رسپینا
راهنمای سفر

بلیط هواپیما دانشجویی تخفیف دار چگونه بخریم؟

سفرهای هوایی مکرر یکی از معضلات زندگی دانشجویانی است که در شهرهای دور نسبت به زادگاه خود زندگی می کنند. از طرف دیگر، برخی از دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند که در این صورت، با هزینه های بالای سفر مواجه خواهند بود. به همین دلیل نیز بلیط هواپیما دانشجویی تخفیف دار یکی از متداول ترین سوالاتی است که در مورد صحت و یا نحوه رزرو آن پرسیده می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه بصورت کامل با نحوه خرید بلیط هواپیما با تخفیف دانشجویی آشنا شوید.

بلیط هواپیما با تخفیف دانشجویی

بلیط هواپیما دانشجویی برای سفرهای داخلی

در حال حاضر متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد و هیچ کدام از ایرلاین ها بلیط هواپیما دانشجویی با تخفیف ارائه نمی دهند. این تخفیف ها تنها شامل سفرهای خارجی می شود که در ادامه راهنمای استفاده از آن را بررسی نموده ایم. البته ناگفته نماند که برخی از آژانس های هواپیمایی در بعضی دانشگاه های بزرگ و بین المللی کشور مثل دانشگاه تهران و یا دانشگاه فردوسی مشهد و … نمایندگی دارند که ممکن است به دانشجویان، اساتید و یا اعضای هیئت علمی تخفیف بیشتر ارائه دهند. برای این منظور می بایست از مرکز امور دانشجویی دانشگاه خود پرس و جو کنید.

هم چنین اگر ناگزیر با سفرهای هوایی مکرر هستید، برای صرفه جویی در هزینه ها چند توصیه را در نظر داشته باشید:

 1. انتخاب ایرلاین های ارزانتر: برخی از ایرلاین ها به دلیل سابقه برند، استفاده از ناوگان بروزتر و یا ارائه خدمات باکیفیت تر در پرواز، بلیط های گران قیمت تری هم نسبت به سایر ایرلاین ها دارد. به همین دلیل نیز گاهی با مقایسه آنلاین بلیط ها در یک بازه زمانی خاص، چندین نرخ متفاوت برای یک مسیر خاص را مشاهده خواهید کرد.
 2. توجه به بازه ی زمانی سفر: قبل از اقدام برای خرید بلیط، حتما نگاهی به تقویم داشته باشید. اگر بازه ی زمانی سفر شما همزمان با یک مناسبت مذهبی، گردشگری، سیاسی و … خاص باشد، به دلیل افزایش تقاضای سفر می بایست هزینه بیشتری برای بلیط پرداخت کنید. اگر قصد دارید تعطیلات نوروز را در کنار خانواده و در شهر خود بگذرانید، حتما حداقل از ۱ ماه قبل نسبت به تهیه بلیط اقدام کنید؛ چراکه با نزدیک شدن به ۱ فروردین نرخ بلیط ها هم افزایشی خواهد بود.
 3. بررسی و مقایسه قیمت بلیط ها: یکی از مزیت های رزرو اینترنتی بلیط هواپیما، امکان مقایسه آنلاین قیمت بلیط ها است. تقویم پروازی وب سایت رسپینا به شما این امکان را می دهد تا تمامی بتوانید بلیط های موجود در مسیر موردنظر خود طی ۲ ماه آینده را مشاهده کرده و ارزانترین بلیط و پرواز را پیدا کنید. کافیست پس از ورود به صفحه بلیط هواپیما رسپینا، مبدا، مقصد و تاریخ سفر را وارد کنید.
 4. انتخاب بلیط های لحظه آخری: گاهی موارد دیده می شود که نرخ بلیط ها در آخرین ساعات باقی مانده تا پرواز از طرف شرکت چارترکننده یا ایرلاین با تخفیف ارائه می شود. بنابراین اگر عجله ای برای خرید بلیط ندارید، حتما نرخ بلیط ها را در بصورت لحظه ای چک کنید. البته این کار در ایام پیک سفر معمولا نتیجه عکس دارد و با افزایش تقاضای سفر، قیمت بلیط ها با گذر زمان، افزایش می یابد.
تخفیف بلیط هواپیما برای دانشجویان داخلی
تخفیف بلیط هواپیما

بلیط هواپیما خارجی دانشجویی

اگر برای ادامه تحصیل و با داشتن ویزای دانشجویی عازم سفر به کشوری دیگر هستید، خبر خوب اینکه می توانید بلیط هواپیما خارجی با تخفیف رزرو کنید. مطابق مصوبه سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول، دانشجویان ایرانی می توانند با تشکیل پرونده و ارائه مدارک لازم، از تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما و سایر تحصیلات از قبیل دریافت ارز برخوردار شوند. اگر هم واجد شرایط نامبرده نبودید، نگران نباشید. برخی از ایرلاین ها برای دانشجویان، تخفیف های ویژه ای درنظر گرفته اند تا به کاهش هزینه های سفر کمک کنند.

مدارک لازم برای بهره مندی از تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما

برای بهره مندی از تخفیف بلیط هواپیما دانشجویی می بایست در وزارت علوم یا وزارت بهداشت اقدام به تشکیل پرونده نمائید. مدارک لازم برای تشکیل پرونده عبارت است از:

 • گواهی ثبت نام در دانشگاه به همراه تاریخ سال شروع تحصیلات به زبان انگلیسی
 • ارائه رشته و مقطع تحصیل دانشجو به زبان انگلیسی به همراه ریز نمرات هر ترم
 • ارائه آخرین گواهی مدرک تحصیلی اخذ شده توسط دانشجو
 • عکس از صفحات پرشده گذرنامه دانشجو و ارائه تاریخ آخرین خروج از کشور
 • ارائه مدارک لازم برای مبحث سربازی (ارائه کارت پایان خدمت در صورتی که خدمت را گذرانده اید، ارائه معافیت دائم یا معافیت تحصیلی در صورت نگذراندن سربازی)
 • یک نسخه تصویر از گذرنامه همسر و فرزندان ( برای افراد متاهل)
 • در صورتی که اولین خروج شما در گذرنامه جدید درج نشده است باید گواهی خروج مجاز از کشور را همراه داشته باشید.
 • یک عکس کامل از شناسنامه دانشجو
 • در صورت متاهل بودن تصویر شناسنامه فرزندان و همسر
 • دو قطعه عکس که مربوط به سن حال حاضر شما باشد و صورت شما کاملا واضح باشد.
 • تصویری از حکم اعزام و یا معرفی نامه ای که وزارت علوم و تحقیقات فناوری ارائه کرده اند (برای دانشجویان بورسیه).

اگر پیش تر نسبت به تشکیل پرونده اقدام نموده اید، نیازی به ارائه مدارک بالا نیست. صرفا کافیست مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه تصویر گذرنامه
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر سال شروع تحصیل
 • نمرات اخذ شده در هر سال تحصیلی

تخفیف دانشجویی ایرلاین ها برای بلیط هواپیما

علاوه برای موارد ذکر شده در بالا، برخی از ایرلاین های بلیط هواپیما دانشجویی با تخفیف ارائه می دهند. در ادامه لیستی از این ایرلاین ها به همراه نحوه استفاده از تخفیف هر یک را بررسی نمودیم.

تخفیف دانشجویی ایران ایر

در میان ایرلاین های ایرانی، هواپیمایی ایران ایر تنها ایرلاینی است که به دانشجویان ایرانی برای خرید بلیط تخفیف می دهد. شرایط و درصد تخفیف براساس شرایط و بازه های زمانی متغیر است. لذا برای خرید بلیط هواپیما دانشجویی باتخفیف ایران ایر می بایست به شعب هما در خارج از ایران مراجعه نموده و از تخفیف پروازهای بین المللی بصورت ارزی بهره مند شوید.

بلیط دانشجویی ترکیش

شرکت ترکیش ایرلاین، با شعار ما همیشه از دانشجویان از هر نظر حمایت می کنیم! (We support our students in every way!) به دانشجویان سرتاسر جهان، آفرهای مخصوصی ویژه خرید بلیط هواپیما ارائه می دهد. برای این منظور می بایست وارد این لینک شده و بصورت آنلاین در سرویس Miles&Smiles ثبت نام کنید. جزئیات بیشتر بلیط هواپیما دانشجویی ترکیش بصورت زیر است:

 • تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما: 20% تخفیف ویژه پروازهای داخلی کشور ترکیه، تا 10% تخفیف پروازهای خارجی و قیمت های ویژه در پروازهای بین المللی یک طرفه
 • بار مجاز: 40 کیلوگرم در پروازهای بین‌المللی
 • تغییر رایگان بلیط: حق تعویض بلیط بصورت رایگان، یک مرتبه برای پروازهای بین المللی (در صورتی که بلیط جدید، کلاس نرخی متفاوتی داشته باشد، فقط ما به التفاوت هزینه اعمال می شود).

برای این منظور می بایست وارد این لینک شده و فرم آنلاین اظهارنامه دانشجویی را تکمیل کنید.

مرحله1: انتخاب “I am a Miles&Smiles member”

مرحله 2: انتخاب “New Feedback”

مرحله 3: انتخاب گزینه “Student Registration Form”

مرحله 4: ورود اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره عضویت Miles&Smiles

مرحله 5: آپلود تصویر کارت دانشجویی یا مدارک دانشجویی

پس از طی نمودن مراحل و تایید سیستم، حساب کاربری شما به عنوان حساب دانشجویی تعریف می شود. اکنون کافیست از وارد قسمت رزرو بلیط وب سایت ترکیش، اطلاعات مبدا، مقصد و تاریخ سفر را وارد و بلیط موردنظر خود را انتخاب کنید.

توجه کنید که خرید بلیط دانشجویی ترکیش تنها از وب سایت رسمی این هواپیمایی امکان پذیر است و امکان بهره مندی از این تخفیف با رزرو بلیط از سایر وب سایت ها و آژانس های هواپیمایی امکان پذیر نیست.

بلیط دانشجویی ترکیش

تخفیف دانشجویی پرواز قطر ایرویز

شرکت هواپیمایی قطرایرویز، یکی از معروف ترین ایرلاین هایی است که تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما ارائه می دهد. با عضویت در Student Club یا باشگاه ویژه دانشجویان قطرایرویز می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • بهره مندی از تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما
 • اضافه بار مازاد بر میزان مجاز
 • امکان تغییر تاریخ بلیط
 • سوپر وای فای رایگان و موارد دیگر

برای ثبت نام در این باشگاه می بایست وارد این لینک شده و سپس بلیط خود را از وب سایت رسمی قطرایرویز خریداری کنید.

بلیط هواپیما دانشجویی قطرایرویز

بلیط هواپیما دانشجویی ایرایندیا (Air India)

در صورتی که در هند تحصیل می کنید (برای یک دوره تمام وقت حداقل یک سال تحصیلی در یک موسسه آموزشی به رسمیت شناخته شده) می توانید از ایرلاین ایرایندیا برای خرید بلیط هواپیما تخفیف دانشجویی بگیرید. البته یکی از شروط آن داشتن سن 12 تا 26 سال در تاریخ شروع سفر می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

بلیط هواپیما دانشجویی ایرایندیا

بلیط هواپیما با تخفیف دانشجویی ایزی جت

easyJet یکی دیگر از گزینه های محبوب برای دانشجویانی است که به دنبال تخفیف دانشجویی بلیط هواپیما هستند. این ایرلاین هم چنین برای دانشجویان امکان Freedom to Change را قرار داده است که با آن می توانند تا 28 روز قبل از حرکت، در رزرو آنلاین بلیط تغییراتی را ایجاد کنند. بنابراین اگر به دنبال بلیط هواپیما دانشجویی با تخفیف هستید، از پیشنهادات ایزی جت غافل نشوید.

بلیط هواپیما دانشجویی ایزی جت

بلیط هواپیما با تخفیف دانشجویی بریتیش ایرویز

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز نیز یکی از ایرلاین هایی است که به شرایط دانشجویان توجه می کند و پیشنهادات تخفیفی به آن ها اختصاص می دهد. این پیشنهادات هر ساله به مناسبت های مختلف در وب سایت رسمی آن اطلاع رسانی می شود. بنابراین اگر در مسیر پروازی موردنظرتان، بریتیش ایرویز فعالیت دارد، حتما قبل از رزرو بلیط، در مورد تخفیف دانشجویی آن پرس و جو کنید.

بلیط هواپیما با تخفیف دانشجویی بریتیش ایرویز

چند پیشنهاد قبل از خرید بلیط هواپیما دانشجویی

با هزینه های زندگی دانشجویی، تخفیف بلیط هواپیما و کاهش هزینه سفر حتی برای اندک هم می تواند امیدوار کننده باشد. اما با این وجود قبل از قطعی کردن رزرو، حتما چند نکته را مدنظر داشته باشید:

 • با اینکه ایرلاین های نامبرده شده تا اینجای مقاله، دارای شبکه پروازی گسترده ای می باشند، اما قبل از ثبت نام در طرح های تخفیفی آن ها حتما مطمئن شوید که در مسیر موردنظر شما فعالیت دارند.
 • اگر شهر مقصد شما دارای چندین فرودگاه است، هنگام خرید بلیط سعی کنید نزدیک ترین فرودگاه به دانشگاه یا محل اقامت خود را انتخاب کنید.
 • حتی اگر ایرلاین های فعال در مسیر موردنظر شما در لیستی که معرفی کردیم نبود، توصیه می کنیم قبل از خرید بلیط به وب سایت هواپیمایی های موجود سر بزنید و یا با تیم خدمات مشتری آن ها تماس بگیرید. حتما تحقیق کنید که آیا پیشنهاد، هدیه‌ و یا تخفیفی ‌ ویژه دانشجویان ارائه می دهند یا خیر؟
 • فقط به هزینه بلیط توجه نکنید! اگر قصد دارید برای خرید بلیط تخفیف بگیرید حتما از سایر خدماتی که ایرلاین ارائه می دهد از قبیل امکان تغییر تاریخ بلیط، میزان بار مجاز و … مطلع شوید.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله بررسی کردیم برای شما مفید بوده باشد و به سهم خود در تیم رسپینا به مسیر تحصیل و موفقیت شما کمکی کرده باشیم. لطفا نظرات و سوالات خود را در قسمت کامنت های پایین صفحه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا تخفیف بلیط هواپیما برای دانشجویان در سفرهای داخلی ارائه می شود؟

خیر متاسفانه. اما شعب برخی آژانس های هواپیمایی که در دانشگاه های بزرگ و بین المللی تهران و یا مراکز استان ها فعالیت دارند، گاهی به دانشجویان، اساتید و اعضای هیئت علمی تخفیف خرید بلیط ارائه می دهند.

آیا دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه از دانشگاه های خارج از ایران می شوند، مشمول تخفیف بلیط هواپیما می شوند؟

بله. در صورت تشکیل پرونده در وزارت بهداشت یا وزارت علوم می توانند برای خرید بلیط هواپیما و یا ارز تخفیف بگیرند.

آیا ایران ایر برای خرید بلیط هواپیما خارجی به دانشجویان تخفیف می دهد؟

بله. برای این منظور می بایست به شعب هما در خارج از ایران مراجعه نموده تا تخفیف پروازهای بین المللی بصورت ارزی بهره مند شوید.

کدام ایرلاین ها به دانشجویان تخفیف خرید بلیط هواپیما ارائه می دهند؟

ترکیش ایرلاین، قطر ایرویز، ایرایندیا، ایزی جت و بریتیش ایرویز از جمله ایرلاین هایی هستند که به دانشجویان برای خرید بلیط هواپیما تخفیف می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا