رسپینا
رشتفرودگاه ها

فرودگاه رشت به نام سردار جنگل

فرودگاه رشت یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور است که با نام فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت نیز شناخته می شود. این فرودگاه مساحت زیادی نداشته اما با این وجود در رتبه یازدهم فرودگاه های پرتردد ایران قرار دارد. در ادامه این مقاله، لیست پروازهای ورودی و خروجی به همراه آدرس، امکانات و سایر اطلاعاتی که از این فرودگاه به آن نیاز خواهید شد، بررسی شده است.

نام فرودگاه به انگلیسیSardar Jangal Rasht International Airport
مالک فرودگاهشرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران
آدرسجاده رشت به انزلی، فرودگاه بین المللی رشت
کد فرودگاهی یاتا (IATA)RAS
کد فرودگاهی ایکائو (ICAO)OIGG
ترمینال‌ها2 ترمینال (1 ترمینال پرواز داخلی و 1 ترمینال پرواز خارجی)
سایت فرودگاه رشتhttps://rasht.airport.ir/
اطلاعات فرودگاه رشت
فرودگاه سردار جنگل رشت
ترمینال فرودگاه رشت

تاریخچه فرودگاه رشت

اولین قدم ها برای احداث فرودگاه رشت در دهه بیست شمسی برداشته شد که در خیابان رودبار کنونی رشت قرار داشت. این فرودگاه در سال 1326 رسما افتتاح شد و اولین پروازهای آن در مسیر هوایی رشت-تهران-تبریز بود. درنهایت در سال 1344 تاسیسات این فرودگاه به محل کنونی انتقال داده شد که در سال 1347 عنوان اولین فرودگاه مدرن رشت را به خود اختصاص داد. در سال 1395 نیز این فرودگاه به عنوان سومین قطب هواپیمایی نفت ایران شناخته شد.

لیست پروازهای فرودگاه رشت

در فرودگاه رشت، ظرفیت برگزاری 100 پرواز روزانه در مسیرهای داخلی و خارجی موجود است که لیست هرکدام از پروازهای ورودی، خروجی و پروازهای بین الملل این فرودگاه در ادامه بررسی شده است.

پروازهای ورودی فرودگاه رشت

مهم ترین پروازی که روزانه طی چند نوبت به مقصد فرودگاه رشت انجام می شود، پرواز تهران رشت می باشد. لینک پرفروش ترین بلیط های هواپیما ورودی به رشت بصورت زیر است که می توانید با کلیک بر روی هر یک، از برنامه دقیق پروازهای آن مطلع شوید.

پروازهای خروجی رشت

پرواز رشت تهران و رشت مشهد، مهم ترین پروازهایی هستند که از مبدا فرودگاه رشت انجام می شوند. لیست پرفروش ترین بلیط های پرواز خروجی این فرودگاه بصورت زیر است:

پروازهای خارجی فرودگاه رشت

متاسفانه بخش پروازهای بین الملل فرودگاه رشت فعالیت چندانی ندارد و اگر انجام یک سفر بین المللی را دارید می بایست ابتدا راهی تهران شده و از مبدا فرودگاه امام خمینی پرواز خود را انجام دهید. پروازهای خارجی از رشت در حال حاضر به مقاصد باتومی، مسقط و نجف محدود است که بصورت منظم برگزار نمی شود و صرفا در روزهای محدودی در طول ماه انجام می شوند.

ترمینال های فرودگاه رشت

فرودگا سردار جنگل رشت دارای سه ترمینال بوده که با این وجود، نیاز به بازسازی و تکمیل امکانات دارند. ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه رشت امکانات کاملی نداشته و پروازهای معدود خارجی انجام می شود. ترمینال پاویون یا VIP نیز با مساحت 330 متر مربع برای میزبانی پروازهای مسافران ویژه و سران دولت احداث شده است.

ترمینال پروازهای داخلی

برای پروازهای داخلی این فرودگاه، ترمینال ویژه ای در مساحت 6 هزار متر مربع در سال 1392 احداث شد. در این ترمینال امکانات رفاهی جدیدی ایجاد شد اما با این وجود به دلیل نبود جت وی مسافران باید از ترمینال تا هواپیما یا بالعکس را پیاده طی کنند.

ترمینال پروازهای خارجی

ترمینال قدیمی فرودگاه که در سال 1347 احداث شده بود پس از بهسازی برای پروازهای خارجی استفاده شد. این فرودگاه به دلیل نبود امکانات کافی برای پروازهای خارجی از جمله عدم نصب تجهیزات دید افقی و سیستم روشنایی، طول باند کوتاه و عدم بروزرسانی سیستم های کمک ناوبری، نمی تواند میزبان همه پروازهای خارجی باشد. همچنین باند فرودگاه امکان فرود هواپیماهای ایرباس 380 و بوئینگ 747 را ندارد. علاوه بر این گمرک 24 ساعته و پایانه بار و 24 ساعته نبودن فرودگاه، این مشکلات را تشدید کرده است. با این وجود در برخی روزها پروازهای معدودی به نجف یا بغداد انجام می شود.

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه رشت

اگر قصد دارید از اطلاعات پروازهای فرودگاه رشت مطلع شوید و وضعیت پروازها (تاخیر، تعجیل، ساعت پرواز، لندینگ و …) را مشاهده کنید، کافیست وارد این لینک شده و ایرلاین پرواز خود را پیدا کنید. برای دسترسی سریع تر نیز می توانید از کادر جست و جو همان صفحه، نام ایرلاین را وارد کنید. هم چنین شماره تلفن های 199 (از رشت) و 199 888 34 (013) (از سایر شهرها) آماده پاسخگویی به شما در خصوص برنامه این فرودگاه خواهند بود. علاوه بر این می توانید در صفحه بلیط هواپیما رسپینا و با وارد کردن مبدا و مقصد، لیست اخرین پروازها به رشت را از تقویم پروازی بالای صفحه مشاهده کنید.

پروازهای فرودگاه رشت
فرودگاه رشت سردار جنگل

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه رشت

نام ایرلاینمقاصد پروازی
هواپیمایی ایران ایر تهران، اهواز، تبریز، اصفهان
هواپیمایی آسمانتهران، بندرعباس، شیراز، عسلویه
هواپیمایی کیش ایرمشهد، کیش
هواپیمایی وارشبندرعباس
هواپیمایی قشم ایرمهرآباد
هواپیمایی سپهران مشهد
هواپیمایی ایران ایرتور مشهد، کیش
هواپیمایی آتا تهران، مشهد و گرگان
هواپیمایی ساهاعسلویه
هواپیمایی معراجتهران

آدرس فرودگاه رشت

این فرودگاه فاصله ای 8 کیلومتری با مرکز شهر دارد. برای دسترسی به این فرودگاه باید از جاده رشت انزلی، به سمت انزلی رفته که در 7 کیلومتری جاده قرار دارد. همچنین فاصله آن با بندر انزلی حدود 15 کیلومتر است. پس از رسیدن به این فرودگاه، می توانید از تاکسی و یا اتوبوس های موجود در فرودگاه برای رسیدن به مرکز شهر استفاده کنید. باجه های تاکسی فرودگاه رشت در درب های خروجی وجود داشته که می توانید نسبت به کرایه تاکسی اقدام کنید. همچنین اتوبوس های موجود در پایانه هر 15 دقیقه از فرودگاه به مرکز شهر حرکت می کنند.

امکانات فرودگاه سردار جنگل رشت

فرودگاه رشت یکی از فرودگاه های کوچک کشور بوده که با وجود پروازهای متعدد به این شهر، امکانات مناسبی ندارد. با این وجود برخی از امکانات اولیه در این فرودگاه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • پارکینگ اختصاصی فرودگاه
  • مراکز خرید و رستوان و کافی شاپ
  • حمل و بسته بندی بار مسافران
  • شعبه های صرافی ارزی و ریالی
  • بخش اشیا گمشده: در صورتی که وسیله یا کالایی را در محدوده فرودگاه گم کرده اید برای پیگیری آن به دفتر مدیریت ترمینال در ترمینال 2 مراجعه کنید. در صورتی که در طول پرواز وسیله ای را گم کرده اید بهتر است به دفتر ایرلاین مراجعه کنید. البته تنها ایرلاین ایران ایر در این فرودگاه دارای شعبه اشیا گم شده است.
برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه رشت
پارکینگ فرودگاه رشت

فرودگاه هایی که بیشترین پرواز به فرودگاه رشت را دارند

تاریخچه فرودگاه رشت

اولین قدم ها برای احداث فرودگاه رشت در دهه بیست شمسی برداشته شد که در خیابان رودبار کنونی رشت قرار داشت. این فرودگاه در سال 1326 رسما افتتاح شد و اولین پروازهای آن در مسیر هوایی رشت-تهران-تبریز بود. درنهایت در سال 1344 تاسیسات این فرودگاه به محل کنونی انتقال داده شد که در سال 1347 عنوان اولین فرودگاه مدرن رشت را به خود اختصاص داد. در سال 1395 نیز این فرودگاه به عنوان سومین قطب هواپیمایی نفت ایران شناخته شد.

تاریخچه فرودگاه رشت
فرودگاه رشت

اطلاعات تماس فرودگاه رشت

برای ارتباط با فرودگاه رشت و پرس و جو در مورد اطلاعات پرواز یا سوالات دیگر می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
  • اطلاعات پرواز: 199 و از سایر استان ها  01334888199
  • مرکز تلفن: 03134880000
  • روابط عمومی: 03134888000
  • دفتر مدیر ترمینال داخلی: 03134888510

سوالات متداول

برنامه پروازهای هفتگی فرودگاه رشت به کدام شهرهاست؟ چگونه زمان پروازها را مشاهده کنیم؟

پروازهای فرودگاه رشت به شهرهای مهم مانند تهران، مشهد، کیش، تبریز و چندین شهر دیگر است. شما می توانید با وارد کردن مبدا و مقصد در صفحه بلیط هواپیما رسپینا، در تقویم پروازی بالای صفحه اخرین پروازها را مشاهده کنید.

آیا فرودگاه رشت پرواز خارجی دارد؟

بله. ولی متاسفانه بخش پروازهای خارجی این فرودگاه فعالیت چندانی ندارد و اگر قصد انجام یک سفر بین المللی را دارید می بایست ابتدا راهی تهران شده و از مبدا فرودگاه امام پرواز خود را انجام دهید. پروازهای خارجی از رشت در حال حاضر به مقاصد باتومی، مسقط و نجف محدود است که صرفا در روزهای محدودی در طول ماه انجام می شوند.

فرودگاه رشت کجاست؟ چگونه می توان به فرودگاه رشت رفت؟

این فرودگاه در فاصله 7 کیلومتری رشت و در جاده رشت به انزلی قرار دارد. با استفاده از تاکسی های ویژه فرودگاه و اتوبوس می توان به فروگاه رشت رفت.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خدا لعنت کنه کسی رو که با این فرودگاه این کارو کرد فرودگاهی که می تونست چقدر فعال و بین المللی باشه به شهر ارواح شبیه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا