رسپینا
راهنمای سفر

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز

راحتی در رزرو، عدم نیاز به مراجعه حضوری به آژانس های هواپیمایی، امکان مشاهده جزئیات پرواز (ساعت، شرکت هواپیمایی برگزار کننده و. . . ) و امکان مقایسه قیمت بلیط های مختلف سبب شده تا امروز خرید اینترنتی بلیط هواپیما میان مسافران از محبوبیت و رواج بالایی برخوردار شود. اما تجربه ثابت کرده حتی در مواردی، کارمندان آژانس های هواپیمایی هم با وجود سابقه کار طولانی در این زمینه دچار اشتباهاتی می شوند. در این مقاله، اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز از زبان تیم مرکز تماس و پشتیبانی پرواز داخلی رسپینا بررسی شده است که توصیه می کنیم قبل از رزرو بلیط حتما آن را یک بار مطالعه کنید.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : ورود اطلاعات نادرست

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز در ورود اطلاعات نادرست خود شامل 2 مورد می شود که عبارتند از:

درج اشتباهی اطلاعات مبدا و مقصد

با وجود اینکه باور آن سخت بنظر می رسد اما از اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز درج اشتباه اطلاعات مسافران است. گاهی اوقات مسافر مبدا و مقصد سفر را به دلیل کم دقتی و عدم توجه کافی اشتباه انتخاب کرده و نهایتا بلیط مسیر دیگری را خریداری می کند. در این صورت اگر مسافر قبل از پرواز متوجه اشتباه شود، می بایست بلیط را با پرداخت خسارت کنسل نموده و مجدد بلیط را خریداری کند.

مواردی نیز دیده شده که مسافر در فرودگاه متوجه اشتباه خود شده که در این صورت هم درصد خسارت بلیط بیشتر می شود و هم وقت زیادی را از دست می دهد. البته این نکته نیز شایان ذکر است که اگر بلیط رزرو شده چارتر باشد، در اکثر موارد کل مبلغ آن به عنوان خسارت سوخت می شود.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : ورود اطلاعات نادرست
ورود اطلاعات نادرست

درج اطلاعات هویتی نادرست

شکل دوم وارد کردن اطلاعات اشتباه، مربوط به درج اطلاعات هویتی مسافر است که متاسفانه این مورد رواج زیادی دارد. پس از انتخاب بلیط از سایت، نوبت به وارد کردن مشخصات شخصی خود مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره پاسپورت (برای پرواز های خارجی و یا اتباع غیر ایرانی)، تاریخ تولد و تاریخ انقضای پاسپورت(در پروازهای خارجی) می باشد.

بسیاری از مسافرانی که علاوه بر نام شناسنامه ای، نام مستعار دارند، با وارد کردن آن موجب وارد شدن خسارت بزرگی به خود می شوند؛ چراکه اگر مشخصات درج شده بر روی کارت شناسایی و بلیط با یکدیگر مغایرت داشته باشد، در فرودگاه کارت پروازی صادر نشده و به همین راحتی مسافر پرواز را از دست خواهد داد.

اشتباهات تایپی در زمان وارد کردن اطلاعات برای خرید پرواز

همچنین از دیگر اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز اشتباهات تایپی است. اشتباهات تایپی حتی اگر شامل یک حرف باشد نیز مشمول همین قاعده خواهد شد. در ورود اطلاعات به صورت لاتین نیز اگر دقت کافی صورت نگیرد، صدور بلیط به صورت اشتباهی صورت خواهد گرفت. البته در مواقعی ایرلاین یا شرکت چارتر کننده با مسافر همکاری می کند و در ازای مبلغی به عنوان خسارت (و گاهی هم رایگان)، اصلاحات لازم را انجام می دهند اما در اکثر مواقع مسافر می بایست بلیط را کنسل کرده (همراه با خسارت) و مجدد بلیط با مشخصات درست خریداری کند.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : خرید بلیط از سایت های نامعتبر و جعلی

یکی از خطرناک ترین اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز این است که گاهی مسافرانی که قصد خرید بلیط یا سایر خدمات گردشگری را دارند، به دلیل عدم تجربه کافی، گرفتار دام سایت های نامعتبر و جعلی می شوند که با هدف فیشینگ و کلاهبرداری تاسیس شده اند. توصیه اکید ما به شما این است که قبل از رزرو بلیط، از وجود نماد اعتماد الکترونیکی در سایت (ای نماد)، نماد ویژه اعضای اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی  و هم چنین مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال مطمئن شوید.

این نمادها معمولا در قسمت پایین صفحه اصلی سایت درج می شود. البته متاسفانه گاها اخباری مبنی بر شکایت مسافران به گوش می رسد که در آن شرکت صادر کننده بلیط علی رغم تایید صلاحیت از سوی مراجع ذی صلاح، برخی حقوق مسافر را زیر پا می گذارند و خدمات پشتیبانی پس از فروش را به صورت ناقص ارائه می دهند.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : خرید بلیط از سایت های نامعتبر و جعلی
خرید بلیط از سایت های نامعتبر و جعلی

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : انتخاب اشتباهی نوع بلیط (چارتر یا سیستمی)

متاسفانه این باور که بلیط چارتر همیشه ارزان تر از سیستمی است یکی از اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز است که گاهی مسافر با بهای بیشتری بلیط را خریداری می کند. با اینکه بلیط پروازهای چارتری ممکن است گاهی اوقات مقرون به صرفه تر از سیستمی باشند اما زمان رزرو بلیط به این امکان فکر کنید که شاید شرایطی پیش بیاید که بخواهید سفر خود را لغو کنید. در اینصورت اگر پرواز شما چارتری باشد مبلغی که شما بابت بلیط پرداخت کرده اید سوخت می شود یا درصد خسارت بالایی به آن تعلق می گیرد. از طرف دیگر، حتی اگر کودک 2 تا 12 سال به همراه دارید به صرفه تر است تا بلیط سیستمی تهیه کنید.

چراکه در اینصورت مبلغ بلیط تا 75% کم تر خواهد بود (قیمت بلیط برای نوزادان معادل حداکثر 25% نرخ بزرگسال و قیمت بلیط کودکان بین 2 تا 12 سال معمولا نیم بهاست). در صورتی که پروازهای چارتری این قابلیت را ندارد و برای کودکان مبلغ معادل بزرگسال از شما دریافت می شود.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : مراجعه به فرودگاه یا ترمینال اشتباه
انتخاب بلیط اشتباه

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : مراجعه به فرودگاه یا ترمینال اشتباه

این اشتباه نیز در دسته ی اشتباهات مهلک و پرتکرار مسافران است. اکثرا فرودگاه های شهرهای داخلی کشور دارای چندین ترمینال می باشند. مثلا فرودگاه مهرآباد دارای 6 ترمینال است که پروازهای ورودی و خروجی هر ایرلاین از طریق آن ها میزبانی می شود. اگر مسافر به ترمینال اشتباهی مراجعه کند ممکن است تا زمان مراجعه به ترمینال صحیح پرواز را از دست بدهد.

از طرف دیگر، برخی از شهرهای بزرگ نیز دارای چندین فرودگاه هستند که در هنگام خرید بلیط هواپیما خارجی می بایست به انتخاب آن دقت فرمائید. به عنوان مثال استانبول دارای 2 فرودگاه به نام های فرودگاه بین المللی و فرودگاه صبیحا می باشد که اگر در هنگام رزرو بلیط نسبت به انتخاب آن دقت نکنید و به فرودگاه اشتباهی مراجعه کنید، به احتمال زیاد پروازتان را از دست خواهید داد.

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : صبر کردن برای قیمت مناسب تر بلیط

یکی دیگر از اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز که در میان بسیاری از مسافرین پر تکرار دیده شده این است که هر چقدر به تایم پرواز نزدیک تر شویم و دیرتر بلیط را تهیه کنیم، قیمت های آن نیز کم تر تمام خواهد شد. با اینکه رزرو بلیط لحظه آخری در مواقعی با کاهش قیمت های چشمگیر همراه می شود، اما در مواقعی دیگر خصوصا ایام پیک این داستان برعکس است. به طور مثال، اگر قصد رزرو بلیط های پرواز به مقصد کیش برای عید نوروز را دارید، چنانچه خرید بلیط را به لحظات پایانی باقی مانده تا پرواز موکول کنید، قیمت ها نه تنها کاهش نمی یابد بلکه بهای بیش تری نیز ممکن است بپردازید.

نوشته های مشابه
اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : صبر کردن برای قیمت مناسب تر بلیط
اشتباه در زمان خرید بیط هواپیما

اشتباهات رایج رزرو اینترنتی پرواز : انتخاب پروازهای آخر وقت

سعی کنید هیچگاه مگر در موارد فورس پروازهای آخر وقت را رزرو نکنید؛ چراکه این احتمال وجود دارد پرواز با تاخیر زیاد انجام شود یا حتی ابطال شود. این موضوع ممکن است در مبدا زیاد شما را دچار مشکل نکند اما اگر این اتفاق در مقصد برای شما رخ دهد قطعا علاوه بر متحمل شدن هزینه های زیاد (رزرو مجدد اقامتگاه، از دست دادن زمان و …) دچار دردسرهای دیگری نیز شوید.

اگر ساعت پرواز برای شما اهمیت ندارد انتخاب پروازهای سمت صبح یا ظهر پیشنهاد اولیه ما به شماست؛ زیرا شما می توانید در صورت ابطال ناگهانی پرواز در فرودگاه بلیط پروازهای دیگری را که در ادامه آن روز برگزار می شود، رزرو کنید. البته در برخی موارد نیز ممکن است برای مسیر مورد نظر شما تنها یک پرواز در روز برگزار شود که در این شرایط نیز توصیه می کنیم هرگونه احتمالی را در نظر بگیرید تا برنامه ریزی های متناسب را انجام داده و دچار مشکل نشوید.

چند توصیه مهم برای رزرو اینترنتی پرواز با کم ترین اشتباه

حالا که از رایج ترین اطلاعات مسافران مطلع شوید، چند توصیه طلایی و مهم را نیز از کارشناسان رسپینا را بخاطر بسپارید تا سفر شما با کم ترین دردسر و مشکلات انجام شود:

 1. قبل از رزرو اینترنتی بلیط، از سابقه برند و خدمات پشتیبانی پس از فروش وب سایت موردنظر خود مطلع شوید. معمولا همه شرکت های خدمات رسانی پشتیبانی 24 ساعته دارند، اما اینکه این پشتیبانی خود دقیقا شامل مواردی می شود و مشکلات و شکایت های مشتریان تا چقدر پیگیری می شود، از سوالاتی است که می بایست دقیق جویای آن شوید.
 2. معمولا در هر وب سایت فروش اینترنتی، قبل از انتقال به درگاه های بانکی، پیش فاکتور نمایش داده می شود. بنابراین در رزرو بلیط نیز قبل از اینکه به درگاه هدایت شوید، اطلاعات بلیط از قبیل مبدا و مقصد، نام و نام خانوادگی (به فارسی و لاتین)، تاریخ و ساعت بلیط را دبل چک کنید.
 3. اگر به دنبال ارزان ترین بلیط ها هستید، توصیه می کنیم از تقویم پروازی رسپینا استفاده کنید. در این تقویم نرخ کلیه بلیط ها طی 20 الی 30 روز آینده به همراه پایین ترین نرخ موجود نشان داده می شود.
 4. اگر فرودگاه مبدا یا مقصد شما دارای چند ترمینال است، حتما از ترمینال مربوط به پرواز خود مطلع شوید. این مورد براحتی از طریق برقراری تماس تلفنی با واحد اطلاعات پرواز فرودگاه قابل استعلام است.

شرکت رسپینا به عنوان بزرگ ترین مرجع خدمات مسافرتی و گردشگری در شرق کشور است مفتخر است در کنار تیم کارشناسان خبره خود در زمینه های مختلف رزرو بلیط (هواپیما، قطار و اتوبوس)، رزرو اقامتگاه و تورهای داخلی و خارجی به مسافران عزیز خدمات رسانی نماید. هم چنین با خدمات پشتیبانی 24 ساعته کارشناسان رسپینا، کلیه ی مشکلات مسافران در رزرو بلیط تا رسیدن به فرودگاه مقصد در اسرع وقت پیگیری می شود. با رسپینا، روی زمین نمی مانید.

سوالات متداول

در صورت ورود اطلاعات اشتباه در خرید اینترنتی بلیط (یا ورود اشتباه نام) امکان اصلاح وجود دارد؟

خیر. بر اساس قوانین شرکت های هواپیمایی، در این شرایط لازم است بلیط با پرداخت جریمه کنسل شده و مجدد خریداری گردد.

آیا امکان انتقال بلیط پرواز برای استفاده دیگران وجود دارد؟

در صورت مغایرت نام مسافر در بلیط با اطلاعات کارت شناسایی، امکان انتقال به غیر و پذیرش مسافر وجود نخواهد داشت.

در زمان خرید بلیط هواپیما اگر رده سنی مسافری اشتباه وارد شود، آیا قابل اصلاح است؟

خیر. در صورت عدم انتخاب صحیح رده ی سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما جلوگیری خواهد شد.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام من بلیط ترکیه خریدم اشتباهی انقصای پاسپورت را بجای 2027 سال2028وارد کردم ممکن موقع پرواز دچار مشکل شود؟ایر لاین پگاسوس هست

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی داره بلیط شما چارتر باشه یا سیستمی
   اگر بلیطتون سیستمی هست باید با شرکت هواپیمایی ارائه دهنده پرواز تماس بگیرید.
   اگر هم بلیطتون چارتر هست باید با شرکت چارتر کننده تماس بگیرید.
   بطور کلی در پروازهای داخلی ممکنه با اشتباه وارد کردن جنسیت مشکلی نداشته باشن ولی ترجیحا تماس بگیرید تا مطمئن بشید 🌸😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا