رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه ایلام، غربی ترین فرودگاه ایران

فرودگاه ایلام تنها فرودگاه این شهر بوده که میزبان برخی پروازها از شهرهای مختلف است. این فرودگاه که در سال 1375 احداث شد تنها دارای یک ترمینال بوده که میزبان پروازهای داخلی و برخی از پروازهای خارجی به صورت محدود است. در حال حاضر بلیط هواپیما برای مقصد ایلام را می توان از شهرهای تهران و مشهد تهیه کرد. همچنین پرواز خارجی به نجف نیز به صورت فصلی در این فرودگاه برگزار می شود.

فرودگاه ایلام کجاست؟

این فرودگاه در مرکز استان ایلام و در جاده ایلام ملکشاهی قرار دارد. فاصله این فرودگاه از مرکز شهر حدود 9 کیلومتر است.

تخفیف بلیط هواپیما

فاصله فرودگاه ایلام تا مرز مهران

مرز مهران به عنوان یکی از ورودی های اصلی به کشور عراق بوده که برای رفتن به این مرز باید وارد این استان شوید. فاصله فرودگاه ایلام تا مهران حدود 95 کیلومتر است.

تاکسی فرودگاه ایلام

در صورتی که می خواهید به فرودگاه ایلام بروید و یا از فرودگاه به مرکز شهر بروید، بهترین گزینه تاکسی فرودگاه است. این تاکسی ها تحت نظارت فرودگاه بوده و نسبت به تاکسی های شهری کیفیت بهتری دارند. هزینه این تاکسی ها شامل ورودی و هزینه به ازای هر کیلومتر سفر است.

فرودگاه ایلام
فرودگاه ایلام

لیست پروازهای ورودی فرودگاه ایلام

این فرودگاه به دلیل وسعت کم آن ظرفیت بالایی برای پذیرش پروازهای متعدد ندارد و تنها چند پرواز تهران ایلام و مشهد ایلام برگزار می شود. در حال حاضر بلیط هواپیما تهران ایلام را می توانید در تمامی روزهای هفته رزرو کنید. این پرواز توسط ایرلاین های متعددی برگزار می شود. علاوه بر این بلیط هواپیما مشهد ایلام از فرودگاه هاشمی نژاد مشهد در بیشتر روزهای هفته قابل تهیه است. همین پروازها در مسیر عکس آن نیز پروازهای خروجی فرودگاه ایلام را تشکیل می دهند.

تاریخچه فرودگاه شهدای ایلام

تصمیم برای ساخت فرودگاه ایلام در سال 1368 گرفته شد. پس از انتخاب زمین مناسب توسط کارشناسان، تاسیس آن در زمین های چشمه کبود به دلیل زمین مسطح آن در زمینی به مساحت 283 هکتار شروع شد. در نهایت این فرودگاه در سال 1375 تاسیس شد که اولین پروازهای آن با هواپیمای ATR72 انجام شد.

این فرودگاه در رتبه 16 فرودگاه های پر تردد کشور قرار داشته که تنها دارای 74 پرواز در هفته است. این فرودگاه در سال 1387 مورد بازسازی قرار گرفت و باند پرواز آن نیز طولانی تر شد. در حال حاضر طول باند این فرودگاه 3200 متر با عرض 45 متر میزبا هواپیمای متوسط پیکر مانند A320 و بوئینگ 737 است. وجود سیستم روشنایی باند در این فرودگاه، آن را برای پروازهای شبانه نیز مهیا ساخته است.

تاریخچه فرودگاه ایلام
فرودگاه ایلام

شرکت های هواپیمایی فرودگاه ایلام

به دلیل محدودیت پرواز به فرودگاه ایلام و تقاضای کمتر برای سفر هوایی به این شهر، تعداد پروازها و در نتیجه تعداد ایرلاین های فعال این مسیر محدود است. البته در سالیان اخیر با تبدیل این فرودگاه به فرودگاهی بین المللی، چندین پرواز به نجف از این فرودگاه انجام شده که به صورت فصلی بود. لیست ایرلاین های فعال به همراه فرودگاه میزبان در جدول زیر بررسی شده است:

شرکت هواپیماییشهر مقصد
هواپیمایی ایران ایر تهران، مشهد
هواپیمایی ماهانتهران
هواپیمایی آسمانتهران و مشهد
هواپیمایی زاگرسمشهد

ترمینال های فرودگاه ایلام

این فرودگاه تنها دارای یک ترمینال بوده که میزبان پروازهای داخلی است. با این وجود برخی پروازهای فصلی خارجی نیز که به مقصد نجف است در این فرودگاه انجام می شود. در حال حاضر این ترمنیال دو سالن عمومی و ترانزیت برای پروازهای خروجی دارد. ترمینال پروازهای خارجی این فرودگاه در حال تاسیس است و در آینده ای نزدیک احداث خواهد شد.

ترمینال فرودگاه ایلام
ترمینال فرودگاه ایلام

امکانات فرودگاه شهدای ایلام

در این فرودگاه امکانات خاصی وجود ندارد. تنها می توان به فروشگاه صنایع دستی و رستوران و همچنین خدمات بسته بندی بار اشاره کرد. در فروشگاه صنایع دستی این فرودگاه می توان انواع گلیم در اندازه­ های مختلف، کیف و کلاه سنتی ایلام و دستبند را تهیه کرد که سوغاتی های مناسب در بازگشت از ایلام هستند.

سایر فرودگاه های کشور

فرودگاه ایلام به چه شهرهایی پرواز دارد

در حال حاضر پروازهای خروجی از این فرودگاه به مشهد و تهران بوده و تعدادی پرواز به نجف نیز به صورت فصلی از این فرودگاه انجام می شود. شما می توانید برنامه هفتگی پروازهای این فرودگاه را در صفحه پروازهای فرودگاه ایلام مشاهده کنید. لیست این پروازها بر اساس مبدا و مقصد و آخرین وضعیت پروازها مشخص شده است.

ایران ایر
ایران ایر

طرح های توسعه فرودگاه ایلام

این فرودگاه نیاز به بازسازی و بهسازی و گسترش امکانات دارد. به همین دلیل طرح های متفاوت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای آن تعیین شده است که به مرور احداث خواهند شد. در طرح های کوتاه مدت فرودگاه، توسعه پاویون و افزایش طرح ورودی و خروجی به منظور ایجاد سیستم فرود دقیق مدنظر است. در طرح های بلند مدت اهداف زیر مشخص شده است:

  • توسعه سالن ترمینال خارجی
  • ایجاد پارکینگ و تاکسی وی
  • افزایش تعداد پرواز داخلی و خارجی
  • احداث ساختمان هواشناسی
  • ارتقاء ایمنی و آتش نشانی فرودگاه

سوالات متداول

فرودگاه ایلام کجاست؟ فاصله فرودگاه تا مرز مهران چند کیلومتر است؟

این فرودگاه در جاده ایلام ملکشاهی قرار دارد. فاصله این فرودگاه تا مهران حدود 95 کیلومتر است.

پروازهای ورودی فرودگاه ایلام از کدام شهرهاست؟

پروازهای ورودی این فرودگاه عمدتا از شهرهای مشهد و تهران است که در تمامی روزهای هفته برگزار می شود.

فرودگاه ایلام چند ترمینال دارد؟

این فرودگاه دارای یک ترمینال پرواز داخلی است که پروازهای خارجی نیز از این فرودگاه انجام می شود. ترمینال خارجی این فرودگاه در حال تاسیس است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا