رسپینا
فرودگاه ها

معرفی کامل فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه به عنوان یکی از فرودگاه های مهم در غرب کشور، میزبان پروازهای متعددی از شهرهای داخلی و خارجی است. این فرودگاه که شهید باکری نام دارد در سال 1345 به بهره برداری رسید. شما می توانید بلیط هواپیما به مقصد ارومیه را از بیشتر شهرها به ویژه تهران و مشهد رزرو کرده و در کمترین زمان به ارومیه برسید.

آدرس فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه در جاده ارومیه به نوشین قرار داشته که پس از طی مسیری 12 کیلومتری از ارومیه از میدان فرودگاه می توان به آنجا رفت. در صورتی که از شهری دیگر به ارومیه آمده اید می توانید با تاکسی های مستقر در فرودگاه و یا اتوبوس به مرکز شهر برسید. همچنین اتوبوس های فرودگاه هر 15 دقیقه به سمت خیابان عطایی در مرکز شهر حرکت می کنند.

تخفیف بلیط هواپیما

اطلاعات فرودگاه ارومیه

 • آدرس: میدان فرودگاه در 12 کیلومتری ارومیه
 • کد یاتا: OMH
 • کد ایکائو: OITR
 • اطلاعات پرواز: 199 و 21992220
 • شماره تاکسیرانی: 133
 • شماره تماس فرودگاه ارومیه: 04431802000

فرودگاه ارومیه به چه شهرهایی پرواز دارد

در این فرودگاه با وجود امکانات مناسب برای پروازهای بیشتر، در حال حاضر پروازهای محدودی از شهرهای تهران، مشهد و استانبول انجام می شود. اما طبق هدف گذاری مسئولان مربوطه، در آینده ای نزدیک تعداد این پروازها و همچنین تعداد مقاصد بیشتر خواهد شد.

مهم ترین پروازهای داخلی فرودگاه ارومیه

این فرودگاه میزبان پروازهای متعددی است که بیشتر آن ها از تهران و مشهد می باشد. بلیط هواپیما تهران ارومیه را می توان در تمامی روزهای هفته توسط ایرلاین های مختلف رزرو کرد. بیشتر این پروازها توسط آتا و آسمان انجام می شود. علاوه بر این بلیط هواپیما مشهد ارومیه را نیز می توان در برخی روزهای هفته رزرو کرد.

فرودگاه ارومیه
فرودگاه ارومیه

پروازهای خارجی فرودگاه ارومیه

در حال حاضر تنها پرواز خارجی از این فرودگاه به مقصد استانبول بوده که در روزهای دوشنبه و پنج شنبه توسط ترکیش برگزار می شود. در حال حاضر طبق برنامه پروازی این فرودگاه بلیط هواپیما ارومیه استانبول در روزهای دوشنبه و ساعت 16:25 صورت می گیرد. البته احتمال تغییر ساعت پرواز در روزهای بعدی زیاد است.

ترمینال فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه دارای دو ترمینال است که یکی برای پروازهای داخلی و دیگری برای پروازهای خارجی استفاده می شود. پایانه ها مجهز به سیستم بازرسی مسافر و بار هستند.

درباره فرودگاه شهید باکری ارومیه

این فرودگاه یک فرودگاه بین المللی مهم است که در شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی قرار دارد. با توجه به موقعیت استراتژیک استان آذربایجان، فرودگاه ارومیه به عنوان یک مرز هوایی ضروری در ایران محسوب می شود. این فرودگاه دارای باند پروازی به طول 3250 متر و سیستم روشنایی مناسب برای پروازهای شبانه می باشد. همچنین فرودگاه ارومیه مجهز به سیستم ILS است که از این دستگاه برای دید کم، طوفان و آب و هوای نامساعد استفاده می شود.

فرودگاه شهد باکری ارومیه
فرودگاه شهد باکری ارومیه

علاوه بر این سرویس کنترل فرودگاه ارومیه برای کنترل کلیه حرکات هواپیماها به دستگاه AMD مجهز شده است. فرودگاه ارومیه در سال 1395 با انجام 3568 پرواز، 2 میلیون و 663 هزار و 960 مسافر و 393 هزار و 801 کیلوگرم بار توسط این فرودگاه جابجا شده است. ساخت فرودگاه ارومیه در سال 1309 برنامه ریزی شد که دولت وقت زمین مربوطه را خریداری و به وزارت جنگ واگذار کرد. در نهایت پس از چندین وقفه، این فرودگاه در سال 1342 ساخته شد و در سال 1345 نیز به بهره برداری رسید.

سایر فرودگاه های داخلی

امکانات فرودگاه ارومیه

از امکانات فرودگاه می توان به محل دریافت چمدان، انبار چمدان، مراکز فروشگاه، رستوران و دستگاه خودپرداز اشاره کرد. سایر امکانات این فرودگاه به شرح زیر است:

 • شعبه بانک ملی: این شعبه در ترمینال داخلی قرار دارد. همچنین یک باجه در سالن ترانزیت پروازهای خارجی وجود داشته که خدمات ارزی به مسافران ارائه می دهد. دستگاه های خودپرداز بانک ملی، پاسارگاد و ملت نیز در این فرودگاه قرار دارد.
 • بوفه و رستوران: در سالن اصلی ترمینال فرودگاه یک بوفه و کافی شاپ با نوشیدنی های متنوع وجود دارد.
 • پارکینگ فرودگاه: در این فرودگاه پارکینگ روباز برای توقف های کوتاه مدت و پارکینگ مسقف برای توقف طولانی تعبیه شده است. پارکینگ مسقف در ضلع غربی قرار دارد. هزینه پارکینگ شامل ورودی و میزان توقف به ازای هر ساعت یا شبانه روز است.
پارکینگ فرودگاه
پارکینگ فرودگاه

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه ارومیه

برای مشاهده برنامه هفتگی پروازها می توانید به دو صورت اقدام کنید.

 • شما می توانید در سایت رسپینا با تعیین مبد و مقصد، در صفحه پروازها با استفاده از تقویم پروازی، لیست پروازها و همچنین قیمت آن را مشاهده کنید.
 • روش دیگر مراجعه به سایت اصلی فرودگاه بوده که در صفحه پروازهای فرودگاه ارومیه می توان لیست پروازها را مشاهده کرد.

سوالات متداول

فرودگاه ارومیه کجاست؟ چگونه می توان از فرودگاه به مرکز شهر رفت؟

این فرودگاه در جاده ارومیه به سمت نوشین قرار داشته که 12 کیلومتر از شهر فاصله دارد. با استفاده از تاکسی و اتوبوس می توان به خیابان عطایی در مرکز شهر رفت

مهم ترین پروازهای فرودگاه ارومیه به کدام شهرهاست؟ چگونه می توان لیست پروازها را مشاهده کرد؟

پروازهای این فرودگاه از شهرهای مشهد و تهران است. شما می توانید لیست پروازها را به همراه قیمت از تقویم پروازی رسپینا پس از جستجوی مبدا و مقصد مشاهده کنید.

پروازهای خارجی فرودگاه ارومیه به کدام شهرهاست؟

در حال حاضر پروازهای خارجی این فرودگاه از ارومیه به استانبول و بالعکس بوده که در روزهای دوشنبه و پنج شنبه برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا