رشت

ایستگاه راه آهن رشت

رشت از شهرهای زیبا و پرطرفدار گردشگری بوده که شما می توانید با سفر به آن از جنگل، دریا (فاصله کم با دریای خزر)، آب و هوای خنک لطیف آن بهره ببرید. راه های مختلفی برای رسیدن به این شهر زیبا وجود دارد که در این بین قطار به سبب آسایش بیشتر، امنیت بالا، امکان حمل وسایل بیشتر، حریم خصوصی بیشتر با اجاره کوپه و همچنین امکان حمل خودرو در میان سایر وسایل حمل و نقل محبوبیت بسیار بالایی دارد. در ادامه به سراغ ایستگاه راه آهن رشت رفته و به معرفی امکانات رفاهی، نحوه دسترسی، برنامه حرکت و امکاناتی که با خرید بلیط قطار بدست خواهید آورید، را بررسی می کنیم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

ایستگاه راه آهن رشت
ایستگاه راه آهن رشت

آدرس ایستگاه قطار رشت کجاست؟

سابقه ساخت ایستگاه راه آهن به اوایل انقلاب رسیده، اما تکمیل و بهره برداری این ایستگاه در سال 1397 صورت گرفت. این ایستگاه جزو نقاط اتصال ایران به اروپا نیز محسوب می شود.  

آدرس ایستگاه راه آهن رشت: روستای فلکده – ایستگاه راه آهن رشت

نقشه ایستگاه راه آهن رشت

دسترسی به ایستگاه راه آهن رشت با حمل و نقل عمومی

پس از خرید بلیط قطار رشت، چنانچه قصد داشته باشید که با وسیله حمل و نقل عمومی به ایستگاه راه آهن بروید، کافیست خود را به یکی از ایستگاه های مسیر خط 5 اتوبوسرانی رشت رسانده و پس از آن در ایستگاه شهدای جنگل پیاده شوید. اکنون مسیر 6 دقیقه ایستگاه راه آهن را با خودرو و یا 46 دقیقه پیاده روی نمایید.

سر در ایستگاه راه آهن رشت
سردر ایستگاه راه آهن رشت

دسترسی به ایستگاه راه آهن رشت با خودرو شخصی

برای رفتن از رشت به ایستگاه قطار این شهر مسیری 11 کیلومتری به مدت بیش از 20 دقیقه در خودرو خواهید بود و بایستی مسیر زیر را طی کنید.

ابتدا خود را به بلوار حافظ رسانده و پس از آن به بلوار رودباری رفته مسیر بلوار شهید بهشتی و پس از آن بلوار شهید فومنی را به مدت 14 دقیقه (6.3 کیلومتر) دنبال نموده و پس از خروج سومین میدان، از دوربرگردان دور زده و وارد خیابان دوربرگردان رشت شوید.

اطلاعات راه آهن رشت

ساعت حرکت قطارهای ایستگاه راه آهن رشت به شرح ذیل می باشد.

ساعت حرکت قطارهای تهران به رشت: 7:45

ساعت حرکت قطارهای رشت به تهران : 16:00

ساعت حرکت قطارهای مشهد به رشت : 18:00

نقشه ایستگاه راه آهن رشت
نقشه ایستگاه راه آهن رشت

مشخصات ایستگاه قطار رشت

خط ریلی ایستگاه راه آهن رشت از ظهر قزوین شروع شده و با 164 کیلومتر طول به شهر رشت منتهی می شود.

برنامه های گسترشی که برای این خط ریلی در آینده در نظر گرفته شده است، شامل سه مسیر مختلف راه آهن رشت – بندر کاسپین، خط راه آهن رشت بندر آستارا و رشت – بندر انزلی می باشد. این مسیر قرار است در آینده نزدیک به راه آهن کشور جمهوری آذربایجان اتصال یابد.

مشخصات ایستگاه قطار رشت
مشخصات ایستگاه قطار رشت

مسیرهای ریلی ایستگاه رشت (ورود و خروج)

مسیر قزوین به رشت

راه آهن قزوین – رشت به صورت تک خطه و تنها برای قطارهای مسافربری با سرعت های 120 و 160 کیلومتر در ساعت برای قطار های باری این مسیر پیش بینی شده است.

مسیر قطار رشت به قزوین شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیر بازار می شود.

مسیر تهران به رشت

فاصله تهران تا رشت با قطار در حدود 6 ساعت است.

ایستگاه های راه آهن تهران رشت شامل، کرج، هشتگرد، کرج، هشتگرد، ایستگاه سیاه چشمه قزوین، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، ایستگاه فلکده یا همان، راه آهن رشت، پیربازار، روستایی در شمال غربی رشت، مسیردهی ایستگاه قطار رشت می شوند.

مسیرهای ریلی ایستگاه رشت ( ورود و خروج )
مسیرهای ریلی ایستگاه رشت ( ورود و خروج )

هرچند که به علت فاصله کم بین تهران و رشت، این فاصله با خودروی شخصی با سرعت کمتری طی می شود اما شما با قطار امنیت و راحتی بیشتری را تجربه کرده و همچنین در ایام تعطیلات و فصول گردشگری شهر رشت، ترافیک کمتری را تجربه خواهید کرد.

قطارهای مسیر تهران رشت به دو صورت اتوبوسی و کوپه ای بوده که بنا به سلیقه و بودجه درآمدی مخاطب، نوع قطار انتخابی متفاوت می باشد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای مدت 5 ساعت و نیم هزینه زیادی نکرده و با قطار اتوبوسی این مسیر را بپایند و در مقابل برخی دیگر تمایل دارند که این مسیر را با راحتی بیشتری تجربه نمایند. قطارهای این مسیر را اتوبوسی صبا و 4 تخته سپهر تشکیل می دهند.

قطارهای ایستگاه راه آهن رشت
قطارهای ایستگاه راه آهن رشت

قطارهای اتوبوسی صبا: این قطارها که معمولا دارای سالن های 2 و سه ردیفه هستند.

4 تخته سپهر: این قطار از نوع کوپه ای 4 نفره می باشد.

مسیر رشت به مشهد

از دیگر مسیرهای پرطرفدار گردشگری پرطرفدار ایستگاه راه آهن رشت، شهر مشهد بوده که مسافران بسیاری زیادی را روزانه جابجا می کند.  

در مسیر رشت به مشهد تنها مدل قطار 4 ستاره 4 تخته سپهر با کوپه های 4 نفره به ارائه خدمت می پردازد. مدت زمان سفر به این مقصد 17 ساعت بوده که مسافران این مسیر می توانید از امکاناتی مانند سرویس خواب، سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی، سیستم تصویری، WiFi، پریز برق، سیستم صوتی، سیستم تهویه و ارتباط داخلی، چراغ مطالعه، ویلچر و بسته های پذیرایی در طول مسیر استفاده نمایند.

این مسیر از طولانی ترین مسیرهای ریلی کشور محسوب شده که منطقه سرسبز شمال را با عبور از دل کویر به کشور خواهد رساند. تعداد ایستگاه های این مسیر بسیار زیاد است که از جمله آن می توان به رشت، قزوین، کرج، شاهرود و مشهد اشاره کرد. در نظر داشته باشید که قطارها ممکن است در تمامی ایستگاه ها توقف نکنند.  

مسیر رشت به مشهد
مسیر رشت به مشهد

امکانات ایستگاه راه آهن رشت

امکانات ایستگاه راه آهن رشت شامل سرویس های بهداشتی برای آقایان و بانوان، نمازخانه، دکه پلیس، خود پرداز بانک صادرات، سوپرمارکت و اتاق کودک تشکیل می دهند که مسافران این ایستگاه در مراجعه به این ایستگاه میتونن از این امکانات استفاده  نمایند.

امکانات ایستگاه راه آهن رشت
امکانات ایستگاه راه آهن رشت

هتل های نزدیک ایستگاه راه آهن رشت

چنانچه مایل هستید که شب خود را در یک هتل 5 ستاره در رشت گذرانده و امکانات این هتل بهره مند شوید، پیشنهاد می کنیم ئر هتل بزرگ کادوس اقامت کنید. چنانچه بودجه کمتری دارید، هتل غدیر 2 که اقامتگاهی دو ستاره است که مکان مناسب تری برای شما می باشد. همچنین در صورت تمایل می توانید از هتل آپارتمان صبوری و هتل بهشت نیز جهت استراحت خود بهره ببرید.

قسمت ورودی ایستگاه راه آهن رشت
قسمت ورودی ایستگاه راه آهن رشت

سخن آخر

در این مقاله به معرفی ایستگاه راه آهن قطار راه آهن رشت پرداخته و امکانات این ایستگاه برا معرفی کردیم، در ادامه ایستگاه هایی که از طریق این رشت می توان به آن دست یافت را بیان نمودیم. همچنین قطارهایی که به این ایستگاه رفت آمد دارند را بررسی نمودیم. همچنین نحوه دسترسی به این ایستگاه را نیز با وسایل حمل و نقل عمومی و خودرو شخصی از خیابان حافظ شهر رشت مسیریابی کردیم.
امیدواریم با خواندن این مقاله با ایستگاه راه آهن رشت آشنا شده باشید و سفری خاطره انگیز را با قطار به آن تجربه کنید.

چگونه با وسایل حمل و نقل عمومی به ایستگاه راه آهن رشت برویم؟

چنانچه قصد دارید، به ایستگاه راه آهن رشت به وسیله حمل و نقل عمومی بروید. کافیست خود را به یکی از ایستگاه های مسیر خط 5 اتوبوسرانی رشت رسانده و پس از آن در ایستگاه شهدای جنگل پیاده شوید. اکنون مسیر 6 دقیقه ایستگاه راه آهن را با خودرو و یا 46 دقیقه پیاده روی نمایید.


شماره تلفن ایستگاه راه آهن رشت چند است؟

شماره تماس و تلفن گویا راه آهن رشت: 01332474904

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا