رسپینا
رشتحمل و نقل

فرودگاه رشت به نام سردار جنگل

فرودگاه رشت به عنوان یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور و به ویژه شمال کشور، از فرودگاه های پرتردد کشور محسوب شده که با نام فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت نیز شناخته می شود. این فرودگاه مساحت زیادی نداشته اما با این وجود در رتبه یازدهم فرودگاه های پرتردد کشور قرار دارد. شما می توانید از رشت بلیط هواپیما به مقاصد مهم مانند تهران، مشهد، تبریز، اهواز و چندین مقصد داخلی و خارجی دیگر را رزرو کنید.

آدرس فرودگاه رشت

این فرودگاه فاصله ای 8 کیلومتری با مرکز شهر دارد. برای دسترسی به این فرودگاه باید از جاده رشت انزلی، به سمت انزلی رفته که در 7 کیلومتری جاده قرار دارد. همچنین فاصله آن با بندر انزلی حدود 15 کیلومتر است.

دسترسی از فرودگاه به مرکز شهر

هنگامی که وارد فرودگاه شدید، می توانید از تاکسی و یا اتوبوس های موجود در فرودگاه برای رسیدن به مرکز شهر استفاده کنید. باجه های تاکسی فرودگاه رشت در درب های خروجی وجود داشته که می توانید نسبت به کرایه تاکسی اقدام کنید. همچنین اتوبوس های موجود در پایانه هر 15 دقیقه از فرودگاه به مرکز شهر حرکت می کنند.

فرودگاه رشت
فرودگاه رشت سردار جنگل

لیست پروازهای فرودگاه رشت

پروازهای فرودگاه به بیشتر مقاصد داخلی و چندین مقصد خارجی وجود دارد. یکی از مسیرهای پرتردد پرواز تهران رشت بوده که توسط ایرلاین های مختلفی انجام می شود. شما می توانید بلیط هواپیما تهران رشت را تقریبا در تمامی روزهای هفته تهیه کنید. از مهم ترین پروازهای دیگر می توان به پرواز مشهد رشت نیز اشاره کرد. برخی از این پروازها در کادر زیر مشخص است.

ترمینال های فرودگاه رشت

فرودگا سردار جنگل رشت دارای سه ترمینال بوده که با این وجود نیاز به بازسازی و تکمیل امکانات دارند. ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه رشت امکانات کاملی نداشته  و پروازهای معدود خارجی انجام می شود. ترمینال پاویون یا VIP نیز با مساحت 330 متر مربع برای میزبانی پروازهای مسافران ویژه و سران دولت احداث شده است.

ترمینال پروازهای داخلی

برای پروازهای داخلی این فرودگاه، ترمینال ویژه ای در مساحت 6 هزار متر مربع در سال 1392 احداث شد. در این ترمینال امکانات رفاهی جدیدی ایجاد شد اما با این وجود به دلیل نبود جت وی مسافران باید از ترمینال تا هواپیما یا بالعکس را پیاده طی کنند.

ترمینال فرودگاه رشت
ترمینال فرودگاه رشت

ترمینال پروازهای خارجی

ترمینال قدیمی فرودگاه که در سال 1347 احداث شده بود پس از بهسازی برای پروازهای خارجی استفاده شد. این فرودگاه به دلیل نبود امکانات کافی برای پروازهای خارجی از جمله عدم نصب تجهیزات دید افقی و سیستم روشنایی، طول باند کوتاه و عدم بروزرسانی سیستم های کمک ناوبری، نمی تواند میزبان همه پروازهای خارجی باشد. همچنین باند فرودگاه امکان فرود هواپیماهای ایرباس 380 و بوئینگ 747 را ندارد. علاوه بر این گمرک 24 ساعته و پایانه بار و 24 ساعته نبودن فرودگاه، این مشکلات را تشدید کرده است. با این وجود در برخی روزها پروازهای معدودی به نجف یا بغداد انجام می شود.

شرکت های هواپیمایی فرودگاه رشت

شرکت هواپیماییفرودگاه مقصد
هواپیمایی ایران ایر تهران، اهواز، تبریز، اصفهان
هواپیمایی آسمانتهران، بندرعباس، شیراز، عسلویه
هواپیمایی کیش ایرمشهد، کیش
هواپیمایی وارشبندرعباس
هواپیمایی قشممهرآباد
هواپیمایی سپهران مشهد
هواپیمایی ایران ایرتور مشهد، کیش
هواپیمایی آتا تهران، مشهد و گرگان
هواپیمایی ساهاعسلویه
هواپیمایی معراجفرودگاه مهرآباد

امکانات فرودگاه سردار جنگل رشت

فرودگاه رشت یکی از فرودگاه های کوچک کشور بوده که با وجود پروازهای متعدد به این شهر، امکانات مناسبی ندارد. با این وجود برخی از امکانات اولیه در این فرودگاه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • پارکینگ اختصاصی فرودگاه
  • مراکز خرید و رستوان و کافی شاپ
  • حمل و بسته بندی بار مسافران
  • شعبه های صرافی ارزی و ریالی
  • بخش اشیا گمشده: در صورتی که وسیله یا کالایی را در محدوده فرودگاه گم کرده اید برای پیگیری آن به دفتر مدیریت ترمینال در ترمینال 2 مراجعه کنید. در صورتی که در طول پرواز وسیله ای را گم کرده اید بهتر است به دفتر ایرلاین مراجعه کنید. البته تنها ایرلاین ایران ایر در این فرودگاه دارای شعبه اشیا گم شده است.
پارکینگ فرودگاه رشت
پارکینگ فرودگاه رشت

سایر فرودگاه های داخلی

تاریخچه فرودگاه رشت

اولین قدم ها برای احداث فرودگاه رشت در دهه بیست شمسی برداشته شد که در خیابان رودبار کنونی رشت قرار داشت. این فرودگاه در سال 1326 رسما افتتاح شد و اولین پروازهای آن در مسیر هوایی رشت-تهران-تبریز بود. درنهایت در سال 1344 تاسیسات این فرودگاه به محل کنونی انتقال داده شد که در سال 1347 عنوان اولین فرودگاه مدرن رشت را به خود اختصاص داد. در سال 1395 نیز این فرودگاه به عنوان سومین قطب هواپیمایی نفت ایران شناخته شد.

تاریخچه فرودگاه رشت
فرودگاه رشت

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه رشت

فرودگاه رشت به شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، بندرعباس، عسلویه، کیش، اصفهان و شیراز پرواز دارد. البته همه روزها پرواز به این مقاصد وجود ندارد و برای برخی شهرها تعداد پروازها کمتر است. شما می توانید لیست پروازهای هفتگی را در صفحه پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت مشاهده کنید. علاوه بر این می توانید در صفحه بلیط هواپیما رسپینا و با وارد کردن مبدا و مقصد، لیست اخرین پروازها به رشت را از تقویم پروازی بالای صفحه مشاهده کنید.

اطلاعات تماس فرودگاه رشت

برای ارتباط با فرودگاه رشت و پرس و جو در مورد اطلاعات پرواز یا سوالات دیگر می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  • اطلاعات پرواز: 199 و از سایر استان ها  01334888199
  • مرکز تلفن: 03134880000
  • روابط عمومی: 03134888000
  • دفتر مدیر ترمینال داخلی: 03134888510

سوالات متداول فرودگاه رشت

برنامه پروازهای هفتگی فرودگاه رشت به کدام شهرهاست؟ چگونه زمان پروازها را مشاهده کنیم؟

پروازهای فرودگاه رشت به شهرهای مهم مانند تهران، مشهد، کیش، تبریز و چندین شهر دیگر است. شما می توانید با وارد کردن مبدا و مقصد در صفحه بلیط هواپیما رسپینا، در تقویم پروازی بالای صفحه اخرین پروازها را مشاهده کنید.

فرودگاه رشت چند ترمینال دارد؟ آیا پروازهای خارجی از ترمینال خارجی برگزار می شود؟

این فرودگاه سه ترمینال برای پرواز داخلی، خارجی و پرواز تشریفاتی دارد. با توجه به کمبود امکانات در ترمینال خارجی، تنها پروازهای معدودی از این فرودگاه در برخی روزهای خاص انجام می شود.

فرودگاه رشت کجاست؟ چگونه می توان به فرودگاه رشت رفت؟

این فرودگاه در فاصله 7 کیلومتری رشت و در جاده رشت به انزلی قرار دارد. با استفاده از تاکسی های ویژه فرودگاه و اتوبوس می توان به فروگاه رشت رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا