رسپینا
فرودگاه ها

معرفی کامل فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه (فرودگاه بین المللی شهید باکری) بعد از فرودگاه تبریز دومین فرودگاه مهم شمال غرب ایران است که حدود پانزده کیلومتر از مرکز این شهر فاصله دارد. موقعیت استان آذربایجان غربی ( نزدیکی به مرز های شمال غرب و همسایگی با سه کشور ارمنستان، آذربایجان و ترکیه ) ، برگزاری پرواز های خارجی به کشور ترکیه ، پوشش دهی حدود 3500 پرواز در سال و همچنین امکان پذیرش انواع هواپیما های غول پیکر ، متوسط و بدنه باریک تا انواع هلیکوپتر ها ، اهمیت فرودگاه ارومیه را پر رنگ تر کرده است.

این فرودگاه در آخرین آمار سال 2021 میلادی با 3568 نشست و برخواست و جا به جا کردن 393801 مسافر در سال در میان تمام فرودگاه های ایران رتیه 18 ام را به خود اختصاص داد.

تاریخچه کوتاهی از فرودگاه ارومیه

تصمیم ساختن این فرودگاه در سال 1309 شمسی ( 1930 میلادی ) گرفته شد. در ابتدا ، دولت وقت ، زمینی به مساحت 92160 برای احداث فرودگاه از مردم محلی خریداری کرد اما طی یک روند طولانی ساخت این فرودگاه در سال 1342 شمسی ( 1963 میلادی ) انجام شد و حدود 3 سال بعد در سال 1345 شمسی در زمینی 342 هکتاری به بهره برداری رسید.

آدرس فرودگاه ارومیه

فرودگاه شهید باکری ارومیه در جاده ارومیه به نوشین قرار داشته که پس از طی مسیری 12 کیلومتری از ارومیه از میدان فرودگاه می توان به آنجا رفت. در صورتی که از شهری دیگر به ارومیه آمده اید می توانید با تاکسی های مستقر در فرودگاه و یا اتوبوس به مرکز شهر برسید. همچنین اتوبوس های فرودگاه هر 15 دقیقه به سمت خیابان عطایی در مرکز شهر حرکت می کنند.


View Larger Map

اطلاعات فرودگاه ارومیه

 • آدرس: میدان فرودگاه در 12 کیلومتری ارومیه
 • کد یاتا: OMH
 • کد ایکائو: OITR
 • اطلاعات پرواز: 199 و 21992220
 • شماره تاکسیرانی: 133
 • شماره تماس فرودگاه ارومیه: 04431802000

قوانین فرودگاه ارومیه

 1. مسافران عزیز برای پرواز های داخلی 30 دقیقه و برای پرواز های خارجی حداقل یک ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.
 2. به همراه داشتن اشیاء تیز ، لوازم ورزشی دفاع شخصی و هر وسیله ای که سلاح سرد ، سلاح گرم و مواد ساختمانی قابل انفجار شناخته شود در فرودگاه ارومیه ممنوع است.
 3. به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه برای سفر های داخلی و پاسپورت برای سفر های خارجی الزامی است همچنین بعد از احراز هویت کارت پرواز برای مسافر صادر میگردد، که باید به همراه بلیط هواپیما در طول تمام مراحل همراه مسافر باشند.

فرودگاه ارومیه به چه شهرهایی پرواز دارد؟

با وجود امکانات مناسب برای پروازهای بیشتر، در حال حاضر فرودگاه ارومیه پروازهای محدودی از شهرهای داخلی تهران و مشهد و از شهرهای خارجی پرواز های استانبول را میزبانی میکند . اما طبق هدف گذاری مسئولان مربوطه، در آینده ای نزدیک تعداد این پروازها و همچنین تعداد مقاصد بیشتر خواهد شد.

مهم ترین پروازهای داخلی فرودگاه ارومیه

این فرودگاه در حال حاضر از شهر های ایران تنها پرواز های مشهد و تهران را میزبانی میکند. مهم ترین پرواز های داخلی فرودگاه ارومیه (فرودگاه شهید باکری) عبارت است از:

فرودگاه ارومیه
فرودگاه ارومیه

پروازهای خارجی فرودگاه ارومیه

در حال حاضر تنها پرواز خارجی به مقصد استانبول از این فرودگاه پرواز میکنند که در روزهای دوشنبه و پنج شنبه توسط برگزار می شوند. در حال حاضر طبق برنامه پروازی این فرودگاه پرواز ارومیه به استانبول در روزهای دوشنبه و ساعت 16:25 صورت می گیرد. البته احتمال تغییر ساعت پرواز در روزهای بعدی زیاد است.

چه شرکت های هواپیمایی به فرودگاه ارومیه پرواز دارند؟

از میان هواپیمایی های داخلی هواپیمایی آتا و هواپیمایی آسمان و در هواپیمایی های خارجی نیز هواپیمایی ترکیش به فرودگاه ارومیه پرواز دارند.

ترمینال فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه دارای دو ترمینال است که یکی برای پروازهای داخلی و دیگری برای پروازهای خارجی استفاده می شود. پایانه ها مجهز به سیستم بازرسی مسافر و بار هستند.

درباره فرودگاه شهید باکری ارومیه

این فرودگاه یک فرودگاه بین المللی مهم است که در شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی قرار دارد. با توجه به موقعیت استراتژیک استان آذربایجان، فرودگاه شهید باکری به عنوان یک مرز هوایی ضروری در ایران محسوب می شود. این فرودگاه دارای باند پروازی به طول 3250 متر و سیستم روشنایی مناسب برای پروازهای شبانه می باشد. همچنین فرودگاه ارومیه مجهز به سیستم ILS است که از این دستگاه برای دید کم، طوفان و آب و هوای نامساعد استفاده می شود.

فرودگاه شهد باکری ارومیه
فرودگاه شهد باکری ارومیه

علاوه بر این سرویس کنترل فرودگاه ارومیه برای کنترل کلیه حرکات هواپیماها به دستگاه AMD مجهز شده است. این فرودگاه در سال 1395 با انجام 3568 پرواز، 2 میلیون و 663 هزار و 960 مسافر و 393 هزار و 801 کیلوگرم بار توسط این فرودگاه جابجا شده است. ساخت فرودگاه شهید باکری ارومیه در سال 1309 برنامه ریزی شد که دولت وقت زمین مربوطه را خریداری و به وزارت جنگ واگذار کرد. در نهایت پس از چندین وقفه، این فرودگاه در سال 1342 ساخته شد و در سال 1345 نیز به بهره برداری رسید.

امکانات فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه دارای باندی به طول 3250 متر و عرض 45 متر میباشد . این فرودگاه مجهز به چراغ های کنار باند ،‌ سیستم امنیت فرود هواپیما (ILS) ، محدوده ی کنترل پرواز به شعاع 40 کلیومتر ، دستگاه نظارت کلیه حرکات هواپیما (AMD) در برج مراقبت ، سیستم هدایت زمینی هواپیما ، پخش خودکار اطلاعات هواشناسی برای خلبان (ATIS) و همچنین دستگاه های X RAY و GET WAY برای بازرسی بار و مسافران میباشد.

توجه : مهمان سرا فرودگاه فقط برای پرسنلی میباشد که از قبل رزرو کرده اند. و رستوران در داخل محیط فرودگاه وجود ندارد مسافران میتوانند از رستوران های نزدیک به فرودگاه استفاده نمایند.

سایر امکانات این فرودگاه به شرح زیر است:

نوشته های مشابه
 • شعبه بانک ملی: این شعبه در ترمینال داخلی قرار دارد. همچنین یک باجه در سالن ترانزیت پروازهای خارجی وجود داشته که خدمات ارزی به مسافران ارائه می دهد. دستگاه های خودپرداز بانک ملی، پاسارگاد و ملت نیز در این فرودگاه قرار دارد.
 • بوفه و رستوران: در سالن اصلی ترمینال فرودگاه یک بوفه و کافی شاپ با نوشیدنی های متنوع وجود دارد.
 • پارکینگ فرودگاه: در این فرودگاه پارکینگ روباز برای توقف های کوتاه مدت و پارکینگ مسقف برای توقف طولانی تعبیه شده است. پارکینگ مسقف در ضلع غربی قرار دارد. هزینه پارکینگ شامل ورودی و میزان توقف به ازای هر ساعت یا شبانه روز است.
 • محل دریافت چمدان
 • انبار چمدان
 • مراکز فروشگاه
 • دستگاه خودپرداز
پارکینگ فرودگاه
پارکینگ فرودگاه

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه ارومیه

برای مشاهده برنامه هفتگی پروازها می توانید به دو صورت اقدام کنید.

 • شما می توانید در سایت رسپینا با تعیین مبد و مقصد، در صفحه پروازها با استفاده از تقویم پروازی، لیست پروازها و همچنین قیمت آن را مشاهده کنید.
 • روش دیگر مراجعه به سایت اصلی فرودگاه بوده که در صفحه پروازهای فرودگاه ارومیه می توان لیست پروازها را مشاهده کرد.

سوالات متداول

فرودگاه ارومیه کجاست؟ چگونه می توان از فرودگاه به مرکز شهر رفت؟

این فرودگاه در جاده ارومیه به سمت نوشین قرار داشته که 12 کیلومتر از شهر فاصله دارد. با استفاده از تاکسی و اتوبوس می توان به خیابان عطایی در مرکز شهر رفت

مهم ترین پروازهای فرودگاه ارومیه به کدام شهرهاست؟ چگونه می توان لیست پروازها را مشاهده کرد؟

پروازهای این فرودگاه از شهرهای مشهد و تهران است. شما می توانید لیست پروازها را به همراه قیمت از تقویم پروازی رسپینا پس از جستجوی مبدا و مقصد مشاهده کنید.

پروازهای خارجی فرودگاه ارومیه به کدام شهرهاست؟

در حال حاضر پروازهای خارجی این فرودگاه از ارومیه به استانبول و بالعکس بوده که در روزهای دوشنبه و پنج شنبه برگزار می شود.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا