رسپینا
قشم

روستای شیب دراز قشم، سرزمینی در اولین ژئوپارک خاورمیانه

از بنادر مهم و جاهای دیدنی قشم، روستای شیب دراز است. عوامل زمین شناختی مانند خاک، پوشش گیاهی، جانوران و آبزیان مختلف و. . . باعث شده اند تا اولین ژئو پارک خاورمیانه در قشم ساخته شود و روستای شیب دراز را نیز در سال 2007 تحت پوشش خود در بیاورد. در ادامه همراه ما باشید تا با این روستای خوش آب و هوا آشنا شویم.

روستای شیب دراز قشم

آدرس روستای شیب دراز کجاست؟

روستای شیب دراز از توابع بخش شهاب، یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم محسوب می شود که در جنوب ایران و در دهستانی به نام سوزا واقع شده است. فاصله روستای شیب دراز تا قشم حدود 31 کیلومتر است که برای پیمودن این مسیر زمانی حدود 33 دقیقه نیاز می باشد.

هتل های قشم
روستای شیب دراز قشم کجاست؟

دسترسی به روستای شیب دراز قشم

با توجه به ضعف سیستم حمل و نقل در قشم برای رفتن به روستای شیب دراز باید از طریق خودرو های اجاره ای و یا تاکسی های جزیره فاصله 31 کیلومتری از جزیره قشم را بپیمایید. پس از آن می توانید با قرار گرفتن در جاده شهرک کورزین جدید، به سمت جاده شیب دراز حرکت کنید. در نهایت به این روستا خواهید رسید.


View Larger Map

دلایل شهرت روستای شیب دراز قشم

یکی از دلایلی که سبب شده است روستای شیب دراز قشم در بین گردشگران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود، تنوع گونه های گیاهی و جانوری در آن است. پرستوی دریایی، سلیم، فلامینگو، کفچه نوک، عقاب ماهیگیر، سبزه قبا، کاکایی، آبچلیک و… از جمله جانوری هستند که در روستا وجود دارند.

از دیگر دلایلی شهرت این روستا نیز می توان به خاک ماسه ای آن اشاره کرد که سبب شده است گونه از لاکپشت ها که پوزه عقابی نام دارند، در آن به وجود بیایند. لاکپشت ها، چندین سال است که مسافت های طولانی از اقیانوس را طی می کنند تا در خاک ماسه ای این سواحل تخم گذاری کنند. بنابراین لاکپشت های عقابی، در هر سال از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت به روستای شیب دراز قشم می روند.

دلایل شهرت روستای شیب دراز قشم

بهترین زمان سفر به شیب دراز قشم

از آن جایی که روستای شیب دراز در جزیره قشم واقع شده است، بنابراین دارای آب و هوایی گرم و مرطوب است. به همین دلیل در این روستا در تابستان بسیار گرم و در زمستان و بهار نیز، هوا بسیار خوبی دارد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر نمی توانید گرمای زیاد را تحمل کنید، بهتر است فصل های زمستان و بهار را برای سفر به این روستا انتخاب کنید.

بهترین زمان سفر به شیب دراز قشم

آیا در روستای شیب دراز قشم اقامتگاه وجود دارد؟

یکی از دلایلی که باعث رونق روستای شیب دراز قشم شده است، وجود اقامتگاه های آن است. از آن جایی که اکثر افراد ساکن این روستا با کار صید ماهی، جابجایی مسافران با قایق های خود و. . . همچنین صنایع دستی درآمد کسب می کنند، سبب ایجاد این اقامتگاه ها شده اند. در ادامه به معرفی اقامتگاه هایی که در این روستا وجود دارد، می پردازیم.

آیا در روستای شیب دراز قشم اقامتگاه وجود دارد؟

اقامتگاه فین دلفین روستای شیب دراز

اقامتگاه فین دلفین در فاصله 50 کیلومتری از جزیره قشم قرار گرفته است و یکی از اقامتگاه های پرطرفدار در روستای شیب دراز به شمار می رود. این اقامتگاه دارای 5 کلبه می باشد که به کلیه امکانات و خدمات رفاهی مجهز شده اند. سرویس بهداشتی، حمام، تخت های 1 نفره و دو نفره، هیتر برقی، اسپیلت، تراس 6 متری و… از جمله امکانات اقامتگاه فین دلفین روستای شیب دراز قشم می باشند.

ظرفیت هر کلبه نیز 3 نفر در نظر گرفته شده است. از دیگر امکاناتی که می توان در این اقامتگاه وجود دارد، می توان به کافی شاپ ساحلی آن اشاره کرد. در این کافی شاپ، علاوه بر سفارش غذا، می توانید خود نیز غذای مورد نظر خود را تهیه کنید.

اقامتگاه فین دلفین روستای شیب دراز

اقامتگاه هودج روستای شیب دراز

اقامتگاه هودج، یکی دیگر از اماکن اقامت در روستای شیب دراز قشم وجود است. این اقامتگاه در 45 کیلومتری از جزیره قشم و در نزدیکی اسکله گردشگری واقع شده است. اقامتگاه هودج، اقامتگاهی است که خانه های آن با معماری سنتی و مدرن ساخته شده اند. در قسمت سنتی آن سه اتاق وجود دارد که کاه گل ساخته شده و ظرفیت 5 نفری داشته و به امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و حمام مجهز شده اند. در قسمت دیگر اقامتگاه که دارای واحد هایی مدرن است، تعداد 2 سوئیت تک خواب و یک هال می باشد.

 در یکی از سوئیت ها، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام اختصاصی و در سوئیت دیگری نیز حمام و سرویس بهداشتی به صورت عمومی و در بیرون از سوئیت قرار گرفته است. از دیگر امکانات ارائه شده در این اقامتگاه می توان به آشپزخانه عمومی، سیستم گرمایشی و سرمایشی اسپلیت و پنکه سقفی اشاره کرد. یکی از مزایای اقامت در این اقامتگاه، وجود راهنمای محلی است که در هنگام بازدید از جاذبه های اطراف روستای شیب دراز قشم برای معرفی و تاریخچه هر جاذبه گردشگران را همراهی می کند.

اقامتگاه هودج روستای شیب دراز

اقامتگاه بومگردی خانه دوست

اقامتگاه بومگردی خانه دوست، از قدیمی ترین خانه های روستای شیب دراز قشم می باشد که در فاصله ی 22 کیلومتری از شهر قشم قرار گرفته است. این خانه قدیمی با قدمت 80 ساله خود، در سال 1396 بر روی زمینی به مساحت 140 متر مربع قرار افتتاح شده است. این اقامتگاه دارای 9 اتاق می باشد که در کل می تواند از 40 مهمان میزبانی کند. لازم است بدانید اتاق های این اقامتگاه، دارای معماری سنتی بوده و و تنها دو تا از اتاق ها به سرویس بهداشتی و حمام مجهز شده اند.

این اقامتگاه به افرادی که آن را برای اقامت خود انتخاب کنند، وعده صبحانه را به صورت رایگان ارائه می دهد. همچنین مسافران می توانند برای وعده های شام و ناهار خود نیز، از انواع غذا های محلی و سنتی چون زیبون، کلمبا، هواری، عنکاس، هواری چکومیگ، برنج دیشو و… را سفارش دهند. اقامتگاه خانه دوست با روستای شیب دراز حدود 18 دقیقه با ماشین فاصله دارد.  

اقامتگاه بومگردی خانه دوست

اقامتگاه خاله خورشید روستای شیب دراز قشم

از دیگر اقامتگاه های نزدیک روستای شیب دراز قشم می توان به اقامتگاه خاله خورشید اشاره که مربوط به دوران پهلوی می باشد. در این اقامتگاه دو سوئیت تک خوابه و دو خوابه وجود دارد که در سوئیت تک خوابه آن، سرویس بهداشتی و آشپزخانه اختصاصی ارائه شده است. اما سوئیت دو خوابه آن این امکانات را نداشته و مسافران بایستی از سرویس بهداشتی و آشپزخانه موجود در فضای باز آن استفاده کنند. اقامتگاه خاله خورشید، به طور کلی می تواند از تعداد 10 میهمان پذیرایی کند.

نوشته های مشابه

در صورتی که تعداد شما بیش از 10 نفر باشد، نیز مدیریت اقامتگاه خاله خورشید با هماهنگی با خانه های نزدیک این اقامتگاه، این امکان را به شما می دهند تا بتوانید در آن خانه ها نیز اقامت کنید. یکی از ویژگی های اقامتگاه خاله خورشید، امکان عکاسی با لباس های محلی است. همچنین می توانید در این اقامتگاه با از هنرمندان ساکن روستا درخواست کنید تا طرح مد نظر شما را با حنا روی دستانتان طراحی کنند. اقامتگاه خاله خورشید در روستای شیب دراز، نرسیده به اسکله گردشگری شیب دراز، جنب مسجد آل کمال واقع شده است.

اقامتگاه خاله خورشید روستای شیب دراز قشم

چه سوغاتی می توان در روستای شیب دراز قشم تهیه کرد؟

همانطور که گفته شد، بیشتر مردم ساکن روستای شیب دراز قشم به تهیه صنایع دستی مشغول می باشند. شما با سفر به این روستا می توانید انواع گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، شک‌بافی، سیس‌بافی، کپوبافی، لچک‌سازی، توربافی، گرگوربافی، سبدبافی، گلیم‌بافی و تزیینات روی انواع صدف و… را خریداری کنید. این صنایع دستی نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی اقتصاد این روستا دارد. با خرید این صنایع دستی علاوه بر سوغاتی، می توانید یادگاری بی نظیری از این روستا را با خود به همراه داشته باشید.

چه سوغاتی می توان در روستای شیب دراز قشم تهیه کرد؟

جاذبه های دیدنی روستای شیب دراز قشم

جزیره هنگام: این جزیره یکی از جزایر مرجانی خلیج فارس و جزیره قشم است که با وسعتی 50 هزار کیلومتری، در روستای شیب دراز واقع شده است. در این جزیره که به ساحل آبی درخشان معروف است، می توانید با در شب آسمانی بی نظیر و پرستاره را مشاهده کنید. در قسمت های مختلف این ساحل نیز می توانید انواع موجودات و آبزیان مختلفی چون توتیا، عروس دریایی، لاکپشت پوزه عقابی، دلفین، انواع ماهی و صدف و… وجود دارد.

جزیره هنگام قشم

دره ستارگان قشم: دره ستارگان قشم، یکی از جاهای دیدنی محبوب گردشگران در جزیره قشم است. این دره که در نزدیکی روستای خلف واقع شده است، بر اثر فرسایش آب، باد و… تشکیل شده است. این دره در 35 کیلومتر از روستای شیب دراز واقع شده است که اگر با خودرو به این دره بروید، می توانید این مسیر را در زمانی حدود 34 دقیقه طی کنید.

دره ستارگان قشم

جنگل های حرا قشم: از دیگر جاهای دیدنی قشم که در فاصله کمی از روستای شیب دراز واقع شده است، می توان به جنگل های حرا اشاره کرد. این جنگل ها از تنوع زیستی بسیاری برخوردار است. چرا که جزر و مد در آن به صورت روزانه اتفاق می افتد. در جنگل های حرا، علاوه بر پوشش گیاهی، محلی مناسب برای زندگی جانوران هم به شمار می رود.

حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه و کاکایی و… از جمله جانورانی می باشند که در این جنگل ها زندگی می کنند.

جنگل های حرا قشم

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با روستای شیب دراز به طور کامل آشنا کنیم. با برنامه ریزی درست، می توانید از تمام جاهای دیدنی این جزیره به ویژگی روستای شیب دراز بازدید کنید. همچنین اگر تاکنون به این روستا کرده اید، تجربیات سفر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

آدرس روستای شیب دراز کجاست؟

روستای شیب دراز از توابع بخش شهاب، یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم محسوب می شود که در جنوب ایران و در دهستانی به نام سوزا واقع شده است. فاصله روستای شیب دراز تا قشم حدود 31 کیلومتر است که برای پیمودن این مسیر زمانی حدود 33 دقیقه نیاز می باشد.

دلایل شهرت روستای شیب دراز قشم چیست؟

یکی از دلایلی که سبب شده است روستای شیب دراز قشم در بین گردشگران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود، تنوع گونه های گیاهی و جانوری در آن است. پرستوی دریایی، سلیم، فلامینگو، کفچه نوک، عقاب ماهیگیر، سبزه قبا، کاکایی، آبچلیک و… از جمله جانوری هستند که در روستا وجود دارند.
از دیگر دلایلی شهرت این روستا نیز می توان به خاک ماسه ای آن اشاره کرد که سبب شده است گونه از لاکپشت ها که پوزه عقابی نام دارند، در آن به وجود بیایند.

میترا عزیزی

به رقص درآوردن واژگان، دنیایی است که من در آن زندگی می کنم. صفحه سفید، نمایشگاهی از احساسات و عواطف درونی یک نویسنده است که با نوشتن دنیا را از دید خود به خوانندگان انتقال می دهد. پس بیایید از دیدگاه من با دنیا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا