رسپینا
ایستگاه های راه آهن ایران

ایستگاه راه آهن شیراز

شهر شیراز از آن دسته شهرهایی است که در هر زمان مملو از گردشگر بوده و افراد زیادی از هر نقطه با خرید بلیط قطار راهی آن می شوند. از طرفی دیگر این شهر با برخورداری از پتانسیل های مهم کشاورزی و صنایع معدنی، وجود راه آهن در آن به یک مسئله حیاتی تبدیل شده است. به همین منظور اولین راه آهن شیراز در خرداد سال ۱۳۸۷ افتتاح شد. اما به دلیل مشکلات فنی ریل ها، در مهر ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. در این مقاله نیز قصد داریم به معرفی ایستگاه راه آهن شیراز و راه های دسترسی آن را بررسی کنیم. همراه ما باشید.

بلیط قطار شیراز
رزرو بلیط قطار شیراز

آدرس ایستگاه قطار شیراز کجاست؟

این ایستگاه راه آهن در ابتدای ورودی شهر جدید صدرا به سمت پلیس راه سپیدان واقع شده و ساختمان آن در مجاورت کلانتری بزرگراه سابق (اردکان – شیراز) قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی این ایستگاه به گونه ای است که مسافران می توانند با استفاده از وسایل نقلیه مختلف همچون خودروی شخصی، تاکسی و اتوبوس به آنجا برسند. در ادامه مسیرهای دسترسی با استفاده از هر یک از وسایل نقلیه عمومی را بیان می کنیم.


View Larger Map

دسترسی به ایستگاه راه آهن شیراز با مترو

از راحت ترین وسایل نقلیه می توان به مترو اشاره کرد. در صورتی که در محله آستانه و در شاهچراغ قرار داشته باشید و بخواهید به کمک مترو خود به ایستگاه قطار شیراز برسانید، ابتدا باید به ایستگاه مترو وکیل الرعایا رفته و سوار خط 1 مترو شوید و سپس در ایستگاه مترو میرزای شیرازی پیاده شوید. پس از پیاده شدن از مترو، به سمت ایستگاه اتوبوس بهشت حرکت کرده و با خط 37 پایانه قصردشت-پایانه گویم خود را به ایستگاه راه آهن این شهر برسانید. سپس مسیر باقیمانده تا مقصد را به صورت پیاده طی کنید.

دسترسی به ایستگاه راه آهن شیراز با مترو

دسترسی به ایستگاه راه آهن شیراز با اتوبوس

در صورتی که بخواهید با استفاده از اتوبوس این مسیر را تا ایستگاه راه آهن شیراز طی کنید، ابتدا باید به سمت ایستگاه اتوبوس نصیرالملک بروید. سپس سوار خط 71 پایانه ولیعصر-پایانه نمازی شده و پس از عبور از 10 ایستگاه در پایانه نمازی پیاده شوید. سپس به سمت ایستگاه خروجی پایانه نمازی رفته و با استفاده از اتوبوس خط 151 خروجی پایانه نمازی-دانشگاه پیام نور، در ایستگاه اتوبوس دلواری پیاده شوید. در نهایت مسیر باقی مانده را به سمت مقصد پیاده روی کنید.

دسترسی به ایستگاه راه آهن شیراز با خودروی شخصی

چنانچه در مرکز شهر قرار داشته باشید و بخواهید با استفاده از خودروی شخصی خود به راه آهن شهر شیراز بروید، بایستی در جهت شمال در حاج استاد کریم به مسیر خود ادامه دهید. سپس در انتهای مسیر وارد خیابان لطفعلی خان زند شده و به سمت بلوار زینبیه بپیچید. با ادامه دادن مسیر، وارد خیابان کریم خان زند شده و در کشاورز به سمت راست حرکت کنید. پس از عبور از خیابان کشاورز، وارد میدان شهیدان فرخی شده و از خروجی دوم به سمت شهید موحد خارج شوید.

در این خیابان مسیر را ادامه داده و وارد خیابان تختی و سپس تختی 17 شوید. در انتهای این مسیر نیز وارد خیابان پیشرو و سپس امدادگر شده و در کنارگذر شهدای امدادگر به مسیر خود ادامه دهید. در ادامه مسیر وارد خبرنگار شده و به سمت پل زرگری بپیچید. پس از اینکه وارد پل زرگری شدید، در پل چمران به مسیر خود ادامه دهید. کمی به راست برانید و از خروجی به بلوار میرزای شیرازی خارج شوید. در بلوار میرزای شیرازی به مسیر خود ادامه داده و پس از عبور از میدان صنایع، بلوار دکتر حسابی، از خروجی دکتر حسابی خارج شوید. مسیر خود را در دکتر حسابی خارج شده و به سمت راست برانید.

امکانات رفاهی ایستگاه راه آهن شیراز

همانطور که گفته شد ایستگاه راه آهن شیراز، یکی از ایستگاه های تازه تاسیس و نوساز کشور به شمار می رود. این ایستگاه قطار به سبب تردد بی شمار مسافران، خدمات و امکانات رفاهی بسیاری ارائه کرده است که بتواند رضایت آن ها را بدست آورد. دستگاه خودرپرداز، باجه تلفن عمومی و اینترنت، باجه بلیط از شرکت های ریلی حمل و نقل و رزرو هتل، انبار تدارکات و سرویس بهداشتی، رستوران و پارکینگ ایستگاه قطار شیراز و. . . از مهمترین امکانات ارائه شده در این ایستگاه قطار به شمار می روند.

امکانات رفاهی ایستگاه راه آهن شیراز

اطلاعات ایستگاه قطار شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز که در بین ایستگاه های پایانه ای قرار دارد، به طور کلی دارای 23 ایستگاه در مسیر خود است که از این تعداد، 13 ایستگاه فعال بوده و 10 ایستگاه دیگر نیز غیرفعال می باشند.

شیراز، مرودشت، سعادت شهر، اقلید، آباده، سیوند، صفاشهر، قادر آباد، امین آباد، مهیار، خان خوره، شورجستان، شهرضا از جمله ایستگاه های فعال و پاسارگاد، مرغاب، دیدگان، شهید آباد، خرم بید، بیدبیدک، صغاد، ایزد خواست، وشاره، اسد آباد و. . . از ایستگاه های غیرفعال و بسته نیز به شمار می روند. همچنین از ایستگاه های باری آن می توان به شیراز، مرودشت، سیوند، سعادت شهر، قادر آباد، صفاشهر، خان خوره، اقلید، آباده، امین آباد، شهرضا و مهیار نیز اشاره کرد.

اطلاعات ایستگاه قطار شیراز

مسیرهای ریلی ایستگاه راه آهن شیراز

تردد زیاد افراد سبب شده است مسیرهای ریلی قطار شیراز به اکثر شهرهای ایران برقرار باشد. اما دو تا از پر مسافرترین مسیرهای این ایستگاه، مسیر شیراز تهران و شیراز مشهد به صورت بالعکس است که در ادامه به بررسی مسیر هر یک می پردازیم.

مسیر شیراز-تهران

می توان گفت مسیر راه آهن شیراز تهران، یکی از شلوغ ترین مسیر ها به شمار می رود. این مسیر ریلی حدود 900 کیلومتر است که برای طی کردن آن مدت زمانی حدود 14 ساعت و 40 دقیقه در راه خواهید بود. با خرید بلیط قطار شیراز تهران، از ایستگاه های بین راهی اعم از رودشت، سعادت شهر، صفاشهر، اقلید، آباده، شهرضا، اصفهان، سیستان بلوچستان، بادرود، کاشان و محمدیه عبور خواهید کرد.

از شرکت های ریلی که این مسیر ریلی را پوشش می دهند می توان به شرکت های ریل ترابر سبا، رجا و نورالرضا نیز اشاره کرد.  قطار 4 ستاره 4 تخته نور، 4 ستاره 4 تخته غزال، 4 ستاره 4 تخته طلائیه نیز از قطار هایی می باشند که در این مسیر رفت و آمد می کنند. از امکاناتی که در این قطار ها ارائه می شود، می توان به سیستم صوتی و تصویری، رستوران و ارائه بسته پذیرایی، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب کامل و… اشاره کرد.

اطلاعات مسیر ریلی شیراز تهران

مسیر شیراز – مشهد

مسیر ریلی شیراز مشهد، یکی از طولانی ترین مسیر ها می باشد و تقریبا حدود 24 ساعت را در قطار خواهید بود. شرکت ریلی رجا، یکی از شرکت های ریلی است که قطار های آن همچون قطار 4ستاره 4تخته سرير این مسیر را پوشش می دهند. فروش غذا در رستوران، بسته پذیرایی، کتابخانه، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب، سیستم صوتی و تصویری و سیستم تهویه از جمله امکانات ارائه شده در این قطار ها می باشند.

در صورتی که مقصد شما شهرهایی همچون فریمان، تربت حیدریه، بشرویه، بجستان، عباس آباد، اردکان، سیستان، شهرضا، اقلید، سیوند و مرودشت باشد که می توانید با خرید بلیط قطار شیراز مشهد خود را به آن ها برسانید.

نوشته های مشابه
اطلاعات مسیر ریلی مسیر شیراز مشهد

هتل های نزدیک به ایستگاه راه آهن شیراز

در نزدیکی ایستگاه راه آهن شیراز هتل های بسیاری وجود دارد که می توانید پس از اینکه این شهر رسیدید، با کمک تاکسی های موجود در ایستگاه، خود را به آن ها برسانید. در ادامه به معرفی نزدیک ترین هتل ها و فاصله آن ها می پردازیم.

هتل الیز ه شیراز: از هتل های 4 ستاره شهر شیراز است که در معالی آباد، کوی پزشکان، پلاک ۲۰  واقع شده است. هتل الیزه شیراز در فاصله 12 کیلومتری از ایستگاه راه آهن شیراز واقع شده است که با استفاده از خودرو، تنها 18 دقیقه در راه خواهید بود.  این هتل در سال 1393 در 7 طبقه افتتاح شده است که تعداد 68 باب اتاق را در خود جای داده است.

هتل الیزه شیراز

هتل بزرگ چمران شیراز: هتل چمران شیراز یکی از هتل های لوکس و 5 ستاره شهر شیراز است که در فاصله کمی از ایستگاه راه آهن قرار گرفته است و می توانید با انتخاب آن، در زمانی حدود 23 دقیقه به آن دسترسی پیدا کنید. هتل چمران در سال 1389 در بلوار چمران شیراز با 30 طبقه افتتاح شده است و تعداد 250 اتاق را در خود جای داده است.

هتل چمران شیراز

مجتمع اقامتی هفت دریا شیراز: این مجتمع اقامتی در جاده صدرا، بعد از پل راه آهن، شهرک ویلایی بهاران، بلوار مهرگان، مهرگان ۱3 واقع شده و با ایستگاه راه آهن شیراز نیز 12 کیلومتر فاصله دارد. در صورتی که با خودرو بخواهید این مسیر را طی کنید، به زمانی حدود 16 دقیقه نیاز خواهید داشت. مجتمع اقامتی هفت دریا شیراز دارای 2 طبقه می باشد که تعداد 25 اتاق را در خود جای داده است.

سوالات متداول

آدرس ایستگاه راه آهن شیراز کجاست؟ شماره ایستگاه راه آهن شیراز چند است؟

ایستگاه راه آهن در بزرگراه شیراز، سپیدان، ابتدای بلوار آیت الله علوی واقع شده است.
تلفن ایستگاه: 07136200321 / 07136201815 / 07136201270

ایستگاه راه آهن شیراز چه امکانات رفاهی برای مسافرین قطار فراهم کرده است؟

دستگاه خودرپرداز، باجه تلفن عمومی و اینترنت، باجه بلیط از شرکت های ریلی حمل و نقل و رزرو هتل، انبار تدارکات و سرویس بهداشتی، رستوران و پارکینگ و. . .

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا