رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه ایلام، غربی ترین فرودگاه ایران

فرودگاه ایلام تنها فرودگاه این شهر بوده که میزبان برخی پروازها از شهرهای مختلف است. این فرودگاه که در سال 1375 احداث شد تنها دارای یک ترمینال بوده که میزبان پروازهای داخلی و برخی از پروازهای خارجی به صورت محدود است. در حال حاضر بلیط هواپیما برای مقصد ایلام را می توان از شهرهای تهران و مشهد تهیه کرد. همچنین پرواز خارجی به نجف نیز به صورت فصلی در این فرودگاه برگزار می شود.

درباره فرودگاه ایلام

این فرودگاه در حال حاضر با پوشش دهی 74 پرواز در هفته رتبه دوم فرودگاه های پر تردد در غرب و رتبه 16 ام را در میان تمام فرودگاه های ایران دارد. در استان ایلام به جز این فرودگاه فرودگاه شهر مهران و آبدانان نیز وجود دارد که فعلا متروکه است.

فرودگاه ایلام کجاست؟

این فرودگاه در مرکز استان ایلام و در جاده ایلام ملکشاهی قرار دارد. فاصله این فرودگاه از مرکز شهر حدود 9 کیلومتر است.

فاصله فرودگاه ایلام تا مرز مهران

مرز مهران به عنوان یکی از ورودی های اصلی به کشور عراق بوده که برای رفتن به این مرز باید وارد این استان شوید. فاصله فرودگاه ایلام تا مهران حدود 95 کیلومتر است.

تاکسی فرودگاه ایلام

در صورتی که می خواهید به فرودگاه ایلام بروید و یا از فرودگاه به مرکز شهر بروید، بهترین گزینه تاکسی فرودگاه است. این تاکسی ها تحت نظارت فرودگاه بوده و نسبت به تاکسی های شهری کیفیت بهتری دارند. هزینه این تاکسی ها شامل ورودی و هزینه به ازای هر کیلومتر سفر است.

فرودگاه ایلام
فرودگاه ایلام

لیست پروازهای ورودی فرودگاه ایلام

این فرودگاه به دلیل وسعت کم آن ظرفیت بالایی برای پذیرش پروازهای متعدد ندارد پرواز های فرودگاه ایلام به شرح زیر است:

نکته: در حال حاضر پرواز های تهران ـ ایلام و ایلام ـ تهران را می توانید در تمامی روزهای هفته رزرو کنید. این پرواز توسط ایرلاین های متعددی برگزار می شود. علاوه بر این پرواز های مشهد از فرودگاه ایلام به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد در بیشتر روزهای هفته قابل تهیه است.

تاریخچه فرودگاه شهدای ایلام

تصمیم برای ساخت فرودگاه ایلام در سال 1368 گرفته شد. پس از انتخاب زمین مناسب توسط کارشناسان، تاسیس آن در زمین های چشمه کبود به دلیل زمین مسطح آن در زمینی به مساحت 283 هکتار شروع شد. در نهایت این فرودگاه در سال 1375 تاسیس شد که اولین پروازهای آن با هواپیمای ATR72 انجام شد.

این فرودگاه در رتبه 16 فرودگاه های پر تردد کشور قرار داشته که تنها دارای 74 پرواز در هفته است. این فرودگاه در سال 1387 مورد بازسازی قرار گرفت و باند پرواز آن نیز طولانی تر شد. در حال حاضر طول باند این فرودگاه 3200 متر با عرض 45 متر میزبا هواپیمای متوسط پیکر مانند A320 و بوئینگ 737 است. وجود سیستم روشنایی باند در این فرودگاه، آن را برای پروازهای شبانه نیز مهیا ساخته است.

تاریخچه فرودگاه ایلام
فرودگاه ایلام

شرکت های هواپیمایی فرودگاه ایلام

به دلیل محدودیت پرواز به فرودگاه ایلام و تقاضای کمتر برای سفر هوایی به این شهر، تعداد پروازها و در نتیجه تعداد ایرلاین های فعال این مسیر محدود است. البته در سالیان اخیر با تبدیل این فرودگاه به فرودگاهی بین المللی، چندین پرواز به نجف از این فرودگاه انجام شده که به صورت فصلی بود. لیست ایرلاین های فعال به همراه فرودگاه میزبان در جدول زیر بررسی شده است:

شرکت هواپیماییشهر مقصد
هواپیمایی ایران ایر تهران، مشهد
هواپیمایی ماهانتهران
هواپیمایی آسمانتهران و مشهد
هواپیمایی زاگرسمشهد

ترمینال های فرودگاه ایلام

این فرودگاه تنها دارای یک ترمینال بوده که میزبان پروازهای داخلی است. با این وجود برخی پروازهای فصلی خارجی نیز که به مقصد نجف است در این فرودگاه انجام می شود. در حال حاضر این ترمنیال دو سالن عمومی و ترانزیت برای پروازهای خروجی دارد. ترمینال پروازهای خارجی این فرودگاه در حال تاسیس است و در آینده ای نزدیک احداث خواهد شد.

ترمینال فرودگاه ایلام
ترمینال فرودگاه ایلام

امکانات فرودگاه شهدای ایلام

در این فرودگاه امکانات خاصی وجود ندارد. تنها می توان به فروشگاه صنایع دستی و رستوران و همچنین خدمات بسته بندی بار اشاره کرد. در فروشگاه صنایع دستی این فرودگاه می توان انواع گلیم در اندازه­ های مختلف، کیف و کلاه سنتی ایلام و دستبند را تهیه کرد که سوغاتی های مناسب در بازگشت از ایلام هستند.

سایر فرودگاه های کشور

پرواز های خارجی فرودگاه ایلام

در حال حاضر تعدادی پرواز خارجی به نجف به صورت فصلی از این فرودگاه انجام می شود. شما می توانید برنامه هفتگی پروازهای این فرودگاه را در صفحه پروازهای فرودگاه ایلام مشاهده کنید. لیست این پروازها بر اساس مبدا و مقصد و آخرین وضعیت پروازها مشخص شده است.

نوشته های مشابه
ایران ایر
ایران ایر

طرح های توسعه فرودگاه ایلام

این فرودگاه نیاز به بازسازی و بهسازی و گسترش امکانات دارد. به همین دلیل طرح های متفاوت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای آن تعیین شده است که به مرور احداث خواهند شد. در طرح های کوتاه مدت فرودگاه، توسعه پاویون و افزایش طرح ورودی و خروجی به منظور ایجاد سیستم فرود دقیق مدنظر است. در طرح های بلند مدت اهداف زیر مشخص شده است:

  • توسعه سالن ترمینال خارجی
  • ایجاد پارکینگ و تاکسی وی
  • افزایش تعداد پرواز داخلی و خارجی
  • احداث ساختمان هواشناسی
  • ارتقاء ایمنی و آتش نشانی فرودگاه

سوالات متداول

فرودگاه ایلام کجاست؟ فاصله فرودگاه تا مرز مهران چند کیلومتر است؟

این فرودگاه در جاده ایلام ملکشاهی قرار دارد. فاصله این فرودگاه تا مهران حدود 95 کیلومتر است.

پروازهای ورودی فرودگاه ایلام از کدام شهرهاست؟

پروازهای ورودی این فرودگاه عمدتا از شهرهای مشهد و تهران است که در تمامی روزهای هفته برگزار می شود.

فرودگاه ایلام چند ترمینال دارد؟

این فرودگاه دارای یک ترمینال پرواز داخلی است که پروازهای خارجی نیز از این فرودگاه انجام می شود. ترمینال خارجی این فرودگاه در حال تاسیس است.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا