حمل و نقل

با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟ انتخابی میان زمان و هزینه

با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟ این سوال رایج بسیاری از مسافران می باشد که از کارشناسان رسپینا جویا می شوند. هر کدام از این وسایل، مزایا و معایبی دارند که اطلاع از آن می تواند در انتخاب وسیله شما تاثیرگذار باشد. در ادامه، مزایا و معایب سفر با قطار و هواپیما را ارائه می کنیم. با رسپینا همراه باشید.

با هواپیما سفر کنیم یا قطار
با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

تفاوت سفر با قطار و هواپیما

در پاسخ به این سوال که با هواپیما سفر کنیم یا قطار، جنبه های متفاوتی را باید در نظر بگیریم. قطار و هواپیما تفاوت های زیادی از لحاظ قیمت، بار مجاز، امکانات رفاهی و مهم تر از آن زمان رسیدن به مقصد وجود دارد. این تفاوت ها در ادامه بررسی شده است.

با هواپیما سفر کنیم یا قطار: مزایای سفر با هواپیما

سرعت هواپیما: از مزایای مهم سفر با هواپیما می توان به سرعت آن اشاره کرد. شما می توانید مسافت های طولانی را در کمترین زمان ممکن طی کرده و به مقصد موردنظر خود برسید. هواپیما به دلیل سرعت بالای آن برای سفرهای کاری متعدد و مسیرهای طولانی مناسب است.

امنیت: از مهم ترین ویژگی های سفر با هواپیما، امنیت سفر است. تعداد سانحه های هوایی که در طول یک سال رخ می دهند نسبت به تصادف های جاده ای خیلی کم تر می باشد که باعث شده است هواپیما در رتبه اول ایمن ترین وسایل حمل و نقل قرار گیرد.

مزایای سفر با هواپیما
با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

سودمندی سفر: هنگامی که با هواپیما سفر می کنید، مدت زمان کمتری را در مسیر سپری می کنید. پس از رسیدن به مقصد می توانید مدت زمان بیشتری را در مقصد سپری کرده و از مکان های گردشگری متفاوتی بازدید نمایید.

امکانات هواپیما: در سفر با هواپیما می توانید از امکانات مختلف آن مانند تلویزیون، ماساژور، صندلی های راحت و وعده غذایی متنوع استفاده کنید. بیشتر ایرلاین های ایرانی دارای دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس می باشد. صندلی های کلاس بیزینس راحت تر بوده و امکانات بیشتری را در اختیار مسافران قرار می دهد.

مزایای سفر با هواپیما

با هواپیما سفر کنیم یا قطار: معایب سفر با هواپیما

قیمت هواپیما: گران ترین نوع وسیله نقلیه در میان وسایل نقلیه بین شهری، هواپیما بوده که باعث شده است مسافران کمتری از آن استفاده کنند.

تاخیر در پرواز: گاهی اوقات ممکن است به دلیل شرایط جوی، بارگیری بار و چمدان و سوار شدن مسافران، پرواز شما با تاخیر مواجه شود. در بعضی موارد به دلیل شرایط آب و هوایی، پروازها تا چند روز تاخیر داشته و حتی ممکن است کنسل شوند. البته قانونی که در این مورد وجود دارد این است که در صورت تاخیر بیش از 2 ساعت، مسافر می تواند بلیط هواپیما خود را بدون کسر جریمه کنسل کند. به همین دلیل نیز تاخیرهای پرواز معمولا از این میزان بیشتر نمی شود.

نوشته های مشابه

محدودیت در حمل بار: در سفر با هواپیما هر نفر میزان بار مجازی را می تواند با خود به همراه داشته باشد. این بار هم مربوط به چمدان و هم بار همراه می باشد. میزان بار مجاز به نوع ایرلاین، نوع کلاس پروازی و نوع پرواز داخلی و خارجی بستگی دارد. اگر مسافری بار بیش از حد مجاز داشته باشد باید هزینه بار اضافه را جداگانه پرداخت کند.

ترس از پرواز: بعضی از افراد هنگام سوار شدن به هواپیما، به دلیل اضطراب حین پرواز، دچار ترس از پرواز می شوند. این ترس علل مختلفی دارد که در افراد متفاوت است و یکی از گزینه های منفی مربوط به استفاده از هواپیما است.

معطلی در فرودگاه: به منظور سوار شدن به هواپیما باید حدود دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید تا مدارک و چمدان های شما بررسی شود. همچنین پس از پیاده شدن برای تحویل بار باید مدتی را در فرودگاه شهر مقصد معطل شوید.

ترس از پرواز

با هواپیما سفر کنیم یا قطار: مزایای سفر با قطار

حمل بار بیشتر: میزان حمل بار با قطار محدودیت دارد اما از بار مجاز هواپیما بیشتر است. این میزان بار مجاز برای شرکت های مختلف متفاوت است اما به طور متوسط هر نفر مجاز به داشتن 150 کیلوگرم بار می باشد.

عدم اتلاف وقت در ایستگاه راه آهن: برخلاف هواپیما، برای سوار شدن به قطار نیازی به بررسی چمدان وجود ندارد و با ارائه بلیط خود می توانید سوار قطار شوید. معمولا باید حدود نیم ساعت قبل از حرکت در ایستگاه قطار باشید زیرا بررسی مدارک مسافران ممکن است کمی زمان بر باشد.

حمل خودرو: از مزایای مهم سفر با قطار امکان حمل خودرو می باشد. اگر می خواهید در شهر مقصد، خودروی شخصی خود را داشته باشید می توانید با استفاده از قطار خودروی خود را به شهر مقصد ببرید. این گزینه به ویژه برای شهرهایی که ایستگاه قطار ندارند و برای رفتن به آن شهر باید از ایستگاه شهر دیگر استفاده کنید بسیار مناسب می باشد.

مزایای سفر با قطار
با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

شبکه گسترده ریلی: ایستگاه های قطار در شهرهای کوچک نیز وجود دارد که در مسیر ریلی شهرهای بزرگ قرار دارند در حالیکه معمولا شهرهای بزرگ و مهم دارای فرودگاه بوده و نمی توان با هواپیما به همه شهرها سفر کرد.

فضای بیشتر برای مسافر: در سفر با قطار می توانید از کوپه هایی که دارای تخت هستند استفاده کنید و مسلما فضای بیشتری نسبت به هواپیما در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین صندلی قطارهای اتوبوسی مانند بعضی صندلی های هواپیما نیز راحت می باشد.  

عدم تاخیر در قطار: قطارها معمولا دچار تاخیر نشده  و در زمان تعیین شده حرکت می کنند و می توانید با خیال راحت سفر خود را برنامه ریزی کنید. علاوه بر این شرایط جوی معمولا در زمان حرکت قطارها تاثیری ندارد.

امنیت در سفر: با توجه به اینکه قطارها مسیر ویژه ای داشته و از مسیرهای شهری و بین شهری فاصله دارند، امنیت بالایی داشته که سفر ایمنی را برای شما فراهم می کند. تعداد سوانح و اتفاقات مربوط به قطار حتی از هواپیما نیز کمتر است.

مزایای سفر با قطار
سرعت قطار بیشتر است یا هواپیما

با هواپیما سفر کنیم یا قطار: معایب سفر با قطار

سرعت پایین: استفاده از قطار در مسیرهای طولانی خسته کننده می باشد و گاهی اوقات این سفر ممکن است تا یک روز طول بکشد. بعضی از قطارهای سریع السیر، در زمان کمتری به مقصد می رسند اما با هواپیما قابل مقایسه نیستند.

فرسوده بودن واگن ها: بعضی از قطارها در درجه قطارهای یک ستاره، تخت ها و سرویس های بهداشتی آن فرسوده می باشد. همچنین این قطارها هنگام حرکت، سروصدای زیادی ایجاد می کنند.

فروش سریع بلیط: با توجه به اینکه بیشتر مسافران از قطار استفاده می کنند، بیشتر بلیط های ارزان قیمت قطار در ساعات اولیه به فروش می رسند و تنها قطارهایی که قیمت بالایی دارند را می توانید رزرو کنید که گاهی قیمت آن ها از هواپیما نیز بیشتر می باشد.

مزایای سفر با قطار

در سفرهای داخلی با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

با توجه به موارد گفته شده، هر کدام از این وسایل نقلیه دارای مزایا و معایب هستند و انتخاب آن به شرایط شما بستگی دارد. استفاده از قطار در مسیرهای کوتاه بهتر بوده و اگر فاصله مبدا و مقصد شما زیاد است، توصیه می کنیم از هواپیما استفاده کنید. در صورتی که می خواهید با خانواده سفر کنید، رزرو کوپه دربست مناسب تر بوده تا هم هزینه شما کاهش یابد و هم از سفر خانوادگی لذت ببرید.  

مزایای سفر با هواپیما
سرعت قطار بیشتر است یا هواپیما

در سفرهای خارجی با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

در حال حاضر، با استفاده از قطار می توان تنها به کشور ترکیه سفر کرد و برای سفر به سایر کشورها از ایران، باید بلیط هواپیما خارجی را تهیه کنید. این مسیر از شهرهای تهران و تبریز به شهرهای آنکارا، استانبول و وان می باشد. البته در حال حاضر، به دلیل شرایط کرونایی این مسیر مسدود می باشد.

با هواپیما سفر کنیم یا قطار
با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

در کشورهای اروپایی با هواپیما سفر کنیم یا قطار؟

در صورتی که از ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی هستید و یا ویزای شنگن دارید، برای سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن می توانید از قطارهای سریع السیر موجود استفاده کنید. علاوه بر اینکه به راحتی می توانید از طریق پلتفرم های موجود بلیط مورد نظر خود را رزرو کنید، قطارهای موجود در این کشورها برخی از معایبی که در بالا ذکر شد را ندارند و دارای واگن های پیشرفته ای می باشند. همچنین این قطارها از مسیرهایی عبور می کنند که شهرت جهانی دارند.

در این مسیرها منظره های زیبایی وجود دارد که از میان کوه ها و جنگل ها عبور کرده و دارای پل و تونل های متعدد می باشد. این مسیرها در کشورهای نروژ، اسکاتلند، مسیر برنینا اکسپرس بین سوئیس و ایتالیا، آلمان و اتریش قرار دارند.

قطارهای اروپا

مطلب پایانی

در این مقاله، توضیح کاملی از مقایسه قطار و هواپیما و مزایا و معایب هر کدام از آن ها ارائه شد. اینکه از کدام وسیله برای سفر استفاده کنید به شرایط و تعداد شما بستگی دارد. بطور کلی برای سفرهای خانوادگی، استفاده از قطار مناسبت بوده و برای سفرهای طولانی، هواپیما را پیشنهاد می کنیم. اگر از هواپیما یا قطار برای سفر استفاده کرده اید، نظرات خود را در رابطه با آن ها با ما در میان بگذارید.

برای سفرهای طولانی از قطار استفاده کنیم یا هواپیما؟

اگر با خانواده سفر می کنید از قطار استفاده کنید و اگر تعداد شما کم است، هواپیما گزینه مناسب تری می باشد.


میزان بار مجاز در هواپیما و قطار چقدر است؟

این میزان بار در شرکت ها و کلاس های پروازی مختلف متفاوت بوده اما معمولا 20 الی 30 کیلوگرم به ازای هر نفر می باشد و در قطار نیز معمولا تا 150 کیلوگرم بار به ازای هر مسافر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا