رسپینا
قشم

روستای لافت قشم؛ یادگار تمدن سه هزار ساله

قشم یکی از پربازدیدترین مقاصد توریستی ایران بوده و بزرگترین جزیره خلیج فارس است. اما پیش از سفر به این جزیره اهداف خود را مشخص کنید که  آیا می خواهید از تاریخ 2000 ساله قشم بازدید کنید؟ قصد استفاده از اماکن بوم گردی را دارید؟ می خواهید اجناس ارزان بخرید؟

قشم محلی است که می توانید به تمامی این اهداف دست یابید. اکنون به معرفی روستای لافت قشم از بهترین جاهای دیدنی قشم خواهیم پرداخت. آدرس و مسیر دسترسی لافت، تاریخچه، غذاهای محلی و صنایع دستی روستا، امکانات اقامتی و بهترین زمان سفر و مکان های دیدنی آن را بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

هتل های قشم
ساحل روستای لافت قشم
ساحل روستای لافت قشم

آدرس روستاي لافت قشم کجاست؟

روستای لافت در شمال غربی قشم و در فاصله 22 دقیقه ای ماشین از این شهر و در مسافت  25 دقیقه ای از فرودگاه با خودرو قرار دارد. در صورتی که قصد دارید خودروی خود را به قشم ببرید، باید ماشین خود را درون شناورها قرار داده و در اسکله نزدیک روستا خودرو را خارج کنید این اسکله در فاصله 7 دقیقه ای با خودرو از روستای لافت واقع شده است. همچنین برای دسترسی به این روستا می توانید از تاکسی و یا خودروهای کرایه ای جزیره نیز استفاده نمایید.
آدرس: استان هرمزگان، شهرستان قشم، شمال غرب جزیره قشم، روستای لافت

آدرس روستای لافت قشم روی نقشه

تاریخچه روستای لافت قشم

روستای لافت در قشم دارای تاریخچه بسیار کهنی بوده که دانشمندان قدمت این روستا را بیش از  3000 سال تخمین زده اند. بنا بر تاریخ شفاهی جزیره، لافت اولین سکونت گاه انسان در قشم بوده و این محل به مدت طولانی مرکزیت جزیره قشم را بر عهده داشته تا آنجا که در متون گذشته از نام لافت به جای قشم یاد شده است.

 کشتی های روستای لافت قشم
عبور کشتی ها از روستای لافت قشم

امکانات روستای لافت قشم

حضور بالای گردشگران در روستای لافت قشم سبب توسعه منطقه شده و امکانات رفاهی مناسبی جهت حضور مسافران تدارک دیده شده است. از امکانات روستای لافت می توان به آلاچیق های قرار داده شده در روستا جهت تماشای طلوع و غروب خورشید، نیمکت های چوبی اسکله، رستوران و کافی شاپ، سوپرمارکت ها، برق شهری، آب شرب و خودپرداز نیز اشاره کرد.

بندر روستای لافت قشم
بندر روستای لافت قشم

معماری روستای لافت

گرما و رطوبت بالای هوای قشم سبب شده تا مردم از گذشته خانه های خود را بر اساس معماری شهرهای کویری بسازند. دمای هوا در برخی از روزهای سال در این منطقه به بیش از 50 درجه سانتی گراد خواهد رسید.به همین منظور در این روستا بادگیر و آب انبارهای فروانی را خواهید یافت. همچنین برخی از خانه های قدیمی روستا دارای دو بخش زمستان و تابستان نشین بوده که از هر قسمت خانه در فصل خاص خود مورد استفاده می کردند. همچنین مصالح به کار رفته در بنای این خانه ها را گل و خشت تشکیل داده و در ساخت سقف خانه های روستا از چوب بهره گرفته شده است.

معماری روستای لافت
معماری جذاب روستای لافت قشم

با غذاهای سنتی روستای لافت آشنا شویم

قسمت خوشمزه هر سفر را بخش خوراکی های محلی آن تشکیل می دهد. چنانچه شما نیز به تجربه طعم های جدید غذا علاقه دارید بخش غذاهای سنتی این روستا را از دست ندهید. روستای لافت غذاهای محلی بسیار زیادی داشته که از میان آن می توان به هواری، زی بن، لمبا، بریانی، کاتغیا، قاتق، ماهی برشته، سور و قلیه ماهی این منطقه اشاره کرد. البته در صورتی که به فروشگاه های این روستا بروید می توانید نان و سایر میان وعده های محلی را نیز تهیه نمایید.

غذای های سنتی روستای لافت
غذای های سنتی روستای لافت قشم

سوغات و صنایع دستی روستای لافت قشم چیست؟

خرید سوغاتی از دیگر بخش های جذاب سفر بوده که در آن می توانید برای خود و عزیزانتان تحفه ای ارزشمند به یادگار برده و همزمان به اقتصاد محلی نیز کمک کنید. اجناس بازار لافت قشم را توربافی، رودوزی های سنتی، سوزن دوزی، گرگوربافی، گلیم بافی، زری بافی و محصولات دریایی که با صدف، حلزون میگو، و ماهی ساخته شده تشکیل می دهند. همچنین از حصیرهای بسیار زیبای دکوری این روستا نیز نمی توان گذشت. سوغاتی های خوراکی روستای لافت شامل ادویه های جنوبی، رطب و خرما، نان تموشی و کیک های سنتی می شود.

بازارهای روستای لافت قشم
بازار های روستای لافت قشم

بهترین زمان بازدید از روستای لافت قشم

به علت رطوبت بالای هوای قشم، سفر به این روستا در فصل های پائیز، زمستان و اوایل بهار انجام دهید. همچنین بازدید کامل از این روستا نیمی از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد.

جاهای دیدنی روستای بندر لافت قشم

بام لافت، بادگیرهای روستا، جنگل حرا، قلعه نادری، چاه های تلا، آب انبارها، زیارتگاه لافت، مساجد روستا، گورستان های تاریخی، اسکله باستانی، ساحل روستای لافت، نخلستان، اکوموزه لافت و چاکاویر مکان های دیدنی روستای لافت قشم تشکیل می دهند.

بادگیرهای روستا: تاریخ کهن روستای لافت سبب گردیده که مکان های تاریخی بسیار زیادی را در این محل مشاهده نمایید. به علت درجه رطوبت و گرما هوای بسیار زیاد این روستا در معماری خانه های قدیمی لافت می توانید بادگیرهای بسیار زیادی  را مشاهده نمایید. بادگیر در معماری گذشته نقش کولرهای امروزی را بر عهده داشته و به خنک کردن خانه ها کمک شایانی نموده است. هرچه ارتفاع بادگیر بیشتر باشد، سرمای بیشتری در خانه ها ایجاد می کند.

بادگیرهای روستا لافت قشم
روستای لافت قشم بندر بادگیرهای ایران

بام لافت: بام لاف قشم میان دو بافت جدید و قدیمی بنا شده و یکی از جذاب ترین مکان های این روستا است. در این مکان شما می توانید از سیر تحولات گذشته و امروز روستا آگاه شده و از تماشای آن لذت ببرید. این قسمت از لافت فاصله کمی از دریا داشته و می توانید به راحتی منظره خلیج فارس را در آن مشاهده کرده و همزمان از دیدن بادگیرهای روستا و ساختمان های مدرن روستا لذت ببرید.

بام لافت
بام لافت

قلعه نادری لافت: در رابطه با تاریخ ساخت قلعه نادری حرف و حدیث های بسیار زیادی وجود دارد، برخی تاریخ ساخت آن را به پیش از اسلام و برخی به 250 سال پیش و زمان حکومت لطیف خان امیرالبحر نادرشاه مرتبط دانسته اند. این قلعه از بیرون شکل مربعی داشته و دو عدد آب انبار، بارو قلعه، حلقه های آب شیرین و 4 برج تنها آثار باقی مانده از این قلعه در حال حاضر می باشند. این قلعه جهت حفاظت و صیانت از راه اتصالی بین بندر لنگه، بندرعباس و بندر کنگ ایجاد شده است.

قلعه نادری لافت
قلعه نادری لافت

چاه های تلا: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای لافت جزیره قشم چاه های تلاو (تلا) می باشد. این چاه ها در فاصله میان مسجد قلعه تاریخی نادری و مسجد جامع روستا قرار گرفته است. عمق این چاه ها حداکثر به 6 متر رسیده و در ارتفاعات شرق لافت بیشتر دیده می شود. چاه های تلا از ابداعات گذشته ایرانیان برای ذخیره آب باران بوده است.

براساس یافته های تاریخ شناسان قدمت چاه های روستا به زمان حکومت ساسانیان و هخامنشیان باز می گردد. در این روستا نزدیک به 400 حلقه چاه وجود داشته که هم اکنون 33 عدد از آنها باقی مانده است.

چاه های تلا
چاه های تلا روستای لافت قشم

زیارتگاه لافت: در صورتی که به بازدید از زیارتگاه ها علاقه دارید، بازدید از این مکان را از دست ندهید. این روستا زیارتگاه های زیادی داشته که از جمله می توان به زیارتگاه شیخ الشمس الدین، شیخ موسی، و سید منصور که در کنار قبرستان این روستا قرار گرفته، اشاره کرد. 

مساجد روستا: زیارت و زیارتگاه ها نقش مهمی در بافت محلی و زندگی اجتماعی یک منطقه دارد. در این روستا 7 مسجد قرار داشته که به سبک کشورهای عربی و به صورت تک مناره ساخته شده است. ساختار مساجد لافت به گونه ای بوده که مذهب سنی اهالی محلی روستا را به بازدیدکنندگان خود نشان می دهد. از جمله معروف ترین مساجد لافت می توان به مسجد عمربن الخطاب، مسجد ابوبکر صدیق، مسجد امیرالمومنین علی(ع)، مسجد حسین(ع) و مسجد امام شافعی (ره) اشاره کرد. مهم ترین مسجد روستا که در آن نمازهای مناسبتی نیز برگزار می شود، مسجد جامع لافت یا مسجد حضرت رسول الله(ص) می باشد که در کنار چاه های تلا و آب انبار روستا قرار گرفته است.

مساجد روستا
مساجد روستای لافت قشم

آب انبارها: در بازدید از روستا مکان هایی با سقف سفید و گنبدی شکل مشاهده خواهید کرد. این مناطق آب انبارهای لافت را تشکیل داده و وظیفه تامین آب روستای لافت را در گذشته بر عهده داشته اند. معمولا آب انبارها پله خورده و به پایین می روند و پایین ترین پله فضایی بزرگتر دارد. علت وجود پله های متوالی در آب انبارها کاهش ورود آلودگی به سطح آب بوده و سقف آنها از مواد مقاوم در برابر تبخیر ساخته می شود. هم اکنون در این روستا بیش از 30 عدد آب انبار وجود دارد.

در بین اهالی بومی جزیره قشم آب انبار، برکه نامیده شده که به معنای محل جمع آوری آب باران می باشد. قدمت آب انبار سنگی لافت ( برکه سنگی لافت) به بیش از 400 سال پیش باز گشته و در نزدیکی قلعه نادری و چاه های تلای روستا قرار گرفته است. عمق برکه سنگی به بیش از 10 متر می رسد. چاه های منطقه به گونه ای طراحی شده که باعث پر شدن آب انبار می گردد.

آب انبارهای روستای لافت
آب انبارهای روستای لافت قشم

گورستان های تاریخی: از دیگر جاذبه های دیدنی روستای لافت، قبرستان های این روستا بوده که قدمت برخی از قبرهای موجود در این گورستان ها به هزارسان سال پیش باز می گردد. یکی از معروف ترین قبرستان های این منطقه در جوار زیارتگاه سید شمس الدین می باشد. همچنین در این محل می توانید تعدادی سنگ های شکسته شده و سنگ قبرهای مربوط به پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) را نیز مشاهده نمایید.

قبرستان دارلمغفره از دیگر گورستان های معروف بندر لافت قشم بوده که در کنار زیارتگاه سید حسن قرار گرفته است. به علت اهمیت و ارزش آب در میان بومیان منطقه، بر روی برخی از قبرها کوزه یا ظروف آبخوری نیز دیده می شود.

گورستان های تاریخی روستای لافت
گورستان های تاریخی روستای لافت قشم

اسکله باستانی: تاریخ چند هزارساله روستای لافت و قرار گیری این روستا در کنار دریا سبب شده اسکله های متعددی در طول تاریخ در نزدیکی این مکان ایجاد شود. این اسکله ها نقش عمده ای در تامین اجناس و کالاها برای مردم قشم داشتند. قدمت اسکله تاریخی اصلی به دوران مادها رسیده که پس از آن توسط هخامنشیان و ساسانیان مورد استفاده قرار گرفته است.

ضخامت اصلی کف اسکله به بیش از 6 متر و طولی بیش از 130 متر دارد. برای یافتن محل اسکله می توانید از مردم بومی روستای لافت نیز کمک بگیرید.

اسکله باستانی روستای لافت
اسکله باستانی روستای لافت قشم

ساحل بندر لافت قشم: روستای لافت قشم محل عبور کشتی ها، قایق های کوچک و بزرگی بوده که باعث شده مکانی فوق العاده برای استراحت و آرامش گردشگران باشد. در این منطقه می توانید از شنیدن صدای برخورد آب با ساحل لذت ببرید. همچنین دیدن غروب خونین خورشید در آب های این منطقه تجربه منحصر به فردی خواهد بود که در کمتر منطقه ای به آن دست خواهید یافت.  

نخلستان: نخلستان های روستای لافت از دیگر جاذبه های این روستا بوده که می توان از گشتن در میان درختان لذت برده و با استفاده از سایه این گیاهان استراحت نمایید.

اکوموزه لافت: اولین اکوموزه کشور در روستای لافت، روبه روی بندرگاه و در نزدیکی بافت قدیمی روستا قرار گرفته است. در اکو موزه ها می توانید زندگی مردم بومی را مشاهده کرده و در مدت کوتاهی با فرهنگ، تاریخ و طبیعت منطقه آشنا شوید. یکی از معروف ترین جاذبه های این محل، اتاق بادگیر بوده که با رفتن به این محل با اصول و نحوه کارکرد آن آشنا شده و از هوای خنک آن نیز بهره خواهید برد.

تفریحات روستای لافت

از تفریحات روستای لافت می توان به گردش و بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری روستا اشاره کرد. همچنین می توانید با قایق سواری و رفتن به آب های خلیج فارس و مشاهده جنگل های بسیار زیبا حرا و یا عکس برداری از زیبایی های طبیعی و تاریخی این روستا لذت ببرید.

از دیگر تفریحات این جزیره می توان به صحبت و ارتباط گرفتن با بومیان بندر لافت قشم اشاره کرد. همچنین می توانید پای صحبت ناخدای کشتی های جزیره نشسته و از شنیدن داستان ها و تجربیات آن ها بهره ببرید.

تفریحات روستای لافت
بافت تاریخی روستای لافت قشم

اقامت در روستای لافت

این روستا فاقد هتل و مسافرخانه بوده اما شما می توانید از اقامتگاه های بوم گردی لافت استفاده نمایید. جهت آشنایی بیشتر می توانید مقاله بهترین اقامتگاه های بوم گردی قشم را مطالعه نمایید. در صورتی که برای استفاده خدمات هتل و مسافرخانه مُصر هستید، بایستی به شهر قشم در فاصله 22 دقیقه ای روستا بروید.

تجربه سکونت در خانه ساکنان محلی تجربه ای است که کمتر در شهرهای پر جمعیت به آن دست خواهید یافت. در این سکونتگاه ها می توانید از آرامش و سکوت این محله ها لذت ببرید. اقامتگاه های بومگردی معمولا لوکشین جذابی برای عکاسی بوده و با اندکی ذوق هنری می توانید عکس های جذابی را بگیرید.

اقامت در روستای لافت
اقامتگاه های بوم گردی روستای لافت قشم

نکات مهم در بازدید روستای لافت

این مکان بافتی سنتی و محلی دارد. تلاش کنید در سفر به این روستا به آداب و رسوم اهالی روستا احترام گذاشته و حرمت مهمان نوازی روستائیان را نگاه دارید.
در بازدید از لافت تلاش کنید که زباله کمتری تولید کرده و پس از بازگشت از روستا، زباله های خود را درون نایلون و کیسه فریزر قرار دهید.
با خرید اجناس از مردم محلی به اقتصاد محلی لافت کمک کنید.
پیشنهاد می شود هنگام سفر به روستای لافت قشم دوربین مناسب عکاسی و چشمی همراه خود داشته باشید تا بتوانید لحظات را ثبت نموده و از جزئیات بیشتری هنگام بازدید از روستا لذت ببرید.

مکان های دیدنی خارج روستا

جنگل های حرا، قلعه پرتغالی ها و چاکاویر مکان های دیدنی خارج روستای لافت را تشکیل داده و پیشنهاد می شود پس از بازدید از روستای دیدنی لافت قشم از این مکان ها نیز دیدن بفرمایید.

جنگل های حرا: از جاذبه های بسیار زیبای جنوب خلیج فارس جنگل های حرا بوده که مناظر بی نظیری را پیش چشم مخاطب بوجود می آورد. برای رفتن به جنگل های حرا بایستی قایق های روستای لافت را اجاره نمایید. گیاهان جنگل حرا را درختان مانگرو تشکیل داده که این گیاهان هنگام جزر، از زیر آب بیرون آمده و هنگام مد به زیر آب می روند.
در این زیستگاه علاوه بر تماشای جنگل های زیبا می توانید انواع پرندگان گوناگون مانند کفچه، سلیم خاکستری، کاکائی و حواصیل هندی و بزرگ را نیز مشاهده نموده و از دیدن انواع دوزیستان و آبزیانی مانند انواع لاکپشت، ماهی ها و مارهای دریایی لذت ببرید.

جنگل های حرا
جنگل حرا

قلعه پرتغالی ها: در فاصله 50 دقیقه ای با خودرو از روستای لافت قشم قلعه پرتغالی ها قرار گرفته است. این قلعه یادگار بیش از یک قرن سلطه پرتغالی ها در این جزیره بوده و از جمله اولین مکان هایی بوده که توسط اشغالگران در این جزیره ساخته شده است. این قلعه وظیفه انبارش مواد غذایی و تدارکات برای سایر قلعه های ساخته شده توسط پرتغالی ها بوده است. از دیدنی های این قلعه می توان به کلیسای داخل قلعه اشاره کرد که جزء معدود کلیساهای ساخته شده در زیرزمین می باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله قلعه پرتغالی های قشم را مطالعه نمایید.

آدرس: قلعه پرتغالی های جزیره قشم در بخش شمالی این جزیره قرارگرفته و برای رفتن به این جزیره بلوار ژئوپارک در نزدیکی ساحل را تا رسیدن به این قلعه ادامه دهید.

قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی های قشم

چاکاویر: یکی از معروف ترین مکان های طبیعی، تنگه چاکاویر در این جزیره است که در اثر گذر میلیون ها سال بر اثر فرسایش توسط آب و خاک در این منطقه صورت گرفته است. فرورفتگی و حفره های دیواره های این محل تصویر حیرت انگیزی را در پیش چشم مخاطب پدید می آورد. در اثر پر شدن حفره های این منطقه با آب های باران سبب شده که رنگ آبی آن مشخص تر شده و بر زیبایی آن بیافزاید. چاکاویر در فاصله 43 دقیقه ای با خودرو از روستای لافت قشم قرار گرفته است. بعد از آن برای رسیدن به این پدیده زیستی، بایستی مقداری پیاده روی نمایید.
آدرس : استان هرمزگان، جزیره قشم، در نزدیکی روستای گوران

سخن آخر

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده و تجربه خاطره انگیزی در سفر به این روستا بدست آورید. خواهشمند است نظرات و تجربیات ارزشمند خود را از بازدید روستای لافت قشم در همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

فاصله روستای لافت تا قشم چقدر است؟

روستای لافت در شمال غربی قشم و در فاصله 22 دقیقه ای از این شهر و در مسافت 25 دقیقه ای از فرودگاه و با خودرو قرار دارد.

بهترین زمان سفر به روستای لافت قشم چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر در طول سال به این روستا در فصل پاییز و فصل بهار است.

آدرس روستای لافت قشم کجاست؟

این روستا در استان هرمزگان شمال غربی قشم و شرق جنگل حرا قرار دارد.

لیلی عسکری

در سفر، دنیای جدیدی را می‌بینید؛ از مهمان‌نوازی مردم و فرهنگ آنان تا طبیعت بکر و جاذبه‌های تاریخی، سفر به دور از روتین زندگی فرصتی است برای رشد! با مطالعه و تجربیات شخصی، جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری رو معرفی می‌کنم و نکاتی که به مسافران در طی سفر کمک می‌کنه رو ارائه میدم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا