترکمتر
امنیتکمترین حادثه دارای بیشترین حوادث
محدودیت بارکمترین محدودیت بارجریمه بار بیش از 20kg
حریم خصوصیامکان اجاره کوپه دربستحریم خصوصی کمتر
تفاوت سفر به ارمنستان با قطار نسبت به مسیر هوایی

بهترین زمان سفر به ارمنستان

با توجه به آب و هوای خشک، بارش کم باران و زمستان های طولانی و سرد در ارمنستان بهترین زمان سفر برای تفریح و گشت و گذار، ماه های فروردین و شهریور است. زیرا دمای هوا در بهترین حالت است.

سفر به ارمنستان با تور

با توجه به این که تا اطلاع ثانوی امکان سفر به ارمنستان با قطار امکان پذیر نیست، برای سفر به این کشور می توانید تور ارمنستان را از رسپینا رزرو نمایید. در رابطه با هزینه سفر به ارمنستان با تور، نمی توان قیمت دقیقی در نظر گرفت، زیرا عوامل مختلفی مانند نوع پرواز انتخابی، کلاس پروازی، بازه زمانی خرید تور ارمنستان، مدت زمان سفر، درجه کیفی هتل انتخابی، امکانات و خدماتی که هتل ارائه می دهند و دوری و نزدیکی محل اقامت از مراکز تفریحی و تاریخی همه می توانند در قیمت تور ارمنستان تاثیرگذار باشند.

سفر با قطار ارمنستان
سفر به ارمنستان با قطار یا تور؟

هزینه سفر به ارمنستان

در نظر داشته باشید که هزینه سفر زمینی به ارمنستان و یا سفر هوایی بر اساس واحد پولی آن کشور یعنی درام محاسبه می شود. از این رو پیش از سفر ریال خود را به واحد پولی آن کشور در صرافی ها تبدیل نموده تا مشکل کمتری داشته و زمان کمتری را در سفر خود از دست دهید. در صورتی که قصد داشته باشید خود را با قطار به ارمنستان برسانید، هزینه های مختلفی را در پیش رو خواهد داشت که در ادامه به معرفی مهمترین هزینه های شما در این سفر خواهیم پرداخت تا با دید بازتری سفر خود را آغاز کرده و بتوانید مدیریت بهتری روی مخارج خود داشته باشید.

هزینه صدور گذرنامه: هزینه دیگری که در سفر به ارمنستان بایستی پرداخت کنید، هزینه مربوط به صدور گذرنامه بوده که شامل هزینه های شهرداری، ارسال پستی مدارکی و شناسه است. در نظر داشته باشید که اتباع ایرانی نیازی به دریافت ویزا برای ورود به کشور ارمنستان ندارند، اما اتباع سایر کشورهایی که در ایران زندگی می کنند بایستی هزینه ویزا را علاوه بر گذرنامه پرداخت نمایند.

هزینه صدور گذرنامه از مهمترین  هزینه های سفر با قطار ارمنستان
هزینه صدور گذرنامه از مهمترین هزینه های سفر به ارمنستان با قطار

هزینه عوارض خروج از کشور: از جمله هزینه هایی که برای ورود به کشور ارمنستان پرداخت می کنید عوارض خروج از کشور بوده که بسته به تعداد دفعات خروج این مبلغ نیز متفاوت است.

هزینه اقامت در ایروان مانند قیمت رزرو هتل، پانسیون، هاستل: یکی از کلیدی ترین هزینه های شما در سفر به ارمنستان با قطار، هزینه اقامت شما است و هرچه مدت آن بیشتر باشد، مبلغ بیشتر برای ماندن در خاک این کشور بایستی پرداخت نمایید. واحد اقامتی شما براساس دوری و نزدیکی به مرکز شهر و جاهای دیدنی وسایل حمل و نقل عمومی و درجه راحتی که به شما ارائه می کند، هزینه های متفاوتی خواهد داشت.

هزینه اقامت در ایروان
هزینه اقامت در ایروان

هزینه ورودی جاهای دیدنی ایروان: هزینه خرید بلیط ورودی های مختلف از دیگر هزینه هایی است که برای بازدید از جاهای دیدنی ارمسنتان پرداخت کنید.

هزینه های خرید سوغاتی و لوازم دلخواه: خرید بخشی از سفر بوده و در صورتی که شما بخواهید برای خود یا دوستانتان، سوغاتی خریداری کنید بیستی مبلغی بدین منظور را کنار بگذارید.

هزینه رفت و آمد در ارمنستان: هزینه رفت آمد در داخل کشور ارمنستان از دیگر هزینه هایی است که شما بایستی پرداخت کنید، پیشنهاد می شود برای کاهش هزینه های خود از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

تهیه بلیط ارمنستان ارزان
تهیه بلیط قطار ارمنستان ارزان

4 نکته مهم در سفر به ارمنستان زمینی

  1. برای سفر به ارمنستان با قطار، تنها درجه هتل مورد نظر خود را از لحاظ قیمتی در نظر نگیرید، زیرا ممکن است هتلی در فاصله زیاد از مرکز شهر و جاهای دیدنی قرار گرفته و به نظر ارزان تر آید. اما شما برای رفتن به مراکز خرید، جاهای دیدنی شهر هزینه حمل و نقل بیشتری را پرداخت نموده و همچنین در طول مسیر خود ترافیک را نیز تحمل نمایید.
  2. مورد دیگری که می تواند در هزینه سفر شما تاثیر گذار باشد، انتخاب بازه سفر بوده به گونه ای که در صورتی که فصول گردش مانند نوروز سفر خود را برای برنامه ریزی نمایید، بایستی هزینه بیشتر نسبت سایر ایام سال پرداخت نمایید. همچنین در مهر ماه به علت آغاز سال تحصیلی، معمولا سفرها به مقاصد گردشگری کاهش یافته و در نتیجه شما می توانید سفر به این کشور را با مبلغ کمتری خریداری کرده و تخفیف های بیشتری را دریافت نمایید. 
  3. تورهای ارزان قیمت از دیگر آفرهایی است که می تواند هزینه سفر شما به ارمنستان را کاهش دهد. بنابراین پیش از سفر به این کشور آفرهای روزانه شرکت رسپینا را در کانال تلگرام این شرکت دنبال نمایید.
  4. کلیه محدودیت های مرتبط با همه گیری کووید-19 جهت سفر به کشور ارمنستان لغو گردید و مسافران می توانند با مجوزهای معتبر به مانند گذشته به این کشور سفر نمایند
تور زمینی ارمنستان با قطار

سوالات متداول

انتخاب واحد اقامتی چگونه بر هزینه های سفر شما به ارمنستان تاثیر گذار خواهد بود؟

واحد اقامتی شما براساس دوری و نزدیکی به مرکز شهر و جاهای دیدنی وسایل حمل و نقل عمومی و درجه راحتی که به شما ارائه می کند، هزینه های متفاوتی خواهد داشت. در سفر به ارمنستان پس از انتخاب نوع وسیله نقلیه، تنها درجه هتل مورد نظر خود را از لحاظ قیمتی در نظر نگیرید، زیرا ممکن است هتلی در فاصله زیاد از مرکز شهر و جاهای دیدنی قرار گرفته و به نظر ارزان تر آید. اما شما برای رفتن به مراکز خرید، جاهای دیدنی شهر هزینه حمل و نقل بیشتری را پرداخت نموده و همچنین در طول مسیر خود ترافیک را نیز تحمل نمایید.

چه هزینه هایی در سفر با قطار به ارمنستان در پیش خواهد داشت؟

هزینه صدور گذرنامه، هزینه عوارض خروج از کشور، هزینه اقامت در ایروان مانند قیمت رزرو هتل، پانسیون، هاستل، هزینه ورودی جاهای دیدنی ایروان و هزینه های خرید سوغاتی و لوازم دلخواه از مهمترین هزینه هایی است که در سفر به این کشور بایستی بپردازید.

سفر به ارمنستان با قطار بهتر است یا هواپیما؟

هرچند مسیر هوایی بین ایران و ارمنستان با سرعت بیشتری انجام شده اما مسیرهای زمینی و به ویژه استفاده از قطار امنیت، راحتی و حریم خصوصی بیشتر مخصوصا در صورت اجاره کوپه برای شما به ارمغان خواهد آورد. نکته مهم دیگر این است که در سفر زمینی شما محدودیت حمل بار نداشته، اما در سفرهای هوایی شما فقط اجازه خواهید داشت که مقدار مشخصی بار را همراه خود داشته باشید. در صورت همراه داشتن بار اضافی بایستی جریمه اضافه بار را به ایرلاین خود پرداخت نمایید.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا