رسپینا
راهنمای سفر

نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما

با گران شدن همه چیز در کشور، مردم به دنبال راهی برای خرید ارزان قیمت و پرداخت هزینه کمتر برای تهیه اقلام مختلف هستند. رزرو بلیط هواپیما نیز یکی از همین موارد است که هزینه آن در هر سال نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری پیدا می کند. این موضوع را زمانی متوجه می شوید که هزینه پارک در پارکینگ فرودگاه و فاکتور دردسرهای پیدا کردن ترمینال را نیز به هزینه های سفر خود اضافه کنید. در ادامه نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما و تمام عوامل موثر آن را بررسی کرده ایم، همراه رسپینا باشید.

نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما

در حالی که محاسبه فاکتور “دردسر” مشخص نبوده اما مسافت پیموده شده، هزینه پارکینگ و البته هزینه بلیط قابل محاسبه است. طبیعتا افزایش قیمت ها بر نرخ بلیط وسایل نقلیه مثل هواپیما نیز موثر است و متاسفانه باید شاهد افزایش مجدد قیمت ها در حوزه هواپیمایی نیز باشیم. به همین علت تصمیم گرفتیم تا به نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما بپردازیم و شما را از چگونگی محاسبه قیمت آگاه کنیم. در این صورت مسافران با دانش بیشتری اقدام به انتخاب ایرلاین مدنظر خود می کنند.

عوامل موثر قیمت بلیط پرواز

برای کاهش هزینه پروازهای خود برخی از این مسائل تحت کنترل شما قرار دارد اما دخالت در اکثر این امور از عهده شما خارج است. برای کاهش نرخ بلیط خود برخی راهکارها پیشنهاد شده که می توانید آن را در مقاله 10 راه خرید ارزان بلیط هواپیما، به صورت کامل مطالعه کنید. در ادامه به بررسی تمام عوامل اشاره شده و میزان اهمیت هر کدام در تعیین نرخ پروازها می پردازیم.

چه عواملی همواره بر نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما موثر هستند؟

مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر نرخ بلیط پرواز شامل مواردی از قبیل هزینه سوخت هواپیما، استهلاک این وسیله نقلیه، پرواز مستقیم و غیر مستقیم خدمات مسافرین و کترینگ ارائه دهنده در پرواز، هزینه تبلیغات و بازاریابی، حقوق کارمندان و پشتیبانی هواشناسی می شود. اما بطور کلی خصوصا در پروازهای خارجی، برخی از هزینه ها مانند سوخت، عوارض فرودگاهی، عوارض ناوبری، هزینه های خدمات و کترینگ، و بیمه مسافران به صورت مستقیم و برخی مثل حقوق پرسنل، تعمیرات و نگهداری، عملیات فرودگاهی و. . . به طور غیر مستقیم بر نرخ پروازها تاثیر خواهد داشت.

سوخت مهم ترین عامل موثر در نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما

اگر گمان می کنید، سوخت هواپیما تاثیر چندانی بر نرخ ارائه شده توسط شرکت های هواپیمایی ندارد، سخت در اشتباهید! چرا که در بررسی های انجام شده، این عامل تاثیر 26 درصدی بر قیمت بلیط دارد. یعنی بیشتر از یک چهارم نرخ بلیط تحت تاثیر سوخت هواپیما است. یعنی در حالت کلی، با یکسان قرار دادن کلاس پروازی و ایرلاین برگزار کننده، هر چه فاصله هوایی شما بیشتر باشد، نرخ بلیط نیز افزایش می یابد.

سوختگیری هواپیما

البته نوع سوخت به کارگیری شده در نرخ بلیط نیز موثر است. به طور مثال 7 نوع سوخت نسل های مختلف در شرکت های هواپیمایی مختلف به کار می رود که هر کدام نرخ متفاوتی دارند. در نتیجه یکی از علل تغییر نرخ بین ایرلاین ها می تواند کیفیت سوخت به کار رفته در آن ها باشد.

اهمیت سوخت هواپیما به حدی است که در دمای خاص نگهداری می شود لذا تفاوت بسیاری با سوخت خودرو و اتوبوس دارد. این سوخت به علت آن که در فشار خاصی نگهداری می شود، قیمت بسیار بیشتری نسبت به بنزین معمولی دارد. حال که از سوخت هواپیما گفتیم جالب است این نکته را بدانید که بیشترین میزان سوخت این وسیله نقلیه در هنگام پرواز و فرود آن می باشد. در نتیجه اگر از سوخت نامطلوبی در آن استفاده شود در این هنگام دچار مشکل خواهد شد.

میزان سوخت بیشتر در زمان فرود هواپیما

تاثیر پرواز مستقیم و غیر مستقیم در نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما

زمان خرید بلیط در پرواز داخلی به ویژه برای مسیرهای کوتاه بخش زیادی از هزینه ها حذف می شود؛ چرا که تمامی پروازها مستقیم و در زمان کمی برگزار می شود. اما در رابطه با هزینه پروازهای خارجی دارید، بهتر است از این موضوع آگاه باشید که عبور از مرزهای هر کشور، مستلزم پرداخت هزینه به آن کشور می باشد.

یعنی در حالت کلی پروازهای مستقیم نرخ ارزان تری نسبت به پروازهای غیر مستقیم دارند. البته پیشنهاد می شود قبل از پرواز حتما قیمت بلیط را در سایت بررسی نموده و از نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما نیز مطلع شوید سپس اقدام به خرید کنید. به علت این که در برخی مسیرهای طولانی، ممکن است پروازهای 3 مقصد نرخ ارزان تری نسبت به پروازهای 2 مقصده داشته باشند.

پرواز مستقیم یا غیر مستقیم

تاثیر استهلاک در نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما

معنای لغوی استهلاک، از بین رفتن تدریجی است. یعنی هر چه عمر هواپیما بیشتر باشد علاوه بر این که از عوامل مخرب محیط زیست است، باعث هدر رفت سوخت بیشتر می شود. در این صورت باید هزینه بیشتری برای سفر هوایی خود پرداخت کنید. این عامل حدودا 8 درصد در نرخ پرداختی شما برای خرید بلیط موثر است. علاوه بر این برای نوسازی ناوگان هوایی نیز باید مخارجی پرداخته شود. در نتیجه نوسازی هواپیماها نیز نمی تواند به شما در پرداخت هزینه کمتر کمک کند.

استهلاک هواپیما

حقوق کارکنان ایرلاین چه تاثیری در نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما دارد؟

بسته به این که چقدر ایرلاینی که از آن اقدام به خرید بلیط می کنید، بزرگ باشد، طبیعتا کارکنان مختلفی در آن کار می کنند. در نتیجه اگر تعداد این افراد بیشتر باشد، هزینه بلیط شما افزایش خواهد داشت. اما زیاد نگران نباشید چرا که این عامل تنها 10 درصد بر نرخ بلیط سفر هوایی تاثیرگذار است. با توجه به این عامل، اگر برای سفر به خارج از کشور، از هواپیماهای خارجی استفاده کنید، قیمت بیشتری پرداخت می کنید. چرا که حقوق کارمندان آن شرکت بر اساس دلار محاسبه شده و نرخ پرواز شما بیشتر خواهد شد.

حقوق کارکنان ایرلاین

خدمات و پذیرایی ارائه دهنده چه تاثیری در نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپییما دارد؟

شرکت های هواپیمایی از لحظ برخی خدمات مسافرتی مانند فاصله صندلی ها، خدمات کترینگ، کیفیت خدمات ارائه دهنده، تلاش برای جذب مشتری و. . . تفاوت های زیادی با هم دارند که باعث اختلاف قیمت بین این شرکت ها می شود. کیفیت خدمات ارائه دهنده، شامل امکانات رفاهی حین پرواز، سروصدای کمتر داخل کابین و امنیت هر هواپیما می شود.

تاثیر این عامل در پروازهای داخلی، به اندازه سوخت پروازها (26 درصد) است. اما برای خرید بلیط پروازهای بیزینس کلاس، نرخ خدمات ارائه دهنده حتی می تواند تا 3 برابر پروازهای اکونومی قابل افزایش باشد. همچنین نرخ بلیط پروازهای فرست کلاس در برخی موارد تا 60 برابر پروازهای اکونومی کلاس می تواند افزایش داشته باشد. همچنین برخی از خدمات مانند تعمیرات فضای داخلی و بیرون هواپیما، مراقبت های روزمره، بیمه ی عمر و نقاشی از خدمات هزینه بر پروازها به شمار می رود.

خدمات ارائه دهنده ایرلاین

آیا هزینه تبلیغات و بازاریابی ایرلاین بر نرخ بلیط تاثیر گذار است؟

بله؛ از آنجا که شرکت های هواپیمایی، در واقع یک بنگاه اقتصادی هستند، پس درآمد و هزینه بخشی از فعالیت های روزمره این شرکت ها است. ایرلاین ها برای سوددهی و پذیرش بیشتر مسافرین، اقدام به بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی، بیلبوردها،  تبلیغات در سایت های مختلف و. . . می کنند. البته این بدان معنا نیست که هر ایرلاینی تبلیغات بیشتری داشته باشد، هزینه های بیشتری از مسافران دریافت کند. عامل هزینه های بازاریابی و تبلیغات تنها 5 درصد در هزینه های بلیط تاثیرگذار است.

تاثیر هزینه تبلیغات در نرخ بلیط

هزینه های ناوبری و هواشناسی در قیمت بلیط چه تاثیری می گذارد؟

جالب است بدانید هزینه های ناوبری و پشتیبانی هواشناسی، شامل اطلاعات مختلفی در مورد هواشناسی، ردیابی هوایی برای جلوگیری از ربوده شدن هواپیما می باشد. این اطلاعات برای انجام پروازها و کنسل کردن آن ها به کار می رود. در نتیجه شرکت های هواپیمایی هزینه ای برای این منظور در نظر می گیرند و مسافرین 5 درصد نرخ بلیط خود را بابت این هزینه پرداخت می کنند.

تاثیر هزینه پشتیبانی هواشناسی بر نرخ پرواز

نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما برای کودکان چگونه است؟

عوامل متعددی بر قیمت صندلی های هواپیما تاثیرگذار هستند که از مهم ترین آن ها می توان به بازه سنی مسافرین اشاره کرد. در صورتی که اقدام به رزرو صندلی در پروازهای سیستمی برای کودک (2 تا 12 سال) نمائید، می توانید بر اساس قوانین آن شرکت از تخفیف های مختلف برخوردار شوید. همچنین می توانید بلیط های نوزادان (زیر 2 سال) را با 10 تا 15 درصد قیمت بزرگسالان خریداری کنید. علاوه بر بازه سنی عوامل مختلفی دیگری می تواند در نرخ بلیط تاثیر داشته باشد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

نحوه محاسبه قیمت بلیط برای کودکان

تاثیر زمان خرید بلیط در نرخ پرواز

احتمالا این جمله را شنیده اید که اگر پرواز خود را در روز جمعه رزرو کنید، هزینه بیشتری پرداخت می کنید. اما این موضوع همیشه صحت نداشته و برای شهرهای مختلف متفاوت است. برخی سایت ها برای کمک به مشتریان خود برای رزرو مقرون به صرفه بلیط، در بالای صفحات اصلی خود، به ارزان ترین زمان برای رزرو پرواز اشاره کرده اند. مثلا اگر به صفحات مسیر وب سایت رسپینا مراجعه کرده باشید، احتمالا در بالای صفحه اولین چیزی که با آن مواجه شده اید، ارزان ترین زمان برای خرید بلیط است. 

بررسی زمان خرید بلیط هواپیما

رقابت ایرلاین ها چه تاثیری در نوسان قیمت بلیط دارد؟

یکی از نکاتی که کمتر کسی برای قیمت گذاری بلیط های پرواز به آن توجه می کند، عامل رقابت برای فروش بلیط است. به همین دلیل برای خرید بلیط هواپیما تهران و سایرشهرهای بزرگ که پروازهای زیادی از فرودگاه های آن صورت می گیرد، رقابت بیشتری بین ایرلاین ها انجام گرفته و نوسان بیشتری در نرخ گذاری بلیط های این شهر مشاهده می شود. اما رزرو بلیط های پرواز خارجی، اغلب در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و یکشنبه با ارزان ترین نرخ صورت می گیرد.

همچنین توصیه می شود اگر قصد رزرو بلیط پرواز برای خارج از کشور را دارید، بلیط خود را از ماه ها قبل از پرواز خریداری کنید. چرا که معمولا با نزدیک شدن به زمان پرواز نه تنها قیمت ها با کاهش مواجه نشده بلکه دچار افزایش قیمت بی رویه می شود. شما می توانید بلیط شهرهای خارجی را از 1 سال قبل از پرواز رزرو کنید اما بهترین زمان برای رزرو ارزان قیمت این پروازها، حدودا 3 ماه قبل از پرواز است.

ذقابت ایرلاین ها

آیا میزان تقاضای مسافرین تاثیری در نوسان نرخ بلیط پرواز دارد؟

قطعا بله؛ یکی از مهم ترین علل افزایش و کاهش نرخ بلیط، میزان تقاضای مسافرین برای رزرو پرواز است. مثلا در فصل پاییز و زمستان که تقاضای سفر به جزیره کیش بیشتر می شود، قیمت بلیط به مقصد این جزیره با افزایش چشمگیری همراه می شود.

میزان تقاضای مسافرین

تاثیر پر شدن صندلی ها در هزینه بلیط چارتر سفرهای هوایی

طبیعتا تمام شرکت های چارتر کننده قصد دریافت سود بیشتر از مسافرین خود دارند. اما به چه قیمت؟ در برخی زمان ها نرخ بلیط با افزایش بی رویه قیمت مواجه شده و در نتیجه باعث می شود تمام یا بخشی از صندلی های پرواز خالی بمانند. در این صورت این شرکت ها تصمیم به کاهش نرخ پروازهای خود گرفته و باعث می شود بلیط با قیمت ارزان تر به فروش برسد.

تاثیر خالی ماندن صندلی های هواپیما بر قیمت بلیط

کلام پایانی

از اینکه تا اینجا مقاله با عنوان نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما همراه ما بودید سپاسگزاریم. در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که می تواند در قیمت بلیط سفرهای هوایی مورد توجه ایرلاین ها قرار گیرد، اشاره شود. اگر قبل از خرید بلیط این وسیله نقلیه با نوسان قیمت مواجه شدید و عوامل دیگری می شناسید که می تواند در نوسان قیمت بلیط تاثیرگذار باشد می توانید آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چه عوامل مهمی بر نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما موثر هستند؟

کلاس پروازی، زمان سفر و ایرلاین سه مورد مهمترین عوامل موثر بر قیمت بلیط هستند.

نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما کودکان به چه صورت است؟

 رزرو صندلی در پروازهای سیستمی برای کودک (2 تا 12 سال) بر اساس قوانین آن شرکت شامل تخفیف های مختلف است. همچنین بلیط نوزادان (زیر 2 سال) با 10 تا 15 درصد قیمت بزرگسالان محاسبه می شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا