رسپینا

شرکت های هواپیمایی ایران به روایت آمار

از قدیمی‌ترین تا ارزان‌ترین ایرلاین‌های ایران

شرکت های هواپیمایی ایران شامل 20 ایرلاین مختلف بوده که در زمینه حمل مسافر و همچنین بار به مقاصد داخلی و خارجی فعالیت دارند. صنعت هوانوردی ایران در تاریخ 80 ساله خود شاهد فراز و نشیب هایی بوده است که هم اکنون با گذر از این پستی و بلندی ها به ثباتی تقریبی در وسعت و کیفیت رسیده است. هر کدام از شرکت های هواپیمایی ایران از ماهان و ایران ایر تا شرکت های هواپیمایی کوچکتر، سهم بسزایی در جابجایی مسافران دارند که در این مقاله، کیفیت ناوگان هوایی، خدمات و مسیرهای پروازی هر یک را بررسی می کنیم.

شرکت های هواپیمایی ایران

خرید بلیط شرکت های هواپیمایی ایران در رسپینا

وب سایت رسپینا با پشتیبانی از پروازهای تمامی شرکت های هواپیمایی ایران، بلیط هواپیما را برای تمامی مسیرها با تضمین ارزانترین قیمت ارائه می دهد. در وب سایت رسپینا می توانید به راحتی، بلیط پرواز شرکت هواپیمایی مورد نظر را رزرو کنید. پس از جستجوی بلیط هواپیما در رسپینا، در صفحه لیست پروازها می توانید با گزینه نوع شرکت هواپیمایی، تنها پروازهای همان ایرلاین را مشاهده کنید. با انتخاب بلیط هواپیما و ورود اطلاعات مسافرین، اطلاعات بلیط پرواز رزرو شده برای شما ارسال خواهد شد.

جدول شرکت های هواپیمایی ایران

نام شرکت هواپیماییسال تاسیسقطب شرکت هواپیمایی
ایران ایر1340فرودگاه مهرآبادفرودگاه امام خمینی
ماهان ایر1371فرودگاه کرمان – فرودگاه امام خمینی
هواپیمایی آسمان1359فرودگاه مهرآباد – فرودگاه امام خمینی
هواپیمایی ایران ایرتور1351فرودگاه مهرآباد – فرودگاه امام خمینی – فرودگاه مشهد
کیش ایر1370فرودگاه مهرآباد – فرودگاه کیش
هواپیمایی ساها1369فرودگاه مهرآباد
هواپیمایی قشم1370فرودگاه قشم
هواپیمایی کاسپین1370فرودگاه مهرآباد
هواپیمایی تابان1384فرودگاه مشهد
هواپیمایی زاگرس1384فرودگاه آبادان
هواپیمایی چابهار1378فرودگاه مهرآباد
هواپیمایی سپهران1390فرودگاه مشهد
هواپیمایی معراج1389فرودگاه مهرآباد – فرودگاه امام خمینی
هواپیمایی آتا1387فرودگاه تبریز
هواپیمایی پویا1391فرودگاه مهرآباد
هواپیمایی پارس1394فرودگاه شیراز
هواپیمایی وارش1396فرودگاه ساری
هواپیمایی فلای پرشیا1396فرودگاه شیراز
هواپیمایی آساجت1397فرودگاه چابهار

ایران ایر؛ قدیمی ترین شرکت هواپیمایی ایران

هواپیمایی ایران ایر یکی از قدیمی ترین و بهترین شرکت های هواپیمایی ایران بوده که در ابتدا با نام ایرانین ایرویز در سال 1325 افتتاح شد و در سال 1340 با ادغام کردن دو شرکت ایرانین ایرویز و پرشین ایرویز فعالیت خود را با نام ایران ایر از سر گرفت. این شرکت هواپیمایی با داشتن 25 فروند هواپیمای فعال، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی ایران شناخته می شود. ایران ایر دارای 11 فروند ای تی آر و 11 فروند ایرباس بوده که بخش زیادی از هواپیماهای آن را تشکیل می دهد. پروازهای ایران ایر در دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس ارائه می شود.

شرکت هواپیمایی ایران ایر

مهم ترین مقاصد پروازی ایران ایر

اولین پروازی شرکت هواپیمایی ایران، پرواز تهران مشهد بود که در روزهای خاصی از هفته انجام می شد. هم اکنون با گسترش ناوگان هوایی، این ایرلاین به حدود 90 شهر داخلی و خارجی پرواز دارد که البته برخی از آن ها به صورت فصلی و در زمان های خاصی ارائه می شود. مهم ترین مقاصد داخلی ایران ایر به شهرهای کیش، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، قشم، بندرعباس و رشت انجام می شوند. از مقاصد خارجی مهم این شرکت هواپیمایی می توان به استانبول، دوبی، نجف، مسکو، بغداد و دوحه اشاره کرد.

ماهان؛ از بزرگترین شرکت های هواپیمایی ایران

شرکت هواپیمایی ماهان به عنوان نخستین ایرلاین خصوصی ایران در سال 1371 فعالیت خود را آغاز کرد که با داشتن پروازهای متعدد و ناوگان مجهز، در رده دوم بهترین شرکت های هواپیمایی ایران قرار دارد. این شرکت هواپیمایی دارای 40 فروند از بهترین هواپیماهای ایران بوده که بیشتر آن ها را هواپیماهای ایرباس و BEA تشکیل می دهند. کلاس های پروازی ماهان شامل کلاس بیزینس و اکونومی بوده که در مسیرهای داخلی و خارجی ارائه می شوند. ماهان جزو اولین شرکت های هواپیمایی بود که امکان چک این آنلاین قبل از مراجعه به فرودگاه را فراهم کرد.

خدمات شرکت هواپیمایی ماهان در طول پرواز، شامل خدمات سرگرمی مانند پخش ویدئو و موزیک و همچنین اینترنت رایگان در کلاس بیزینس بوده که آن را در میان بهترین شرکت های هواپیمایی ایران قرار داده است. منوی غذایی ماهان، شامل انواع غذاهای ایرانی و بین المللی بوده و برای افرادی که دارای رژیم غذایی خاصی هستند، منوی ویژه ای را ارائه می دهد. غذاهای دیابتی، غذای ویژه کودکان، غذای ویژه افراد حساس به لاکتوز یا قند، غذاهای کم چرب و کم کالری و غذاهای گیاهی، بخشی از منوی غذایی ماهان است.

آتا؛ ایمن ترین ایرلاین داخلی ایران

شرکت هواپیمایی آتا به دلیل نرخ حوادث پایین تر جزو بهترین شرکت های هواپیمایی ایران بوده که در سال 1387 در شهر تبریز شروع به فعالیت کرد. ناوگان شرکت هواپیمایی آتا، از 16 فروند هواپیمای مسافربری از جمله سه فروند هواپیمای ایرباس A320 ، هشت فروند هواپیمای بوئینگ MD80، سه فروند هواپیمای EMB-145 و دو فروند بوئینگ 737  تشکیل شده است. این شرکت هواپیمایی در مسیرهای داخلی و خارجی، تنها کلاس پروازی اکونومی ارائه می شود. مهم ترین مقاصد پروازی این شرکت هواپیمایی از تبریز به شهرهای تهران، مشهد، کیش، اصفهان و استانبول است.

کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش ایر در سال 1370 فعالیت خود را به مرکزیت جزیره کیش و به منظور تسهیل جابجایی مسافران به این جزیره آغاز کرد. این شرکت هواپیمایی به دلیل داشتن ناوگان هوایی پیشرفته و جدید جزو بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر کیفیت ناوگان هواپیمایی است. همچنین شرکت هواپیمایی کیش ایر موفق به اخذ نخستین گواهینامه IOSA در بین تمامی ایرلاین های داخلی شد که نشان دهنده کیفیت بالای این ایرلاین می باشد. این شرکت هواپیمایی با داشتن 9 فروند هواپیما، پروازهای متعددی را از شهرهای بزرگ به کیش و بالعکس انجام می دهد.

شرکت قشم ایر؛ دارای بهترین کترینگ تخصصی

هواپیمایی قشم در سال 1372 و با اجاره یک فروند هواپیما کار خود را با نام هواپیمایی فراز قشم آغاز کرد. این شرکت هواپیمایی پس از گذشت 7 سال از فعالیت خود توانست مالک هفت فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور شود. این ایرلاین در نهایت در سال 1393 به وزارت نفت جمهوری اسلامی واگذار شد. نقطه قوت این شرکت هواپیمایی، خدمات پذیرایی آن بوده که با داشتن مجهزترین کترینگ در بین ایرلاین های دیگر، در میان بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر پذیرایی قرار دارد. علاوه بر کیفیت بالای غذا در قشم ایر، تنوع غذایی آن نیز بالا است.

هواپیمایی قشم ایر هم اکنون با داشتن 21 فروند هواپیمای دوربرد و برد متوسط به 27 مقصد داخلی پرواز دارد. پروازهای قشم ایر تنها شامل کلاس های اکونومی بوده که در هواپیماهای ایرباس، فوکر و BAE انجام می شوند. علاوه بر این پروازهای خارجی این شرکت هواپیمایی از فرودگاه دیرستان قشم، به عنوان قطب اصلی این فرودگاه، به مسقط و دبی انجام می شود.

بهترین هواپیمایی ایران؛ آسمان ایر

شرکت هواپیمایی آسمان با ادغام چهار شرکت ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سروی، و هور آسمان در سال 1359 فعالیت خود را در جابجایی بار و مسافر شروع کرد. در سال 1381 صندوق بازنشستگی کشور مالکیت این ایرلاین را بر عهده گرفت که این امر سبب رشد روز افزون هواپیمایی آسمان شد. این شرکت هواپیمایی با هدف رشد ناوگان هوایی و پرورش نیروهای ماهر، بهبود کیفیت و امینت پروازها را هدف خود قرار داده که آن را در میان بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر آموزش نیروی ماهر قرار داده است.

هواپیمایی آسمان با داشتن 24 فروند هواپیما از انواع مختلف ایرباس، بوئینگ، فوکر و ای تی آر، پروازهای متعددی به شهرهای مختلف انجام می دهد. این شرکت هواپیمایی دارای 7 فروند ایرباس، 4 فروند بوئینگ، 8 فروند فوکر، و 5 فروند ATR است. بلیط هواپیما آسمان را می توان به مقصد شهرهای مختلف داخلی از جمله مشهد، تهران، کیش، قشم، تبریز، اهواز، اصفهان و همچنین مقاصد خارجی مانند استانبول و نجف رزرو کرد. عضویت در انجمن های معتبر هوایی جهان یاتا، دریافت گواهینامه IOSA  از سوی یاتا، توسعه شبکه پروازی، جذب و آموزش نیروهای خبره از افتخارات شرکت هواپیمایی آسمان است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در فرودگاه مهرآباد قرار دارد.

شرکت هواپیمایی زاگرس

هواپیمایی زاگرس با داشتن 19 فروند هواپیمای ایرباس و بوئینگ که جزو هواپیماهای جدید ایران شناخته می شوند، جزو بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر داشتن ناوگان جوان است. هواپیمایی زاگرس در سال 1384 تنها با دو فروند هواپیمای توپولوف، فعالیت خود را آغاز کرد. ایرلاین زاگرس با بهبود خدمات خود در قبل و حین پرواز، تجربه سفری ایمن و راحت را برای مسافران فراهم کرده است. از جمله این خدمات می توان به پذیرش آنلاین مسافران به منظور جلوگیری از تعلل آن ها در فرودگاه اشاره کرد.

پروازهای هواپیمایی زاگرس به مقصد بیشتر شهرهای داخلی از جمله کیش، مشهد، تهران، یزد، اصفهان، کرمان، شیراز و رشت انجام می شود. این ایرلاین از شرکت های هواپیمایی ایران فعال در مسیرهای خارجی بوده بطوریکه اولین پرواز خارجی زاگرس، در مسیر تهران دمشق و در سال 1387 انجام شد. استانبول و نجف، از مهم ترین مقاصد خارجی زاگرس است.

نوشته های مشابه

هواپیمایی معراج؛ ایرلاین خوش قول

ایرلاین معراج، در سال 1389 اولین پرواز خود را با شعار لذت پروازی مطمئن آغاز کرد، و با تحقق بخشیدن به این شعار، در حال حاضر جزو شرکت های هواپیمایی ایران با کمترین میزان تاخیر به شمار می رود. این شرکت هواپیمایی علاوه بر ثبت کمترین میزان تاخیر به مدت 7 دقیقه، رکورد طولانی ترین پرواز پس از انقلاب از سیدنی به تهران به مدت 17 ساعت را ثبت کرده است که بدون سوخت گیری در بین راه انجام شد. هواپیمایی معراج دارای دو ناوگان هواپیمایی متفاوت بوده که یکی برای جابجایی مسئولین کشوری است (ناوگان تشریفاتی).

شرکت هواپیمایی معراج دارای دو فروند هواپیمای ایرباس 300، سه فروند ایرباس 320 و دو فروند هواپیمای ایرباس 319  برای جابجایی مسافران است. بلیط هواپیما معراج را می توان برای کلاس اکونومی و بیزنس رزرو کرد که در پروازهای داخلی و خارجی ارائه می شود. از خدمات دیگر این شرکت هواپیمایی، امکان پذیرش آنلاین مسافران و صدور کارت پرواز اینترنتی از چندین روز قبل از پرواز است. مشهد، کیش، تهران، نجف، عسلویه، استانبول و دالامان، از مهم ترین مقاصد پروازی ایرلاین معراج می باشد.

هواپیمایی ایران ایرتور

هواپیمایی ایران ایرتور در حقیقت یکی از زیرمجموعه های ایران ایر بوده که در سال 1351 به منظور توسعه صنعت گردشگری و تورهای سیاحتی و زیارتی داخلی و خارجی، توسط این شرکت هواپیمایی تاسیس شد. ایرتور جزو شرکت های هواپیمایی ایران بوده که قطب آن فرودگاه مشهد می باشد که با داشتن 12 فروند هواپیما، پروازهای متعددی به شهرهای داخلی و خارجی انجام می دهد. این شرکت هواپیمایی نیز امکان چک این آنلاین بلیط و دریافت کارت پرواز قبل از مراجعه به فرودگاه را فراهم کرده است.

ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور شامل 8 فروند هواپیمای ایرباس و 5 فروند مک دانل داگلاس می باشد. مقاصد شرکت هواپیمایی ایران ایرتور شامل 19 شهر بوده که مهم ترین آن ها شهرهای مشهد، تبریز، تهران، آبادان، بوشهر، دبی، استانبول، ازمیر و ایروان است. هواپیمایی ایران ایرتور دارای چندین جایزه بین المللی بوده و می توان آن را در میان بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر تعداد جوایز و افتخارات در نظر گرفت.  

هواپیمایی کاسپین

این شرکت هواپیمایی نیز همانند ماهان، جزو اولین شرکت های هواپیمایی خصوصی در ایران بود که در سال 1371 تاسیس شد. هواپیمایی کاسپین، جزو بهترین شرکت های هواپیمایی ایران بوده که دارای امکاناتی مانند رمپ، پارکینگ ناوگان و همچنین آشیانه تعمیر هواپیما است. این ایرلاین با داشتن 4 فروند بوئینگ و 5 فروند مک دانل داگلاس، پروازهای متعدد داخلی و خارجی به شهرهای استانبول، دبی و نجف برگزار می کند. قطب این ایرلاین، فرودگاه مهرآباد و شهرهای مرکزی آن، مشهد، اصفهان و عسلویه است.

هواپیمایی تابان

هواپیمایی تابان در سال 1384 تاسیس شد و در یک سال بعد یعنی 1385 توانست با کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشور، اولین پرواز خود را در مسیر مشهد به کیش برگزار کند. این شرکت هواپیمایی با داشتن 7 فروند هواپیمای مختلف، به 21 مقصد متعدد داخلی و خارجی پرواز دارد. تابان از شرکت های هواپیمایی ایران بوده که قطب آن فرودگاه مشهد بوده و قطب دوم آن، فرودگاه مهرآباد تهران است که بیشتر پروازهای آن در این مسیر و یا از مبدا این شهرها می باشد. ناوگان هواپیمایی تابان شامل هواپیماهای زیر است:

 • یک فروند بوئینگ 737
 • یک فروند ایرباس 320
 • 5 فروند مک دانل داگلاس MD-88

هواپیمایی سپهران

ایرلاین سپهران جزو جدیدترین شرکت های هواپیمایی ایران بوده که در سال 1390، اولین پرواز آن انجام شد. قطب اصلی این شرکت هواپیمایی، فرودگاه مشهد، و قطب دیگر آن نیز فرودگاه مهرآباد است، همچنین در شهر شیراز نیز دارای نمایندگی می باشد. هواپیماهای سپهران با ارائه سه نوع صندلی comfort یا راحت، صندلی های جلوی هواپیما یا front و صندلی های معمولی، خدمات متفاوتی در زمینه پرواز راحت فراهم کرده است. صندلی های کامفورت عرض بیشتری داشته که در جلویی ترین قسمت هواپیما قرار دارد. هواپیمایی سپهران امکان انتخاب صندلی هواپیما قبل از پرواز را نیز فراهم کرده است.

هواپیمایی سپهران از بهترین شرکت های هواپیمایی ایران بوده که علاوه بر جابجایی مسافران، در زمینه حمل بار نیز فعالیت دارد که علاوه بر مسیرهای داخلی، مسیرهای خارجی را نیز پوشش می دهد. ناوگان هوایی سپهران شامل 8 فروند هواپیمای بوئینگ در مدل های مختلف است که برای پروازهای طولانی و کوتاه مناسب می باشند. مقاصد پروازی سپهران شامل بیشتر کلان شهرهای داخلی و شهرهای استانبول، ازمیر، کویت و نجف می باشند.

هواپیمایی پویا ایر

فعالیت هواپیمایی پویا، بیشتر در زمینه جابجایی بار  بوده که البته در زمینه جابجایی مسافران در برخی مسیرها فعالیت دارد. مهم ترین مقاصد پروازی این ایرلاین به شهرهای تهران، گرگان، رشت، بندرعباس و یزد می باشد. هواپیماهای مسافربری پویا ایر شامل 3 فروند آنتونوف ای ان 72 و چهار فروند امبرائر ERJ-145 می باشد. فرودگاه مهرآباد، قطب اصلی هواپیمایی پویا بوده که دفتر آن بین ترمینال های 4 و 6 می باشد.

هواپیمایی پارس، به مرکزیت شیراز

شرکت هواپیمایی پارس که به آن پارس ایر نیز گفته می شود، به مرکزیت شهر شیراز و در سال 1394 تاسیس شده است. این ایرلاین از معدود شرکت های هواپیمایی ایران بوده که تنها سه فروند هواپیمای بمباردیه CRJ-120 داشته که به شهرهای یاسوج، خرم آباد، بیرجند، بندر جاسک و شهر کرد پرواز دارد. هواپیمای پارس ایر، تنها ایرلاین داخلی بوده که از هواپیمای بمباردیه CRJ-120 استفاده می کند.

هواپیمایی کارون

هواپیمایی کارون که نام قبلی آن نفت ایران بود، قدیمی ترین شرکت هواپیمایی غیر نظامی ایران می باشد. این شرکت هواپیمایی در سال 1305 پس از ساخت اولین باند فرودگاه در مسجد سلیمان تاسیس شد. هواپیمایی کارون به مرور زمان دستخوش تغییرات متعددی شد و حتی نام آن به حمل و نقل هوایی ایران، نفت و سپس به کارون تغییر یافت که در نهایت به بخش خصوصی واگذار شد. ایرلاین کارون دارای 5 فروند فوکر 50، 5 فروند فوکر 100 و 3 فروند بوئینگ 300 است. مهم ترین مقاصد پروازی این شرکت هواپیمایی شامل اهواز، آبادان، اصفهان، کیش، مشهد، آغاجاری، شیراز و شهر کرد است.

هواپیمایی وارش

شرکت هواپیمایی وارش، در سال 1396 در شهر ساری استان مازندران تاسیس شد که قطب دوم آن، فرودگاه مهرآباد است. هواپیمایی وارش حدود 35 مقصد داخلی و خارجی را پوشش داده که البته بیشتر آن ها شامل مقاصد داخلی است. برخی از پروازهای وارش به مقاصد کشورهای خارجی به صورت فصلی انجام می شوند. ناوگان هوایی وارش شامل 5 فروند هواپیمای بوئینگ است.

هواپیمایی فلای پرشیا

شرکت هواپیمایی فلای پرشیا در سال 1396 در شیراز تاسیس شد که علاوه بر شیراز، فرودگاه مهرآباد نیز، قطب دیگر آن است. اولین پرواز این شرکت هواپیمایی از مبدا شیراز به مشهد انجام شد که پس از آن مسیرهای پروازی خود را به شهرهای اصفهان، یزد، اهواز، عسلویه، کیش و ارومیه نیز گسترش داد. ناوگان هوایی فلای پرشیا تنها شامل دو فروند بوئینگ 737 کلاسیک است.

هواپیمایی چابهار

ایرلاین چابهار در سال 1378 به مرکزیت فرودگاه مهرآباد تاسیس شد که مهم ترین پرواز آن؛ از تهران به چابهار و بالعکس است. پروازهای دیگر این شرکت هواپیمایی به شهرهای مشهد، قشم، کیش، اهواز و آبادان انجام می شود. ناوگان هوایی این ایرلاین شامل 5 فروند مک دانل داگلاس ام دی و 13 فروند فوکر 100 می باشد.

رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران

بهترین هواپیمایی ایران را می توان از نظر ویژگی های مختلف از جمله کیفیت خدمات، ناوگان و مشتری مداری، دسته بندی کرد. یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی ایران که خدمات آن کیفیت بالایی دارد، ماهان است. این خدمات شامل وای فای، بسته های بهداشتی، پذیرایی بهتر و سرگرمی های داخل پرواز است. ایران ایر نیز در رتبه بعدی بهترین هواپیمایی ایران از نظر کیفیت پروازها می باشد.

بهترین هواپیمایی ایران از نظر پذیرایی، ایرلاین های قشم ایر، ماهان و ایران ایر بوده که دارای کترینگ مجهزی هستند. منوی غذایی این شرکت های هواپیمایی شامل انواع غذاهای ایرانی و فرنگی و همچنین رژیم های غذایی خاص است. هواپیمایی ایران ایرتور، کیش ایر و آتا نیز از بهترین خطوط هوایی ایران در زمینه پذیرایی در طول پرواز هستند.

پرحادثه ترین شرکت هواپیمایی ایران

شرکت های هواپیمایی ایران به دلیل استفاده از ناوگان نسبتا فرسوده با نقص های فنی متعددی روبه رو می شوند که گاهی این نقص فنی موجب بروز حادثه های دلخراش شده است. البته همه سقوط ها و حوادث هواپیما مربوط به نقص فنی نیست و شرایط جوی نیز باعث بروز این حوادث می شود. در بررسی ایمن ترین هواپیمایی های ایران، باید مدت زمان فعالیت آن را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید امن ترین آن را انتخاب کنید. در ادامه تعداد حوادث منجربه فوت مسافران هر شرکت هواپیمایی را بررسی کرده ایم.

 • هواپیمایی ایران ایر: این شرکت هواپیمایی در مجموع 9 حادثه منجر به فوت داشته که در مجموع 552 نفر در این حوادث، شامل مسافران و خدمه پرواز، جان خود را از دست داده اند.
 • هواپیمایی ایران ایرتور: این ایرلاین نیز 3 حادثه منجربه فوت داشته که در مجموع این حوادث، 278 نفر جان خود را از دست دادند.
 • هواپیمایی آسمان: این شرکت هواپیمایی نیز، 3 حادثه منجربه فوت داشته که منجربه کشته شدن 198 نفر شده اند.
 • هواپیمایی کیش ایر: تنها حادثه منجربه مرگ در این ایرلاین در بهمن 1382 رخ داد که در اثر آن 43 نفر از سرنشینان جان خود را از دست دادند. بقیه حوادث آن عوارض جانی نداشته و شامل نقص های فنی در هواپیما و یا ابتدای پرواز بودند.
 • هواپیمایی قشم ایر: حوادث قشم ایر، منجربه فوت نشده اند و تنها 5 پرواز آن دچار نقص فنی شده که به فوت کسی منجر نشده است.
 • هواپیمایی ماهان: حوادث این شرکت هواپیمایی شامل 21 حادثه بوده که هیچ کدام از آن ها منجربه سقوط یا فوت مسافران نشده است.
 • هواپیمایی ساها: حوادث ایرلاین ساها شامل سه حادثه در فرودگاه بوده که در هیچ کدام از آنها، آسیبی به مسافران نرسید.
 • هواپیمایی کاسپین: این ایرلاین تنها دارای یک سانحه هوایی منجربه فوت است که در تیر 1388 رخ داد. این حادثه دلخراش منجربه فوت 169 سرنشین شد.
 • هواپیمایی زاگرس: این شرکت هواپیمایی دارای 19 سانحه هواپیمایی بوده که در هیچ کدام از آن ها، آسیبی به مسافران وارد نشده است.
 • هواپیمایی تابان: دلخراش ترین سانحه این ایرلاین در سال 1388 بود که منجربه آتش سوزی هواپیما شد که در آن 47 مسافر مصدوم شدند.
 • هواپیمایی آتا: این شرکت هواپیمایی، حادثه منجربه فوت نداشته اما 14 حادثه دیگر به علت نقص فنی داشته که در این حوادث، مسافری آسیب ندید.
 • هواپیمایی معراج: حوادث این شرکت هواپیمایی منجربه فوت مسافران نشده و تنها دو سانحه در سال های 1393 و 1396 برای آن رخ داده است.
 • هواپیمایی کارون: سوانح این شرکت هواپیمایی شامل چهار حادثه در سال های 1392، 1393، 1394، 1395 بوده که هیچ کدام از آن ها منجربه فوت مسافران نشده است.

با توجه به آمار کلی که در بالا ارائه شد، تعداد سوانح منجربه فوت در ایران ایر و آسمان بیشتر است که عوامل مختلفی در این حوادث دخیل بودند. هواپیمایی های معراج، زاگرس، آتا، کارون، قشم ایر و چابهار، جزو ایرلاین های با کمترین میزان حادثه هستند. کم حادثه ترین شرکت هواپیمایی ایران نیز، وارش و فلای پرشیا به همراه چابهار هستند که حادثه ای برای آن ها ثبت نشده است.

منابع:

فهرست بهترین هواپیمایی ایران در ویکی پدیا

وب سایت شرکت های هواپیمایی

سوالات متداول

بهترین شرکت های هواپیمایی ایران کدام است؟

بهترین شرکت های هواپیمایی ایران از نظر سطح خدمات و همچنین ناوگان هوایی، ماهان، ایران ایر، قشم ایر و آسمان است.

ایمن ترین شرکت های هواپیمایی ایران برای پرواز کدام است؟

اگر تعداد حوادث گذشته را ملاک ایمن ترین شرکت هواپیمایی در نظر بگیریم، وارش و فلای پرشیا به همراه چابهار ایمن ترین ها هستند. در صورتی که کیفیت ناوگان هوایی را بررسی کنیم، هواپیمایی قشم و کاسپین، جوان ترین ایرلاین داخلی را دارند.

کدام شرکت هواپیمایی کمترین میزان تاخیر در پروازها را دارد؟

شرکت هواپیمایی معراج با ثبت کمترین میزان تاخیر به مدت 7 دقیقه، در میان بهترین هواپیمایی ایران از نظر میزان تاخیر قرار دارد.

کدام شرکت های هواپیمایی ایران، پرواز بیزینس دارند؟

ماهان، ایران ایر، ایران ایرتور، آسمان، زاگرس، معراج، کیش ایر پروازهای بیزینس کلاس ارائه می دهند.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا