حمل و نقل

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها؛ با قطار به کدام کشورها می توان سفر کرد؟

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها موضوعی است که در این نوشته به آن خواهیم پرداخت. قطار از گذشته یک از وسایل ارزان و راحت بوده که بسیاری از افراد به وسیله آن جابجا شده و یا بارها و مرسولات خود را با قیمت های بسیار ناچیزی به مقصد ارسال می کردند. از دیگر مواردی که مشتریان را به سمت خرید بلیط قطار سوق داده ایمنی و امنیت بالا آن بوده به گونه ای بوده که قطار در بین تمامی وسایل نقلیه حادثه کمتری را تجربه کرده و عنوان ایمن ترین وسیله نقلیه را از آن خود کرده است.

در سفر با قطار شما می توانید با اجاره یک کوپه راحتی بیشتر را در سفرهای خود به دست آورده از حریم شخصی بیشتری داشته باشید. از دیگر نکاتی که می توان در سفر با این وسیله نقلیه اشاره کرد، امکان حمل خودرو با آن بوده که باعث می شود با خیال راحت تری خودرو را درون قطار جای داده و در مقصد خود بدون اینکه خستگی ناشی از رانندگی در مسیر را تجربه نمایید، سفری خاطره انگیز خود را ادامه دهید.

در ادامه مزایای سفر با قطار را به طور کامل برای شما شرح داده و کشورها و شهرهایی که می توانید با این وسیله نقلیه طی کنید را معرفی خواهیم کرد پس در ادامه با رسپینا همراه باشید. 

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

مزایای سفر با قطار

استفاده از وسایل الکترونیکی در حین سفر: به علت ماهیت مکانیکی این وسیله نقلیه شما می توانید با آسودی از تجهیزات الکترونیکی خود نظیر موبایل و لپ تاپ استفاده کنید. بدون اینکه نگرانی بابت خراب شدن و یا تداخل امواج الکترونیکی ناشی کارکرد وسایل خود در این وسیله (برخلاف هواپیما) داشته باشید.

در برخی از قطارها برای رفاه مشتریان خود اینترنت رایگان نیز ارائه می دهند تا این افراد بتواننند ضمن مسافرت کارهای شخصی خود را انجام داده و یا به دیدن فیلم های سرگرم کننده و فراگیری آموزش های آنلاین از طریق اینترنت بپردازند.

استفاده از وسایل الکترونیکی در حین سفر
استفاده از وسایل الکترونیکی در مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

امکانات برای کودکان و فرزندان: در بسیاری از قطار برای مادران و نوزادان که مسافرت می کنند امکانات خاصی تدارک دیدند. در میان برخی از قطارها پا را فراتر گذاشته و اتاق هایی را بدین منظور درون خود تعبیه کرده اند.

تغییرات کمتر بهای بلیط: مورد دیگری که در مسافرت با قطار بایستی در نظر داشته بشید که قیمت بلیط قطار نسبت به هواپیما تغییرات کمتری داشته و بهای آن کمتر چار تغییر می شوند.

فاصله کمتر نسبت به شهر: از دیگر مواردی که باید در مورد استفاده از قطارها در نظر داشته باشید این است که بیشتر ایستگاه های قطار در داخل و مرکز شهرها بوده، در حالیکه فرودگاه ها اغلب در خارج شهر ها قرار دارند. که این موضوع می توانید در هزینه های حمل و نقل شما در مقصد شما نقشی تعیین کننده داشته باشد.

نوشته های مشابه

سرو غذا در غذاخوری قطار: از دیگر مواردی که برخی از قطارها به مشتریان خود ارائه می دهند، امکان سرو وعده های غذایی در رستوران و سالن غذاخوری قطار بوده که توسط پرسنل مجرب آن صورت می گیرد.

سرو غذا در قطار
سرو غذا در غذاخوری قطار

تاخیر کمتر: از دیگر مواردی که سفر قطار را جذاب می کند، نظم حرکت آن ها بوده، به گونه ای که کمتر دیده شده که قطارها با تاخیر روبرو شوند. مورد جذاب دیگر در سفر با قطار، عدم محدودیت بار بوده و شما می توانید در سفر با قطار تا آنجایی که می توانید بار و وسایل به درون آن برده و یا به مسئول باربری  قطار تحویل نمایید.

تاخیر کم قطار نسبت به سایر وسایل نقلیه
تاخیر کم قطار مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

در ادامه به شهرهایی که می توان به آنها با قطار سفر کرد پرداخته ایم.

مقصد اول، وان

از دیگر مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می توان به وان ترکیه اشاره کرد. برای رفتن به وان شما می توانید از قطارهای تهران و یا تبریز به مقصد وان استفاده نمایید. تا پیش از همه گیری کرونا این قطار به صورت مرتب و با برنامه ریزی تعیین شده اقدام به مسافرگیری در ایستگاه های مسیر می نمود. در ایستگاه مرزی ایران یکبار مسافران برای انجام تشریفات گمرک و گذرنامه پیاده شده و یکبار هم در ایستگاه کاپی کوی ترکیه که در مجموع 4 ساعت از زمان مسافران برای انجام تشریفات مورد نظر صرف می شود.

پس از انجام تمامی مراحل قطار به سمت وان ترکیه حرکت خواهد کرد. مدت زمان این مسافرت 24 ساعت می باشد. در نظر داشته باشید که مسافران ایرانی برای رفتن به ترکیه نیازی به تهیه ویزا ندارند. اما اتباع بایستی پیش از سفر خود ویزا کشور ترکیه را تهیه نمایند. در بین در مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها، وان ترکیه پرطرفدار ترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می باشد.

با همه گیری بیماری کرونا مرز ریلی ایران به ترکیه بسته شد و تمامی مسافرانی که قصد رفتن به صورت زمینی به این کشور را دارند بایستی از اتوبوس های تهران – استانبول را تهیه کنند.

وان ترکیه از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
وان ترکیه از پرطرفدارترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

چگونه با قطار به باکو بریم؟

از دیگر مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می توان به ایران آذربایجان اشاره کرد. برای سفر به باکو آذربایجان بایستی ابتدا خود را به صورت زمینی و یا هوایی به آستارا رسانده و پس از آن با استفاده از وسایل نقلیه خود را به ایستگاه قطار آستارا برسانید.

در صورتی بلیط خود را پیش از حرکت تهیه کرده باشید کافیست سوار قطار شده و ادامه مسیر خود را از آستارا تا باکو طی نمایید. در نظر داشته باشید که این قطار در گذشته به صورت منظم به باکو سفر کرده و مدت زان سفر آن هم بین 9 الی 10 ساعت زمان می برد. سفرهای شبانه به باکو با کوپه های چهار نفره این امکان را به مسافران می داد که بتوانند در طول شب استراحت کرده و با انرژی بیشتری به گشت و گذار در مقصد مورد نظر خود بپردازند.

در گذشته درخواست ویزا برای آذربایجان تنها به صورت حضوری صورت می گرفت که شما برای دریافت ویزای خود بایستی در سفارتخانه حضور یافته تا بتوانید ویزای خود را دریافت کنید. از سال 2017 به بعد امکان دریافت ویزا به صورت آنلاین به این کشور فراهم شد و مسافران می توانند از خانه و تنها با در اختیار داشتن اینترنت اقدام به درخواست ویزا نمایند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا آذربایجان: اصل گذرنامه؛ فرم پرشده تقاضا، کپی گواهی پزشکی، فیش واریزی هزینه صدور ویزا و دو قطعه عکس 4*3

آذربایجان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
آذربایجان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سفر با قطار به ایروان

ارمنستان از ارزان ترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می باشد. هم اکنون مسیر ریلی مستقیمی بین ایران و ارمنستان وجود ندارد و افرادی که قصد رفتن به ارمنستان را با قطار دارند باید از وسایل دیگری جهت رسیدن به مقصد مورد نظر خود از قبیل سفر هوایی، و سپس ترانسفر گروهی به تفلیس استفاده کرده و پس از آن از تفلیس به ارمنستان را با قطار طی نمایند. بر اساس توافقات صورت گرفته بین مقامات دو کشور، در آینده نزدیک این مسیر ریلی شروع به کار خواهد کرد.

اتباع ایرانی برای سفر به ارمنستان نیازی به درخواست ویزا نخواهند داشت و تنها با در دست داشتن گذرنامه خود می توانند از مرز ارمنستان عبور کنند. اما اتباع سایر کشورها بایستی پیش از سفر خود اقدام به درخواست ویزا نمایند.  

آذربایجان مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
ارمنستان از ارزان ترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

تفلیس مقصد بعدی برای سفر با قطار

تفلیس گرجستان نیز از دیگر مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها بوده که مانند ایروان مسیر ریلی مستقیمی برای سفر با قطار به این شهر ندارد. از اینرو جهت رسیدن به این شهر بایستی سفر خود را به صورت دو مقصده بپیمایید. ابتدا به باکو سفر کرده و سپس با یکی از روش های حمل و نقل تاکسی، قطار، هوایی و یا ترانسفر گروهی خود را به تفلیس برسانید.

از سال 394 در پی توافقات صورت گرفته بی ایران و گرجستان، اتباع این کشور در سفرهای خود به این منطقه نیازی به ویزا نداشته و تنها با در دست داشتن پاسپورت خود می توانند تا 45 روز در گرجستان اقامت نمایند. اما اتباع سایر کشورها بایستی برای رفتن به گرجستان ویزا این کشور را تهیه نمایند.

ایستگاه گرجستان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
ایستگاه گرجستان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

نخجوان در میان مقاصد محبوب سفر با قطار

نخجوان از در مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می باشد. خط ریلی مشهد به نخجوان از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرده و با گذر از ایستگاه جلفا و مسیر 31 ساعته شما را به نخجوان خواهد رساند. قطارهای این مسیر به صورت منظم در روزهای دوشنبه و جمعه حرکت کرده و روزهای شنبه و یکشنبه به مقصد خود خواهند رسید.

اتباع ایرانی برای سفر به نخجوان نیازی به درخواست ویزا ندارند و تنها با در دست داشتن پاسپورت معتبر قادر خواهند بود در تمام نقاط این کشور مسافرت نمانید.

نخجوان از ارزان ترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
نخجوان از شمالی ترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سفر به قلب ترکیه، آنکارا

از دیگر مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها از دیگر قطارهایی که از تهران و تبریز به ترکیه سفر می کنند می توان به قطارهای آنکارا اشاره کرد. این قطارها پس سوار کردن مسافران در ایستگاه ها به سوی ایستگاه مرزی رفته و پس از انجام تشریفات قانونی (گذرنامه، گمرک و ویزا برای اتباع) به سوی ایستگاه مرزی کاپی وی خواهند رفت. در این ایستگاه نیز مشابه ایستگاه مرزی ایران تشریفات قانونی تکرار خواهد شد و پس از آن، قطر به سمت وان ترکیه حرکت خواهد کرد.

تا ایستگاه وان را شما با قطار ایرانی خواهید بود و بعد از آن بایستی از طریق دریاچه وان به ایستگاه تاتون بروید. این ایستگاه به سوی آنکارا قطار مستقیم داشته که شما را به این شهر خواهد رساند. ایستگاه هایی که شما پیش از رسیدن به وان ترکیه از سمت ایران در پیش خواهید داشت شامل کرج، قزوین، زنجان، میانه و مراغه می شوند.

ایستگاه گرجستان از مسیرهای ریلی ایران
ایستگاه گرجستان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سفر به ترکمنستان

چنانچه قصد به ترکمنستان را داشته باشید و تجربه سفر به کشور های شرقی را بدست آورید بایستی به گرگان مراجعه کرد و در ایستگاه راه آهن آن اقدام به تهیه بلیط نمایید. در نظر داشته باشید که فرآیند صدور ویزا برای این کشور بین 20 تا 25 روز کاری به طول خواهد انجامید و ممکن است نیاز به حضور در سفارتخانه این کشور را داشته باشید. ایستگاه ترکمنستان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها است.

پس از ارائه مدارک و پرداخت هزینه های مربوطه منتظر تماس سفارت بمانید. با توجه به مدت اعلام شده برای صدور ویزا، برنامه سفر خود را به این کشور به گونه ای تنظیم کنید تا مشکلی برای سفر خود نداشته باشید.
در نظر داشته باشید که هم اکنون به علت شرایط کرونا، تمامی حرکت قطارها در مسیرهای ریلی به خارج از کشور متوقف شده، که امید است با پایان اپیدمی کرونا و یا کاهش نرخ مبتلایان این مسیرها بزودی بازگشایی گردد.

ایستگاه ترکمنستان از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سخن آخر

در این مقاله به این موضوع که با قطار به چه شهرهای خارجی اجازه سفر با قطار را داریم پرداختیم. در ادامه نیز راحتی و امتیازاتی که سفر با قطار برای شما به ارمغان می آورد آشنا شدیم. پس از آن نیز به الزامات سفر با این وسیله نقلیه پرداخته و قوانین و مقرراتی که باید در سفر با این وسیله نقلیه رعایت کنیم را بررسی کردیم. 

در حال حاضر با قطار به چه شهرهایی می توان مسافرت کرد؟

به علت شرایط کرونا، تمامی حرکت قطارها در مسیرهای ریلی به خارج از کشور متوقف شده، که امید است با پایان اپیدمی کرونا و یا کاهش نرخ مبتلایان این مسیرها بزودی بازگشایی گردد.


سفر به آنکارا با قطار چگونه است؟

از دیگر قطارهایی که از تهران و تبریز به ترکیه سفر می کنند می توان به قطارهای آنکارا اشاره کرد. این قطارها پس سوار کردن مسافران در ایستگاه ها به سوی ایستگاه مرزی رفته و پس از انجام تشریفات قانونی (گذرنامه، گمرک و ویزا برای اتباع) به سوی ایستگاه مرزی کاپی وی خواهند رفت. در این ایستگاه نیز مشابه ایستگاه مرزی ایران تشریفات قانونی تکرار خواهد شد و پس از آن، قطر به سمت وان ترکیه حرکت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا