رسپینا
ایستگاه های راه آهن ایران

ایستگاه راه آهن تهران

ایستگاه راه آهن تهران که در اسفند ماه سال 1379 به عنوان یک اثر ملی ثبت شد، جزء پرترددترین ایستگاه ­های ایران است که افراد زیادی با رزرو بلیط قطار از شهرهای مختلف به این ایستگاه وارد می ­شوند. در ادامه راه های دسترسی به این ایستگاه و امکانات آن را بررسی کرده ایم. با رسپینا همراه باشید.

عکس ایستگاه راه آهن تهران
عکس ایستگاه راه آهن تهران

ایستگاه راه آهن تهران کجاست؟

ایستگاه راه آهن تهران با 174 هکتار مساحت در خیابان ولیعصر، ضلع جنوبی میدان راه آهن واقع شده است. شما می توانید با استفاده از وسیله های مختلف مانند مترو و اتوبوس به ایستگاه راه ­آهن بروید. در ادامه مسیر دسترسی به راه اهن تهران را با هر دو وسیله نقلیه توضیح داده ایم.


View Larger Map

فاصله ایستگاه راه ­آهن تهران تا مترو

با توجه به ترافیک سنگین در مسیرهای دسترسی به ایستگاه راه آهن، استفاده از مترو بهترین گزینه برای رفتن به ایستگاه راه آهن می ­باشد. ایستگاه راه آهن مترو در خط 3 قرار داشته که ایستگاه مترو قائم را به ایستگاه مترو آزادگان متصل می کند. خط 3 با خطوط دیگر نیز ارتباط دارد و می توانید از خطوط دیگر نیز استفاده کنید.

فاصله راه آهن تهران با اتوبوس

شما می توانید با استفاده از خط اتوبوس های تندرو خود را به ایستگاه راه آهن برسانید. این خط از پایانه تجریش در شمال شروع شده و به ایستگاه راه آهن در جنوب تهران منتهی می ­شود که در طول مسیر با سایر خطوط هم متصل می شود.

مسیرهای ورود و خروج قطارها به راه آهن تهران

مسیرهای متعددی از تهران به شهرهای مختلف وجود دارد. مهم ترین این مسیرها شامل تهران به مشهد، تهران به اهواز، تهران به تبریز و تهران به بندرعباس است. مهمترین مقاصدی که از ایستگاه راه آهن قابل دسترسی می باشد در شکل زیر مشخص شده است. این شهرها به عنوان مقصد نهایی می باشند و قطارهای تهران در شهرهای مختلف در این مسیرها توقف می کند.

مهمترین مسیرهای قطار از راه آهن تهران
مهمترین مسیرهای قطار از راه آهن تهران

امکانات و خدمات رفاهی ایستگاه قطار تهران

 • نمازخانه
 • سرویس بهداشتی
 • باجه تلفن عمومی
 • فروشگاه و رستوران
 • باجه رزرو هتل و تهیه بلیط
 • تابلو راهنما داخل ساختمان
 • باربری و حمل و نقل ایستگاه
 • غرفه ­های مواد غذایی و سوپر مارکت
 • دستگاه های خودپرداز انتقال و دریافت وجه نقد

ایستگاه راه آهن تهران پارکینگ دارد؟

این پارکینگ در میدان راه آهن و کنار ایستگاه تاکسی قرار گرفته است. پارکینگ راه آهن روباز دارای ظرفیتی برابر 100 خودرو است. در اطراف ایستگاه راه ­آهن پارکینگ ­های شخصی نیز وجود دارند که برای استفاده از آن باید هزینه پارکینگ پرداخت شود.

انبار توشه راه آهن تهران

شما می توانید پس از بسته بندی کالای خود و درج نام گیرنده و فرستنده جهت ارسال به مقصد موردنظر آن را به انبار توشه راه آهن تهران تحویل دهید. پس از تحویل کالا به انبار توشه رسید آن را دریافت می کنید. این رسید را باید برای گیرنده بفرستید تا بسته را در محل تحویل بگیرد. علاوه بر این به منظور انتقال بار با وزن های بالا نیز شما می توانید از قطار استفاده کنید. بارهای شما می تواند از چند تن، مانند خودرو و موتور سیکلت تا چند صد تن باشد.

صندوق امانات ایستگاه راه آهن تهران

در صورتی که تهران به عنوان مسیر بین راهی مسافر باشد و فاصله زیادی تا حرکت قطار بعدی نداشته باشد، می تواند چمدان و سایر وسایل خود را به صندوق امانات راه آهن تهران تحویل دهد. البته پرداخت هزینه بر اساس زمان نگهداری و میزان بار صورت می گیرد.

صندوق امانات ایستگاه راه آهن تهران
صندوق امانات ایستگاه راه آهن تهران

حمل خودرو در ایستگاه راه آهن تهران

شرکت راه آهن علاوه بر واگن های مسافربری، واگن های خودروبر دو طبقه با قابلیت اتصال به واگن مسافربری را دارد. شما می توانید پس از خرید بلیط حمل خودرو، خودروی خود را به مقصد مورد نظر ارسال کنید. جهت تحویل خودرو، باید ساعاتی قبل از ساعت درج شده در بلیط، خودروی خود را تحویل دهید. اگر ساعت حرکت قطار در ساعات اولیه صبح است باید در روز قبل از حرکت اقدام به تحویل خودرو نمایید.

محل تحویل خودرو در راه آهن تهران

به منظور تحویل خودرو، شما باید به انبار توشه ایستگاه راه آهن تهران مراجعه کنید. این انبار در محله جوادیه، خیابان وحدت اسلامی، خیابان شوش در نزدیکی ایستگاه راه آهن تهران واقع شده است.

تحویل خودرو در راه آهن تهران
تحویل خودرو در راه آهن تهران

فاصله ترمینال ها و فرودگاه تا راه آهن تهران

از مکان های مهمی که در اطراف ایستگاه راه آهن وجود دارد، می توان به ترمینال های غرب و جنوب و فرودگاه امام خمینی اشاره کرد. در ادامه به فاصله و آدرس دقیق آنها با ایستگاه قطار تهران پرداخته ایم.

راه آهن تا ترمینال غرب🟢 11 کیلومتر
راه آهن تا ترمینال جنوب🟢 5 کیلومتر
راه آهن تا فرودگاه امام🟢 45 کیلومتر

فاصله ایستگاه راه­ آهن تهران با ترمینال غرب

ترمینال غرب در فاصله 11 کیلومتری ایستگاه راه­ آهن تهران قرار گرفته است. ابتدا باید وارد بزرگراه نواب شده و پس از آن به خیابان آزادی خواهید رسید. در ادامه از طریق میدان آزادی وارد بزرگراه جناح شده و به ترمینال غرب نزدیک خواهید شد.

فاصله ایستگاه راه ­آهن تهران با ترمینال جنوب

فاصله ترمینال جنوب با ایستگاه راه آهن حدود 5 کیلومتر است که ترمینال جنوب در تقاطع بلوار بعثت و رو به روی پارک بعثت واقع شده است.

فاصله ایستگاه راه آهن تهران تا فرودگاه امام خمینی

فاصله فرودگاه امام خمینی که در محدوده شهر ری و بزرگراه تهران قم قرار دارد تا ایستگاه راه آهن، حدود 45 کیلومتر است. این مسیر با ماشین تقریبا 1 ساعت، با مترو 40 دقیقه و با اتوبوس قطعا زمان بیشتری نیاز دارد.

نوشته های مشابه
فاصله راه آهن تهران تا فرودگاه امام خمینی روی نقشه
فاصله راه آهن تهران تا فرودگاه امام خمینی

مکان های اطراف راه ­آهن تهران

با توجه به اینکه مسافران زیادی از شهرهای مختلف از طریق قطار وارد تهران می ­شوند، مکان های متعددی مانند مسافرخانه، هتل و مراکز دیگر در اطراف ایستگاه راه­ آهن واقع شده است. در ادامه به چند مورد از این مراکز معرفی اشاره شده است.

هتل های نزدیک راه ­آهن تهران

هتل های متعددی در اطراف ایستگاه راه ­آهن واقع شده است. نام برخی از این هتل ها به همراه آدرس آن در ادامه آمده است.

 • هتل پرشیا 2 تهران: این هتل سه ستاره دارای 65 واحد اقامتی است. هتل پرشیا در 500 متری ایستگاه راه آهن و در ابتدای خیابان لیعصر، نرسیده به چهارراه مختاری قرار دارد.
 • هتل هرندی تهران: هتل هرندی در 3 کیلومتری ایستگاه راه ­آهن قرار گرفته و دارای 35 اتاق است. این هتل در خیابان هرندی واقع شده است.
 • هتل اخوت تهران: این هتل در خیابان خیام شمالی، روبروی پارک شهر، روبروی صور اسرافیل واقع شده است. هتل اخوت، یک ستاره بوده و دارای 43 اتاق می باشد.
سر در هتل اخوت تهران
هتل اخوت تهران

مسافرخانه های نزدیک راه ­آهن تهران

نزدیکترین مسافرخانه ­های اطراف ایستگاه به همراه آدرس در پایین ذکر شده است.

 1. مهمانپذیر شاهد تهران: آدرس این مهمانپذیر واقع در خیابان ولیعصر، بعد از تقاطع مختاری است. این مسافرخانه دارای 19 اتاق است.
 2. مهانپذیر مهتاب تهران: این مهمانپذیر در میدان قزوین به سمت خیابان ولیعصر واقع شده است و دارای 24 اتاق می ­باشد.

جاهای دیدنی اطراف راه آهن تهران

از دیدنی های اطراف ایستگاه راه آهن تهران می توان به بوستان بعثت، درازه غار، پارک ولایت و پارک حقانی اشاره کرد.

دروازه غار تهران

 دروازه غار تهران جزء دروازه های قدیمی تهران است که در تقاطع خیابان شوش و هرندی واقع شده است. فاصله این دروازه تا ایستگاه راه آهن حدود 2 کیلومتر است.

بوستان بعثت تهران

این بوستان در فاصله 3 کیلومتری ایستگاه راه آهن و در بزرگراه بعثت قرار گرفته است. بوستان بعثت دارای دریاچه مصنوعی، آلاچیق، زمین فوتبال و مرکز درمانی می باشد.

بوستان بعثت و دروازه غار تهران
بوستان بعثت و دروازه غار تهران

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر مسیرها و ایستگاه ها می توانید به وب سایت رسمی راه آهن مراجعه نمایید.

سوالات متداول

فاصله ایستگاه راه آهن تهران با فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی چند کیلومتر است؟

فاصله ایستگاه راه آهن تهران با فرودگاه مهرآباد حدود 13 کیلومتر و با فرودگاه امام خمینی حدود 45 کیلومتر می باشد.

شماره تلفن ایستگاه راه آهن تهران و بخش های مختلف آن چند است؟

پیام کوتاه: 3000300
کد پستی: 1189615581
سامانه صدای مسافر: 5149 – 021
نمابر: 55125652 و 55124323 – 021
شماره تماس اطلاعات راه آهن: 5512111 – 021
سامانه اطلاع رسانی راه آهن تهران: 55121 – 021

کدام خط مترو و کدام خط اتوبوس به ایستگاه راه آهن تهران می رسد؟

برای رسیدن به ایستگاه راه آهن تهران از خط 3 مترو و خطوط اتوبوس تندرو می توان استفاده کرد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا