رسپینا
راهنمای سفر

مراحل سوار شدن به قطار

همه می دانیم که یکی از ایمن ترین و راحت ترین وسایل حمل و نقلیه برای سفر، قطار است. علاوه بر کم خطر بودن این وسیله، قیمت کم آن است که باعث شده است اغلب افراد آن را برای سفر خود انتخاب کنند. به طوری که در کشور ایران سالانه مسافران بسیاری از قطارها چه در مسیرهای طولانی و چه مسیر کوتاه استفاده می کنند.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که برای سفر با قطار چه مراحلی را باید طی کنید؟ برخی از افراد وجود دارند که تاکنون با قطار سفر نکرده اند و در خصوص این وسیله نقلیه هیچ اطلاعاتی ندارند. ما در این مطلب به موضوعی که می پردازیم، مراحل سوار شدن به قطار است. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مراحل سوار شدن به قطار
مراحل سوار شدن به قطار

پیش نیازها برای سفر با قطار

قبل از اینکه به موضوع اصلی یعنی مراحل سوار شدن به قطارهای ایران بپردازیم، خوب است تا با پیش نیازهای مهم برای سفر با این وسیله نقلیه آشنا شویم. مهم ترین مسئله ای که ممکن است با آن برخورد کنید، خرید بلیط قطار است که می توانید از طریق آژانس ها و مراکز معتبر ارائه دهنده بلیط نیز اقدام کنید. علاوه بر آن برخی از شرکت های ریلی هم وجود دارند که خود دارای واحدهای فروش بلیط هستند و می توانید بلیط مورد نظر خود را به راحتی از آنها تهیه کنید.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید، وسایل مورد نیاز برای سفر با قطار است. به این مسئله در مسیرهای طولانی باید بیش از دیگر مسیرها به آن توجه شود. بهتر است علاوه بر چمدان هایی که به همراه خود دارید، کیف دستی کوچکی را نیز داشته باشید و وسایل مورد نیازی همچون مدارک مهم و ضروری سفر، داروهای مهم، انواع تنقلات و… را در آن قرار دهید. اگر چه در اکثر قطارها، در طول سفر پذیرایی کامل انجام می شود.

پیش نیاز ها برای سفر با قطار
مراحل سوار شدن به قطار

مراحل سوار شدن به قطارهای ایران

پس از خرید بلیط، حال زمان سفر فرا رسیده است و لازم است مراحلی را طی کنید تا بتوانید به راحتی سوار قطار خود شده و سفر خود را آغاز کنید. مهمترین این مراحل عبارتند از:

حضور به‌ موقع در ایستگاه راه آهن

همانطور که می دانید قبل از سوار شدن به قطار باید در ایستگاه قطار از مراحلی چون چک کردن بلیط، مدارک و… عبور کنید. به همین دلیل بهتر است که برای کاهش استرس و همچنین انجام کارها، قبل از شروع سفر حدود چند ساعت زودتر از حرکت در ایستگاه قرار داشته باشید. علاوه بر آن ممکن است در راه رسیدن به راه آهن، به ترافیک های سنگین برخورد کنید که در نهایت موجب جاماندن تان از قطار شود.

اگر یک فرد مسن یا باردار همراه خود دارید، می توانید از چرخ های مخصوصی که در ایستگاه راه آهن در نظر گرفته شده است، برای حمل بار و سوار شدن به قطار استفاده کنید. همچنین اگر چمدان زیاد دارید، می توانید از باربری موجود در ایستگاه راه آهن برای این کار استفاده کنید تا آنها را به جای چمدان در قطار مورد نظر انتقال دهد. لازم به ذکر است که در برخی از قطارهای 5 ستاره، مانند قطار فدک خدمات ترانسفر رایگان ارائه شده است که خدمات حمل بار را به عهده می گیرند. در اینصورت دیگر نگرانی جهت حمل بار خود نخواهید داشت.

حضور به‌موقع در ایستگاه راه آهن
مراحل سوار شدن به قطار

ارائه مدارک سفر از مهمترین مراحل سوار شدن به قطار

از مهمترین مراحل سوار شدن به قطار می توان به ارائه مدارک سفر اشاره کرد. پس از اینکه خود را به ایستگاه راه آهن شهر خود رساندید، اکنون بایستی از ایستگاه بازرسی عبور کنید. برای گذشتن از گیت بازرسی می بایست بلیط و مدارک معتبر شناسایی را خود را به بازرس مورد نظر تحویل دهید. پس از چک کردن و بازرسی، در صورت صحت مدارک ارائه شده، اجازه عبور به شما داده خواهد شد. اما در صورتی که بلیط خود را نداشته باشید، می توانید با ارائه کارت شناسایی معتبر و مشخصات بلیط به باجه صدور بلیط المثنی در ایستگاه مراجعه کرده و با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه سوار شدن قطار بدون بلیط، بلیط المثنی تهیه کنید.

نوشته های مشابه

لازم به ذکر است در صورتی که سن شما بالای 12 سال است و تصمیم دارید به تنهایی سفر کنید، بایستی کارت شناسایی خود را به همراه داشته و در قسمت های مختلف ارائه دهید. همچنین اگر سفر شما به صورت رفت و برگشت است و بلیط خود را چاپ کرده اید، حتما بلیط برگشت خود را در جایی مطمئن قرار دهید تا در زمان برگشت با مشکلی مواجه نشوید. در صورتی که بلیط خود را به صورت آنلاین خریده اید، دقت کنید تا اطلاعات آن را در گوشی خود ذخیره کنید.

ارائه مدارک سفر از مهمترین مراحل سوار شدن به قطار
مراحل سوار شدن به قطار

سوار شدن به قطار

در مرحله بعد باید سکوی خود را با توجه به اطلاعات موجود در بلیط بررسی کرده و سپس سوار قطار شوید. بر روی بلیط مورد نظر کلیه اطلاعات مربوط به واگن و کوپه قید شده است. در اینصورت می توانید با چک کردن بلیط خود، کوپه و صندلی خود را به راحتی پیدا کنید. در زمانی که برای پیدا کردن آنها با مشکل مواجه شدید، می توانید از خدمه و مهمانداران موجود در قطار نیز کمک بگیرید.

اگر چه مراحل سوار شدن به قطار در اکثر قطارها به یک شکل است، اما مراحل سوار شدن به قطار فدک نیز کمی متفاوت است. به صورتی که در برخی از کلاس های این قطار، مسافران مسافران با عبور از فرش قرمز و استقبال بی نظیر وارد قطار می شوند.  

سوار شدن به قطار
مراحل سوار شدن به قطار

نحوه سوار شدن معلولین به قطار

در صورتی که جزء مسافران کم توان و یا ناتوان و یا دارای معلولیت جسمی هستید، بایستی مراحلی را برای سوار شدن به قطار طی کنید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  1. تماس با ارائه دهندگان بلیط: در زمان رزرو بلیط و گزارش وضعیت خود، باید با ارائه دهندگان بلیط تماس بگیرید تا از هماهنگی های لازم اطمینان حاصل کنید و از در دسترس بودن صندلی خود اطمینان حاصل کنید.
  2. توصیف کامل شرایط جسمی: بهتر است وضعیت جسمانی خود را به طور کامل و با جزئیات برای ارائه دهندگان خدمات توضیح دهید و هر کاری را که می توانید و نمی توانید انجام دهید به آنها بگویید. هرچه یک ارائه دهنده خدمات بیشتر درباره وضعیت جسمانی شما بداند، بهتر می تواند به شما کمک کند.
  3. مراجعه به موقع به راه آهن: حداقل چند ساعت قبل از شروع حرکت قطار، در ایستگاه راه آهن قرار داشته باشید تا بتوانید کارهای لازم را به موقع انجام دهید.
  4. اطلاع از وضعیت سرویس بهداشتی: اکثر قطارها مجهز به سرویس های بهداشتی قابل دسترس هستند. بسیاری از قطارها سرویس های بهداشتی بزرگی دارند که می توانند ویلچر را در خود جای دهند. سرویس های قابل دسترس در قطارها علیرغم اندازه بزرگشان عالی خواهند بود. فراموش نکنید که هنگام خرید بلیط در این مورد بپرسید.

همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مربوط به نحوه سوار شدن معلولین به قطار را مطالعه نمایید.

نحوه سوار شدن معلولین به قطار
مراحل سوار شدن به قطار

شرایط سوار شدن قطار در کرونا

مشخص است که مشکل کنونی شیوع بیماری کرونا همچنان در برخی کشورها مانند ایران وجود دارد. اگرچه واکسن های متعددی علیه آن ساخته شده است، اما نتوانسته اند آن را به طور کامل ریشه کن کنند. به همین دلیل در سفرها چه با قطار و چه با هواپیما مشکلاتی به وجود آمد. بنابراین قبل از شروع سفر بهتر است از سلامت جسمانی خود و عدم وجود علائم سرماخوردگی اطمینان حاصل کنید و همچنین لوازم بهداشتی شخصی مانند ماسک، دستکش و محلول های ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است در سفر با قطار باید کارت PCR یا واکسن منفی را حداکثر تا 72 ساعت ارائه دهید.

شرایط سوار شدن قطار در کرونا

حال پس از طی کردن این مراحل و ارائه خدمات اولیه در قطار، سفر شروع شده و قطار نیز آماده حرکت می شود. شما می توانید در طی سفر خود از امکانات و خدمات گوناگون مانند بوفه، رستوران و کافی شاپ نیز بهره مند شوید. همچنین در اکثر قطارها جهت رفاه مسافران، امکاناتی نظیر امکانات صوتی و تصویری ارائه شده است که می توانید برای سرگرم شدن خود از آنها استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده است شما را به طور کامل با مراحل سوار شدن به قطار آشنا کنیم. بهتر است در سفر با قطار تمامی مراحل را به درستی انجام دهید تا مشکلی پیش نیاید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید، متشکریم.

سوالات متداول

آیا در قطار امکان استفاده از خدمات ویلچر برای مسافران وجود دارد؟

بله، در صورتی که جزء افراد ناتوان، کم توان و یا دارای معلولیت جسمی هستید، می توانید از خدمات ویلچر در قطار بهره مند شوید. در این صورت بایستی در زمان رزرو بلیط درخواست ویلچر خود را ثبت کنید و سپس با تماس با ارائه دهندگان بلیط، وضعیت خود را به طور کامل برای مسئولین مربوطه توضیح دهید.

مهمترین مدارکی که باید در زمان سفر با قطار به همراه خود داشته باشید، کدام اند؟

از مهمترین مدارکی که هر مسافر باید در زمان سفر با قطار به همراه خود داشته باشد، می توان به شناسنامه، کارت شناسایی و اعتباری، پول نقد، دفترچه بیمه، کپی مدارک شخصی اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا