رسپینا
قشمفرودگاه ها

فرودگاه قشم؛ سازه ای با قدمت 100 سال

فرودگاه قشم که نام آن فرودگاه بین المللی دیرستان می باشد، جزء فرودگاه های پرتردد در جنوب کشور می باشد. این فرودگاه، جزء قدیمی ترین فرودگاه های ایران بوده و در صورت خرید بلیط هواپیما قشم در مقصد میزبان شما خواهد بود. در ادامه نحوه دسترسی از این فرودگاه به داخل شهر، برنامه پرواز ها، قوانین گمرک و … بیان شده است و می تواند قبل از سفر شما به قشم راهنمای کاملی باشد.

فرودگاه دیرستان قشم

فرودگاه قشم کجاست؟

فرودگاه قشم در 50 کیلومتری شهر ساحلی قشم واقع شده است. علت نامگذاری آن به دیرستان به دلیل نزدیکی به روستای دیرستان در 20 کیلومتری فرودگاه است. فاصله فرودگاه قشم تا مرکز شهر که اکثر هتل ها و اقامتگاه ها در آن واقع شده، حدودا 50 دقیقه است.

هتل های قشم

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که تنها وسیله حمل و نقل عمومی در قشم که از فرودگاه در دسترس تان خواهد بود، تاکسی و ون است. معمولا در اکثر پکیج های تور قشم نیز خدمات ترانسفر رفت و برگشت وجود دارد. البته اتوبوس نیز برای گردش در جزیره موجود است اما با توجه به فاصله زیاد فرودگاه و مدت زمان زیاد انتظار برای هر سرویس، استفاده از تاکسی برای رسیدن به هتل به صرفه تر خواهد بود.

فرودگاه قشم از شهر قشم

مسافت فرودگاه قشم تا شهر قشم حدود 50 کیلومتر می باشد. شما می توانید با عبور از شهرهای هلر، درگهان، گیاهدان و جیجان به فرودگاه قشم برسید. البته پس از رسیدن به درگهان می توانید از مسیر منتهی به کووه یی نیز عبور کنید اما مسافت آن حدود 15 کیلومتر افزایش می یابد.

فرودگاه بین المللی قشم
فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه قشم از بندر لافت

اگر از مسیر دریایی وارد بندر لافت شوید، فاصله شما با فرودگاه قشم حدود 25 کیلومتر است. در این مسیر از شهرک جدید گورزین عبور خواهید کرد. نقشه فرودگاه قشم در عکس زیر نشان داده شده است.

اطلاعات فرودگاه قشم

نام فرودگاه:فرودگاه بین المللی دیرستان قشم
کد یاتا:GSM
کد ایکائو:OIKQ
آدرس:جزیره قشم، فرودگاه بین المللی قشم
ایرلاین مرکزی (قطب):هواپیمایی قشم ایر
شماره تلفن اطلاعات پرواز:7635335040

لیست پرواز های قشم

جزیره قشم یکی از جزیره های پر تردد جنوب کشور بوده که میزبان پروازهای متعددی از شهرهای مختلف داخلی و خارجی است. فرودگاه قشم پروازهای ورودی و خروجی شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز و رشت را میزبانی می کند. در ادامه، لیستی از مهم ترین پروازهای ورودی و خروجی را مشاهده می نمائید.

پروازهای ورودی قشم

لیست پرفروش ترین و مهم ترین پروازهای ورودی فرودگاه قشم بصورت زیر است:

پروازهای خروجی فرودگاه قشم

مهم ترین پروازی که روزانه طی چندین نوبت از مبدا فرودگاه قشم انجام می شود، پرواز قشم تهران است. لیست بلیط پرواز مهم ترین پروازهایی که از مبدا قشم انجام می شود نیز بصورت زیر است:

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه قشم

وب سایت رسمی فرودگاه قشم، امکانی را برای مسافران فراهم نموده است تا بتوانند بصورت آنلاین، از برنامه پروازهای این فرودگاه مطلع شوند. کافیست وارد این لینک شده و بر اساس پرواز خود بر روی یکی از گزینه های پروازهای ورودی یا پروازهای خروجی کلیک کنید. برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره تلفن 7635335040 (اطلاعات پرواز فرودگاه قشم) تماس حاصل نمائید.

تاریخچه فرودگاه دیرستان قشم

با اینکه مطالعات اولیه پروژه فرودگاه قشم از سال 1304 شروع شد، اما شروع جابجائی مسافر از سال 1349 با دو پرواز در هفته در مسیر قشم و تهران انجام شد. مساحت این فرودگاه به تدریج در سال های مختلف افزایش یافت، بطوریکه هم اکنون با احداث ترمینال حجاج، مساحت آن سه هزار متر مربع می باشد. طول باند اصلی این فرودگاه 2600 متر و عرض آن 45 متر بود که در سال 1360 این باندها گسترش یافته و طول آن به 3845 متر و عرض آن به 60 متر رسید.

پروازهای فرودگاه قشم

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه قشم

شرکت های هواپیمایی متعددی در فرودگاه قشم قرار دارند که هر کدام مسیرهای خاصی به مقصد یا از مبدا فرودگاه قشم را پوشش دهی می کنند. لیست این ایرلاین ها و برنامه پرواز فرودگاه قشم هر یک بصورت زیر است:

نام شرکت هواپیماییشهرهای مقصد
هواپیمایی ایران ایرتهران، دبی، شیراز
هواپیمایی ماهاندبی، تهران
هواپیمایی قشم ایرتهران، مشهد، اصفهان، گرگان، دبی
هواپیمایی تابانتهران، مشهد
هواپیمایی زاگرستهران، مشهد
هواپیمایی وارشتهران، مشهد، اصفهان
هواپیمایی ساهاتهران
هواپیمایی پارس ایرتهران، اصفهان، گرگان
هواپیمایی سپهرانمشهد، تهران
هواپیمایی آسمانشیراز
هواپیمایی آتاتبریز، تهران

امکانات فرودگاه قشم

با توجه به تعداد زیاد گردشگرانی که وارد جزیره می شوند، فرودگاه قشم امکانات مختلفی جهت رفاه حال مسافران فراهم کرده است. این امکانات شامل موارد زیر می باشد.

 • در این فرودگاه، پایگاه اورژانسی تعبیه شده است تا در صورت بروز حوادث بتوان از آن استفاده کرد. همچنین به منظور کنترل افراد در شرایط کرونا نیز اقدامات لازم را انجام می دهند.
 • همچنین شعبه بانکی و ارزی در این فرودگاه قرار دارد که در صورت لزوم به دریافت ارز نیازی به سفر به شهر قشم را نداشته باشید.
 • بسته بندی بار نیز یکی دیگر از امکانات این فرودگاه بوده که بار و وسایلی که در قسمت بار هواپیما نگهداری می شوند را از مسافران تحویل می گیرند.
 • رستوران و کافی شاپ نیز جهت رفاه حال مسافرین در فرودگاه واقع شده است که به ویژه در هنگامی که پرواز با تاخیر روبه رو می شود، می تواند مکان مناسبی برای استراحت باشد.
 • با توجه به دور بودن فرودگاه از شهر قشم، تعدادی غرفه فروش مواد غذایی و غرفه صنایع دستی در فرودگاه ایجاد شده است تا بتوانید لوازم موردنیاز و صنایع دستی قشم را خریداری کنید.
 • همچنین پارکینگ فرودگاه قشم به صورت شبانه روزی فعال بوده می باشد.
 • یک ایستگاه تاکسی در نزدیکی پارکینگ فرودگاه وجود دارد که پس از ورود به فرودگاه قشم می توانید از این تاکسی های مخصوص جهت تردد در جزیره استفاده کنید. انواع مختلفی از تاکسی های لوکس و ون هایس در مرکز تاکسی های فرودگاهی قشم واقع شده است.
ترمینال فرودگاه قشم
ترمینال فرودگاه قشم

قوانین فرودگاه قشم

به منظور تامین رفاه مسافران قوانین متعددی در زمینه های مختلف تدوین شده است که لازم است قبل از ورود به فرودگاه قشم از آن ها با خبر باشید. این قوانین شامل قوانین گمرکی و قوانین مربوط به اشیاء ممنوعه می باشد.

قوانین گمرک فرودگاه قشم

جزیره قشم علاوه بر مراکز تفریحی دارای مراکز خرید متنوعی می باشد که مسافران زیادی با هدف خرید وارد این جزیره می شوند. اگر شما نیز می خواهید با قصد خرید وارد جزیره شوید لازم است که با قوانین مربوط به گمرک فرودگاه آشنا باشید. در ادامه این قوانین ذکر شده است.

نوشته های مشابه
 • خروج ارز از کشور، بیش از 5 هزار دلار توسط هر مسافر ممنوع می باشد.
 • همراه داشتن ترشیجات دارای سرکه ممنوع است.
 • رعایت حجاب اسلامی الزامی می باشد.
 • خروج سکه های طلا که پشتوانه ارزی کشور است، ممنوع می باشد.
 • حمل و نگهداری اسپری های قابل احتراق دارای برچسب اشتعال ممنوع می باشد.
 • خروج هرگونه مواد مخدر و مشتقات مربوط به آن ها و مشروبات الکلی ممنوع است.
 • همراه داشتن سگ فقط با اوراق شناسایی و حمل در سبد مخصوص حیوانات و با اخذ مجوز از واحد قرنطینه فرودگاه صورت می گیرد.
 • خروج خاویار از فرودگاه بیش از 250 گرم به ازای هر مسافر ممنوع می باشد.
 • خروج فرش دستبافت بیش از 24 متر مربع به ازای هر مسافر ممنوع است.
 • خروج مواد محترقه ممنوع است.
گمرک فرودگاه قشم
گمرک فرودگاه قشم

اشیاء ممنوعه در پروازهای فرودگاه قشم

 • اشیاء ممنوعه  در پرواز که ورود آن ها به هواپیما ممنوع بوده شامل موارد زیر است:
 • انواع سلاح گرم و حتی سلاح اسباب بازی که شباهت زیادی به سلاح های واقعی دارند ممنوع است.
 • ورود انواع سلاح سرد مانند چاقو، تیغ موکت بری، تیغ جراحی، قیچی و پنجه بوکس ممنوع می باشد.
 • ورود انواع اسپری قابل اشتعال، سمی و بی حس کننده ممنوع است.
 • ورود انواع مهمات و مواد سریع الاشتعال مانند بنزین ممنوع است.

دستورالعمل حمل و نقل مسافران معلول

اطلاع از وضعیت معلولیت و توانخواهی مسافر و نیازمندی های وی در مرحله دریافت بلیط اهمیت بالایی دارد که لازم است مسافرین معلول با رعایت موارد زیر سفر راحتی را تجربه کنند:

 • وضعیت و نوع معلولیت خود را به دفاتر فروش بلیط و شرکت های مسافربری به طور صحیح اعلام کنند.
 • اخذ مجوز پرواز و ترخیص برای مسافر معلول در مراجعه به پزشک معتمد
 • حضور به موقع در محل پذیرش مسافر و به همراه داشتن مدارک مانند کارت شناسایی
 • رعایت دستورالعمل های شرکت های هواپیمایی و فرودگاهی

ترمینال های فرودگاه قشم

 • ترمینال های داخلی و خارجی: یکی از بخش های فرودگاه قشم، وجود دو پایانه مجزا برای پروازهای داخلی و پروازهای خارجی می باشد که با توجه به مقصد خود باید وارد آن پایانه شوید.
 • ترمینال حجاج فرودگاه: ترمینال حجاج در سال 1369 طبقه دوم ساختمان فرودگاه احداث شد. این پایانه خدمات متفاوتی را نسبت به پایانه های دیگر برای حجاج ارائه می کنند.
ترمینال های فرودگاه قشم

مکان های مهم اطراف فرودگاه قشم

مکان های مهم در اطراف فرودگاه قشم شامل رستوران، هتل و مکان های گردشگری می باشد. معمولا ساعت تحویل اتاق در اکثر هتل های قشم ساعت 2 بعدظهر است. اگر زودتر از این زمان به قشم رسیدید، طبق قوانین هتل اتاق به شما تحویل داده نمی شود. در این شرایط می توانید از مراکز و جاهای دیدنی که در ادامه معرفی می کنیم بازدید کنید تا به ساعت تحویل اتاق برسید.

جاهای دیدنی اطراف فرودگاه قشم

علی رغم فاصله زیاد فرودگاه تا مرکز شهر اما خوشبختانه با برخی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم فاصله نزدیکی دارد. یکی از این دیدنی ها، سینگو است که در 5 کیلومتری فرودگاه قرار دارد. بام قشم نیز حدود 17 کیلومتر از فرودگاه قشم فاصله دارد که از جاده ساحلی و ساحل نقاشی در قشم عبور خواهید کرد. از جاذبه های گردشگری جزیره قشم، جنگل حرا می باشد که تنها 16 کیلومتر با آن فاصله دارد. با توجه به فاصله زیاد این جنگل با شهر قشم پیشنهاد می شود ابتدا از این جنگل زیبا بازدید کنید.

هتل های اطراف فرودگاه قشم

از هتل های مهم اطراف فرودگاه می توان به هتل سنتی صفا آباد در 10 کیلومتری آن اشاره کرد. همچنین اقامتگاه بومگردی مُغ و اقامتگاه نخل ناخدا نیز، به ترتیب حدود 8 و 16 کیلومتر با فرودگاه قشم فاصله دارند.

مطلب پایانی

در این راهنما، اطلاعات جامعی از فرودگاه قشم ارائه شد که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. اگر از این فرودگاه تاکنون بازدید کرده اید، از شما دعوت می کنیم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. سفر خوبی را برای شما آرزو می کنیم …

سوالات متداول

فرودگاه قشم کجاست؟ چگونه می توان از فرودگاه به شهر قشم رفت؟

این فرودگاه در 50 کیلومتری شهر قشم و 20 کیلومتری روستای دیرستان واقع شده است. با استفاده از تاکسی و ون های جزیره می توانید به شهر قشم بروید.

از کدام شهرها می توان به قشم پرواز کرد؟ کدام ایرلاین ها در این فرودگاه پرواز دارند؟

شهرهای مهمی که می توان از آن به قشم پرواز کرد شامل تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، گرگان و تبریز می باشد که ایرلاین های ماهان، ایران ایر، کاسپین و قشم ایر از شرکت های هواپیمایی فعال فرودگاه می باشند.

آیا پروازهای خارجی در فرودگاه قشم برگزار می شود؟

بله. می توان از این فرودگاه به شهرهای دبی و مسقط با هواپیما سفر کرد.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا