رسپینا
حمل و نقل

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها موضوعی است که در این نوشته به آن خواهیم پرداخت. قطار از گذشته یکی از وسایل نقلیه ارزان و راحت بوده که بسیاری از افراد به وسیله آن جابجا شده و یا بارها و مرسولات خود را با قیمت های بسیار ناچیزی به مقصد ارسال می کردند. از دیگر مواردی که مشتریان را به سمت خرید بلیط قطار سوق داده ایمنی و امنیت بالای آن بوده به طوری که قطار در بین تمامی وسایل نقلیه حادثه کمتری را تجربه کرده و عنوان ایمن ترین وسیله نقلیه را از آن خود کرده است.

تا پیش از کرونا امکان سفر با قطار از ایران به کشورهای وان و آنکارا فراهم بوده است اما با شیوع بیماری کووید-19 تا اطلاع ثانوی این مسیرهای ریلی متوقف شده اند.

در سفر با قطار شما می توانید با اجاره یک کوپه راحتی بیشتر را در سفرهای خود به دست آورده از حریم شخصی بیشتری داشته باشید. از دیگر نکاتی که می توان در سفر با این وسیله نقلیه اشاره کرد، امکان حمل خودرو با آن بوده که باعث می شود با خیال راحت تری خودرو را درون قطار جای داده و در مقصد خود بدون اینکه خستگی ناشی از رانندگی در مسیر را تجربه نمایید، سفری خاطره انگیز خود را ادامه دهید. در ادامه علاوه بر شرح کامل مزایای سفر با قطار، مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها و شهرهایی که می توانید با این وسیله نقلیه طی کنید را معرفی خواهیم کرد؛ پس با رسپینا همراه باشید. 

مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سفر به وان با قطار تهران و تبریز

یکی از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها تهران به وان است. برای رفتن به وان شما می توانید از قطارهای تهران و یا تبریز به مقصد وان استفاده نمایید. تا پیش از همه گیری کرونا این قطار به صورت مرتب و با برنامه ریزی تعیین شده اقدام به مسافرگیری در ایستگاه های مسیر می کرد. در ایستگاه مرزی ایران مسافران یک بار برای انجام تشریفات گمرک و گذرنامه پیاده شده و یکبار هم در ایستگاه کاپی کوی ترکیه که در مجموع 4 ساعت از زمان مسافران برای انجام تشریفات مورد نظر صرف می شود.

پس از انجام تمامی مراحل قطار به سمت وان ترکیه حرکت خواهد کرد. مدت زمان این مسافرت 24 ساعت می باشد. در نظر داشته باشید که مسافران ایرانی برای رفتن به ترکیه نیازی به تهیه ویزا ندارند. اما اتباع بایستی پیش از سفر خود ویزا کشور ترکیه را تهیه نمایند. بین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها، سفر به وان ترکیه از پرطرفدارترین آنهاست. با همه گیری بیماری کرونا مرز ریلی ایران به ترکیه بسته شد و تمامی مسافرانی که قصد رفتن به صورت زمینی به این کشور را دارند بایستی از اتوبوس های تهران – استانبول را تهیه کنند.

وان ترکیه از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
وان ترکیه از پرطرفدارترین مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سفر به قلب ترکیه با قطار تهران آنکارا

از دیگر مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها می توان به قطارهای تهران آنکارا اشاره کرد. این قطارها پس سوار کردن مسافران در ایستگاه ها به سوی ایستگاه مرزی رفته و پس از انجام تشریفات قانونی (گذرنامه، گمرک و ویزا برای اتباع) به سوی ایستگاه مرزی کاپی وی خواهند رفت. در این ایستگاه نیز مشابه ایستگاه مرزی ایران تشریفات قانونی تکرار خواهد شد و پس از آن، قطار به سمت وان ترکیه حرکت خواهد کرد.

تا ایستگاه وان را شما با قطار ایرانی خواهید بود و بعد از آن بایستی از طریق دریاچه وان به ایستگاه تاتون بروید. این ایستگاه به سوی آنکارا قطار مستقیم داشته که شما را به این شهر خواهد رساند. ایستگاه هایی که شما پیش از رسیدن به وان ترکیه از سمت ایران در پیش خواهید داشت شامل کرج، قزوین، زنجان، میانه و مراغه می شوند.

سفر به آنکارا با قطار
قطار تهران آنکارا از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

مزایای سفر با قطار

  • استفاده از وسایل الکترونیکی در حین سفر: به علت ماهیت مکانیکی این وسیله نقلیه شما می توانید با آسودگی از تجهیزات الکترونیکی خود نظیر موبایل و لپ تاپ استفاده کنید. بدون اینکه نگرانی بابت خراب شدن و یا تداخل امواج الکترونیکی ناشی کارکرد وسایل خود در این وسیله (برخلاف هواپیما) داشته باشید. در برخی از قطارها برای رفاه مشتریان خود اینترنت رایگان نیز ارائه می دهند تا این افراد بتواننند ضمن مسافرت کارهای شخصی خود را انجام داده و یا به دیدن فیلم های سرگرم کننده و فراگیری آموزش های آنلاین از طریق اینترنت بپردازند.
  • امکانات برای کودکان و فرزندان: در بسیاری از قطار برای مادران و نوزادان که مسافرت می کنند امکانات خاصی تدارک دیدند. در میان برخی از قطارها پا را فراتر گذاشته و اتاق هایی را بدین منظور درون خود تعبیه کرده اند.
  • تغییرات کمتر بهای بلیط: مورد دیگری که در مسافرت با قطار بایستی در نظر داشته باشید که قیمت بلیط قطار نسبت به هواپیما تغییرات کمتری داشته و بهای آن کمتر چار تغییر می شوند.
استفاده از وسایل الکترونیکی حین سفر
استفاده از وسایل الکترونیکی در مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها
  • فاصله کمتر نسبت به شهر: از دیگر مواردی که باید در مورد استفاده از قطارها در نظر داشته باشید این است که بیشتر ایستگاه های قطار در داخل و مرکز شهرها بوده، در حالیکه فرودگاه ها اغلب در خارج شهرها قرار دارند که این موضوع می توانید در هزینه های حمل و نقل شما در مقصد شما نقشی تعیین کننده داشته باشد.
  • سرو غذا در غذاخوری قطار: از دیگر مواردی که برخی از قطارها به مشتریان خود ارائه می دهند، امکان سرو وعده های غذایی در رستوران و سالن غذاخوری قطار بوده که توسط پرسنل مجرب آن صورت می گیرد.
سرو غذا در قطار
سرو غذا در غذاخوری قطار
  • تاخیر کمتر: از دیگر مواردی که سفر قطار را جذاب می کند، نظم حرکت آن ها بوده، به گونه ای که کمتر دیده شده که قطارها با تاخیر روبرو شوند. مورد جذاب دیگر در سفر با قطار، عدم محدودیت بار بوده و شما می توانید در سفر با قطار تا آنجایی که می توانید بار و وسایل به درون آن برده و یا به مسئول باربری  قطار تحویل نمایید.
کمترین تاخیر در قطار
تاخیر کم قطار مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها

سوالات متداول

با استفاده از قطار از ایران به کدام یک از شهرهای خارجی می توان سفر کرد؟

تا پیش از کرونا سفر به کشورهای وان و آنکارا از مسیرهای ریلی ایران با سایر کشورها بوده است، اما با شیوع بیماری کووید-19 تا اطلاع ثانوی این مسیرهای ریلی متوقف شده اند.

سفر با قطار در مسیرهای طولانی به ویژه شهرهای خارجی چه مزایایی دارد؟

استفاده از وسایل الکترونیکی در حین سفر، امکانات برای کودکان و فرزندان، تغییرات کمتر بهای بلیط، تاخیر کمتر و. . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا